قوانین بستن دکمه‌های کت و شلوار برای داشتن استایلی جذاب‌تر

قوانین بستن دکمه‌های کت و شلوار برای داشتن استایلی جذاب‌تر

به نقل از دیجیکالا:

ممکن است متوجه این موضوع نشوید، اما در رابطه با دکمه‌های کت کت و شلوار مردانه قوانینی وجود دارد. متاسفانه اغلب آقایان به دلیل عدم آگاهی این قوانین را دنبال نمی‌کنند.

چرا این قوانین مهم هستند؟

کت شما بسته به مدلی که دارد، به گونه‌ای طراحی شده است که با روشی خاص بسته شود. در صورتی که دکمه‌های کت خود را به صورت اشتباه ببندید به صورت مناسب روی تنتان قرار نخواهد گرفت. در این حالت متوجه خواهید شد که کتتان دور قسمت میانی بدنتان جمع شده است و کل ظاهرتان را به هم می‌ریزد. در این حالت برای هر کسی که می‌داند این‌گونه به نظر می‌رسید که نمی‌دانید چگونه باید به روش صحیح لباس بپوشید.

در این مطلب به توضیح قوانین بسیتن دکمه‌ی کت و شلوار آقایان برای داشتن استایل شیک و شاخص پرداخته‌ایم.

دلایل بسیار زیادی وجود دارند که چگونه و چه زمانی باید به بستن دکمه‌های کت کت و شلوار خود دقت کرد:

 • این پیام را منتقل می‌کند که شما به جزئیات توجه می‌کنید؛ بسیاری از آقایانی که این قوانین را می‌شکنند به این دلیل این کار را انجام می‌دهند که به صورت منظم کت و شلوار نمی‌پوشند.
 • در بسیاری از موقعیت‌ها بستن صحیح دکمه‌ها باعث می‌شود کت و شلوار روی تن فرد بهتر به نظر برسد. کت و شلواری که دکمه‌هایش بسته شده هنگام ایستادن استایل شیک‌تر و مرتب‌تری را ایجاد کرده و از جمع شدن دکمه‌ها جلوگیری می‌کند؛ اما در هنگام نشستن باز کردن دکمه‌های کت این امکان را برایتان فراهم می‌کند که راحت‌تر بنشینید، کتتان چروک نشود و از پرش دکمه‌ها هم جلوگیری می‌‌کند.
 • کت و شلوارها با این فرض تهیه می‌شوند که دکمه‌ی پایینشان هیچ‌گاه بسته نمی‌شود. تولیدکنندگان جدید کت و شلوارها را به گونه‌ای برش می‌دند که هنگام بستن دکمه‌ی پایینی در کت‌های دو دکمه یا سه دکمه پارچه درست قرار نگیرد.

نکته‌ی بسیار مهم این است که اینجا درباره‌ی کت و شلوار صحبت می‌کنیم. کت‌های اسپرت هم اغلب به همین شیوه دکمه‌هایشان بسته می‌شود اما قوانین در مورد آن‌ها بسیار راحت‌تر است زیرا استایل کژوال و غیررسمی هستند.

پدربزرگ شما احتمالا چیزهایی درباره‌ی قوانین سنتی کت‌های سه دکمه و دو دکمه به شما گفته است که گاهی اوقات، هیچ‌گاه و هرگز آن‌ها را ببندید یا نبندید. در مورد کت تک دکمه هم همیشه دکمه‌ی آن را ببندید.

دو عامل تعیین کننده‌ی این مساله هستند که چه زمانی و چگونه باید دکمه‌ی کت خود را ببندید؟

 1. آیا کتتان دو دکمه یا چهار دکمه است؟
 2. کت تک دکمه‌ی شما ۲، ۴ یا ۶ دکمه دارد؟

کت تک دکمه

یک کت تک دکمه یک ستون دکمه و یک ردیف همپوشانی باریک در جلو دارد. اغلب آن‌ها یک، دو یا سه دکمه و یقه‌ی ناچ دارند. چگونگی بستن آن به تعداد دکمه‌هایی که کت دارد وابسته است.

وجود تنها یک دکمه، کت این مدل کت و شلوار را متمایز می‌کند. به دلیل اصالت این کت و شلوار در طراحی‌های لباس شب سنتی، کت تک دکمه‌ی کت و شلوار اغلب برش بلندتری نسبت به سایر مدل‌های کت و شلوار دارد.

بسته نگه داشتن دکمه‌ها تناسب متوازنی را ایجاد می‌کند. مساله‌ی تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه کدام دکمه را ببندید وجود ندارد زیرا تنها یک سوراخ دکمه روی کت کت و کت و شلوار وجود دارد. این کت و شلوارها همیشه باید هنگام ایستادن دکمه‌شان بسته باشد.

هنگام نشستن دکمه‌ی کت را باز کنید تا دچاز چین خوردگی و شکستن خط اتو نشود.

کت دو دکمه

کت دو دکمه

روش سنتی برای بستن دکمه‌های کت دو دکمه، بستن دکمه‌ی بالا و آزاد گذاشتن دکمه‌ی پایین است. دکمه‌ی بالایی در این کت‌ها باید همیشه هنگام ایستادن بسته باشد. تنها هنگام نشستن برای جلوگیری از چین‌خوردگی دکمه‌ی کت را باز کنید. به محض بلند شدن دوباره دکمه‌ی بالایی کت را بببندید.

هیچ‌گاه دکمه‌ی پایینی این کت را نبندید. بستن دکمه‌ی پایینی باعث می‌شود اینگونه به نظر برسد که نمی‌دانید چه کار می‌کنید. باید دکمه‌ی پایینی را باز نگه دارید زیرا برش کت و شلوار اغلب آقایان امروزه این‌گونه است.

در صورتی که دکمه‌ی پایینی را ببندید کت و شلوارتان به احتمال زیاد دور کمرتان تنگ‌تر می‌شود. همین مساله باعث می‌شود کناره‌های کت در اطراف بالاتنه‌تان کمی رو به بیرون باز شوند و همین مساله اندامتان را از تناسب خارج کند.

چند استثنا برای این قانون:

 • آقایانی که یقه‌ی خیلی بلند دوست دارند گاهی اوقات دکمه‌ی پایین را می‌بندند و یقه را به سمت پایین به گونه‌ای تا می‌کنند که روی جای دکمه‌ی بالایی را بپوشاند.
 • کتی که جای دکمه‌اش خیلی بالاتر از حالت معمول باشد بستن دکمه‌ی پایین آن متناسب‌تر به نظر می‌رسد.
 • آقایانی که خیلی قد بلند هستند باید به جای دکمه‌ی بالا دکمه‌ی پایین را ببندند تا کت از بالای کمرشان باز نشده و جلوی شلوار و سگک کمربندشان مشخص نشود. در این حالت کت سه دکمه مناسب‌تر است.

کت سه دکمه

گاهی اوقات، همیشه و هرگز، سه کلمه‌ای هستند که به ترتیب به سه دکمه‌ی این کت اختصاص داده می‌شوند. هنگام ایستادن بستن دکمه‌ی بالا اختیاری، دکمه‌ی وسط اجباری و دکمه‌ی پایین ممنوع است.

بستن دکمه‌ی بالایی در این کت‌ها هنگام ایستادن اختیاری است. دکمه‌ی میانی در این کت‌ها همیشه باید هنگام ایستادن بسته باشد و هیچگاه نباید در هنگام ایستادن دکمه‌ی پایینی را ببندید. همچنین هنگام نشستن همه‌ی دکمه‌ها را باز کنید.

در بسیاری از کت و شلوارهای سه دکمه نباید دکمه‌ی بالایی را ببندید و دکمه‌ی پایینی هم همیشه در موقعیتی است که حرکت را محدود می‌کند. در برخی از کت‌های سه دکمه، دکمه‌ی بالایی پشت یقه پنهان می‌شود. در صورتی که بستن دکمه‌ی بالایی با تای طبیعی یقه تداخل دارد باید آن را باز بگذارید.

استفاده از کت‌های با بیش از سه دکمه توصیه نمی‌شود، اما در صورتی که به پوشیدن کت‌های چهار دکمه یا بیشتر علاقه‌مند بودید حتما دکمه‌ی پایینی را باز بگذارید.

کت دبل برست

کت‌های دبل برست همیشه باید دکمه‌هایشان بسته باشد. نبستن یک دکمه در آن‌ها حالت بسیار غیر معمولی است. کت دبل برست را با تعداد دکمه‌های جلوی کت که تعداد دکمه‌های کارآمد است دسته‌بندی می‌کنند. دبل برست شش روی چهار کتی است که شش دکمه روی فقط چهار جای دکمه دارد.

همه‌ی دکمه‌هایی که جادکمه‌های کارآمد دارند را ببندید. در صورتی که قصد دارید برخی از دکمه‌ها را باز بگذارید به صورت سنتی رسم بر این است که دکمه‌ی بالا را ببندید. اگرچه آقایانی که ترجیح می‌دهند خط طولانی‌تری ایجاد شود، پایین‌ترین دکمه را باز می‌گذارند. این مورد مخصوص خانواده‌ی سلطنتی بریتانیا است.

کت دبل برست دو دکمه

کت دبل برست دو دکمه

کت دبل برست دو دکمه‌ی کت و شلوار امروزه خیلی دیده نمی‌شود. اگرچه پیچیدگی خاصی از نظر بستن دکمه‌ها ندارد.

 • تنها دکمه‌ی کاربردی را ببندید

کت دبل برست چهار دکمه

کت‌های دبل برست چهار دکمه اگرچه خیلی محبوب نیستند، اما مدل‌های کلاسیکی هستند که هیچ‌گاه دمده نمی‌شوند. مدل ۴×۱ از مدل ۴×۲ رایج‌تر است.

 • برای مدل ۴×۱ فقط باید دکمه‌‌ی پایین را ببندید.
 • برای مدل ۴×۲ هم دکمه‌ی پایین و هم دکمه‌ی بالا را باید ببندید.

کت دبل برست شش دکمه

محبوب‌ترین مدل کت دبل برست شش دکمه، دو دکمه‌ی بالایی روی سینه‌ی کت با فاصله‌ی زیادی از هم دارد. این موضوع با تاکید بر ظاهر v شکل آقایان طاهر مرتبی را ایجاد می‌کند. احتمال اینکه مدل ۶×۲  کت دبل برست شش دکمه را ببینید بیشتر است اما مدل‌های دیگری هم از آن وجود دارند. بستن دکمه‌ی پایینی قدیمی شده است و اکثر آقایان دکمه‌ی پایین را باز می‌گذارند.

برای کت ۶×۲ برای ایجاد استایل کلاسیک هر دو دکمه را ببندید یا دکمه‌ی پایین را باز بگذارید تا راحت‌تر باشید.

کت دبل برست بیش از شش دکمه

کت‌های دبل برست با بیش از شش دکمه هم وجود دارند، اما تعداد آن‌ها اندک است. هنگام بستن دکمه‌ها نکته‌ی مهم این است توجه به چگونگی بستن دکمه‌های درونی و بیرونی است، زیرا بستن اشتباه دکمه‌ها می‌تواند باعث کشیدگی و کج شدن پارچه شود.

چگونه دکمه‌های جلیقه را ببندیم؟

بستن دکمه‌های جلیقه

قوانین بستن دکمه‌های جلیقه بسیار ساده‌تر هستند. فرقی نمی‌کند که جلیقه‌ی شما چند دکمه داشته باشد در هر صورت کارهای زیر را انجام دهید.

جلیقه‌ی سینگل برست

همه‌ی دکمه‌ها به جز آخرین دکمه‌ی پایینی را ببندید.

جلیقه‌ی دبل برست

 • همیشه همه‌ی دکمه‌ها را ببندید.
 • برای راحتی در هنگام نشستن می‌توانید دکمه‌ی پایینی را باز کنید.

حال که با قوانین بستن دکمه‌های کت و شلوار و جلیقه آشنا شدید می‌توانید به راحتی یک استایل شیک و رسمی برای خود ایجاد کنید.

منابع: Real Men Real StyleJoe Button

سوال‌های پر تکرار
در کت و شلوار دو دکمه چند دکمه باید بسته شود؟
اغلب فقط دکمه‌ی بالای کت و شلوار دو دکمه باید بسته شود و دکمه‌ی پایینی باید باز بماند.
دکمه‌های کت و شلوار سه دکمه چگونه باید بسته شوند؟
چه زمانی باید دکمه‌های کت را باز بگذاریم؟
آیا هنگام ایستادن باید دکمه‌های کت را ببندیم؟
قوانین بستن دکمه‌ها برای کت و شلوار دبل برست چیست؟