قدم به قدم آموزش تعویض فیلتر بنزین

قدم به قدم آموزش تعویض فیلتر بنزین

مرحله به مرحله تعویض فیلتر بنزین در این آموزش تعویض فیلتر بنزین توضیح داده شده است. اگر قصد عوض کردن فیلتر بنزین خودروتان را دارید تا انتهای این مطلب با فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی رادیس کار همراه باشید. شما می توانید برای خرید انواع لوازم یدکی بنز و لوازم یدکی بی ام و به فروشگاه رادیس کار سر بزنید.

چگونه فیلتر بنزین را تعویض کنیم؟

پیش از اینکه به تعویض فیلتر بنزین خودروی خود اقدام کنید، لازم است دفترچه راهنمای خودرو را به طور کامل مطالعه کنید تا از محل جاگیری صافی بنزین آگاهی یابید. چنانچه دفترچه راهنمای خودروی خود را در اختیار ندارید، می‌ توانید از طریق مطالعه سایت‌ های مربوط به خودرو اطلاعاتی در این باره کسب کنید.

نحوه تعویض فیلتر بنزین

1- فیلتر بنزین قدیمی را باز کنید

برای باز کردن فیلتر قدیمی خودرو نخست قطب منفی باتری ماشین را قطع نمایید تا با احتیاط و ایمنی بیشتری کار تعویض فیلتر را انجام دهید؛ به این شیوه از استارت خوردن ناگهانی خودرو ممانعت شود.
فیلتر قسمت بنزین را پیدا کنید. از آنجایی که این فیلتر در خودروهای مختلف در بخش‌ های گوناگون تعبیه شده است، بهتر است برای پیدا کردن آن از دفترچه راهنمای خودروی خود بهره بگیرید یا آموزش تصویری آن را از سایت مشاهده نمایید.

2- از جک برای بالا بردن خودرو استفاده کنید

می ‌توانید با جک ارتفاع خودروی خود را افزایش دهید، زیرا در صورتی که فیلتر بنزین زیر خودرو باشد، با افزایش ارتفاع ماشین تسلط بیشتری بر روی این قسمت خواهید داشت. سپس لازم است ظرفی با ابعاد مناسب را زیر بخش فیلتر قرار دهید تا در صورت خارج شدن مواد اضافی، ظرفی برای تخلیه آن ‌ها وجود داشته باشد. حالا باید به آرامی و با احتیاط کافی فیلتر قبلی را خارج کنید. مواظب باشید در این حین بنزین روی بخش‌ های مختلف خودرو یا روی بدن و لباس‌ هایتان نریزد.

3- فیلتر بنزین جدید را به خودرو نصب نمایید

فیلتر جدیدی را که تهیه کرده‌ اید در بخش لازم تعبیه کنید. برای جاسازی فیلتر نباید فشار زیادی به آن اعمال نمایید. پیش از خرید فیلتر جدید باید آن را با ابعاد فیلتر قدیمی مطابقت دهید، چراکه در صورت کوچک یا بزرگ بودن اندازه فیلتر، قطعه در مکان خود جا نمی‌ گیرد.

4- بررسی ‌های نهایی فیلتر بنزین

در نهایت در مرحله چهارم آموزش تعویض فیلتر بنزین لازم است شلنگ بنزین به فیلتر متصل شود. در صورتی که فرایند تعویض فیلتر به خوبی انجام شده باشد به کشیدن شلنگ یا فیلتر نیازی نیست. با رعایت نکات ایمنی جک خودرو را پایین آورده و ماشین را به حالت اول برگردانید.

توجه: اگر پس از تعویض فیلتر بنزین خودرو خاموش شد یا با ریپ زدن آن مواجه شدید، نباید نگران باشید چراکه این علائم به هواگیری خودرو برمی‌ گردد. در این حالت پس از خارج شدن مقادیری از هوا، خودرو به حالت خود عادی باز خواهد گشت.

با این آموزش تعویض فیلتر بنزین، می توانید به راحتی اقدام به تعویض این قطعه از خودرو خود نمایید. اما اگر ابزار و یا مهارت لازم را ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم به تعمیرگاه های مجاز مراجعه کرده و فیلتر را تعویض نمایید.

اهمیت تعویض صافی بنزین

در خودروهای انژکتوری فیلتر بنزین از اساسی ‌ترین قطعات است. گرچه وجود این قطعه در ماشین ‌های کاربراتوری نیز حائز اهمیت است، اما در نوع انژکتوری خودروها از درجه اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود. هر یک از انژکتورهای خودروهای جدید یک یا تعدادی از منافذ ریز با قطری کمتر از دو دهم میلی متر دارند. این سوراخ‌ های ریز به سرعت توسط آلاینده ‌ها مسدود می ‌شوند، بنابراین انژکتور طی مدت زمان کوتاهی بسته می‌ شود.

بهترین زمان برای تعویض فیلتر بنزین

گرچه بازه‌ های زمانی استاندار برای تعویض فیلتر بنزین، تعویض فیلتر روغن و تعویض روغن موتور در دفترچه راهنمای خودرو به طور کامل شرح داده شده است، اما یکی از مهم‌ ترین فاکتورهایی که بر زمان تعویض این فیلتر اثر می ‌گذارد، عوامل محیطی است. فیلتر بنزین هرچقدر بیشتر در معرض آلاینده ‌های پیرامون خود قرار گیرد، طول عمر کوتاه ‌تری داشته و سریع ‌تر نیاز به تعویض پیدا می‌ کند. این آلودگی‌ ها می ‌توانند شامل ریزگردها، چربی‌ ها و گرد و خاک باشند.

تعویض فیلتر بنزین

علائم کثیف بودن فیلتر بنزین را بخوانید

  • کثیف بودن فیلتر بنزین قدرت موتور را کم کرده و آن را ضعیف می ‌کند، زیرا سوخت رسانی به موتور با اختلال مواجه می ‌شود.
  • خودرو برای حرکت در مسیرهای سر بالایی قدرت کافی را ندارد.
  • استفاده از کولر سبب ایجاد نقص در ماشین می‌ شود.
  • به دلیل انسداد انژکتورها میزان مصرف سوخت افزایش می ‌یابد و لرزش موتور در دور آهسته از این موضوع منشا می ‌گیرد.
  • استارت خودرو با تعلل صورت گرفته و راه‌ اندازی ماشین سخت می ‌شود.
  • با باز کردن سوییچ متوجه تغییر صدای قسمت پمپ بنزین خواهید شد.