فواید تعویض فیلتر روغن چیست؟

فواید تعویض فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن از اجزای مهم خودرو است که تاثیر زیادی بر عملکرد و سلامت اتومبیل دارد و باید طی مدت زمانی، تعویض شود. در ادامه با فواید تعویض فیلتر روغن آشنا خواهید شد.

آنچه در این مطلب می خوانید

تعویض فیلتر روغن

زیر کاپوت خودرو شما اتفاقای زیادی در جریان است. اما آنچه که شما می بینید تصویری بزرگ از یک خودرو است که  نمی تواند بدون باتری یا گیربکس کار کند. اما در زیر کاپوت اجزای دیگری مانند ضدیخ، فیلتر روغن، پیچ و مهره و … نیز وجود دارند که همگی دست به دست هم می دهند تا خودرو به درستی کار کند. یکی از همین اجزای مهم فیلتر روغن است که نقش مهمی را بازی می کند. فیلتر روغن سیلندری کوچک است که به موتور خودرو کمک شایانی می کند و اتومبیل شما نمی تواند بدون آن، به خوبی کار کند.در ادامه به بررسی فواید تعویض فیلتر روغن خواهیم پرداخت.

فواید تعویض فیلتر روغن

روغن موتور تمام قطعات موتور، از سوپاپ گرفته تا رینگ های پیستون را برای جلوگیری از اصطکاک فلز روی فلز و گرم شدن بیش از حد، روغن کاری می کند. برای ورود و خروج روغن از تمام این قطعات کوچک و تمیز نگه داشتن آن، نیاز به فیلتر روغن سالم با عملکرد درست است.

مزیت های تعویض فیلتر روغن

مزیت های تعویض فیلتر روغن

فیلتراسیون موتور

یکی از مهم ترین وظایفی که فیلتر روغن برعهده دارد، فیلتراسیون موتور است. همچنین خوب است بدانید که اولین مرحله در حفاظت از موتور خودرو در برابر آلودگی ها، همین فیلتر روغن است. کم ترین میزان آلودگی نیز می تواند به موتور آسیب و خسارات جدی وارد سازد و به این ترتیب هزینه تعمیرات خودرو نیز افزایش خواهد یافت.

از آنجایی که موتور به طور مستقیم وارد موتور نشده و این کار از طریق فیلتر روغن انجام می شود، لذا یکی از فواید تعویض فیلتر روغن، این است که عملیات پالایش آلودگی ها به خوبی انجام می شود. به این ترتیب ذرات آلوده از چرخه ورود و خروج روغن به موتور حذف می شوند که در این صورت سلامت موتور خودرو حفط خواهد شد.

جلوگیری از زوال قطعات موتور

یکی دیگر از مزایای تعویض فیلتر روغن، جلوگیری از زوال قطعات موتور است. با تعویض فیلتر روغن در زمان مناسب، از ورود ذرات آلودگی به موتور جلوگیری خواهد شد و عمل پردش روغن به درستی انجام می شود. به این ترتیب راندمان عملکرد و قطعات موتور خودرو افزایش خواهد یافت و طول عمر بیشتری خواهند داشت.

روغن تمیز که از فیلتر سالم وارد موتور می شود، اصطکاک و حرکت روان قطعات خودرو را فراهم می سازد و از سایش قطعات روی یکدیگر، ممانعت می شود. در نتیجه م یتوانید طول عمر بیشتری را برای قطعات موتور اتومبیل خود شاهد باشید.

معایب تعویض نکردن فیلتر روغن

همان طور که گفتیم، تعویض کردن فیلتر روغن ماشین مزایایی را به همراه دارد که درست برعکس آن، اگر این فیلتر به موقع عوض نشود، می تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد.

یکی از مهم ترین معایب تعویض نکردن فیلتر گرفتگی تمامی منافذ فیلتر توسط آلاینده ها است و این امر به معنای از دست رفتن کارایی فیلتر است. هنگامی که فیلتر نتواند به درستی کار کند، بدون تردید موتور خودرو دچار آسیب دیدگی می شود. درواقع با فیلتر روغن مخدوش، پالایش روغن به درستی انجام نمی شود و آلاینده ها وارد موتور خواهند شد. همین امر سبب اصطکاک خشن و خراش قطعات داخلی موتور می گردد.

پس اگر می خواهید که تمامی اجزای موتور طول عمر بالایی داشته و در شرایطی به دور از فشار کار کنند، لازم است که در زمان مناسب، اقدام به تعویض فیلتر روغن اتومبیل نمایید.

زمان عوض کردن فیلتر روغن خودرو

زمان عوض کردن فیلتر روغن خودرو

بهترین زمان تعویض فیلتر روغن

لازم به ذکر است که زمان تعویض این فیلتر در خودروهای مختلف، متفاوت بوده و به عوامل گوناگونی وابسته است. یکی از مهم ترین مواردی که می تواند در زمان تعویض این فیلتر اثرگذار باشد، کیفیت روغنی است که مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از روغن های مرغوب می تواند سبب افزایش طول عمر قطعات موتوری شود. به طور کلی بهتر است پس از دوبار تعویض روغن موتور 5 هزار کیلومتری و یکبار تعویض روغن 20 هزار کیلومتری، اقدام به تعویض فیلتر روغن کنید تا سلامت موتور خودرو شما تضمین شود.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، فواید تعویض فیلتر روغن مستقیما برای موتور خودرو است و می تواند تاثیر گسترده ای بر عملکرد این جز مهم در اتومبیل بگذارد. به شما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از به وجود آمدن خسارت های سنگین، در زمان مناسب، نسبت به تعویض فیلتر روغن، اقدام نمایید.