فعالیت ۵۵۶ تاورکرین در آسمان تهران | منطقه یک در تصرف این غول پیکر ترسناک | ۵ سقوط هولناک در سالهای اخیر

فعالیت ۵۵۶ تاورکرین در آسمان تهران | منطقه یک در تصرف این غول پیکر ترسناک | ۵ سقوط هولناک در سالهای اخیر

دست‌های بلند و سنگین‌شان آن بالا هر نگاهی را نگران می‌کند. سایه تاورکرین‌ها دهه‌هاست بالای سر تهران است و هر سال بر تعداد آنها افزوده می‌شود. در حال حاضر ۵۵۶تاورکرین در تهران وجود دارد که ۵۶درصد آنها مجوز فعالیت ندارند و خطری بالقوه برای شهر محسوب می‌شوند.

همشهری – سیدمحمد فخار: ۲روز پیش یعنی ۱۶دی بود که شهردار تهران اعلام کرد تاورکرین‌ها به‌عنوان یک ابزار برای ساختمان‌های بلند شناسنامه‌دار می‌شوند تا ایمنی و شناسنامه قابل رصد داشته باشند و از مخاطرات ناشی از آن جلوگیری شود. در این زمینه شهرداری تهران تلاش می‌کند زمینه ایمن‌سازی آنها را در فضای شهری فراهم کند. حامد سلیمی، مدیرکل تدوین ضوابط و صدور پروانه شهرداری تهران در گفت‌وگو با همشهری درباره آخرین وضعیت تاورکرین‌های تهران می‌گوید: آخرین بخشنامه درخصوص تاورکرین‌ها مربوط به ۱۲شهریور امسال است که به مناطق ۲۲گانه ابلاغ شده است و اهم موضوعاتی که در این بخشنامه به آن اشاره شده، گواهینامه استاندارد تاورکرین‌ها و گواهینامه اپراتوری تاورکرین‌هاست که در بخش شهرسازی باید به دقت توسط همکاران شهرداری در ساختمان‌های در حال ساخت کنترل و اجرایی شود. یکی از بحث‌هایی که باید مورد توجه قرار گیرد، انقضای گواهینامه استاندارد تاورکرین‌هاست که بخشی از آنها زمان اعتبار گواهینامه‌شان یا اعتبار گواهینامه اپراتورشان گذشته است و باید اخطارهای لازم به ذی‌نفعان و مالکان اعلام شود. بحث بی‌توجهی به اخطارهای صادره هم در آخرین بخشنامه آمده که باید در این‌باره پیگیری‌های حقوقی و قانونی انجام شود. در فصل سرما نیز باید این توجه‌ها بیشتر باشد چراکه احتمال خطر در زمان بارش‌ها و توفان‌ها بالا می‌رود.

یکی از سامانه‌هایی که در شهرداری تهران در حال فعالیت است، سامانه ناحیه محوری است که همکاران مکلفند اطلاعات تاورکرین‌های تهران را به دقت در آن درج کنند تا امکان گزارش‌دهی و نظارت به‌طور کامل باشد و این به‌خوبی اجرا شده است.

به‌گفته سلیمی، یکی دیگر از مباحث مهم، لزوم رعایت حریم کارگاه‌ تاورکرین‌هاست که از موضوعات مهم در بخشنامه است و پیگیری می‌شود. بیشترین فراوانی تاورکرین‌های املاک تهران که فعالیت دارند در منطقه یک است و بعد از آن به‌ترتیب مناطق ۲، ۲۲، ۳و ۶ هستند. همچنین از ۵۵۶ تاورکرین تهران، ۳۱۴مورد غیراستاندارد هستند که برخی از آنها به‌علت فاقد گواهی بودن خود تاورکرین است و برخی دیگر فاقد گواهی بودن اپراتور. البته این ۳۱۴مورد نباید فعالیت داشته باشند تا گواهی‌های مربوطه را کسب کنند و هم‌اکنون فعالیت آنها غیرمجاز است.

از بعد نظارت اجرایی بخشی از عملکرد موضوع به نواحی شهرداری بازمی‌گردد و افراد دیگر هم در آن مسئولیت دارند؛ مثلا مالک شخصا باید از تاورکرین‌های استاندارد استفاده کند و کوچک‌ترین کوتاهی متوجه اوست. به علاوه مهندسان ناظر نیز باید به دقت تاورکرین‌ها را کنترل کنند تا حادثه‌ای در محدوده کارگاهی آنها و بالطبع در شهر رخ ندهد.

فعالیت ۵۵۶ تاورکرین در آسمان تهران | منطقه یک در تصرف این غول پیکر | ۵ سقوط هولناک در سالهای اخیر