فحش رکیک بایدن به نتانیاهو؛ جنجال ادامه داد | روایت رسانه اسرائیلی

فحش رکیک بایدن به نتانیاهو؛ جنجال ادامه داد | روایت رسانه اسرائیلی

رسانه‌های اسرائیلی با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تشدید خصومت‌ها بین رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن و نخست‌وزیر کابینه تل‌آویو بنیامین نتانیاهو، نوشتند که بایدن، نتانیاهو را «مرد خبیث» توصیف کرده است.

به گزارش همشهری‌آنلاین، «دشمنی بدی بین بایدن و نتانیاهو وجود دارد که عمق آن را از آنچه که در مجله پولیتیکو منتشر شد، می‌توان فهمید؛ جایی که بایدن نتانیاهو را به زبان دیپلماتیک، مردی خبیث خواند»، این گزارش خبرنگار روابط خارجی شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل گیل تماری است.

تاماری در ادامه گزارش خود افزود که دیروز از مشاور امنیت‌ملی کاخ‌سفید جیک سالیوان درباره اظهارات وزیر امنیت داخلی اسرائیل ایتمار بن گویر و روابط با نتانیاهو سوال شد؛ سالیوان هم پاسخ داد «من این را به دولت و سیاستمداران اسرائیلی می‌سپارم که خودشان صحبت کنند. واضح است که آن‌ها مشکلی برای انجام این کار ندارند، ما از دیدگاه خود صحبت می‌کنیم».

فحش رکیک بایدن به نتانیاهو؛ جنجال ادامه داد | روایت رسانه اسرائیلی
نارضایتی سالیوان از مواضع نتانیاهو در سفرش به تل‌آویو

درگیری‌های لفظی مقامات تل‌آویو و واشنگتن در حالی افزایش یافته که اختلافات بین دولت آمریکا و کابینه اسرائیل در نتیجه تجاوزات مداوم به نوار غزه که ۱۲۳ روز از آن می‌گذرد، گسترش یافته است. طی هفته‌های اخیر و با وجود آنکه اختلافات بین بایدن و نتانیاهو به ویژه در مورد نحوه مدیریت جنگ در غزه آشکار شد، اما حجم و ماهیت حمایت های کاخ‌سفید از تل‌آویو کاهش نیافته است.

ماه گذشته هم رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند که بایدن در آخرین تماس خود در ۲۳ دسامبر، تلفن را روی نتانیاهو قطع کرده است. حالا و در جدیدترین تنش، بن‌گویر طی گفت‌وگو با روزنامه وال‌استریت ژورنال بایدن را به حمایت از حماس متهم کرد. اظهاراتی که داد ائتلاف مخالف نتانیاهو را درآورده و او را مجبور کرد بگوید برای مدیریت روابط با واشنگتن، به کمک نیاز ندارد!

فحش رکیک بایدن به نتانیاهو؛ جنجال ادامه داد | روایت رسانه اسرائیلی
بن‌گویر در کمپین انتخاباتی نتانیاهو در حال حمله به بایدن

طبق گزارش خبرنگار شبکه ۱۳ اسرائیل، سالیوان یکی از محورهای مورد اختلاف با تل‌آویو را توافق آزادی اسرا دانسته و خاطرنشان می‌کند «توافقی که گروگان‌ها از جمله آمریکایی‌ها را آزاد می‌کند و برای ما اولویت اصلی است؛ دولت اسرائیل هم اگر چنین اولویتی دارد می‌تواند اعلام کند، چراکه در نهایت باید به مردم خود پاسخ دهد».