طرز تهیه پنیر لیقوان خانگی خوشمزه

طرز تهیه پنیر لیقوان خانگی خوشمزه

پنیر خانگی تبریز یا پنیر لیقوان (Lighvan Cheese)، یکی از پنیرهای سنتی و محبوب ایران است که از دیرباز نزد ایرانیان محبوب است. این پنیر خوشمزه در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها به صورت آماده به فروش می‌رسد اما اگر ذوق و شوق آشپزی دارید، می‌توانید با استفاده از شیر تازه گاو، به راحتی در منزل آن را تهیه کنید و با نان داغ، گردو و سبزیجات تازه میل کنید. استفاده از پنیر لیقوان در انواع صبحانه‌ از جمله صبحانه خاورمیانه‌ای بسیار جذاب خواهد بود. در این مطلب با دو روش طرز تهیه پنیر لیقوان خانگی با سرکه و نحوه درست کردن پنیر لیقوان در خانه با مایه پنیر آشنا خواهید شد. همراه ما باشید.

طرز تهیه پنیر لیقوان خانگی با سرکه

    شیر

۱ لیتر

    سرکه سفید

۳ قاشق غذاخوری

  نمک

به مقدار لازم

مرحله اول:

در مرحله اول در طرز تهیه پنیر لیقوان، قبل از هر کاری، نیاز به شیر پرچرب دارید که می‌توانید آن را از فروشگاه‌های لبنیات تهیه کنید. ابتدا شیر را داخل یک قابلمه تمیز بریزید و روی حرارت کم قرار دهید. بهتر است شیر را به صورت مداوم هم بزنید تا سر نرود. در زمان جوشاندن شیر باید بالای سر آن باشید تا بیش از حد نجوشد.

مرحله دوم:

وقتی شیر شروع به جوشیدن کرد، آن را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا کمی از جوش بیفتد. سپس، سرکه را به شیر اضافه کنید و آرام آرام هم بزنید تا شیر شروع به بریدن و دلمه شدن کند. سپس، قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید تا میزان بریدن شیر بیشتر شود و آب آن کمی زرد مایل به سبز رنگ شود. در این مرحله، باید کاملاً روی شیر نظارت کنید و نگذارید که بجوشد. در این مرحله شیر فقط باید حرارت ببیند.

مرحله سوم:

در این مرحله باید یک پارچه تمیز مانند تنظیف را روی یک پارچه توری قرار دهید و بعد آن را داخل یک قابلمه بگذارید. سپس، شیرهای دلمه شده را با کفگیر از قابلمه جدا کنید و آن‌ها را داخل پارچه تمیز بریزید. سپس آن را خوب فشار دهید تا آب اضافی خارج شود. سپس یک وسیله سنگین را روی پارچه قرار دهید و بگذارید به مدت ۴۵ دقیقه روی آن بماند تا پنیر سفت شود.

ریختن پنیر لیقوان داخل پارچه توری

مرحله چهارم:

در این مرحله باید آب داخل قابلمه را صاف کنید و سپس آن را داخل ظرفی بریزید که می‌خواهید پنیر را در آن قرار دهید. حالا مقداری نمک به پنیر اضافه کنید و هم بزنید. پنیر را از داخل پارچه خارج کنید و به آن چند برش بزنید. سپس آن را داخل مخلوط آب و نمک قرار دهید و پنیر را در یخچال بگذارید تا طعم و بافت آن به خوبی جا بیفتد. در نهایت، پنیر تبریز خانگی آماده میل کردن است.

طرز تهیه پنیر لیقوان خانگی بدون سرکه

    شیر

۱ لیتر

  مایه پنیر

نصف قاشق چای‌خوری

مرحله اول:

برای تهیه پنیر خانگی تبریز یا پنیر لیقوان با استفاده از مایه پنیر، مانند روش قبلی، ابتدا نیاز به شیر پرچرب دارید. شیر را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به دمای ۷۵ درجه سانتی‌گراد برسد. سپس حرارت زیر قابلمه را کم کنید و شیر را به مدت ۱۵ دقیقه در همین دما نگه دارید.

مرحله دوم:

بعد از ۱۵ دقیقه، شیر را از روی شعله گاز بردارید و صبر کنید تا دمای آن به ۳۵ درجه سانتیگراد کاهش پیدا کند و آرام آرام خنک شود.  زمانی که شیر در حال خنک شدن است، مایه پنیر را داخل یک لیوان شیشه‌ای با آب حل کنید. بگذارید ترکیب آب و مایه پنیر مدتی بماند تا کمی کف روی آب ایجاد شود. مایه پنیر آماده است.

مرحله سوم:

در این مرحله، مایه پنیر را به شیر اضافه کنید و با هم به خوبی مخلوط کنید. سپس، بعد از گذشت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت، شیر دلمه می‌شود. در این مدت، به هیچ وجه شیر را تکان ندهید! در صورت تکان دادن شیر، دلمه ایجاد نخواهد شد و پنیر به دست نمی‌آید.

مرحله چهارم:

در این مرحله باید یک پارچه نازک را در آبکش قرار دهید و به آرامی دلمه‌های شیر را درون آن بریزید. سپس، لبه‌های پارچه را ببندید و بگذارید دلمه‌های شیر با گذشت زمان به پنیر تبدیل شوند. پنیر را روی یک صفحه صاف قرار داده و روی آن یک وسیله سنگین قرار دهید تا آب آن خارج شود. پس از گذشت حدود ۵ الی ۶ ساعت، پارچه را باز کنید و پنیر را ببرید.

طرز تهیه پنیر لیقوان خانگی

مرحله پنجم:

نکته مهمی که باید برای نگهداری پنیر خانگی در نظر داشته باشید این است که بهتر است آن را به مدت یک ماه در آب نمک نگهداری کنید. پنیر را به مدت یک ماه داخل آب پنیر در یخچال نگهداری کنید.

پنیر لیقوان خانگی آمادست. همراه با گوجه و خیار نوش جان کنید و از طعم آن لذت ببرید.

سوالات متداول در مورد طرز تهیه پنیر لیقوان

پنیر لیقوان سوغات کدام شهر است؟

پنیر لیقوان سوغات شهر تبریز است. این پنیر در روستای لیقوان در دامنه شمالی کوه‌های سهند تبریز تهیه می‌شود.

پنیر لیقوان چیست؟
خواص پنیر لیقوان چیست؟

اگر قصد خرید پنیر طبیعی آماده و خوشمزه دارید، می‎‌توانید از طریق وبسایت کالین سفارش خود را ثبت نمایید و درب منزل تحویل بگیرید (ویژه تهران). همچنین می‌توانید محصولات کالین را از نمایندگی‌ها و فروشگاه‌های کالین تهیه نمایید.