صد و سومین پویش امید و افتخار در شمال تهران | ۶۰ پروژه با ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه

صد و سومین پویش امید و افتخار در شمال تهران | ۶۰ پروژه با ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه

پویش هفتگی امید و افتخار همچنان ادامه دارد و این هفته به طرح‌های متعدد یکی از مناطق شمالی تهران اختصاص پیدا کرده است. یک روز پیش از نیمه شعبان، صد و سومین پویش امید و افتخار شهرداری تهران در منطقه ۳ برگزار می‌شود.

همشهری آنلاین– محمد سرابی: شهردار منطقه ۳ درباره پروژه‌های این منطقه به همشهری می‌گوید: « ۴۶ پروژه توسعه محله‌ای از ابتدای امسال در منطقه به اجرا درآمد. بخشی از این پروژه‌ها نتیجه طرح من شهردارم و نظر سنجی از شهروندان درباره اولویت‌ها و نیازهای محل زندگی آن‌ها بود که در دستور کار شهرداری قرار گرفت. ۴۵ مورد از ۴۶ پروژه توسعه محله‌ای تا کنون به پایان رسیده که نشانه موفقیت منطقه در پیگیری خواسته‌های مردمی است. تنها مورد باقیمانده پروژه زورخانه ده‌ونک است که تا دو هفته دیگر تمام می‌شود و بنابراین در سال جاری تمام پروژه‌های توسعه محله‌ای منطقه ۳ به نتیجه خواهند رسید. »

حمید جوانی با تاکید بر اینکه مجموعا بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان برای نزدیک به ۶۰ پروژه سطح منطقه صرف شده است. می‌افزاید: « ۱۵ پروژه عمرانی، ترافیکی و … هم در سطح منطقه داشتیم که بخشی از آن در سال گذشته شروع شده بود. این پروژه‌ها هم امسال به مرحله نهایی رسیدند. در نتیجه در روز شنبه ۵ اسفند ماه حدود ۶۰ پروژه برای ارائه در پویش امید و افتخار داریم.»

یکی از پروژه‌های عمرانی مهم در منطقه ۳ بازسازی کانال‌های انتقال آب است. برخی از این کانال‌ها و مسیل‌ها که در سال‌های قبل ساخته شده‌اند به دلیل گذشت زمان و فرونشست‌های کوچک، دچار ترک خوردگی شده‌اند. ایجاد این ترک‌ها در سطح بتن کف و دیواره کانال باعث شده است که ظرفیت کامل آن برای انتقال آب تحت تاثیر قرارگیرد و مهمتر از آن احتمال ریزش دیواره یا تخریب کانال پیش بیاید. در صورت تخریب بخشی از یک مسیل، جریان آب خسارت زیادی خواهد زد و باید مسیل دوباره ساخته شود. با ارزیابی‌های شهرداری منطقه و قبل از ریزش این دیواره‌ها، قسمت‌های آسیب دیده مرمت و مستحکم سازی شدند تا مسیل همچنان به کار خود ادامه دهد. دو نمونه از این پروژه‌ها، مسیل مجتبایی و مسیل زرگنده هستند.

شهردار منطقه ۳ با اشاره به بخش‌های مختلف پویش امید و افتخار در این منطقه اظهار می‌کند: «یک بخش از پویش امید و افتخار مقاوم سازی مسیل‌های منطقه بود که فاز اول آن امسال انجام شد و فازهای بعدی را در آینده به اجرا در خواهیم آورد. همچنین ساخت کانال جمع‌آوری آب‌ها سطحی در خیابان‌های دولت و خیابان ولیعصر به اتمام رسید که قدمی در راه جلوگیری از آب‌گرفتگی در فصل بارندگی‌ خواهد بود.»

جوانی با اشاره به نورپردازی پل‌های فجر وطرح های مشابه دیگر اظهار می‌کند: «یکی از پروژه‌هایی که در پویش امید و افتخار رونمایی می‌شود تونل نوری در بوستان ملت است. طرح‌های قبلی نورپردازی در این بوستان مورد استقبال شهروندان قرار گرفته بود و علاقه‌مندان از راه‌های دور به بوستان ملت میامدند. همین هم باعث شد که نورپردازی‌ها برای مدت طولانی باقی بمانند. اکنون قصد داریم تونل نوری این بوستان را برای مناسبت‌های پیش رو شامل ماه مبارک رمضان و نوروز آماده کنیم و امیدوار هستیم همچنان مورد رضایت شهروندان باشد.»

او می‌افزاید: «برخی از بوستان‌های منطقه که کاستی‌هایی داشتند در این مدت نوسازی و تکمیل شدند. کفپوش‌ها و زمین بازی کودکان تکمیل شدند و فضای سبز این پارک‌ها هم بازپیرایی شدند.»

شهردار منطقه با اشاره به درخواست‌های مردمی و مشکلات حمل و نقل در منطقه ۳ می‌گوید: «سال قبل پایانه ونک را مسقف کردیم تا شرایط مناسبی برای مسافران ایجاد شود. امسال نیز مسقف‌سازی پایانه‌های حقانی و قلهک انجام گرفت.»

باران‌های زمستانی

در ماه‌ گذشته چند بار شهر تهران شاهد بارش باران و برف بود اما مشکلی از بابت انتقال آب‌های سطحی در شهر رخ نداد. منطقه ۳ به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در پایین‌دست ارتفاعات مناطق شمالی تهران همیشه با موضوع انتقال جریان آب روبه‌رو است. حمید جوانی دراین‌باره می‌گوید: «خوشبختانه با عملکرد درست کارکنان منطقه ۳ امسال مشکلی در زمینه آب‌گرفتگی به وجود نیامد. در سال ۱۴۰۰ کلیه نقاط منطقه که احتمال آب‌گرفتگی داشت را شناسایی کردیم و برنامه این بود که در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ این نقاط به شکلی نوسازی و مراقبت شود که مشکل آب‌گرفتگی نداشته باشند. تا تابستان امسال کار به پایان رسید و در بارندگی‌های زمستان برخی از نیروهای خدمات شهری در این نقاط مستقر بودند تا مشکلات احتمالی رفع شود در نتیجه هیچ آب‌گرفتگی که ناشی از نقص تجیهزات یا زیرساخت‌های منطقه باشد رخ نداده است. جریان ترافیک و تردد شهروندان دچار وقفه خاصی نشد و از این بابت از عملکرد همکاران منطقه تشکر می‌کنم.»

بیشتر بخوانید: جزئیات ۹۰ رویداد شنبه های امید و افتخار در پایتخت | بیشترین پروژه ها برای کدام مناطق بوده است؟

بخشی از پروژه امید و افتخار منطقه ۳ در پنجم اسفندماه

پروژه‌های توسعه محله‌ای و درخواست‌های شهروندان

۱- اجرای پیاده راه کنار گذر مسیل صدف در فاصله نیستان سوم تا گل نبی

۲- تجهیز مبلمان و بازپیرایی فضای سبز پاتوق محله استقلال

۳- زیباسازی دیوار سفارت محله صدر

۴- بازسازی معابر، آبنما و نصب مبلمان شهری بوستان پایداری

۵- آسفالت، پیاده راه و محوطه سازی و توسعه فضای سبز محوطه کمیته و آکادمی ملی المپیک

۶- بهسازی معابر و آب های سطحی خیابان راجیان

۷- پیاده روسازی خیابان‌های افریقا و میرداماد

۸- مرمت و بهسازی پیاده روی خیابان شهید کلاهدوز

۹- ایجاد پاتوق محله ترانه و ترنم

۱۰- ایجاد حائل دور دیوار کوچه مروارید

۱۱ – احداث تصفیه خانه الهیه

۱۲ – تونل نوری خیابان ولیعصر

۱۳ – ایجاد پاتوق محله ورودی ستارکشانی

۱۴ – ایجاد پاتوق محله ترانه و ترنم

۱۵ – بازپیرایی فضای سبز و نصب مبلمان بوستان صنوبر و فضای سبز خیابان ملاصدرا

۱۶ – توسعه آبرسانی به متراژ ۶۲۰۰ متر

۱۷ – نورپردازی پل مدرس حقانی

۱۸ – نورپردازی با چراغ دفنی بلوار میرداماد مقابل پایتخت

۱۹ – نقاشی دیواری ۱۲۰۰ مترمربع

۲۰ – زمین اسکیت بوستان پایداری

برخی پروژه‌های منطقه ۳ به تفکیک معاونت‌ها

معاونت حمل و نقل و ترافیک

۱- مسقف سازی، تامین روشنایی و مبلمان شهری پایانه قلهک

۲- مسقف سازی، تامین روشنایی و مبلمان شهری پایانه شهید حقانی

۳-اصلاح هندسی و ایمن سازی معابر ۴۲۰۰ متر مربع

معاونت فنی و عمرانی

۱- تراش روکش و لکه گیری ۲۴۱۵۰۰ متر مربع

۲- پیاده روسازی ۱۴۰۰۰ متر مربع در سطح منطقه

۳- شبکه آب‌های سطحی (نهرو جدول) ۶۰۰۰ متر طول

۴- مرمت ۵۰ چشمه سرویس بهداشتی در سطح منطقه

۵- ساخت مخزن بتنی ۲۰۰۰ متر مکعبی بوستان اقاقیا

۶- دو کیلومتر بهسازی کانال‌های اصلی رودبار، مجتبایی، زرگنده

۷ -احداث آبنما بوستان پایداری