شیشه ساختمان

شیشه ساختمان

همان‌طور که می‌دانید در پروژه‌های ساختمانی مختلف از انواع مصالح و اجزا اعم از شیشه ساختمان در طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌های متفاوت، سقف نورگیر شیشه ای، درب اتوماتیک شیشه ای، کرکره برقی و موارد دیگری از این دست استفاده می‌شود.

بسیار مهم است که همه این ابزار در ابتدا با دیدگاهی مهندسی و به‌درستی برای کاربردهای موردنظر انتخاب شوند و در قدم بعدی هرکدام از آن‌ها باید از شرکت‌های تولیدی کاملاً معتبر و باسابقه در این زمینه که اجناس خود را طبق استاندارد ساخته، ضمانت می‌کنند و خدمات پس از فروش دارند، تهیه گردد.

خرید مصالح مورد نیاز در یک پروژه از شرکت‌های نامعتبر می‌تواند مشکلات عدید‌ه‌ای از جمله عدم وجود ویژگی‌های گفته شده برای یک مصالح خاص، خرابی درب‌های اتوماتیک، بالا نرفتن کرکره برقی و غیره را ایجاد نماید.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع شیشه ساختمان و نحوه تولیدشان آشنا کنیم و به شما بگوییم هرکدام چه کاربردهایی دارند.

نحوه تولید و کاربرد انواع شیشه ساختمان

انتخاب نوع شیشه ساختمان مناسب برای یک کاربرد خاص برای دستیابی به نتایج مؤثر، جذاب و ایمن بعد از ساخت یک ساختمان بسیار مهم است. به‌طورکلی در حال حاضر شیشه‌های مختلفی در ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند، که به شرح زیر می‌باشند:

ورق شیشه

ورقه شیشه نوعی شیشه ساده است که با عبور شیشه مذاب از غلتک‌ها برای تولید یک روکش تقریباً مسطح تولید می‌شود. بااین‌حال، عملکرد غلطک‌ها باعث می‌شود ورق‌های به‌دست‌آمده درجاتی از اعوجاج داشته باشند. این نوع شیشه ساختمان معمولاً در طیف وسیعی از اندازه‌های استاندارد موجود است.

به دلیل هزینه نسبتاً پایین شیشه فلوت و عدم اعوجاج آن، شیشه ورقی عمدتاً در شیشه‌کاری گلخانه‌ها و موارد مشابه استفاده می‌شود، جایی که اعوجاج بصری برخلاف پنجره‌های خانگی و غیره مشکلی ندارد.

شیشه لمینت

شیشه لمینت شیشه‌ای است که از لایه‌هایی از شیشه معمولی تشکیل شده است که توسط یک ماده شفاف و انعطاف‌پذیر به هم متصل می‌شوند. می‌توان این شیشه را مانند یک ساندویچ متشکل از دو یا چند ورقه شیشه معمولی در نظر گرفت.

شیشه‌های لمینت ضد اشعه ماوراءبنفش و عایق صدا هستند و به همین دلیل، کاربرد گسترده‌ای در ساخت پل‌ها و آکواریوم‌ها دارند. حتی بهترین انتخاب برای ساخت سایبان‌های شیشه‌ای است، زیرا می‌تواند اشعه‌های مضر را کاهش دهد.

شیشه ساختمان

شیشه نشکن

شیشه نشکن به دلیل داشتن ماده‌ای پلاستیکی به نام پلی وینیل بوتیرال، نوعی شیشه مقاوم در برابر شکستن است. به‌عبارت‌دیگر در صورت تخریب به قطعات تیز و آسیب‌رسان تقسیم نمی‌شود.

همین ماده از تشکیل قطعات تیز جلوگیری می‌کند و به همین دلیل معمولاً در پنجره‌ها، کف‌ها و سقف نورگیر شیشه‌ای که احتمال خطر شکستگی و آسیب به افراد مجاور بیشتر است، استفاده می‌شود.

شیشه کروماتیک

شیشه‌های کروماتیک معمولاً در ICU و اتاق‌های جلسه به کار برده می‌شوند و می‌توانند هم‌زمان با ایجاد نور مناسب برای فضای داخلی، آرامش مورد نیاز را ایجاد نمایند.

این نوع شیشه ساختمان ممکن است الکتروکرومیک (دارای لمینت الکتریکی)، ترموس کروماتیک (دارای لمینت حساس به حرارت) یا فتوکرومیک (دارای لمینت حساس به نور) باشد.

شیشه طرح دار

شیشه طرح دار یکی از انواع شیشه ساختمان پرکاربرد در دکوراسیون‌های زیبا است و شیشه‌ی تختی است که در طول تولید به یک طرف نورد شده است.

هرکدام از این شیشه‌ها دارای عدد اعوجاج از 1 تا 5 هستند (1 اعوجاج بسیار کم و 5 درجه انتشار بالایی دارد) و بیشتر برای اهداف تزئینی، با یا بدون حفظ حریم خصوصی استفاده می‌شود.

شیشه رنگی

شیشه‌های رنگی همان شیشه‌های ساده هستند که با استفاده از اضافه کردن نوع خاصی از یون به مخلوط شیشه معمولی تولید می‌شوند. مثلاً اکسید آهن شیشه رنگی سبز و گوگرد شیشه رنگی آبی می‌دهد.

شیشه سفت شده یا شیشه سکوریت

شیشه سفت شده که به آن شیشه ایمن یا شیشه سکوریت نیز می‌گویند، به دلیل مقاومت در برابر شکستن، به‌طور گسترده در پروژه‌های صنعتی بزرگ استفاده می‌شود.

شیشه‌ سکوریت همچنین در فضای داخلی خانه مانند آشپزخانه (به دلیل مقاومت در برابر حرارت) و صفحه‌های دوش، نرده شیشه‌ای و حصار استخر کاربرد دارد.

شیشه سیمی

شیشه سیمی دارای یک توری سیمی در وسط ساختار شیشه‌ای خود می‌باشد. هدف از قرار دادن سیم، نگه داشتن شیشه سیمی در صورت ترک خوردن یا شکستن آن است. شیشه سیمی معمولاً در مناطق صنعتی یا ساختارهایی مانند گاراژها استفاده می‌شود.

اهمیت استفاده از سقف نورگیر شیشه ای در ساختمان

یکی از انواع شیشه ساختمان مورد استفاده در پروژه‌های مختلف اعم از صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده از انواع سقف نورگیری شیشه ای است که در متراژها و اشکال مختلف تولید می‌شود. انتخاب بهترین نوع آن برای یک هدف خاص به طراحی و مهندسی پروژه بستگی دارد.

اما به طور کلی یک سقف نورگیر شیشه ای باید دارای ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر ضربه، عدم نفوذپذیری، مقاومت در برابر تغییرات دمایی، عایق حرارت و … باشد.

همچنین معمولا سقف نورگیر شیشه ای را طوری انتخاب می‌کنند که نور کافی برای ایجاد یک دکوراسیون زیبا و طبیعی را انتقال دهد و از طرفی مقرون به صرفه باشد.

شیشه ساختمان

استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای به دلیل بالا نرفتن کرکره برقی

ابداع درب اتوماتیک شیشه ای تحول عظیمی در ساخت مراکز تجاری، اداری و حتی مسکونی مدرن ایجاد کرد.

به عنوان مثال در قدیم برای درب فروشگاه ها معمولا از انواع کرکره های برقی استفاده میشد و مشکلی که این سیستم ها داشتند این بود که گاهی به دلایلی، دچار خرابی و اختلال در کنترل می شدند. در نتیجه در صورت بالا نرفتن کرکره برقی عبور و مرور از آن‌ها ممکن نبود.

اما امروزه از انواع درب اتوماتیک شیشه ای برای این کار استفاده می شود که به راحتی نیز قابل کنترل است و البته روی آن از نصب کرکره برقی برای امنیت بیشتر استفاده می شود که تنها یکی دو بار در روز نیاز به باز و بسته شدن دارد.

لازم به ذکر است عملکرد درب اتوماتیک شیشه ای و انتخاب یک کرکره برقی خوب برای جلوگیری از بالا نرفتن کرکره برقی به مرغوبیت این اجزا و اینکه از کدام شرکت آن‌ها را تهیه می‌کنید، نیز بستگی دارد.

سخن آخر

شیشه‌های ساختمانی در انواع رنگ، طرح و جنس‌های مختلف با روش‌های تولیدی متفاوت ساخته می‌شوند که هرکدام طبق ویژگی‌هایی که دارند کاربرد خاصی نیز خواهند داشت.

بسیار مهم است که برای خرید شیشه ساختمان مناسب باهدفی که از به کار بردن آن شیشه در پروژه خود دارید با کارشناسان باتجربه فروش در این زمینه در شرکت‌های معتبر و باسابقه مشورت کنید.

این کار باعث می‌شود تا پولتان را به هدر ندهید و بتوانید هوشمندانه‌ترین انتخاب را داشته باشید. خرید شیشه ساختمان از شرکت‌های نامعتبر می‌تواند عواقب بدی داشته باشد و پول شما را از بین ببرد.