شیرآلات صنعتی

شیرآلات صنعتی

شیرآلات صنعتی یا ولوها نوعی ابزار مکانیکی هستند که برای کنترل و قطع و وصل جریان و فشار انواع سیالات اعم از مایعات ، گازها در خطوط صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. شیرآلات صنعتی در تنظیم دما، فشار، جریان سیال و سطح مایعات به منظور حفظ ایمنی در سیستم های صنعتی کاربرد فراوانی دارند. این تجهیزات گسترده و پرکاربرد را می توان با توجه به وسعت کاربردهای مختلف، براساس نوع و مکانیسم عملکرد به دسته بندی های مختلفی تقسیم کرد.

قیمت شیرآلات صنعتی

با توسعه صنایع شیرآلات صنعتی جایگاه مهمی در صنعت و پیشرفت آن پیدا کرده اند. کاربرد ولو های صنعتی در صنایع سنگین چندین برابر بیشتر از صنایع ساختمان است بنابراین استعلام و بررسی قیمت شیرآلات صنعتی همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

به طور کلی قیمت شیرآلات صنعتی در بازار به عوامل بسیار زیادی از جمله نوع ، جنس ، سایز ، کلاس، نوع آلیاژ، میزان مقاومت در برابر فشار و حرارت ، نوع آب بندی و … بستگی دارد. امروزه با تنوع مدل ها و انواع مختلف این تجهیز و همچنین تعداد فزاینده فروشگاه های عرضه کننده  که استانداردهای مختلفی در تعیین قیمت محصولات مختلف دارند، خرید و بررسی قیمت شیرآلات صنعتی کاری دشوار به نظر می رسد که ممکن است حتی خریدار در خرید کالای مناسب با عمکرد مورد نیاز خود را گمراه کند.

گروه صنعتی ناین با مجموعه ای از کارشناسان متخصص و با احترام به نیاز مشتری ، انواع شیرآلات صنعتی از برترین برندهای برگزیده ایران و جهان را با مناسب ترین قیمت عرضه می کند. این مجموعه با سابقه فعالیت تخصصی در حوزه انواع شیرالات صنعتی توانسته است امروز سهم ویژه ای از چرخه تامین و تقاضا در بازار داخلی ایران را به خود اختصاص دهد. برای کسب مشاوره و اطلاع از قیمت شیرآلات صنعتی در انواع مختلف می توانید از هم اکنون با ما در تماس باشید و تجربه یک خرید تخصصی موفق را رقم بزنید.

وظایف اصلی شیرآلات صنعتی

  • قطع و وصل کامل جریان سیال
  • جلوگیری از بازگشت سیال
  • کنترل مقدار عبور جریان سیال براساس نیاز تعریف شده در سیستم
  • تنظیم و کنترل فشار سیال
  • کنترل ایمنی خطوط تحت فشار

دسته بندی انواع شیرآلات صنعتی

  • شیرآلات صنعتی براساس نوع المان مجرابند ( دیسک ، میله و … ) عمدتا به سه نوع خطی ، چرخشی و اتوماتیک دسته بندی می شوند.
  • شیرآلات صنعتی براساس شیوه اپراتوری به سه دسته دستی ، گیربکسی و یا بصورت اتوماتیک یا خودکار با اکچویتور تقسیم می شوند.
  • شیرآلات صنعتی براساس سایزعمدتا به دو دسته تقسیم می شوند : ولوهای سیستم اینچی و ولوهای سیستم متریک که هریک اندازه، ویژگی و استانداردهای متفاوتی دارند.
  • شیرآلات صنعتی براساس نحوه عبور سیال به دو دسته اصلی ولوهای قطع و وصل جریان و ولوهای کنترل جریان تقسیم می شوند.
  • جنس بدنه و اجزای این تجهیزات براساس محیط کاری متفاوت است. عمدتا شیرآلات صنعتی برای کاربرد در محیطهای معمولی مانند پروژه های ساختمانی از جنس چدن ، برنز ، استیل و آلیاژ برنج ساخته می شوند و برای محیط های صنعتی با دما، رطوبت و فشار کاری بالاتر از جنس فولاد کربن، فولاد آلیاژی و فولاد ضدزنگ تولید می گردند.

انواع شیرآلات صنعتی

در ادامه این نوشتار قصد داریم به اختصار به معرفی انواع ولوهای صنعتی مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع داروئی و غذایی، صنایع ساختمان و … بپردازیم و عملکرد آنها را به طور خلاصه مورد بررسی قرار دهیم . عموما همه انواع شیرهای صنعتی براساس ساختار کلی بدنه ، مجرابند و مکانیسم عملکرد خود در دسته بندی های زیر قرار می گیرند :

1. شیر دروازه ای :

شیر دروازه ای در صنعت به نامهای شیر کشویی ، گیت ولو و اسلاید ولو نیز معروف است. عملکرد انواع شیردروازه ای قطع و وصل کامل جریان سیال است. شیر کشوئی یا گیت ولو به دلیل عملکرد آسان ، مکانیسم طراحی ساده و ایجاد کمترین افت فشار در خطوط از پرکاربردترین شیرآلات در صنعت به ویژه صنعت نفت و پتروشیمی به شمار می آید.

.