سینوس پیلونیدال یا کیست مویی کمر چیست؟

سینوس پیلونیدال یا کیست مویی کمر چیست؟

یکی از دردناک ترین آزار دهنده ترین بیماری های ناحیه مقعد کیست مویی است. کیست مویی می تواند با درد شدید و سوزش شروع شده و با خارش و ترشحات عفونی بوی بد و… همراه شود. این بیماری بیشتر در مردان جوان و افراد کم تحرک مثل رانندگان شایع است. این عارضه در اثر برگشت مو به داخل پوست و عفونت رخ می دهد.

کیست مویی با روش ها و جراحی های مختلفی درمان میشود. یکی از این جراحی‌ها اثر بخشی بهتر و سریع تری دارد که جراحی کیست مویی با لیزر است. در ادامه به بررسی کیست مویی علت ها، علائم و لیزر کیست مویی می‌پردازیم.

کیست مویی چیست؟

کیست مویی چیست؟

بیماری سینوس پیلونیدال یا همان کیست مویی یک سوراخ یا تونل کوچک در زیر پوست است که می‌تواند با مایعات، چرک یا عفونت پر شود. کیست مویی می تواند عفونت کرده و تشکیل آبسه دهد.

این بیماری اغلب در شکاف بالای باسن رخ می‌دهد و می تواند باعث درد شدید شود. در صورتی که کیست مویی با خون یا عفونت پر شود، دردناک شده و بوی بدی ایجاد می کند. این وضعیت بیشتر در مردان و بزرگسالان جوان شایع است و همچنین افرادی که زیاد می نشینند و تحرک کمتری دارند، بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند.

کیست مویی با مصرف دارو از بین نمیرود، تنها راه قطعی برای درمان این بیماری جراحی است. اما پیشرفت علم پزشکی نوین روشهایی برای درمان کیست مویی بدون جراحی نیز وجود دارد.

علت بیماری سینوس پیلونیدال چیست؟

اینکه دقیقا چه عاملی باعث سینوس پیلونیدال می شود، مشخص نیست اما اعتقاد بر این است که ترکیبی از تغییر هورمون ها رشد مو و استهلاک ناشی از لباس یا نشستن های طولانی مدت عامل این بیماری است.

فعالیت هایی که باعث اصطکاک می شوند، مانند نشستن یا پوشیدن لباس های تنگ باعث می‌شوند، موهایی که در این ناحیه رشد می کنند به داخل پوست فرو روند در نتیجه بدن این مو را به عنوان عامل خارجی شناخته و با انجام یک سری واکنش ها سعی در از بین بردن آن دارد. گاهی اوقات ممکن است فرد چندین سینوس داشته باشد که در زیر پوست به هم متصل هستند.

علائم کیست مویی

ممکن است در ابتدای شروع بیماری هیچ علامت قابل توجهی به جز فرورفتگی یا گودی روی سطح پوست وجود نداشته باشد، با این حال هنگامی که فرو رفتگی عفونی شود، به سرعت در آن مایعات عفونی تجمع کرده و دچار آبسه می شود.

از علائم این عفونت می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛

 • درد هنگام نشستن یا ایستادن
 • تورم کیست مویی
 • التهاب و قرمزی اطراف ناحیه کیست مویی
 • ترشحات چرکی یا خونی
 • بوی بد
 • موهای بیرون زده از ضایعه
 • ایجاد بیش از یک مجرای یا سوراخ روی پوست
 • تب (در مواردی که کیست به شدت عفونت کرده احتمال تب نیز وجود دارد.)

تشخیص و مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده هر یک از علائم حتی علائم اولیه مثل مشاهده سوراخ روی پوست باید به پزشک مراجعه کنید. درمان کیست مویی در مراحل اولیه سریع تر و ساده تر است. برای تشخیص این بیماری می توان از پزشک عمومی کمک گرفت اما برای درمان این بیماری می توانید به متخصص جراح عمومی مراجعه کنید.

عوارض

درمان به موقع این بیماری می تواند از عوارض بعدی پیشگیری نماید. اما بیمارانی که برای درمان کیست مویی اقدامی نکنند، ممکن است به یکی از عوارض زیر دچار شوند:

 • عفونت : وقتی کیست مویی درمان نشود، عفونت کرده ممکن است بافت های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 • درد: وقتی بیماری برای مدت طولانی درمان نشود، درد آن شدت می یابد.
 • سرطان : از عوارض کمتر شایع این بیماری سرطان است. عفونت طولانی مدت میتواند ساختار سلول ها را تغییر داده و در طی چند سال منجر به سرطان شود.

درمان کیست مویی

جهت درمان این بیماری انجام جراحی تنها راه ممکن است. درمان های مناسب این بیماری به ترتیب اولویت عبارتند از؛

جراحی کیست مویی با لیزر

در حال حاضر بهترین روش از بین بردن کیست به روش سرپایی و بدون درد و خونریزی لیزر درمانی است. در این روش توسط تابش اشعه لیزر توده کیست تخلیه شده و به طور کامل از بین می رود. لیزر روشی سرپایی است و که با کمترین میزان آسیب و بدون عوارض بعدی کیست مویی را از بین میبرد. از دیگر مزیت های درمان با این روش می توانیم به نتیجه گیری قطعی، بدون نیاز به دوره نقاهت و با مناسبترین هزینه اشاره کنیم.

جراحی کیست مویی

در این روش جراحی که تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود، با استفاده از چاقوی جراحی توده کیست تخلیه شده و مو و دیگر ضایعات تخلیه می شوند. بعد از جراحی پزشک زخم را با پانسمان استریل می بندد، تا زخم از داخل به سمت بیرون بهبود یابد. طول درمان بعد از انجام جراحی ممکن است ۴ هفته تا ۳ ماه ادامه داشته باشد.

تزریق فنل

در این روش پزشک ابتدا یک بی حسی موضعی تزریق می‌کند. سپس فنل که یک ترکیب شیمیایی ضد عفونی کننده است، به کیست تزریق می شود. این درمان ممکن است برای اثربخشی تا چندین مرتبه تکرار شود. تزریق فنل با توجه به اثربخشی پایین و عوارض احتمالی به ندرت تجویز می‌شود.

مصرف آنتی بیوتیک

اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درد شدیدی را تجربه نمی‌کنید و نشانه‌هایی از التهاب نیز وجود ندارد. احتمالاً در این مرحله پزشک مصرف آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد. آنتی بیوتیک ها طیف وسیعی از باکتریها را درمان می کنند، با این حال لازم است بدانید که هیچ تأثیری در از بین بردن مجرای سینوس پیلونیدال نخواهد داشت.

پیشگیری

از روشهای پیشگیری از کیست مویی می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • زدودن موهای زائد
 • حفظ بهداشت مقعد
 • اصلاح موها زائد با لیزر
 • تحرک و ورزش و پرهیز از طولانی مدت نشستن
 • استفاده از لباس های گشاد و نخی