سریال انیمیشنی «اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» برای نتفلیکس منتشر شد

سریال انیمیشنی «اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» برای نتفلیکس منتشر شد

اسکات پیلگریم همیشه در جای عجیب و غریب و کوچکی در گوشه و کنار ذهن‌مان وجود دارد و حالا اقتباس انیمه‌ای آن به نتفلیکس آمده است تا عطش کودک درونمان را – که حسابی منتظر دیدن دوباره‌ی اسکات پیلگریم بود – سیراب کند. از زمانی که اولین تیزر سریال «اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» در دسترس قرار گرفت، در شبکه‌های اجتماعی مختلف و خلاصه در کل اینترنت سروصدای زیادی به پا کرد. همین امر نشان می‌دهد که داستان‌های این مجموعه، چه در قالب رمان، فیلم و این بار انیمه، همیشه از زمان خودش جلوتر بوده‌ و طرفداران وفادار خودش را پیدا کرده است.

رمان‌های گرافیکی اسکات پیلگریم اولین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی منتشر شدند. این کمیک‌های جذاب برایان لی او مالی (Bryan Lee O’Malley) از زمان انتشار تاکنون منبع الهام اقتباس‌های زیادی بوده‌اند؛ از فیلم مشهور ادگار رایت، که با بازیگری مایکل سرا (Michael Cera) در سال ۲۰۱۰ میلادی به روی پرده‌ی سینماها آمد، تا انیمیشن «اسکات پیلگریم در برابر انیمیشن»، بازی‌ ویدیویی یوبی‌سافت که همزمان با فیلم رایت آمد، و امروز انیمه‌ی «اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» که برای سرویس پخش آنلاین نتفلیکس ساخته شده است.

اسکات پیلگریم (که صداپیشگی آن توسط خود مایکل سرا، بازیگر فیلم اصلی انجام شده است) داستان نوازنده‌ی گیتار بیس ۲۳ ساله‌ای اهل تورنتو را تعریف می‌کند که برای عشق، وارد بازی رمانتیک اما خطرناکی می‌شود و به قولی، لقمه‌ی بزرگتر از دهانش برمی‌دارد. منظور اینکه، هفت دوست‌پسر قبلی رامونا (معشوق اسکات) حالا به صف شده‌اند که حسابی دمار از روزگار نقش اصلی‌مان درآورند و اسکات باید در یک سری مبارزات نفر به نفر به استایل بازی‌هایی مثل «استریت فایتر» رابطه‌اش با رامونا را نجات دهد.

انیمه اسکات پیلگریم

اسکات پیلگریم اساسا حاصل عشق است؛‌ عشق به فرهنگ پاپ و مکان‌هایی که سازندگان آن را شکل داده‌اند؛ از بازی‌های ویدیویی گرفته تا مانگا، فیلم‌ها، تورنتو (محل زندگی برایان اومالی) و موسیقی. اومالی کتاب‌های اسکات پیلگریم را زمانی نوشت که تنها بیست سال داشت؛‌ از این رو می‌توان نوعی خشم و انرژی دوره‌ی جوانی را در این رمان‌ها دید؛ اما «اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» بیشتر از آنکه بر اضطراب بلوغ و دوره‌ی جوانی تمرکز کند، با بازنگری کاراکترها جنبه‌های روشن‌تر آن‌ها را برجسته می‌کند؛‌ مثل امید، عشق، دوستی و همکاری.

«اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» بازسازی فیلم پرطرفدار ادگار رایت نیست؛ اما هم کمیک‌ها، و هم فیلم «اسکات پیلگریم در برابر دنیا» (۲۰۱۰ میلادی) منبع الهام بزرگی برای این سریال بوده‌اند که تأثیر زیادی در استایل گرافیکی این انیمه داشته‌اند. «اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» به طرح اصلی کتاب‌های اومالی نزدیک‌ترند، اما با احساسی دنج و رویاگونه نقاشی شده‌اند که در ترکیب با سرعت و جلوه‌های بصری زیبا انیمه‌ی چشم‌نوازی تحویل مخاطب می‌دهند.

ماگ حرارتی طرح نتفلیکس

در «اسکات پیلگریم برمی‌خیزد» نتفلکیس، ارجاعات فرهنگی به روز شده‌اند، به شخصیت‌ها فرصت بیشتری برای رشد و پردازش داده شده است، موسیقی راک و تکنو بخش مهمی از جذابیت داستان‌گویی این انیمه را شکل می‌دهد، استایل گرافیکی انیمه نیز حسابی دست کارگردان و نویسنده را باز گذاشته که اقتباسی دقیق و خوش رنگ و لعاب از کمیک‌های اومالی به نتفلیکس بیاورند. خبر خوب برای طرفداران صحنه‌های پر زرق و برق اینکه هر قسمت حداقل یک صحنه‌ی مبارزه‌ای بزرگ دارد. خبر خوب دیگر اینکه اگر رمان‌ها را نخوانده‌اید یا حتی اگر فیلم ادگار رایت را هم ندیده‌اید می‌توانید سراغ این انیمه بروید و مطمئن باشید بعد از دیدن آن از اسکات پیلگریم سیر نخواهید شد.