زندگی بهتر با شیشه‌های هوشمند | اکو استار چیست؟

زندگی بهتر با شیشه‌های هوشمند | اکو استار چیست؟

پنجره‌ پاشنه آشیل هدررفت انرژی در منازل و اداره‌ها محسوب می‌شود که با بهینه‌سازی می‌تواند در مسیر عکس حرکت کرده و انرژی را برایمان ذخیره کند.

به گزارش همشهری آنلاین، با این حال امروزه با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان شیشه‌ها و پنجره‌ها را به‌گونه‌ای ساخت و طراحی کرد که در راه مقابله با اتلاف انرژی به ما کمک کنند. این کار در مجموع به کاهش هزینه و همچنین کاهش آلودگی هوا می‌انجامد.

راهکارهای سنتی برای مقابله با اتلاف انرژی
اگر پنجره‌ها به‌درستی آب‌بندی نشده باشند، هوای گرم یا سرد می‌تواند از درزها و شکاف‌ها خارج شود. این باعث می‌شود سیستم گرمایشی یا سرمایشی بیشتر کار کند تا دمای داخل خانه را ثابت نگه دارد. همچنین موادی که در ساخت پنجره‌ها استفاده می‌شود، ممکن است رسانای حرارت باشند. به‌عنوان مثال، پنجره‌های تک‌جداره به‌راحتی حرارت را از داخل به خارج منتقل می‌کنند و باعث اتلاف انرژی می‌شوند. از سوی دیگر در فصول گرم، تابش مستقیم خورشید از طریق پنجره‌ها می‌تواند باعث افزایش دمای داخل خانه شود که نیاز به استفاده بیشتر از سیستم سرمایشی را به همراه دارد. قاب پنجره‌ها هم می‌تواند به‌عنوان پل حرارتی عمل کند، جایی که اختلاف دما بین داخل و خارج سبب انتقال حرارت می‌شود. در فصل سرد نیز رطوبت داخلی می‌تواند روی پنجره‌های سرد تراکم یابد یا حتی یخ بزند که نه‌تنها دید را مختل می‌کند بلکه باعث اتلاف حرارت نیز می‌شود. برای کاهش اتلاف انرژی از طریق پنجره‌ها، می‌توان از پنجره‌های دوجداره یا سه‌جداره و از مواد عایق‌بندی مناسب برای آب‌بندی استفاده کرد.

اکو استار چیست؟
شیشه « اکو استار» یا شیشه «لو-ئی» (Low-E) یک نوع شیشه هوشمند است که برای افزایش بهره‌وری انرژی در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. اکو استار (EcoStar) به‌گونه‌ای تولید می‌شود که به بهبود عایق‌بندی پنجره‌ها و در نتیجه کاهش هزینه‌های گرمایشی و سرمایشی کمک کند.

ویژگی‌های شیشه‌ اکو استار
عایق‌بندی حرارتی بالا: این شیشه‌ها به‌صورت دوجداره یا سه‌جداره تولید می‌شوند تا از اتلاف حرارتی جلوگیری کنند.
پوشش کم‌انعکاس: اکو استار معمولا دارای پوشش‌های کم‌انعکاس است که به کاهش انتقال حرارت از طریق نور خورشید کمک می‌کند.
کنترل تابش خورشیدی: این شیشه می‌تواند از ورود مقدار زیادی گرمای خورشید به داخل جلوگیری کند که برای مناطق گرم مفید است.

اکو استار پلاس
شیشه «اکو استار پلاس» با یک یا 2لایه نقره روی سطح شیشه به روش وکیوم و با فناوری‌نانو تولید می‌شود. یک شیشه شفاف معمولی، ضریب انتشار سطحی ۸۴ دارد و این یعنی تابش ۹۰درصدی گرمای جذب‌شده از طریق سطح شیشه؛ ولی وقتی پوشش‌های «لو-ئی» روی شیشه باشد، میزان ضریب انتشار سطح به کمتر از یک کاهش می‌یابد.

زندگی بهتر با شیشه‌های هوشمند | اکو استار چیست؟