رکورد ارزش معاملات شکسته شد | رشد بورس تا کجا ادامه دارد؟

رکورد ارزش معاملات شکسته شد | رشد بورس تا کجا ادامه دارد؟

شاخص کل بورس تهران در مبادلات امروز برای سومین روز متوالی با رشد مواجه شد، افزایش ارزش معاملات و ورود نقدینگی تازه به بورس امیدواری را برای تداوم رشد شاخص افزایش داد.

گویا برنامه سازمان بورس برای تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها موثر واقع شده و سهامداران را ترغیب کرده تا حجم سرمایه گذاری شان در بورس افزایش دهند چرا که از هفته قبل که برنامه سازمان بورس برای تجدید ارزیابی دارایی هلدینگ ها و بانک ها اعلام شد حجم تقاضا برای خرید سهام افزایش یافته و جریان ورود پول به بورس مثبت شد.

امروز یکشنبه ۱۲ آذر نیز شاخص کل بورس تهران با یک رشد ۱.۶ درصدی مواجه شد و به ۲ میلیون و ۱۲۱ هزار واحد رسید. از نظر تکنیکی چنانچه شاخص بورس بتواند از محدوده ۲ میلیون ۱۵۰ هزار واحد عبور کند ظرفیت ها برای رشد شاخص بیشتر می شود.

این روند رو به رشد از روز چهارشنبه آغاز شد و در این مدت نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به ارزش کل بازار سهام اضافه شده است.

امروز همچنین رکورد ارزش معاملات خرد شکسته شد و به بیش از ۶۸۰۰ میلیارد تومان رسید که بالاترین میزان معاملات از تیر ماه امسال تاکنون است.

از روز چهارشنبه همچنین بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی تازه وارد بازار سهام شده است. همه اینها امیدها را برای توقف روند نزولی شاخص و رشد پایدار افزایش داده است.

با این حال بررسی ها نشان می دهد که صرفا تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها به تنهایی نمی تواند شاخص های بورس را با رشدهای مداوم مواجه کند و برای تداوم رشد در بلند مدت باید سایر محرک های اقتصادی نیز به کمک شاخص بیایند.

در چنین شرایطی اما انتظار می رود تحت تاثیر محرک تازه بورس شاخص های بورس دست کم تا ۲۰ درصد افزایش یابند.