رژیم غذایی و ویتامین مورد نیاز بدن زنان از جوانی تا سالمندی

رژیم غذایی و ویتامین مورد نیاز بدن زنان از جوانی تا سالمندی

ویتامین مورد نیاز بدن زنان از 20 تا 60 سالگی

رژیم سالم و متعادل برای هر سن توصیه می شود، اما نیازهای ویتامین بدن شما بسته به اینکه چند ساله هستید، با تغییرات بدن نیز تغییر می کند. بدن شما در دهه 20، 30 و 40 و حتی بیشتر نیاز به ویتامین های خاص روزانه خود دارد و همیشه این میزان در افراد مختلف یکسان نیست پس چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته شد به ویتامین مورد نیاز بدنتان متناسب با سن خود توجه کنید.

ویتامین مورد نیاز بدن زنان

ویتامین مورد نیاز بدن زنان در دهه 20 سالگی

در این سن شما فعالیت های جسمانی زیادی دارید و حتی اگر از آن آگاه هم نباشید، بدن خود را برای مادر شدن آماده می کند.

 • در این دوره مصرف مولتی ویتامین به افزایش قدرت و مقاومت بدن کمک می کند.
 • علاوه بر این، برای الاستیسیته و تن پوست و همچنین داشتن موهای سالم ویتامین A، D و روی بسیار مهم و ضروری هستند .
 • همانطور که برای سیستم تولید مثل شما نیاز به ویتامین E، اسید فولیک و آهن خاصی است .
 • علاوه بر این، سیستم ایمنی بدن برای دشتن عملکردی مناسب، به ویتامین B6 و B12 نیاز دارد.
 • و وضعیت کلی بدن شما از طریق مصرف ویتامین C بهبود می یابد.

رژیم غذایی ایده آل برای شما

اگر غذاهای ناسالم مصرف کنید و یا وعده های غذایی اصلی خود را حذف کنید، ممکن است که دچار اضافه وزن یا سوء تغذیه شوید ، به همین دلیل بسیار مهم است که در نظر داشته باشید ، 20 سالگی شما زمان مناسبی برای شروع عادات غذایی مناسب و سالم است.

در طول این زمان بدن شما نیاز به مواد معدنی و پروتئین برای رشد توده عضلانی دارد، بهتر است روغنهای گیاهی بیشتری مصرف کنید و میزان مصرف آهن و ویتامین های B و C را افزایش دهید ، تا سیستم ایمنی بدن تان تقویت شود.

ویتامین مورد نیاز بدن زنان

 ویتامین های مورد نیاز روزانه بدن زنان

ویتامین مورد نیاز بدن زنان در 30 سالگی

در این سن بدن تان خود را از بیماری های آینده محافظت می کند، در حالی که تمامی سیستم های آن به طور موثر عمل می کنند.

 • به عنوان مثال، در 30 سالگی، کشش و سلامت کلی پوست شما بستگی به مصرف ویتامین های A و E شما دارد.
 • سیستم ایمنی و عصبی شما با مصرف ویتامین B، ویتامین C و منیزیم بهبود می یابد .
 • علاوه بر این، عملکرد سالم بدن شما با مصرف روی، ویتامین A و آهن بهبود می یابد، در حالیکه فسفر و کلسیم باعث بازسازی و بهبود سلول های بدنتان خواهند شد.

رژیم غذایی ایده آل شما

در این مرحله در زندگی شما ممکن است چندین کیلو اضفه وزن مشاهده کنید که به مرور زمان و به تدریج افزیش می یابد. بنابراین اگر این اتفاق برای شما افتاده است، وقت آن است تا مقدار غذای مصرفی خود را کاهش دهید، زیرا سوخت و ساز بدن شما بسیار کاهش یافته است. به طور کلی، سعی کنید غذاهای سالم و طبیعی بیشتری بخورید. مانند:

 • سالاد
 • ماهی آب سرد (غنی از اسیدهای چرب امگا 3)
 • سبزیجات
 • پنج وعده میوه در روز
 • مصرف غلات در صبحانه برای اراه فیبر به بدن
 • غذاهای غنی از کلسیم و آهن
 • اجتناب از غذاهای فرآوری شده و برخی غذاهای خاص که فقط کالری به بدن شما می دهند و هیچ گونه منفعتی نخواهند داشت.

تامین ویتامین های بدن

منابع ویتامین های مورد نیاز بدن زنان

ویتامین مورد نیاز بدن زنان در 40 سالگی

40 سالگی زمانی است که شما هنوز جوان هستید، اما باید از ضعیف ترین قسمت های بدن خود محافظت کنید بنابراین چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم اگر سطح انرژی کمی داشته باشید، ممکن است کم خونی داشته باشید و نیاز به آهن بیشتری بشد و برای محافظت از استخوان ها، مطمئن شوید که کلسیم و ویتامین D را به میزان مناسبی مصرف کنید.

همچنین، اگر شما دچار اضطراب، درد عضلانی یا گرفتگی عضلانی هستید، باید میزان مصرف منیزیم و پتاسیم را افزایش دهید. برای محافظت از سلامت قلب و عروق خونی، به اسید فولیک و ویتامین B12 نیاز خواهید داشت.

رژیم غذایی ایده آل شما

در این مرحله بدن شما تغییرات هورمونی را تجربه خواهد کرد. کلید مبارزه با تغییرات در وزن شما آنتی اکسیدان ها است، غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها از اثرات منفی رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند و این رادیکال های آزاد، مجرمان پیری زودرس هستند بنابراین، اطمینان حاصل کنید که پنج بار میوه و سبزی دریافت کنید، به عنوان مثال، شما می توانید ماهی پخته یا کبابی، و همچنین آجیل استفاده کنید.

در این مرحله مهم است که مصرف غذاهای غنی از ویتامین های A و D برای مبارزه با پوکی استخوان افزایش دهید و آنطور که در بخش سلامت نمناک گفته ایم در نهایت، همچنین باید میزان مصرف نمک خود را برای جلوگیری از ریزش احتباس مایع کاهش دهید، که باعث می شود اضفه وزن بیشتری داشته باشید.

مواد غذایی حاوی ویتامین ها

تامین ویتامین مورد نیاز بدن زنان با خوردن ماهی

ویتامین روزانه و مورد نیاز بدن زنان در 50 سالگی

مولتی ویتامین:

وقت آن است که مولتی ویتامین هایی که برای بزرگسالان 50 ساله و بزرگتر طراحی شده اند، را مصرف کنید.

این مولتی ویتامین ها به طور قابل توجهی دارای آهن کمتری نسبت به مولتی ویتامین ها برای زنان جوان تر است.” ‘برای مثال Centrum Forte برای زنان بالای 49 سال دارای 10 میلی گرم آهن در هر قرص و Centrum Select 50 + برای کسانی که بیش از 50 دارند، تنها 4 میلی گرم آهن در هر قرص است، اما دارای ویتامین B12 بیشتری می باشد تا مواد مغذی بیشتری را جذب بدن کند.

کلسیم:

برای زنان بالای 50 سال، برای جلوگیری از پوکی استخوان مصرف 1500 میلی گرم کلسیم به صورت روزانه توصیه می شود.

ویتامین D:

 میزان مصرف ویتامین D خود را تا حداقل 800 واحد در روز دریافت کنید.مقدار قابل توجهی از تحقیقات در مورد مزایای ویتامین D، به ویژه برای سلامت استخوان، وجود دارد. مصرف روزانه ویتامین D از طریق رژیم به تنهایی چالش برانگیز است.

زنان بالای 50 سال دارای توانایی کمتری برای تولید ویتامین D از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند، پس نیاز ست که این مقدار را از مکمل ها دریافت کنند.

ویتامین B12 :

مصرف ویتامین B12 شما پس از 50 افزایش می یابد، زیرا دستگاه گوارش جذب ویتامین B12 را کاهش می دهد. برای افراد بالای 50 سال دریافت 2،4 میکروگرم ویتامین B12 روزانه، عمدتا با مصرف غذاهای حاوی ویتامین B12 یا مکمل حاوی ویتامین B12. میسر خواهد شد.

مکمل های مورد نیاز بدن زنان

ویتامین های مورد نیاز بدن زنان در سنین بالا

ویتامین روزانه و مورد نیاز بدن زنان در 60 سالگی

در حالی که نیازهای کلی شما مشابه افراد 50 ساله هستند، اما مجددا مولتی ویتامین خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام نیازهای مواد مغذی خود را دریافت می کنید، زیرا ممکن است مسائل جدید سلامتی مانند سلامت چشم و بیماری قلبی ظاهر شود.

برخی از مولتی ویتامین ها حاوی آنتی اکسیدان های کلیدی مانند لوتئین هستند ، که ممکن است در برابر دیژنسیون ماکولا مرتبط با سن محافظت کند و لیکوپن، که ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی، عروقی کمک کنند و تاثیر بسزایی داشته باشند.