روش تولید بستنی چوبی در کارخانه ها (+ معرفی تجهیزات)

روش تولید بستنی چوبی در کارخانه ها (+ معرفی تجهیزات)

تولید بستنی چوبی که از محبوب ترین مدل های بستنی در ایران است و تجهیزات مورد نیاز برای خط تولید آن در این مقاله بررسی شده اند. خوانندگان محترم وبلاگ آی فودز با مطالعه این مقاله با ما همراه باشید.

بستنی از پرطرفدارترین دسرهای منجمد در سراسر جهان و برای همه ی سنین است.بستنی در انواع مختلف لیوانی، حصیری، چوبی، قیفی، یخی و …؛ با طعم های مختلفی مانند شکلاتی، قهوه، وانیلی، میوه ای و… تولید می شود. با اینکه اکون تعداد تولیدکنندگان این محصول غذایی زیاد است اما با توجه به محبوبیتی که دارد، هنوز هم جا برای تولیدکنندگان جدید و خلاق وجود دارد.

در مقاله «مراحل تولید بستنی در مقیاس خانگی و صنعتی» روش کلی تولید انواع بستنی ها را برایتان گفتیم. در این مقاله می خواهیم روش تولید بستنی چوبی را توضیح دادیم و به معرفی تجهیزاتی که در خط تولید بستنی چوبی نیاز دارید بپردازیم.

تولید بستنی چوبی
تولید بستنی چوبی

مواد لازم برای تولید بستنی چوبی کدام اند؟

ماده اصلی در فرآوری بستنی چوبی شیر است که با دیگر افزودنی ها ترکیب می شود. از جمله دیگر افزودنی ها می توان موارد زیر را نام برد:

مواد عطر و طعم دهنده، تثبیت کننده، شیرین کننده، امولسیفایر و رنگ دهنده ها.

از امولسیفایر و تثبیت کننده ها به منظور جلوگیری از شوک حرارتی و تشکیل بلورهای یخ در حین تولید بستنی استفاده می شود.

رایج ترین این افزودنی ها صمغ گوار و کاراگینان است که به ترتیب از بوته گوار استخراج شده و از نوعی خزه دریایی مشتق شده است.

تولید بستنی چوبی چگونه است؟

 • در تولید بستنی چوبی ابتدا مواد مورد نظر در میکسرهای مخصوص همزده می شوند تا محصول بدست آید.
 • سپس محصول تولید شده را در دستگاه هموژنایزر یکنواخت می کنند. در این دستگاه مخلوط بستنی با عبور از یک واحد تبادل حرارتی و کسب حرارت اولیه در حدود ۷۳-۷۵ درجه سلسیوس بسوی دستگاه یکنواخت کننده رفته و چربی آن در فشار بالا همگن می شود.
 • بعد از این عمل، عملیات پاستوریزاسیون انجام می گیرد و سپس محصول سرد و در مخازن مجهز به سیستم های سرد کننده نگهداری می شود.
 • بعد از انجام این مراحل مخلوط بستنی را به مدت ۳ تا ۶ ساعت برای رسیدن در دمای ۳ تا ۶ درجه سیلسیوس نگهداری می شوند. در اثر این تغيرات مخلوط سریع تر پف کرده، بافت بستنی نرم تر می شود و دیرتر ذوب می گردد.
 • پس از این مرحله مواد افزودنی در تانک ها به محصول اضافه می شوند سپس محصول وارد مرحله هوادهی می شود.
 • پس از هوادهی، آن را وارد فریزرهای بستنی زنی کرده و پس از ساخته شدن بستنی که دمای آن ۹ درجه سلسیوس می باشد از فریزر بستنی ساز خارج و به دستگاه تولید بستنی چوبی انتقال می یابد.
 • با پایان مراحل تولید بستنی چوبی، بستنی ها در دستگاه پیلوپک بسته بندی می شود و پس از نگهداری در سردخانه به بازار مصرف انتقال می یابد.

معرفی دستگاه های خط تولید بستنی چوبی و کاربرد آن ها

۱. همزن های مخصوص

انواع مختلفی از همزن ها را برای مخلوط کردن مواد به کار می برند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. از جمله همزن های مورد استفاده برای تولید بستنی چوبی، می توان دو نوع زیر را نام برد:

 • همزن پارویی
 • همزن تیغه ای

۲. مبدل حرارتی مجهز به سطح تراشنده

این دستگاه که به شکل استوانه می باشد دارای جداره ای است که درون جداره بخار، آب داغ، آب نمک و یا یک ماده سرمازا گردش می کند و عمل گرم و سرد کردن را انجام می دهند. داخل استوانه یک همزن که مجهز به تیغه های تراشنده است وجود دارد. همزن ضمن اینکه می چرخد مواد غذایی را مخلوط می کند، همچنین عمل انتقال حرارت بهتر صورت می گیرد و با تیغه های تراشنده ای که دارد از رسوب ذرات غذایی در جداره استوانه جلوگیری می کند.

جنس سطوحی از استوانه سطح تراش که در تماس با ماده غذایی است از فولاد ضد زنگ، نیکل خالص، نیکل آب کرم کاری شده سخت یا سایر مواد مقاوم به خوردگی ساخته می شود.

۳. فریزرهای سطح تراش

دستگاه بستنی ساز یک فریزر سطح تراش است. این فریزرها استوانه های دو جداره هستند که در داخل استوانه ماده غذایی و در جداره ماده سرمازا گردش می کند.

این فریزر برای مواد غذایی مایع و ویسکوز مثل بستنی کاربرد دارد. در داخل استوانه تیغه های چرخان با چرخش خود دائما ماده غذایی منجمد شده در جداره استوانه را می تراشد و مانع از چسبیدن آن به جداره داخلی استوانه می گردند. مواد سرمازای مورد استفاده در این فریزرها معمولا آمونیاک، فرئون (مواد سرمازای هالوژنی) و آب نمک می باشند.

درجه حرارت ماده خروجی از فریزر حدودا -۴ تا -۷ درجه سانتیگراد است لذا ماده غذایی در این فریزر فقط انجماد اولیه می شود و انجماد نهایی باید در فریزرهای دیگر انجام شود.

۴. دستگاه تولید بستنی چوبی

برای تولید بستنی چوبی، بستنی در دستگاه خاصی که دارای محفظه ای منجمد کننده برای قالب گیری بستنی می باشند تهیه می گردد. قالب ها در محلول نمک قرار دارند که دارای برودت ۴۰- تا ۷۲- درجه سلسیوس می باشد. بستنی از فریزرها به صورت منجمد وارد محفظه ها شده در آنها سخت تر می گردد و سپس در هر قالب یک دسته چوبی وارد می شود.

زمانیکه بستنی در اثر چرخش دستگاه و ماندن در دستگاه به سختی نهایی خود رسید محفظه های حاوی بستنی، وارد حمام آب گرم می شود که در نتیجه لایه سطحی بستنی را ذوب کرده و آن را از قالب جدا می سازد. پس از فرو بردن آن ها درون شکلات یا مواد پوشش دهنده دیگر برای بسته بندی به مرحله بعد ارسال می شود.

۵. میکسر شکلات

این دستگاه که در انواع مختلفی ساخته می شود برای ساختن شکلات به کار می رود که در آن مواد اولیه را با آب و… مخلوط و شکلات مایع را به دست می آورند.

۶. ماشین بسته بندی پیلوپک

این ماشین ها سه عمل اصلی ساختن بسته، گذاشتن محصول داخل بسته و دوخت درب بسته را با هم انجام می دهند. دوخت های حرارتی عرضی بلافاصله انجام شده که در این زمان بسته ها به صورت یک رشته کیسه های ساخته شده متصل به هم می باشد. سپس به صورت کیسه های منفرد برش خورده، دهانه آن باز و پس از عملیات پر کردن، دهانه بالای آن دوخت حرارتی می شود.

دستگاه بسته بندی پیلوپک
دستگاه بسته بندی پیلوپک

این دستگاه قابلیت نصب تجهیزات زیر را بر روی خود دارد:

 • چشم الکترونیکی جهت کنترل چاپ روی هر بسته
 • نصب کانتر شماره انداز از جهت شمارش تولید
 • نصب فیدر تغذیه جهت تغذیه اتوماتیک دستگاه برای محصولات هم اندازه
 • نصب تاریخ زن حرارتی
تاریخ زن دستی حرارتی رومیزی
تاریخ زن دستی حرارتی رومیزی

۷. دستگاه چسب زن اتوماتیک کارتن

این دستگاه جهت پلمپ کردن کارتن های حاوی بستنی مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب زن کارتن
چسب زن کارتن

از مشخصات این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت چسب زنی همزمان زیر و روی کارتن
 • برش دقیق و هم اندازه چسب
 • قابلیت استفاده از نوار چسب تا طول ۱۰۰۰ متر
 • قابلیت تنظیم سریع برای اندازه های مختلف کارتن

مطالب این مقاله را با کمک کتاب «ماشین آلات صنایع غذایی» نوشته جناب آقای سجاد عبدی نوروزانی، جمع آوری کرده ایم.

برای تولید بستنی چوبی از چه موادی استفاده می شود؟

شیر و دیگر افزودنی ها از جمله مواد عطر و طعم دهنده، تثبیت کننده، شیرین کننده، امولسیفایر و رنگ دهنده ها.

در خط تولید بستنی چوبی از چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

همزن صنعتی- مبدل حرارتی مجهز به سطح تراشنده- فریزرهای سطح تراش- دستگاه ساخت بستنی چوبی- میکسر شکلات- دستگاه بسته بندی پیلوپک- دستگاه چسب زن اتوماتیک کارتن

از چه افزودنی هایی در تولید بستنی چوبی استفاده می شود؟

رایج ترین آن ها صمغ گوار و کاراگینان است.

برای خرید صمغ گوار و کاراگینان چکار کنم؟

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید این محصولات به فروشگاه آی فودز مراجعه کنید.

برای خرید تجهیزات و دستگاه های خط تولید بستنی چوبی چکار کنم؟

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید این تجهیزات و دستگاه ها به فروشگاه آی فودز مراجعه کنید.

 

 

.