رفع سوختگی فرش؛ ۷ روش و ترفند برای گرفتن بهترین نتیجه

رفع سوختگی فرش؛ ۷ روش و ترفند برای گرفتن بهترین نتیجه

به نقل از دیجیکالا:

فرش یکی از اجزای اصلی دکوراسیون در هر خانه‌ای است و می‌تواند به فضا شخصیت و معنا ببخشد. در دهه‌های گذشته در هر خانه‌ای فرش دستبافت به چشم می‌خورد اما این روزها بازار فرش‌های ماشینی حسابی گرم است و فرش دستبافت به یک کالای لوکس و هنری تبدیل شده است. استفاده از فرش ماشینی اصلا بد نیست اما وقتی صحبت از محافظت فرش در برابر سوختگی به میان می‌آید کار کمی دشوار می‌شود. الیاف مصنوعی به کار رفته در تولید فرش ماشینی به راحتی و خیلی سریع می‌سوزند و لکه‌های بزرگ و کوچکی روی فرش ایجاد می‌کنند. رفع سوختگی فرش در چنین مواقعی هم نیازمند ظرافت و دقت بیشتری است.

معمولا بعد از سوختن فرش اولین فکری که به ذهن می‌آید ترمیم سوختگی فرش در قالیشویی است. این روش می‌تواند فرش را به بهترین شکل ترمیم کند اما هزینه‌بر است. ترمیم فرش سوخته کار افرادی حرفه‌ای است اما روش‌های ساده‌ای هم وجود دارد که می‌تواند به شما برای رفع لکه‌های سوختگی سطحی در خانه کمک کند. ترمیم سوختگی فرش با سشوار، اتو یا قابلمه به راحتی در خانه انجام می‌شود. پس بهتر است ترفندهای آن را بدانید تا از صرف هزینه‌های زیاد جلوگیری کنید.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ ترفندهایی برای از بین بردن انواع لکه‌ی سوختگی فرش در خانه را جمع‌آوری کرده‌ایم. امیدواریم هیچ وقت هیچ سوختگی برای فرش شما پیش نیاید اما اگر با این مشکل روبه‌رو شدید، می‌توانید از یکی از این روش‌ها استفاده کنید.

۱. رفع سوختگی فرش با پیاز

رفع سوختگی فرش با پیاز

اگر سوختگی فرش شما عمیق نیست می‌توانیم به راحتی و با یک پیاز کوچک، لکه‌ی سوختگی را برطرف کنید. برای این کار باید پیاز را نصف کنید و روی محل سوختگی قرار دهید. بعد از حدود ۵ دقیقه پیاز را بردارید و محل سوختگی را با آب خنک بشویید. در اغلب مواقع لکه‌ی زرد ناشی از سوختگی‌های سطحی با این روش برطرف می‌شود. اگر هنوز لکه باقی مانده بود یعنی سوختگی عمیق است و باید به سراغ روش‌های دیگر بروید.

۲. رفع سوختگی فرش با سنگ پا

برای رفع سوختگی‌هایی که به دلیل برخورد جسمی داغ مثل ذغال، سیگار یا اتو روی فرش ایجاد شده است می‌توانید از سنگ پا کمک بگیرید. به آرامی و با حوصله سنگ پا را روی قسمت‌های زبری که در اثر سوختگی ایجاد شده است بکشید. این کار را آنقدر انجام دهید تا آثار سوختگی از بین برود. سپس با یک دستمال خیس روی فرش بکشید تا پرزهای فرش حالت بهتری بگیرند. اگر بعد از انجام این کار ظاهر فرش همچنان ناخوشایند بود باید آن را به دست رفوگر بسپارید.

۳. رفع سوختگی فرش با یخ

این روش هم برای رفع سوختگی‌های سطحی کاربرد دارد و نمی‌تواند آثار سوختگی‌های عمیق را از بین ببرد. چند تکه یخ را در یک پلاستیک زیپ‌دار قرار دهید و به آرامی روی محل سوختگی بکشید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا فرش حسابی خنک شود. حالا یک شانه‌ی ریز بردارید و تاروپود فرش را شانه بکشید تا همه به حالت اولیه بازگردند. اگر لکه‌ی زرد سوختگی باقی مانده بود می‌توانید یک حوله‌ی تمیز را به مخلوط آب و آب‌اکسیژنه آغشته کنید و روی لکه بکشید. کمی صبر کنید و با یک حوله‌ی دیگر که خیس کرده‌اید، روی قسمت لکه شده بکشید.

۴. رفع سوختگی فرش با زغال

اگر روی فرش شما زغال داغ افتاده باید خیلی سریع عمل کنید تا بافت فرش از بین نرود. ابتدا، با رعایت نکات ایمنی، خیلی سریع زغال را از روی فرش بردارید و با یک تکه یخ محل را حسابی سرد کنید. سپس روی محل سوختگی سمباده بکشید، تا جایی که تمام پرزهای سوخته شده از آن جدا شوند. حالا انتهای پرزهای سوخته شده را هم با کمک قیچی از فرش جدا کنید.

تمام پرزهای چیده شده و جدا شده را با کمک یک دستمال خیس از روی فرش جمع کنید. محل سوختگی را با مقدار زیادی کفِ شامپو فرش بشویید، تا جایی که تمام نقاط ریز مربوط به سوختگی از روی آن پاک شود. بعد از اینکه فرش خشک شد روی قسمت آسیب دیده را جاروبرقی بکشید. اگر همچنان لکه‌ی سوختگی قابل مشاهده بود مقدار کمی مایع سفیدکننده را با آب مخلوط کنید و یک حوله‌ی تمیز را به آن آغشته کنید.

حوله را روی محل سوختگی قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه همانجا بماند. سپس با کمک یک حوله‌ی تمیز یا اسفنج خشک، محل را حسابی خشک کنید و اجازه بدهید جریان هوا مابقی رطوبت را هم خشک کند. برای رفع سوختی فرش با سیگار هم می‌توانید از همین روش استفاده کنید.

۵. رفع سوختگی فرش با اتو

رفع سوختگی فرش با اتو

برای رفع لکه‌ی سوختگی اتو از روی فرش می‌توانید از پیاز استفاده کنید. سوختگی اتو معمولا عمیق نیست و می‌توانید به کمک پیاز به راحتی آن را از بین ببرید.

۶. رفع سوختگی فرش با قابلمه

برای از بین بردن این لکه می‌توانید از همان روش تکه‌های یخ استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که این کار باید خیلی سریع انجام شود تا حرارت باعث بزرگتر شدن لکه نشود.

۷. رفع سوختگی فرش با بخاری

اگر لکه‌ی سوختگی در اثر حرارت بخاری سطحی است می‌توانید از روش‌های بالا برای رفع آن استفاده کنید. اما سوختگی‌های عمیق و بزرگ را باید به دست رفوگر بسپارید تا فرش دوباره مثل روز اول نو و سالم شود.

مرور کلی

درست است که رفع آثار سوختگی فرش کار حرفه‌ای‌ها است اما لکه‌های سطحی به راحتی در خانه قابل ترمیم هستند. در این مطلب از دیجی‌کالا مگ ۷ روش برای رفع این لکه‌ها را بیان کردیم. اگر شما هم ترفند خاصی برای انجام این کار دارید در قسمت کامنت‌ها برایمان بنویسید.