رتبه‌بندی ۱۰ سلاح به‌یادماندنی فیلم‌های سینمایی بر اساس میزان کشندگی

رتبه‌بندی ۱۰ سلاح به‌یادماندنی فیلم‌های سینمایی بر اساس میزان کشندگی

به نقل از دیجیکالا:

قهرمان‌ها ماهیتی فراتر از سلاح‌هایشان دارند اما در جذابیت‌های سلاح‌های مورد استفاده در نبردهای تن به تن و موقعیت‌های خطرناک هم هیچ شکی نیست. بعضی از ابزارهای تخریبی که در فیلم‌های سینمایی به کار می‌روند گاهی به اندازه‌ای شگفت‌انگیز هستند که کم‌کم ماهیت نمادینی پیدا می‌کنند و به صورت مستقل و بدون قهرمان‌ها یا شرورها تعریف می‌شوند. بحث در مورد این که کدام سلاح می‌تواند سلاح دیگر را شکست دهد، رایج است اما بعضی از آن‌ها به خطرناک‌تر از سایرین هستند و صدر جدول مرگبارترین‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

بعضی از این ابزارها به وضوح قدرت تخریبشان را نشان می‌دهند اما بعضی را اگر از شخصیت‌های سینمایی جدا کنیم به صورت غیرقابل‌پیش‌بینی خطرناک می‌شوند. این شما و این ۱۰ سلاح نمادین فیلم‌های سینمایی بر اساس میزان کشندگی.

۱۰- شلاق ایندیانا جونز خیلی بیش‌تر از یک ابزار معمولی است

شلاق ایندیانا جونز

 

ایندیانا جونز در طول ماجراجویی‌های خطرناک و هیجان انگیزش از سلاح‌های زیادی استفاده می‌کند اما بدون شک شلاق معروفش را خیلی خیلی دوست دارد و قطعا مخاطبان هم همین احساس را نسبت به این ابزار دارند. شلاق در کنار کلاه لبه‌دار حالا دیگر بخشی از تصویر نمادین ایندیانا جونز است.

جونز در همه‌ی فیلم‌هایش از شلاق استفاده می‌کند و البته به صورت معمول ابزاری نیست که قهرمان‌ها به عنوان اولین و بهترین انتخاب به سراغش بروند. اگرچه او بیش‌تر در نبردهایش از شلاق استفاده می‌کند اما خیلی بیش‌تر از یک سلاح معمولی است و کاربردهای دیگری هم دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ابزاری برای کوهنوردی و تاب خوردن اشاره کرد.

شلاق در یک مبارزه‌ی تن به تن و مستقیم فاقد قدرت لازم برای توقف دشمن است و معمولا به عنوان ابزاری برای ترساندن و خلع سلاح استفاده می‌شود، حتی خود ایندیانا جونز هم ترجیح می‌دهد در موقعیت‌های خطرناک اسلحه بکشد و بی‌خیال حرکات آکروباتیک با شلاق نمادینش شود.

۹- بسته‌های پروتون سلاح ترسناکی برای ارواح هستند

وقتی صحبت از سلاح‌هایی می‌شود که به طور خاص برای هدف مشخصی طراحی شدند، هیچ ابزاری بهتر از بسته‌های پروتون «شکارچیان ارواح» (Ghostbusters) عمل نمی‌کند. این سلاح به صورت انحصاری برای مبارزه با ارواح طراحی شده و با آزاد کردن جریانی از پروتون‌ها بار منفی ارواح را خنثی می‌کند و آن‌ها را به دام می‌اندازد. بسته‌های پروتون بدون شک موثرترین سلاح فیلم‌های سینمایی برای شکست ارواح است اما وقتی صحبت از انسان‌ها به میان می‌آید کارایی چندانی ندارد.

در حقیقت بسته‌های پروتون بسیار مفید هستند اما واضح است برای مبارزه با انسان‌ها طراحی نشدند. آن‌ها می‌توانند مقداری نیروی جنبشی و رگباری از جرقه ایجاد کنند که طبیعتا عملکرد محدودی مقابل اهداف انسانی دارد.

۸- سپر کاپیتان آمریکا هم تدافعی و هم تهاجمی است

سپر کاپیتان آمریکا

تا به حال هیچ کدام از سلاح‌هایی که در دنیای سینمایی مارول به کار رفته‌اند نتوانستند جایگاه نمادین سپر کاپیتان آمریکا را از آن خود کنند. این سپر با ویژگی‌های منحصربه‌فردش به عنوان یکی از قدرتمندترین سلاح‌های MCU و حتی تاریخ سینما شناخته می‌شود اما پیش از پرداختن به نقاط قوت و ضعف آن بهتر است برویم به سراغ چگونگی پیدا شدن سر و کله‌ی آن در دنیای سینمایی مارول.

از این سلاح برای نخستین بار در فیلم «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» (Captain America: The First Avenger) رونمایی شد و طبیعتا قدمت بسیار زیادی در کمیک‌های مارول دارد. یکی از ویژگی‌های اصلی این سلاح شکل دایره‌ای است که به کاپیتان آمریکا اجازه می‌دهد از زوایای مختلف آن به سهولت استفاده کند اما جالب است بدانید سپر کمیک بوکی کاپیتان آمریکا در ابتدا دایره نبود و در طول زمان به این شمایل تبدیل شد.

اما ویژگی دیگر سپر که آن را به یکی از قدرتمندترین سلاح‌های ابرقهرمانی تبدیل کرده، جنس آن است. این سلاح از عنصر ویبرانیوم ساخته شده که یکی از مستحکم‌ترین فلزات دنیای مارول است؛ بنابراین سپر کاپیتان آمریکا به اندازه‌ای مستحکم است که تقریبا در مقابل هر ضربه‌ی شدیدی به خوبی دوام می‌آورد، ضربه‌های محکمی را به هدف وارد می‌کند و حتی می‌توان از ارتفاع زیاد پرید و به کمک آن سالم وی زمین فرود آمد.

نقطه‌ی قوت اصلی سلاح کاپیتان آمریکا قدرت دفاعی بسیار بالای آن است به طوری که محافظت خوبی در برابر هر سلاح قدرتمند دیگری دارد. همچنین به عنوان یک سلاح تهاجمی هم کاربرد دارد و نیروی لازم برای برش را ایجاد می‌کند. در بسیاری از فیلم‌ها شاهد ضربات مرگبار کاپیتان آمریکا با این سلاح بوده‌ایم اما در هر صوت در مقایسه با قدرت دفاعی آن به عنوان ویژگی ثانویه شناخته می‌شود.

در نهایت اگرچه این سپر در دستان کاپیتان آمریکا بسیار باشکوه و دیدنی است و او بهتر از هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند اما ماهیت مستقل خودش را دارد و تاکنون در دنیای مارول در دستان شخصیت‌های دیگر هم دیده شده است.

۷- شمشیر بئاتریس کیدو تیزترین سلاح کره‌ی زمین است

شمشیر بئاتریس کیدو

بئاتریس کیدو ملقب به عروس در فیلم‌های «بیل را بکش» (Kill Bill) کوئنتین تارانتینو از نمادین‌ترین شخصیت‌های زن مبارز در تاریخ سینما است و صد البته شمشیر سامورایی معروفش هم همین وضعیت را دارد. این سلاح توسط سامورایی و شمشیرساز بزرگ هاتوری هانزو ساخته شد و برندگی و قدرت فوق‌العاده‌ای داشت. بئاتریس در مبارزه با دیوانه‌ی ۸۸ و دوئل با اورن ای‌شی از آن استفاده کرد.

اگرچه او در حملات انتقام‌جویانه‌اش از سلاح‌های متعددی استفاده می‌کند اما بدون شک این شمشیر همان سلاحی است که بسیار دوستش دارد و ارتباط خوبی با آن می‌گیرد. همچنین گفته می‌شود بهترین سلاحی است که توسط هاتوری هانزو افسانه‌ای ساخته شده و قدرت آن به اندازه‌ای است که می‌تواند هر چیزی را برش دهد؛ با این اوصاف اصلا عجیب نیست که کیدو موفق شد تنها پس از چند دقیقه مبارزه، جمجمه‌ی اورن ای‌شی را ببرد.

۶- پنجه‌های ولورین تقریبا می‌توانند هر چیزی را برش دهند

پنجه‌های ولورین

ولورین یکی از قدرتمندترین اعضای مردان ایکس است و پنجه‌های برنده‌اش به عنوان اصلی‌ترین سلاح او به حساب می‌آیند. این شخصیت با سری فیلم‌های مردان ایکس به سینما راه یافت و هیو جکمن نقش‌آفرینی او را بر عهده داشت. پنجه‌های ولورین خیلی زود از سوی مخاطبان مورد توجه قرار گرفت و در حال حاضر لقب یکی از محبوب‌ترین سلاح‌های تاریخ سینما را یدک می‌کشد. پیش از پرداختن به این سلاح عجیب کمی با شخصیت ولورین و چگونگی شکل‌گیری پنجه‌هایش آشنا شویم.

ولورین یا لوگان که با نام اصلی جیمز هاولت هم شناخته می‌شود یکی از شخصیت‌های کمیک‌های مارول است که بعدا به خاطر قدرت‌های ابر انسانی‌اش به گروه مردان ایکس می‌پیوندد. او در حقیقت یک جهش‌یافته است که در اثر اتفاق ناگهانی که در دوران کودکی تجربه می‌کند توانایی‌های فراطبیعی کسب می‌کند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به خوددرمانی و همین پنجه‌های عجیب و غریب اشاره کرد.

این پنجه‌ها در ابتدا سه زائده‌ی استخوانی تیز بودند که زیر پوست و استخوان ساعد دست‌های ولورین قرار می‌گرفتند و او می‌توانست هر زمان که اراده کند آن‌ها را از زیر پوست دستش بیرون بیاورد و به دشمنان ضربه بزند. البته این کار با خونریزی شدید دستانش همراه بود ولی خون به دلیل توانایی خود درمانی خیلی زود بند می‌آمد. پنجه‌های استخوانی مستحکم بودند اما پس از این که ولورین در یک آزمایش ژنتیکی- هسته‌ای شرکت می‌کند با آدامانتیوم که یکی از قوی‌ترین فلزات دنیای مارول است، پوشیده و قدرت او را چند برابر می‌کند.

پنجه‌های ولورین در حالت استخوانی هم به اندازه‌ای قوی بود که می‌توانست به راحتی انسان‌ها را بکشد اما پس از این که با آدامانتیوم پوشیده شد تقریبا قدرت بریدن هر چیزی را دارد و همین مورد هم او را به یکی از قوی‌ترین شخصیت‌های مارول تبدیل می‌کند.

۵- مگنوم هری کثیف یک توپ دستی تمام عیار است

مگنوم هری کثیف

هری کالاهان شخصیت اصلی مجموعه فیلم «هری کثیف» (Dirty Harry) مورد جالبی است و صد البته تفنگش هم به اندازه‌ی خودش در تاریخ سینما نمادین است. این اسلحه در مهم‌ترین و معروف‌ترین سکانس‌های همه‌ی فیلم‌ها حضور دارد. تفنگی که هری در مبارزات مرگبار با انواع و اقسام مجرمان از آن استفاده می‌کند، یک هفت‌تیر مگنوم مدل ۲۹.۴۴ اسمیت وسون است.

مگنومی که در فیلم هری کثیف حضور دارد برای مدت کوتاهی یکی از قدرتمندترین تفنگ‌های دستی در سراسر جهان لقب گرفته بود و هنوز هم یکی از کشنده‌ترین سلاح‌های جهان به شمار می‌رود. این تفنگ می‌تواند در محدوده‌ی خاص خودش، هر هدف متحرک و ثابتی را از پا درآورد. البته تفنگ‌های دستی ممکن است نسبت به سایر سلاح‌های این فهرست معمولی‌تر به نظر برسد اما این در مورد مگنوم هری کثیف صدق نمی‌کند و بدون شک یکی از کشنده‌ترین سلاح‌های دنیا است.

۴- تفنگ پالسی M41A می‌تواند زنومورف‌ها را نابود کند

تفنگ پالسی M41A

پیش از این که به سراغ این سلاح قدرتمند برویم، به این سوال پاسخ می‌دهیم که اصلا زنومورف‌ها چه موجوداتی هستند؟ سر و کله‌ی زنومورف‌ها برای نخستین بار در فیلم «بیگانه» (Alien) محصول ۱۹۷۹ پیدا شد و در حقیقت موجودات خون‌خوار فضایی بودند که ظاهری شبیه حشرات غول‌پیکر داشتند. آن‌ها به سفینه‌ی نوسترومو حمله کردند و همه جا را به خاک و خون کشیدند. البته علاقه‌ی ریدلی اسکات و مخاطبان به این موجودات به اندازه‌ای بود که در دنباله‌های سینمایی دیگر هم حضور پیدا کردند.

دومین حضور زنومورف‌ها در این فرنچایز به قسمت دوم به نام «بیگانه‌ها» (Aliens) محصول سال ۱۹۸۶ مربوط می‌شود اما با یک تفاوت اصلی نسبت به قسمت اول؛ علیرغم خطرناک بودن دیگر یک تهدید غیرقابل توقف به حساب نمی‌آمدند، کشتن آن‌ها کاملا ممکن بود و در بسیاری از صحنه‌های فیلم شاهد نابود شدن تعداد زیادی از آن‌ها بودیم.

دلیل اصلی این بود که تفنگداران دریایی استعماری نسبت به خدمه‌ی سفینه‌ی نوسترومو بسیار مجهزتر بودند. مهم‌ترین سلاح آن‌ها تفنگ پالسی M41A بود. این تفنگ یک سلاح قوی، قابل اعتماد و مشهور برای کشتن انواع و اقسام بیگانگان فضایی از جمله زنومورف‌ها بود و در کسری از ثانیه آن‌ها را از پا درمی‌آورد.

۳- شمشیر نوری جنگ ستارگان یکی از زیباترین سلاح‌های تاریخ سینما است

شمشیر نوری جنگ ستارگان

شمشیر نوری جنگ ستارگان یک از نمادین‌ترین سلاح‌های آثار علمی- تخیلی در تمام دوران است. قدمت این سلاح به سال ۱۹۷۷ برمی‌گردد و برای نخستین بار در «جنگ ستارگان اپیزود چهارم: امید تاره» (Star Wars: A New Hope (Episode IV)) ظاهر شد. تیغه‌ی این شمشیر از پلاسما ساخته شده که تقریبا می‌تواند هر چیزی را برش دهد و معمولا جدای‌ها و دشمنانشان سیت‌ها از آن استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید شمشیر نوری در طول فیلم‌های جنگ ستارگان به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود که این رنگ‌ها متناسب با جایگاه شخصیتی که از آن استفاده می‌کند، طیف‌ها مختلفی از قرمز و سبز گرفته تا سفید را در برمی‌گیرد. در هر صورت نمی‌توان منکر کشنده بودن این سلاح شد، پلاسمای داغ می‌تواند به هر چیزی نفوذ کند و همین ویژگی هم مبارزی که از این شمشیر استفاده می‌کند را تقریبا غیرقابل توقف می‌کند.

۲- چوب‌دستی‌ها فراتر از سلاح‌های معمولی هستند

چوب‌دستی‌ هری پاتر

و اما نوبتی هم باشد نوبت دنیای جادویی و خوش‌رنگ و لعاب هری پاتر است که میلیون‌ها نوجوان در سراسر دنیا ساعات طولانی را در آن گذراندند و آرزو کردند ای کاش واقعیت داشت و می‌توانستند فنون جادوگری را مثل هری پاتر و دوستانش در مدرسه‌ی هاگوارتز یاد بگیرند.

یکی از ابزارهایی که در دنیای هری پاتر میان همه‌ی جادوگران یکسان است چوب‌دستی است. در حقیقت هر جادوگری که می‌خواهد وارد مدرسه‌ی هاگوارتز شود اول باید برای خودش یک چوب‌دستی مناسب تهیه کند و سپس به سراغ آموختن رموز جادوگری برود. چوب‌دستی‌ها ابزار همه کاره‌ای هستند که حضورشان در زندگی جادوگران مثل اکسیژن است. از آن‌ها می‌توان برای باز کردن قفل، تمیز کردن خانه، روشن کردن چراغ و صدها کار به ظاهر بی‌اهمیت دیگر استفاده کرد اما این همه‌ی ماجرا نیست و جنبه‌های مرگباری هم دارند.

چوب‌دستی‌ها سلاح‌های همه کاره‌ای هستند و جادوگران می‌توانند به کمک آن‌ها و از طریق طلسم‌های مختلف به دشمنانشان آسیب بزنند؛ از درد، مرگ و خنده‌های غیرقابل‌کنترل گرفته تا شناور کردن و کنترل ذهن. با این اوصاف چوب‌دستی یکی از خطرناک‌ترین سلاح‌های تاریخ سینما است و یک تنه مثل ارتش بزرگ و مجهزی عمل می‌کند که توانایی نابود کردن هر موجودی را دارد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که جنس و اندازه‌ی چوب‌دستی‌های جادوگران کاملا اختصاصی است و متناسب با کسی که از آن‌ها استفاده می‌کند تغییر می‌کنند مثلا از معروف‌ترین موادی که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود می‌توان به پر ققنوس، قلب اژدها، موی تک‌شاخ و … اشاره کرد.

۱- حلقه‌ی یگانه قدرت سائورون را در خود دارد

حلقه‌ی یگانه

داستان اصلی ارباب حلقه‌ها حول محور حلقه‌ی یگانه و قدرت وحشتناک آن می‌گردد. این حلقه مقدار قابل‌توجهی از قدرت ارباب تاریکی یا سائورون را در خودش دارد. حلقه‌ی یگانه از سایر حلقه‌های قدرت، قوی‌تر است و گفته می‌شود اگر به دست یک فرد لایق و توانمند برسد، حتی می‌تواند خود سائورون به عنوان سازنده و منبع قدرت اصلی حلقه را هم سرنگون کند. البته ویژگی ترسناک  حلقه این است که کم‌کم او را به سمت تاریکی و پلیدی سوق می‌دهد، حتی اگر در ابتدا هیچ نیت بدی نداشته باشد!

هر کسی که حلقه‌ی یگانه را به دست می‌آورد و از آن استفاده می‌کند، غیرقابل توقف می‌شود؛ بنابراین اگر قرار بود در ارباب حلقه‌ها سائورون دوباره حلقه‌اش را به دست می‌آورد، سناریوی آخرالزمانی رقم می‌خورد.

فهرست سلاح‌های مرگبار و نمادین فیلم‌های سینمایی با حلقه‌ی یگانه‌ی ارباب تاریکی به پایان رسید. شما دوست دارید چه موردی را اضافه کنید؟

منبع: cbr