راه اندازی خط تولید غذای آماده و نیمه آماده (راهنمای کامل)

راه اندازی خط تولید غذای آماده و نیمه آماده (راهنمای کامل)

خط تولید غذای آماده و نیمه آماده امروزه با توجه به استقبال مردم از این غذاها، از خطوط تولید پرسود است. خوانندگان عزیز وبلاگ آی فودز در این مقاله می توانید با نحوه راه اندازی این خط تولید، تجهیزات لازم و مراحل کار آن آشنا شوید.

افزایش روز افزون مشغله ها و سرعت زندگی و کمبود وقت، باعث شده است که مردم به خرید و مصرف غذاهای آماده و نیمه آماده روی بیاورند. در نتیجه، الگوی رژیم غذایی روزانه افراد در دنیا در حال تغییر است. این الگو به طرف مصرف غذاهای آماده که کمترین زمان برای آماده شده را می خواهند، حرکت می کند.

برای مثال ناگت ها، با توجه به ویژگی هایی مانند کامل بودن مواد مغذیشان، در دسترس بودن، بهداشتی بودن و سرعت بالای آماده شدن، در رژیم غذایی امروز افراد جایگاه مهمی دارند.

از نظر تکنولوژی و فناوری تولید فرآورده های گوشتی به صورت زیر دسته بندی می شود:

فرآورده های گوشتی تازه، حرارت دیده، خمیری و پخته شده. همچنین یک دسته جداگانه نیز وجود دارد که به آن فرآورده های منجمد می گویند مانند همبرگر یا برگر.

خط تولید غذای آماده و نیمه آماده
خط تولید غذای آماده و نیمه آماده

سرمایه و تجهیزات لازم برای راه اندازی خط تولید غذای آماده و نیمه آماده

برای راه اندازی یک خط تولید غذای نیمه آماده با گنجایش سالانه ۱۰۰۰ تن، به یک مکان ۳۰۰۰ متری واقع در یکی از شهرک های صنعتی و حداقل ۸۰ میلیارد ریال (در سال ۱۴۰۰) سرمایه اولیه نیاز دارید.

کم ترین تجهیزاتی که برای راه اندازی خط تولید غذای آماده نیاز دارید، از جمله برای تولید و عرضه انواع ناگت, همبرگرهای منجمد و آماده مصرف، کوردن بلو (گوشت مغزدار)، گوشت های مرینیت شده و تکه های گوشت قرمز سوخاری عبارتند از:

 • چرخ گوشت (چرخکن اتوماتیک) (Automatic Grinder)
 • ترازو (Scale)
 • بالابر مکانیکی (در صورت نیاز)
 • ترولی استیل حمل و نقل (Stainless Steel Trolly)
 • ماساژور گوشت (Tumbler)
 • دستگاه مخلوط کن (Mixer Blender)
 • دستگاه فرم دهنده محصول (Forming & Portioning Machine)
 • آرد زنی اولیه (preducer)
 • ماشین پودر سوخاری پاش (Breading Machine)
 • مخلوط کن سس
 • ماشین لعاب زنی (Battering Machine)
 • سیستم پخت (Hot Air Oven)
 • دستگاه سرخ کن (Frying Unit)
 • نوار نقاله استیل (Transport Conveyor)
 • نوار نقاله خنک کننده دارای فن (Cooling Conveyor)
 • دستگاه انجماد سریع (IQF)
 • میز چرخان (Rotating Table)
 • دستگاه بسته بندی مناسب مانند سیل وکیوم
 • دستگاه چاپگر و برچسب زن (جت پرینتر صنعتی)
 • ماشین های مجهز به سرد خانه با دمای -۱۸ °C

انواع محصولات خط تولید غذای آماده و نیمه آماده

۱. محصولات مرینیت شده و تکه های گوشت قرمزسوخاری

این فرآورده ها از انواع گوشت قرمز تولید می شوند. روی آن ها را بعد از تکه کردن، با خمیری تهیه شده از آرد غلات، نمک، ادویه جات و آردسوخاری می پوشانند. سپس گوشت ها عمل آوری شده،پخته یا نیمه سرخ می شوند و به طور منجمد توزیع می شوند.

۲. ناگت ها و محصولات دارای پوشش سوخاری

این فرآورده ها از انواع گوشت های چرخ کرده (ماکیان، قرمز و دریایی) و فرآوری شده تولید می شوند. برای تولید ناگت ها در خط تولید غذاهای آماده و نیمه آماده، این گوشت ها را به شکل های مختلفی شکل می دهند، سپس آن را با نمک، ادویه و آرد سوخاری، می پوشانند و به طور خام، نیمه پخته یا پخته و نیمه سرخ شده تهیه می کنند.

سپس در خط بسته بندی، ناگت ها را بر مبنای شکل و اندازه آن ها در بسته بندی های متفاوت و مجاز مواد غذایی و سپس در کارتن بسته بندی و به طور منجمد توزیع می کنند.

برای آشنایی کامل با خط تولید ناگت مرغ و روش فرآوری آن می توانید مقاله «روش تولید ناگت مرغ بصورت صنعتی در کارخانه» را مطالعه کنید.

در رابطه با ناگت میگو فرآوری شده لازم است آن را حتماً به صورت نیمه پخته و یا کاملا پخته تولید شود.

۳. سمبوسه، پیراشکی، اسپرینگ رول و محصولات مشابه

فرآورده ای است با پوششی از خمیر و یا نان نیمه آماده و می تواند از ترکیب کردن خمیر با موادی به عنوان مغز آن تهیه شوند. ترکیبات مغز می توانند سیب زمینی، انواع گوشت و فرآورده های گوشتی پخته، سویا، پنیر پیتزا، سبزی و ادویه جات باشد. این محصول به صورت پخته، نیمه پخته، خام یا سرخ شده تهیه و به صورت منجمد توزیع می شود.

۴. جوجه کباب، ماهی کباب و چنجه کباب

این فرآورده ها از تکه های تازه انواع گوشت تولید می شوند. آن ها را پس از تکه کردن، بر حسب نیاز با نمک، آب لیمو، آب غوره، سبزیجات معطر، زعفران، ادویه جات و میوه جات، روغن مایع گیاهی ترکیب می کنند.

عرضه آن ها نیز به دو صورت تازه و یا منجمد است.

مراحل تولید انواع غذای آماده و نیمه آماده (ناگت)

آماده سازی مواد اولیه

شامل تمامی فرایندهایی که بروی گوشت تازه خنک شده و یا گوشت منجمد استخوان گیری شده برای تولید محصول مورد نظر انجام می شود، است.

این فرایندها عبارتند از: پوست گیری، تکه کردن، استخوان گیری، شستن، آب زدایی و چرخ کردن.

چرخ گوشت زیر صفر صنعتی
چرخ گوشت زیر صفر صنعتی
دستگاه بادر | دستگاه خمیر مرغ
دستگاه بادر | دستگاه خمیر مرغ

عمل آوری و خمیر گیری

در این مرحله گوشت های تکه شده با چرخ شده را با ترکیبات دیگر مخلوط می کنند تا برای قالب گرفتن آماده شوند. این ترکیبات عبارتند از: مواد پرکننده، ایجاد کننده عطر و طعم و مواد اتصال دهنده.

برای عمل آوری از دستگاه تامبلر و برای خمیر گیری از دستگاه میکسر استفاده می شود.

دستگاه تامبلر وکیوم دار
دستگاه تامبلر وکیوم دار

قالب گیری

این مرحله در خط تولید غذای آماده و نیمه آماده، برای شکل دهی و فرم دادن گوشت پردازش شده با استفاده از دستگاه های مناسب، به روش استاندارد و بهداشتی، انجام می شود.

به طوری که، خمیر محصول به شکل تکه های ناگت در اشکال، وزن، ضخامت و قطر دلخواه قالب گیری می شود.

دستگاه فورمینگ
دستگاه فورمینگ

پوشش دهی

عبارت است از پوشش دهی سطح خمیر محصول با آرد زنی، لعاب زنی و سوخاری پاشی. این عملیات برای محصولاتی که می خواهند پوشش سوخاری داشته باشند انجام می شود.

دستگاه پریداستر صنعتی یا آرد پاش
دستگاه پریداستر صنعتی یا آرد پاش
دستگاه سس پاش صنعتی
دستگاه سس پاش صنعتی

عملیات حرارتی

به منظور تثبیت شکل و بهبود رنگ فرآورده، همچنین برای پخت، بخار پز کردن یا سرخ کردن محصول با استفاده از سرخ کن صنعتی یا دستگاه های مخصوص انجام می شود.

در ایران غذاهای آماده را هم بصورت نیمه پز و هم تمام پز بفروش می رسانند. برای نیمه پز کردن غذاها از دستگاه فرایر استفاده می شود. این دستگاه همانطور که از نامش پیداست برای سرخ کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرد. اما این سرخ کردن به میزانی نیست که غذا کاملاً پخته شود. بلکه به اندازه ای سرخ می شود که غذای مورد نظر شکل خود را بگیرد. بقیه مراحل پخت در دستگاه آون و با استفاده از بخار آب و حرارت المنت یا مبدل های حرارتی انجام می شود.

دستگاه آون صنعتی
دستگاه آون صنعتی
دستگاه سرخ کن صنعتی طرح ایزی فرای شرکت cfs
دستگاه سرخ کن صنعتی طرح ایزی فرای شرکت cfs

انجماد

سریعا پس از پخت محصول باید دمای آن را کاهش داد. برای این کار از تجهیزات سرمازای مناسب استفاده می کنند که دمای عمق محصول را به ۱۰- درجه سلسیوس برساند.

بسته بندی

آخرین مرحله بسته بندی است که با توجه به نوع محصول (ناگت، کوکو، برگر و یا …) از انواع مناسب دستگاه های بسته بندی استفاده می شود.

غذاهای آماده و نیمه آماده شامل چه غذاهایی هستند؟

انواع ناگت، برگر، کوکو، فلافل، سمبوسه و …

در خط تولید غذاهای آماده و نیمه آماده چه دستگاه ها و تجهیزاتی لازم اند؟

چرخ گوشت، ترازو، تامبلر صنعتی، دستگاه سس پاش، دستگاه سوخاری پاش، دستگاه سس زن، سرخ کن صنعتی، آون صنعتی، فریزرهای صنعتی و …

تولید غذاهای آماده و نیمه آماده در کارخانجات چگونه است؟

تولید این غذاها شامل آماده سازی مواد اولیه، پردازش، قالب گیری، پوشش دهی (لعاب زنی)، عملیات حرارتی، انجماد و بسته بندی است.

برای خرید دستگاه ها و تجهیزات راه اندازی خط تولید غذاهای آماده و نیمه آماده چکار کنم؟

برای خرید انواع این دستگاه ها و تجهیزات به فروشگاه آی فودز مراجعه کنید.

 

 

.