راهنمای انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک؛ از بوم نقاشی تا چوب

راهنمای انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک؛ از بوم نقاشی تا چوب

به نقل از دیجیکالا_

رنگ‌های کریلیک از پرکاربردترین رنگ‌های موجود در بازار به شمار می‌روند، چون تقریبا روی هر سطح یا زیرلایه‌ای می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. سطوح زیادی برای نقاشی با رنگ اکریلیک وجود دارد؛ هر سطحی که خیلی براق یا روغنی نباشد، به احتمال زیاد می‌تواند برای نقاشی با رنگ اکریلیک مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک را پیدا کنید. علاوه بر این نکاتی را درباره انواع سطوح یادآور شدیم که لازم است قبل از شروع نقاشی مورد توجه قرار دهید.

سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

وقتی به نقاشی با رنگ‌های اکریلیک فکر می‌کنیم، بوم نقاشی اولین گزینه‌ای است که به ذهنمان خطور می‌کند. با این حال، به جز بوم‌های نقاشی، سطوح دیگری هم وجود دارند که می‌توانید با استفاده از رنگ اکریلیک روی آن‌ها نقاشی کنید. اما ابتدا لازم است با انواع سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک آشنا شوید و تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما بهترین نتیجه را خواهد داشت.

اهمیت انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

قبل از شروع به رنگ‌آمیزی سه نکته را باید در نظر بگیرید؛ قلم‌موهایی که نیاز دارید، نوع رنگ و سطحی که قصد دارید روی آن نقاشی کنید. به نظر می‌رسد بسیاری از نقاشان، هنرمندان و علاقه‌مندان به نقاشی بر روی قلم‌موها و رنگ‌های با کیفیت تمرکز می‌کنند، اما اهمیت سطوح مناسب را نادیده می‌گیرند. هنگام انتخاب سطح برای نقاشی با رنگ اکریلیک باید چند نکته را در نظر بگیرید.

دندانه‌های سطح کاغذ

دندانه‌های سطح کاغذ

سطح هر کاغذی دندانه دارد، یعنی بافتی دارد که اجازه می‌دهد رنگ به آن بچسبد. دندانه همان برجستگی‌های روی بوم یا چوب است که به رنگ اجازه می‌دهد به سطح بچسبد. این ویژگی برخلاف سطوحی صاف و صیقلی مثل شیشه است که رنگ روی آن نمی‌چسبد و بنابراین به راحتی جدا یا خرد می‌شود. نوع سطحی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با نوع رنگی باشد که می‌خواهید با آن نقاشی کنید، چون سطح مناسب نقش زیادی در نحوه برخورد رنگ با آن دارد. باید بدانید که رنگ به آرامی خشک می‌شود و روی یک سطح صاف آزادتر حرکت می‌کند و در سطح متخلخل اثر معکوس دارد.

کیفیت سطح نقاشی

بعضی از لایه‌ها یا سطوح می‌توانند باعث تغییر رنگ شوند؛ این زمانی اتفاق می‌افتد که آب محلول در رنگ اکریلیک شما با خشک شدن رنگ، ناخالصی‌ها را از سطحی که رویش نقاشی کردید بیرون می‌کشد. این موضوع می‌تواند در طول زمان منجر به تغییر رنگ نقاشی شود. از کیفیت سطح خود اطمینان حاصل کنید چون بسترهای مختلف حاوی آلاینده‌ها و رنگ‌های مختلف هستند. بنابراین، چه فقط رنگ را روی یک سطح می‌ریزید، یا با جزئیات دقیق نقاشی می‌کنید، سطح مناسب اثر هنری شما را کاملا متحول می‌کند و به آن ماندگاری می‌بخشد. انتخاب نادرست نوع سطح برای نقاشی شما را ناامید خواهد کرد. انتخاب درست یک سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک به شما این امکان را می‌دهد که از تمام مزایای استفاده از این نوع رنگ لذت ببرید.

بوم نقاشی لیما بوم مدل Rect-30 سایز 30x20 سانتی متر

انواع سطوح برای نقاشی با رنگ اکریلیک

انواع سطوح برای نقاشی با رنگ اکریلیک

رایج ترین بستر یا سطح برای نقاشی با رنگ‌های اکریلیک بوم است، اما سطوح بسیار بیشتری برای رنگ اکریلیک وجود دارد. برخی از این‌ سطوح انواع مختلف کاغذ، پنل‌های چوبی، شیشه، پلاستیک، پارچه، سرامیک و تخته فیبر با چگالی متوسط (MDF) هستند و حتی می‌توانید از این رنگ برای نقاشی روی پوست هم استفاده کنید. بیایید چند مورد از سطوحی را که می‌توانید روی آن‌ها با رنگ اکریلیک نقاشی کنید با جزییات بیشتر بررسی کنیم.

بوم‌ها

بوم یکی از محبوب‌ترین سطوحی است که می‌توانید روی آن با رنگ اکریلیک نقاشی کنید و از پارچه‌هایی مثل پنبه یا کتان ساخته شده است. پنبه ارزان‌تر و برای نقاشی‌های کوچک تا متوسط ایده‌آل است، در حالی که کتان گران‌تر، بادوام‌تر و دارای سطحی زبرتر است. بوم‌های کتانی برای نقاشی‌ در اندازه بزرگ‌ مناسب‌ترند. این بوم‌ها می‌توانند خام، از پیش آماده‌شده با جسو یا از پیش کشش داده شده باشند. بسیاری از هنرمندان بوم‌های آماده‌شده خریداری می‌کنند، چون چنین بوم‌هایی فورا آماده استفاده‌اند. اگر مبتدی هستید، پس این نوع بوم برای شما ایده‌آل است. بوم از پیش کشش داده شده بیشتر برای افراد مبتدی مناسب است چون کشش بوم به تجربه و زمان نیاز دارد. همچنین می‌توانید یک بوم بخرید که از جوت یا الیاف طبیعی ساخته شده باشد. بوم پنبه‌ای بیشتر توسط هنرمندان استفاده می‌شود، اما کتان از نظر استحکام برتر است، اما ممکن است ایده‌آل‌ترین بوم برای نقاشی با رنگ‌های اکریلیک نباشد.

بوم نقاشی پارس بوم مدل PBW سایز 10×10 سانتی متر بسته 5 عددی

بوم پنبه‌ای

بوم پنبه‌ای

برای نقاشی‌های کوچک و متوسط، بوم پنبه‌ای عالی است. این بوم بافت متراکمی دارد و می‌توان آن را به صورت آماده‌شده و از پیش کشش داده‌شده خریداری کرد، بنابراین می‌توانید بدون نگرانی در مورد آماده‌سازی سطح و روند کشش، مستقیما به نقاشی خود برسید. سطح بوم پنبه‌ای بسیار انعطاف‌پذیرتر از سطح کتانی است، اما اگر بخواهید از آن برای نقاشی در مقیاس بزرگ استفاده کنید ممکن است مشکل ایجاد کند. مشکل ممکن است زمانی ایجاد شود که پارچه پنبه‌ای در وسط بوم فرو رود چون این نوع پارچه به اندازه کافی سفت نیست.

بوم پنبه‌ای دارای بافت برجسته‌ای است، بنابراین ممکن است لازم باشد برجستگی‌های روی سطح یا همان دندانه‌ها را برای کارهای با جزییات بیشتر کمی صاف کنید، این کار را می‌توان با اعمال مقداری جسو روی سطح بوم انجام داد. اگر این کار ناموفق بود، می‌توانید از یک برس مویی استفاده کنید، که باعث می‌شود رنگ سنگین راحت‌تر وارد بافت بوم شود، یا می‌توانید از بوم پنبه‌ای پوست‌تخم‌مرغی استفاده کنید. روکش پوست‌تخم‌مرغی یک سطح فوق‌العاده صاف و برای تکنیک‌های ایربراش و نقاشی‌های پرتره ایده‌آل است. برای آماده‌سازی بوم پنبه‌ای خود با پوشش پوست‌تخم‌مرغی، با استفاده از کاغذ سنباده ۴۰۰، با حرکت دایره‌ای، سطح جسو را بسابید تا صاف شود. مراقب باشید زیاد سنباده نزنید چون سطح بوم شکننده شده و ترک می‌خورد.

بوم نقاشی لیما بوم مدل sr-15 سایز 15x15 سانتی متر

بوم کتان

کتان سطحی بسیار سخت‌تر، بادوام‌تر و سفت‌تر از پنبه دارد که می‌تواند تکیه‌گاه مورد نیاز بوم شما را فراهم کند. این مزیت اصلی استفاده از بوم کتانی است، چون سطحی محکم به نقاشی شما می‌دهد و تحت فشار ضربه‌های سنگین قلم‌مو شل نمی‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که برای نقاشی‌های بزرگ‌تر مناسب‌تر باشد. با این حال، بسیار گران‌تر از بوم‌های دیگر است، به این معنی که این نوع بوم برای آویزان کردن آثار هنری شما در یک گالری مناسب است. این مساله مهمی است چون اثر هنری شما در طول فرآیند نقاشی ثابت می‌ماند. همچنین برای سال‌های آینده در شرایط ایده‌آل باقی می‌ماند، تاب نمی‌خورد و خم نمی‌شود و حمل و نقل آن راحت‌تر از چوب است.

بوم‌های کتانی دارای بافت‌ها و وزن‌های مختلفی هستند و سطوح کتانی صاف برای نقاشی‌هایی که پر از ریزه‌کاری و جزییاتند عالی هستند چون کشش کمتری به سطح می‌دهند. همچنین این امکان را دارد که رنگ را بیشتر روی بوم پخش کند و بافت زبرتر به جذب رنگ کمک می‌کند.

بوم نقاشی لیما بوم مدل Rect-30 سایز 30x40 سانتی متر

نکاتی برای آماده‌سازی و زیرسازی بوم برای نقاشی با رنگ اکریلیک

نکاتی برای آماده‌سازی بوم برای نقاشی با رنگ اکریلیک

بوم‌های از پیش آماده‌شده با جسو پوشیده شده‌اند و در انواع سبک‌ها، موادها، وزن‌ها، بافت‌ها در بازار موجودند. اگر مبتدی هستید، بوم‌های از قبل آماده شده عالی هستند، چون نیازی به زیرسازی ندارند و می‌توانید بلافاصله نقاشی را روی آن‌ها شروع کنید. با این حال، اگر یک بوم خام خریداری کردید، به این نکات برای آماده‌سازی توجه کنید.

 • اکریلیک جسو یک مواد با کیفیت است که قبل از اعمال رنگ، یک لایه دندانه را به بوم شما اضافه می‌کند. این مواد در فرمولاسیون‌های شفاف، سیاه، سفید، خاکستری و فوق سنگین موجود است.
 • توجه داشته باشید که بعد از اینکه پارچه را روی بوم کشیدید و منگنه کردید جسو را روی آن بمالید، مراقب باشید که آن را خیلی سفت نکنید چون بعد از اینکه نقاشی خشک شد ممکن است پارچه چروک شود.
 • پس از استفاده از جسو اجازه دهید بوم به مدت ۲۴ ساعت قبل از نقاشی خشک شود.
 • اگر قصد رنگ‌آمیزی با رنگ روغن را دارید، لایه‌های متعددی از جسو لازم است که سطح صاف‌تر و چسبندگی بهتری بوجود آورد.
 • می‌توانید جسو اکریلیک را با برس یا کاردک بزنید یا می‌توانید آن را روی بوم اسپری کنید.
 • برای اینکه سطح صاف‌تری داشته باشید، جسو را با یک چاقوی رنگ‌آمیزی یا غلتک روی بوم بمالید و رنگ را روی بافت بکشید و سپس با سمباده ریز کمی بسابید.

کاغذ

کاغذ ارزان‌ترین و ساده‌ترین سطح برای نقاشی با رنگ اکریلیک است، به خصوص اگر می‌خواهید رنگ خود را با مقدار زیادی آب رقیق کنید، چون کاغذ قابلیت جذب بالایی دارد. همچنین می‌توان کاغذ را به صورت صاف روی میز یا به صورت عمودی روی سه پایه قرار داد تا به واسطه ویسکوزیته (گران‌روی) پایین رنگ اکریلیک پخش نشود.

کاغذ اکریلیک

کاغذ اکریلیک مخصوص رنگ‌های اکریلیک طراحی شده است، این کاغذ سنگین وزن است و می‌توانید آن را به صورت ورقه‌ای یا پد خریداری کنید. این نوع کاغذ به شما اجازه می‌دهد هر نوع تکنیک اکریلیک را که می‌خواهید رویش آزمایش کنید. همیشه باید کاغذ را با جسو اکریلیک بپوشانید که به حفظ آثار هنری شما برای چندین سال کمک می‌کند. شما می‌توانید با رنگ اکریلیک روی هر نوع کاغذی نقاشی کنید، اما برای جلوگیری از تاب برداشتن یا حل شدن کامل کاغذ، باید از کاغذ باکیفیت استفاده کنید تا مطمئن شوید اثر هنری شما برای مدت طولانی دوام می‌آورد.

هرچه کاغذ ضخیم‌تر باشد بهتر است (کاغذهای ۲۹۰ گرمی یا بیشتر مناسبند). هرچه کاغذ سنگین‌تر باشد، جذب آن بیشتر و کمتر در معرض تاب برداشتن و شکستن است.

 دفتر نقاشی شولرزهامر مدل اکریلیک

کاغذ آبرنگ

کاغذ آبرنگ

کاغذ آبرنگ هم می‌تواند برای نقاشی با رنگ‌های اکریلیک استفاده شود و در طیف وسیعی از بافت‌ها، درجه‌ها و اندازه‌ها عرضه می‌شود. شما دو دسته اصلی کاغذ آبرنگ دارید که شامل سطح هنرمند و همچنین سطح دانش‌آموزی می‌شود. کاغذ درجه یک هنرمند با کیفیت‌تر و گران‌تر است، اما اگر مبتدی هستید، سطح دانش‌آموزی برای شما ایده‌آل است. می‌توانید کاغذ آبرنگ را در صفحات جداگانه، رول‌های بزرگ و دفترهای سیمی بخرید که برای فضای باز ایده‌آل هستند و فقط در سطح دانش‌آموزی عرضه می‌شوند.

مزیت اصلی استفاده از کاغذ آبرنگ برای نقاشی با رنگ اکریلیک این است که نیازی به آماده‌سازی سطح با جسو اکریلیک ندارد. با این حال، اگر برای خلق جلوه‌های ویژه آبرنگی رنگ اکریلیک خود را رقیق می‌کنید، ابتدا باید کاغذتان را بکشید تا چروک نشود. همچنین می‌توانید پنل‌های آبرنگی یا بلوک‌های کاغذی بخرید که ورق‌های ضخیم‌تری هستند و لبه‌هایشان با چسب به هم چسبیده‌اند. وقتی نقاشی روی ورق بالایی را تمام کردید، از قسمت چسبیده جدا می‌کنید و سراغ ورق بعدی می‌روید. کاغذ آبرنگ یوپو هم در بازار موجود است که از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده؛ براق و صاف، غیرجاذب و برای نقاشی تجربی مناسب است. همچنین بسیار سخت و بادوام است، بنابراین پاره و چروک نمی‌شود. علاوه بر این نیازی به کشش اولیه ندارد و برای نقاشی با رنگ‌های اکریلیک عالی است.

مقوا آبرنگ فابریانو مدل 300WCA4 سایز 30x21 سانتی متر بسته 10 عددی

انواع دیگر کاغذ

کاغذهای رنگی در طیف وسیعی از بافت‌ها و کیفیت‌ها عرضه می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که با نقاشی روی زمینه‌های رنگ‌شده جلوه‌های مختلفی ایجاد کنید. اینجاست که فقط باید رنگ‌های تیره و روشن را اضافه کنید و نیازی به رنگ کردن کل سطح نقاشی ندارید. همچنین کاغذهای ژاپنی، هندی، تایلندی و پوستی هم در بازار موجودند که می‌توانید روی آن‌ها آزمایش کنید، که هر کدام بافت منحصربه‌فرد خود را دارند و به شما امکان خلق آثار هنری متمایز را می‌دهند.

مقوا رنگی فابریانو مدل Tinta سایز 29.7x21 سانتی متر بسته 10 عددی

نکاتی برای آماده‌سازی کاغذ جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

نکاتی برای آماده‌سازی کاغذ جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

برخلاف بوم، بیشتر کاغذها قبل از شروع نقاشی نیازی به زیرسازی ندارند، اما بعد از اتمام کار هنری خود باید آب‌بندی شوند. این به حفظ رنگ اکریلیک شما در برابر ترک خوردن و حفظ کاغذ در برابر چروک شدن کمک می‌کند.

 • می‌توانید قبل از شروع به رنگ‌آمیزی کاغذ را آب‌بندی کنید که از جذب بیش از حد آب به الیاف کاغذ جلوگیری می‌کند.
 • برای صاف نگه داشتن کاغذ، لبه‌های کاغذ را به تخته پشتی خود بچسبانید و فقط زمانی که نقاشی خشک شد آن را بردارید.
 • اگر به دنبال این هستید که رنگ کاغذ قابل مشاهده باشد، می‌توانید از جسو شفاف استفاده کنید.
 • جسو شفاف همچنین به سطح کاغذ شما دندانه می‌بخشد، که یک زمین عالی برای نقاشی با پاستل است.

چوب

چوب سفت‌ترین، جامدترین و پایدارترین سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک است، به‌ویژه در جاهایی که تکنیک‌های خاص رنگ‌آمیزی نیاز به لایه‌های ضخیم رنگ و سطح سفت و سخت دارند. چوب همچنین به شما این امکان را می‌دهد که جزییات ظریف نقاشی را بدون نیاز به کنار آمدن با بافت‌های سنگین ایجاد کنید. چوب سطح بسیار صافی دارد و به رنگ اجازه می‌دهد تا خیلی بیشتر پخش شود. چوب مقاومت کمتری در برابر ضربه‌های قلم‌مو شما دارد، اما همچنین بافتی برای چسبیدن رنگ ندارد. رنگ‌آمیزی مستقیم روی چوب بدون آماده‌سازی توصیه نمی‌شود، چون رنگ روی سطح چوب اشباع می‌شود و در نتیجه مصرف رنگ بالا می‌رود. رنگ روی سطح چوب سریع‌تر خشک می‌شود و عناصر طبیعی چوب می‌توانند بعدا روی نقاشی شما تاثیر بگذارند.

اگر ابتدا آستر مناسب سطح چوب را آماده نکنید، چوب در حین یا بعد از اتمام کار متورم می‌شود و نقاشی شما از بین می‌رود. چوب همچنین سطحی بسیار سنگین‌تر از بوم یا کاغذ دارد و اگر می‌خواهید یک اثر هنری بزرگ خلق کنید، جابه‌جایی آن می‌تواند بسیار دشوار باشد و ایده خوبی برای ارسال به مشتریان نیست. حالا اجازه دهید انواع مختلف چوب مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک را با جزییات بیشتری بررسی کنیم.

بازی آموزشی نقاشی روی چوب مدل خانواده کریسمسی من کد GP03

پنل‌های چوبی سخت یا جامد

پنل‌های چوبی سخت یا جامد

پنل‌های چوبی سخت یا جامد صدها سال و شاید هم بیشتر است که برای رنگ‌های روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما از رنگ‌های اکریلیک هم می‌توان روی این نوع سطوح استفاده کرد. چوب‌هایی که می‌توان به عنوان سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک انتخاب کرد شامل:

 • گردو
 • افرا
 • توس
 • بلوط
 • چوب ماهون

این نوع چوب‌ها برای مدت طولانی دوام می‌آورند و جایگزین بسیار خوبی برای بوم به شمار می‌روند. از میان تمام چوب‌های سخت موجود برای نقاشی با رنگ اکریلیک، چوب ماهون بهترین انتخاب است چون در برابر پوسیدگی مقاوم بالایی دارد. با این حال، اگر قبل از رنگ‌آمیزی سطح چوب خود را به‌درستی آماده کنید و آن‌ها را در داخل خانه نگه دارید، تمام پنل‌های چوبی که نام بردیم برای نقاشی مناسبند. چوب‌های سخت یا جامد به اندازه سطوح دیگر برای نقاشی با رنگ اکریلیک محبوب نیستند، چون ممکن است بسیار گران باشند. آن‌ها همچنین وزن بسیار بالایی دارند و حمل و نقلشان دشوار است. چوب توس برای نقاشی‌های بزرگ ایده‌آل است چون می‌توان آن را در ضخامت بسیار نازک پیدا کرد و در پنل‌های چوبی سبک‌وزن عرضه می‌شود که کار با آن‌ها آسان‌تر است.

چوب‌های جامد و سخت را می‌توان از هر نجاری خریداری کرد و اگر جای آشنایی را می‌شناسید، می‌توانید ضخامت و اندازه پنل چوب خود را انتخاب کنید و سفارش دهید. هنگام استفاده از چوب‌های سخت مراقب باشید، چون حاوی عناصر طبیعی، ناخالصی‌ها و رزین‌هایی هستند که می‌توانند به لایه‌های رنگ شما نفوذ کنند و منجر به زرد و لکه‌دار شدن نقاشی‌تان شوند. بنابراین، هنگام استفاده از چوب‌های سخت برای نقاشی با رنگ اکریلیک، بسیار مهم است که قبل از شروع کار، ابتدا مدتی را برای تمیز کردن سطح، استفاده از لکه‌گیر و آسترسازی صرف کنید. نقاشی روی چوب‌های نرم توصیه نمی‌شود چون مستعد تاب برداشتن هستند.

پنل‌های تخته‌ای سخت

پنل‌های تخته‌ای سخت از مخلوطی از الیاف چوبی مختلف تشکیل شده‌اند که تحت فشار و گرما به صورت تخته درمی‌آیند. بعد با چسب طبیعی لیگنین (پیونددهنده الیاف سلولوزی) به هم چسبانده و معمولا به عنوان ماسونیت یا تخته سه‌لا شناخته می‌شوند. بعضی از این تخته‌ها نیاز به یک فرآیند دمادهی دارند که شامل غوطه‌ور شدن تخته در روغن به محض خارج شدن از پرس داغ است. این فرآیند تخته را سخت و سطح را برای نقاشی با رنگ‌های اکریلیک نامناسب می‌کند چون رنگ اکریلیک با روغن مخلوط نمی‌شود.

توصیه می‌شود در صورتی که می‌خواهید با رنگ‌های اکریلیک نقاشی کنید، از تخته‌های سخت دمادهی نشده استفاده کنید. چوب سخت دست‌نخورده بسیار نرم‌تر و کمی جاذب‌تر از تخته‌های سخت و برای نقاشی با رنگ اکریلیک ایده‌آل است.

تخته‌های سخت سطحی محکم و صاف دارند و همچنین بادوام و ارزان هستند، که آن‌ها را به سطوح عالی برای نقاشی برای مبتدیان تبدیل می‌کند. حتی برخی از هنرمندان حرفه‌ای نقاشی روی تخته‌های سخت را به جای بوم ترجیح می‌دهند. قسمت جلوی تخته سخت صاف است، اما قسمت پشتی آن بافت‌دار و زبر است، بنابراین بهتر است نقاشی از قسمت روی تخته سخت انجام شود. توصیه می‌شود قبل از شروع رنگ‌آمیزی ابتدا سطح را سنباده بزنید و کمی دندانه یا بافت به آن بدهید. لازم نیست ابتدا زیرسازی کنید، اما استفاده از مقداری جسو اکریلیک در نقاشی شما تفاوت ایجاد می‌کند. بهترین تخته سخت برای نقاشی با رنگ اکریلیک تخته جسو است، چون در شرایط از پیش آماده شده، با کیفیت موزه‌ای و بایگانی عرضه می‌شود و تنها کاری که باید انجام دهید این است که رنگ‌های خود را بیرون بیاورید و شروع به نقاشی کنید.

رنگ اکریلیک کد 4 حجم ۶۰ میلی لیتر بسته 8 عددی

تخته فیبر با چگالی متوسط یا ام‌دی‌اف (MDF)

تخته فیبر با چگالی متوسط یا ام‌دی‌اف (MDF)

تخته ام‌دی‌اف شباهت زیادی به ماسونیت یا تخته سه‌لا دارد و تفاوت اصلی آن‌ها در نحوه ساختشان است. فرآیند تولید تخته ام‌دی‌اف مانند ماسونیت است، اما الیاف چوب با موم و چسب رزین مصنوعی ترکیب شده است. رزین حاوی فرمالدئید سرطان‌زا است که در صورت استنشاق می‌تواند سمی باشد. اگر تخته را می‌برید یا سنباده می‌زنید، توصیه می‌شود اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید و از ماسک تنفسی استفاده کنید تا از آسیب به ریه‌های خود جلوگیری کنید.

تخته ام‌دی‌اف ضخیم‌تر از ماسونیت است و به شما پشتیبانی قوی‌تری برای نقاشی می‌دهد. همچنین ارزان‌تر، صاف‌تر و بادوام‌تر و سطح بسیار خوبی برای نقاشی با رنگ‌های اکریلیک است. آماده‌سازی تخته MFD قبل از رنگ‌آمیزی بسیار مهم است، چون تخته در برابر آب مقاوم نیست، بنابراین بیشتر از آنچه که قصد استفاده از آن را دارید، رنگ را جذب می‌کند. همچنین بهتر است پس از اتمام کار، نقاشی خود را آب‌بندی کنید.

نکاتی برای آماده‌سازی چوب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

شما به راحتی با استفاده از رنگ‌های اکریلیک برای نقاشی روی چوب می‌توانید یک اثر هنری عالی تولید کنید و ممکن است بخواهید مستقیما روی سطح چوب نقاشی کنید، اما بسیار مهم است که ابتدا سطح چوب را قبل از نقاشی آماده کنید. در ادامه به نکات خاصی اشاره کردیم که به شما در آماده‌سازی چوب جهت نقاشی با رنگ اکریلیک کمک می‌کند.

 • ابتدا سطح چوب را به آرامی سنباده بزنید تا تمام برآمدگی‌ها از بین بروند.
 • اگر از تخته سخت یا سطح ماسونیت استفاده می‌کنید نیازی به سمباده زدن نیست چون سطح از قبل صاف است.
 • سطح چوب‌ها از جمله ماسونیت متخلخل است، بنابراین نیاز به زیرسازی دارد، بنابراین دو تا پنج لایه جسو اکریلیک بمالید.
 • زیرسازی اجازه می‌دهد تا رنگ اکریلیک راحت‌تر اعمال شود و رنگ‌ها زنده‌تر و روشن‌تر دیده شوند و از تکه‌تکه شدن رنگ جلوگیری شود.
 • بدون آب‌بندی مناسب، اسیدهای موجود در چوب می‌توانند نقاشی شما را از بین ببرند.
 • آب‌بندی سطح چوب هم از لکه‌های ناشی از رطوبت، پوسته شدن و پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

سایر سطوح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

سایر سطوح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک یک ماده بسیار روان است و همانطور که قبلا اشاره کردیم می‌تواند تقریبا روی هر نوع سطحی مثل چوب، بوم و کاغذ قرار بگیرد. با این حال، شیشه، پارچه و فلز چطور؟ آیا می‌توان از رنگ اکریلیک برای نقاشی روی سطوح دیگر استفاده کرد؟ برای پاسخ این سوال با ادامه مطلب همراه باشید.

شیشه

ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که آیا شیشه می‌تواند سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک باشد؟ بله. می‌توانید آینه، لیوان، شیشه، گلدان و خیلی چیزهای دیگر را رنگ کنید. این یک راه عالی برای تزیین بسیاری از اقلام شیشه‌ای است که در خانه دارید. با این حال، شیشه یک سطح بسیار صاف است و سطوح صاف برای نقاشی با رنگ‌های اکریلیک ایده‌آل نیستند، بنابراین برای شروع نقاشی احتیاج به آستر یا همان زیرسازی است. شما می‌توانید ظاهری روستیک، مات، بافت‌دار و حتی شیشه‌ای با رنگ اکریلیک ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که همیشه نقاشی خود را در انتها برای بهترین نتایج آب‌بندی کنید.

ست نقاشی روی شیشه پرشین کد D&V12+3 مجموعه 21 عددی

نکاتی برای آماده‌سازی شیشه جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

نکاتی برای آماده‌سازی شیشه جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

اگر می‌خواهید اثر هنری که خلق کرده‌اید ماندگار باشد، باید نکات خاصی را رعایت کنید تا مطمئن شوید رنگ اکریلیک به سطح شیشه می‌چسبد و برای مدت طولانی دوام می‌آورد. این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا مطمئن شوید که این اتفاق می‌افتد.

 • با استفاده از مقداری الکل از تمیز بودن سطح شیشه از هرگونه آلودگی یا اثر انگشت اطمینان حاصل کنید.
 • اگر لیوان یا پارچ را رنگ می‌کنید، مطمئن شوید که هیچ رنگی روی لبه آن نمالید، چون در صورت بلعیدن ممکن است باعث مسمومیت شود.
 • از پنبه یا دستمال کاغذی استفاده و شیشه را خوب خشک کنید.
 • با استفاده از اسپری یا قلم مو، یک لایه آستر روی ناحیه‌ای که می‌خواهید رنگ کنید بمالید و اجازه دهید ۲۴ تا ۷۲ ساعت خشک شود.
 • شیشه رنگ شده را با دست بشویید، چون شستشوی مکرر در ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث مات یا از بین رفتن شدن رنگ شود.
تابلو نقاشی روی شیشه گالری آثار هنر امروز طرح آفریقا کد 19669

فلز

آیا فلز می‌تواند سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک باشد؟ رنگ اکریلیک بسیار روان است و به سطح فلزی می‌چسبد، اما قبل از شروع نقاشی، ابتدا باید از تمیز بودن سطح اطمینان حاصل کنید. یک پارچه تمیز بردارید و مطمئن شوید که تمام کثیفی‌ها و آلودگی‌ها به خوبی از سطح مورد نظر پاک شوند. در مرحله بعد، باید یک برس سیمی یا مقداری سیم فولادی بردارید تا سطح را کمی بخراشید تا مطمئن شوید رنگ اکریلیک به سطح مورد نظرتان می‌چسبد. سطح را با مقداری آب گرم بشویید و پس از خشک شدن، مقداری کاغذ سنباده بردارید و سطح را به آرامی سمباده بزنید و پاک کنید.

حالا آستر بمالید و مطمئن شوید که نوع مناسبی از پرایمر است که با رنگ اکریلیک و همچنین با نوع فلزی که می‌خواهید رنگ کنید همخوانی دارد. روی لایه اول رنگ کنید و بگذارید حدود سه تا پنج ساعت خشک شود. لایه دوم را رنگ کنید و قبل از استفاده از رنگ مطمئن شوید که به خوبی خشک شده باشد.

پرایمر اکریلیک کد P1 حجم 300 میلی لیتر

نکاتی برای آماده‌سازی سطح فلزی

نکاتی برای آماده‌سازی فلز جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

اگر اقلام فلزی در خانه شما کمی زنگ‌زده، کدر یا کمی قدیمی و فرسوده به نظر می‌رسند، از رنگ‌های اکریلیک برای جان بخشیدن دوباره به آن‌ها کمک بگیرید. مطمئن باشید از نتیجه کار شگفت‌زده خواهید شد. تنها کافی است چند نکته را در نظر بگیرید:

 • مطمئن شوید که برس سیمی تمام زنگ‌زدگی و آلودگی را از بین می‌برد.
 • برای از بین بردن باقی مانده روغن از مقداری الکل استفاده کنید.
 • قبل از اعمال هر رنگی از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید.
 • شما باید از رنگ مناسبی که با سطح فلزی مطابقت دارد استفاده کنید.
 • همیشه توصیه می‌شود پس از پایان رنگ‌آمیزی سطح را آب‌بندی کنید.

پلاستیک

امروزه بسیاری از وسایل دور و برمان از پلاستیک ساخته می‌شوند، و گاهی پیش می‌آید که دوست داشته باشید به جای دور انداختن یا بازیافت یک کالای پلاستیکی، آن را با نقاشی تزیین کنید. پلاستیک غیر متخلخل است، به این معنی که صاف است و رنگ چسبندگی کمی به سطح پلاستیک دارد یا اصلا چسبندگی ندارد. با این حال، با کمی تلاش، می‌توانید با موفقیت روی یک سطح پلاستیکی نقاشی کنید. تمام اینها بستگی به نوع پلاستیک و رنگی دارد که با آن کار می‌کنید. درست مثل بسیاری از سطوح صاف دیگر، قبل از شروع رنگ‌آمیزی، باید مطمئن شوید که سطح پلاستیکی به درستی آماده شده است. مقداری کاغذ سنباده ریز بردارید و سطح مورد نظر را به آرامی سنباده بزنید، مراقب باشید که آن را خیلی محکم فشار ندهید وگرنه سطح را خراش خواهید داد.

سطح را با آب یا مقداری الکل پاک کنید. از چسب کاغذی برای پوشاندن قسمت‌هایی که می‌خواهید بدون رنگ بماند استفاده کنید. پرایمر را اعمال کنید که به چسبیدن رنگ به سطح کمک می‌کند. قبل از شروع رنگ‌آمیزی از خشک بودن آستر اطمینان حاصل کنید. برای یک سطح پلاستیکی، یک قوطی اسپری رنگ اکریلیک بهترین گزینه است.

رنگ اکریلیک دامون مدل 12 حجم 250 میلی لیتر

نکاتی برای آماده‌سازی سطح پلاستیکی

نکاتی برای آماده‌سازی پلاستیک جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

اگر می‌خواهید کالای پلاستیکی شما خیلی خوب از آبد دربیاید، نکات خاصی وجود دارد که می‌توانیم با شما در میان بگذاریم که به شما در رسیدن به این هدف کمک می‌کند:

 • مطمئن شوید که از کاغذ سنباده ریز برای آماده‌سازی سطح استفاده می‌کنید.
 • خیلی محکم فشار ندهید، چون این کار سطح پلاستیک را خراش می‌دهد.
 • برای اثر سایشی کمتر می‌توانید از سنباده مایع استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که از رنگی استفاده می‌کنید که برای سطوح پلاستیکی فرموله شده است.
 • اگر لیوان یا ظرف پلاستیکی را رنگ می‌کنید، اجازه ندهید رنگ روی لبه آن نفوذ کند چون رنگ در صورت بلعیدن می‌تواند مضر باشد.
 • همیشه سطح را از قبل آماده و بعد از اتمام کار آب‌بندی کنید.

ما فقط تعدادی از سطوح را برای نقاشی با رنگ اکریلیک معرفی کردیم، به این معنی که بسیاری از سطوح دیگر وجود دارد که می‌توانید خودتان آزمایش کنید. بنابراین، مهم نیست که چه سطحی را انتخاب می‌کنید، همیشه مطمئن شوید که سطح را به درستی آماده کرده‌اید تا یک اثر هنری ماندگار خلق کنید!

رنگ اکریلیک رستا مدل 504 super حجم 180 میلی لیتر

سوالات متداول

رنگ اکریلیک به چه سطحی می‌چسبد؟

رنگ اکریلیک بسیار روان است و می‌تواند به اکثر سطوح بچسبد، اما چسبیدن به سطوح صاف مثل شیشه یا فلز دشوارتر است. قبل از شروع رنگ‌آمیزی، باید این سطوح صاف را با سنباده زبر کنید، این کار باعث می‌شود رنگ به درستی به سطح مورد نظر بچسبد.

رایج‌ترین سطوح برای نقاشی با رنگ اکریلیک کدامند؟

بوم رایج‌ترین و محبوب‌ترین سطح برای نقاشی با رنگ اکریلیک است. یک بوم را می‌توان در شرایط از قبل آماده‌شده خریداری کرد که نیازی به زیرسازی یا آماده‌سازی ندارد و می‌توانید بلافاصله نقاشی را شروع کنید.

اگر بوم نداشتیم روی چه چیزی نقاشی کنیم؟

سطوح متعددی مثل کاغذ، آینه، مبلمان قدیمی و حتی دیوارها برای نقاشی وجود دارند. به سادگی از تخیل خود استفاده کنید و با توجه به نکاتی که در این مطلب عنوان کردیم می‌توانید تقریبا از هر سطحی برای نقاشی با رنگ اکریلیک در خانه خود استفاده کنید.

رول مقوا فابیران مدل کارتی 300 سایز 130x1000 سانتی متر

منبع: artincontext