دو کوهنورد جوان در اعترافات توچال یخ زدند | 38 سال پیش در چنین روزی …

دو کوهنورد جوان در اعترافات توچال یخ زدند | 38 سال پیش در چنین روزی …

۳۸ سال در چنین روزی خبر جان باختن دو کوهنورد در ارتفاعات البرز تیتر صفحه حوادث روزنامه‌های آن زمان شد.

:۴ دی ۶۴ روزنامه اطلاعات در این باره گفت:دو جوان کوه‌پیما در ارتفاعات البرز بر اثر سرما، جان خود را از دست دادند.

دو جوان دانشجو به اسامی پویا و علی روز ۵ شنبه گذشته جهت کوه پیمایی از منزل خارج شدند و به ارتفاعات البرز صعود کردند. خانواده این دو جوان که تا بعدازظهر روز جمعه چشم انتظار فرزندان خود بودند. عاقبت با فدراسیون کوهنوردی تماس گرفته و جریان را به اطلاع آنان می‌رسانند. به دنبال این تماس، دو گروه از امدادگران فدراسیون کوهنوردی با تجهیرات کامل به ارتفاعات توچال صعود کردند و به کاوش و جستجو پرداختند که بعد از ۴۸ ساعت تلاش، اجساد این دو دانشجو را در قسمت جنوب شرقی قله توچال کشف شد.

اجساد این دو جوان که به فاصله ۸۰ متری یکدیگر قرار داشتند، بر اثر سرمای شدید یخ زده بود. بر اساس این گزارش امدادگران با تلاش بسیار تنها موفق شدند جسد یکی از کوهنوردان را از منطقه توچال به اوسون انتقال دهند و موفق به انتقال جسد کوهنورد دیگری در منطقه سقوط بهمن قرارداشت.

خبرنگار ما شب گذشته در تماسی با امدادگران کسب اطلاع کرد: چندین تیم تازه نفس از صبح امروز تلاش می‌کنند تا هر چه زودتر جسد کوهنورد دومی را نیز به میدان پایین انتقال دهند. به گفته یکی از مسئولین روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی که همراه تیم‌های اعزامی در ارتفاعات توچال بود، روز شنبه به فدراسیون کوهنوردی اطلاع داده شد که ۲ کوهپیمای جوان در ارتفاعات البرز مفقود شده‌اند که بلافاصله دو تیم تجسس متشکل از ۱۰ نفر از کوهنوردان ورزیده گروه امداد فدراسیون کوهنوردی که به منطقه آشنایی کامل داشتند، اعزام شدند.

این دو تیم کاوش خود را از قله توچال آغاز کردند و بعد از ۴۸ ساعت تلاش مستمر، بالاخره اجساد این دو تن در جنوب شرقی قله توچال و منطقه سمت راست «سیاه سنگ» کشف شد، که در اثر سرمای شدید، عدم دید کافی، گم کردن مسیر و نداشتن وسایل لازم و کافی جان خود را از دست داده بودند.