دانستنی های جالب درباره الیگیتور

دانستنی های جالب درباره الیگیتور

مشخصات ظاهری | خصوصیات رفتاری | محل زندگی | غذا | دشمن | زاد و ولد | طول عمر | خطر انقراض | تفاوت الیگیتور و کروکودیل | حقایق جالب

الیگیتور یا الیگاتور از خزندگان بزرگ و شکارچیان ترسناک حیات وحش است که با کروکودیل هم خانواده بوده و بومی کشور چین و جنوب ایالات متحده می باشد.

این خزنده که در زیستگاه های بومی اش یعنی جنوب آمریکای شمالی به نام گیتور نیز شناخته شده یکی از سریع ترین خزندگان جهان است و معمولا با پسر عموی خود یعنی کروکودیل اشتباه گرفته می شود در حالی که این دو از بسیاری جهات با هم تفاوت دارند.

برای آشنایی با سبک زندگی و خصوصیات ظاهری و رفتاری الیگیتور در ادامه مطلب همراه باشید.

انواع الیگیتور

به طور کلی دو نوع الیگیتور در دنیا وجود دارد:

  • الیگیتور آمریکایی
  • الیگیتور چینی

این دو نوع از نظر مشخصات ظاهری، اندازه و زیستگاه با هم تفاوت دارند. لازم به ذکر است الیگیتور چینی در آستانه انقراض قرار دارد و در حال حاضر کمتر از 100 الیگیتور در چین زندگی می کنند.

مشخصات ظاهری الیگیتور

الیگیتور خزنده بسیار بزرگی است و اندازه انواع نر آن به 4.5 متر می رسد در حالی که ماده ها کمی کوچک تر بوده و طول بدن و دم آن ها معمولا به اندازه 3 تا 3.5 متر رشد می کند.

گونه چینی این خزنده بسیار کوچک تر است و اندازه اش تقریبا نصف اندازه الیگیتورهای ماده آمریکایی می باشد.

الیگیتور بدن زره ای با پوست زرد، سبز یا قهوه ای رنگ دارد که با افزایش سن به رنگ سیاه تغییر می کند، الیگیتورهای پیر معمولا سیاه هستند.

دم این خزنده فوق العاده عضلانی است و باعث حرکت راحت تر آن داخل آب می شود، این حیوان پاهای کوتاه و کلفتی دارد و انگشتانش با پره ای به هم وصل شده اند، این ویژگی نه تنها در شنا کردن کمک می کند بلکه باعث می شود بتواند به خوبی از کناره گل آلود رودخانه ها عبور کند.

وزن و قد الیگیتور

طول الیگیتور بین 2.5 تا 4.5 متر و وزنش به حدود 181 تا 363 کیلوگرم می رسد.

خصوصیات رفتاری الیگیتور

الیگیتور از دوزیستان غول پیکر و شکارچیان تنها در طبیعت وحش است.

این خزنده علاوه بر شنا کردن داخل آب، قادر به راه رفتن، دویدن و خزیدن روی زمین نیز می باشد. الیگیتور هنگام راه رفتن آهسته، خودش را روی زمین پخش می کند اما وقتی می خواهد تندتر راه برود شکمش را از روی زمین بلند می کند.

این حیوان به قلمروی خود بسیار حساس است و هنگام مشخص کردن قلمرو، پیدا کردن جفت و یا زمانی که می خواهد به مادرش اطلاع دهد در خطر است صداهای مختلفی از خود ایجاد می کند.

اگرچه به نظر نمی رسد الیگیتورهای نر اندام صوتی خوبی داشته باشند، آن ها بیشتر در فصل جفت گیری یا هنگام دور کردن رقیبان صداهایی از خود خارج می کنند.

محل زندگی الیگیتور

الیگیتورهای آمریکایی در جنوب شرقی ایالات متحده، در سراسر فلوریدا و لوئیزیانا، مناطق جنوبی جورجیا، آلاباما و می سی سی پی، سواحل کارولینای جنوبی و شمالی، تگزاس شرقی، گوشه جنوب شرقی اکلاهما و نواحی نوک جنوبی آرکانزاس زندگی می کنند.

در حال حاضر اکثر الیگیتورهای آمریکایی – حدود یک میلیون – در فلوریدا و لوئیزیانا ساکن هستند و اغلب در محیط های آب شیرین مانند حوضچه ها، تالاب ها، رودخانه ها، دریاچه ها، مرداب ها و همچنین محیط های شور زندگی می کنند.

جالب است بدانید فلوریدای جنوبی تنها جایی در جهان است که هر دو گونه الیگیتور و تمساح در کنار هم قرار گرفته اند.

امروزه تنها جمعیت کوچکی از الیگیتورهای چینی در دره رودخانه یانگ تسه ساکن هستند.

غذای الیگیتور

الیگیتور خزنده ای گوشتخوار است که معمولا به تنهایی شکار می کند اما الیگیتورهای جوان تر به خصوص هنگام شکار در کنار هم و به صورت گروهی حرکت می کنند.

ماهی، پستانداران کوچک و پرندگان از منابع غذایی الیگیتور هستند اگرچه به حیوانات بسیار بزرگ تر نیز حمله می کند، الیگیتورهای بالغ معمولا گوزن شکار می کنند و یا هم نوعان کوچک تر خود را کشته و می خورند.

در بعضی موارد دیده شده الیگیتورهای غول پیکر حیواناتی همچون پلنگ فلوریدا و خرس سیاه نیز شکار کرده اند و همین امر باعث شده این خزنده ترسناک به عنوان شکارچی غالب در محیط خود شناخته شده و حتی در مواردی به حیوانات خانگی و انسان ها نیز حمله کند.

دشمن الیگیتور

الیگیتور در راس زنجیره غذایی محیط اطراف خود قرار دارد و قادر به شکار حیوانات بزرگ تر نیز می باشد.

به طور کلی انسان تنها شکارچی الیگیتور بالغ محسوب می شود و شکار بی رویه این حیوان توسط انسان ها باعث شده جمعیتش تا خطر انقراض نیز پیش برود.

الیگیتورهای کوچک تر ممکن است توسط برخی حیوانات از جمله راکون ها، پرندگان، گربه های دم کوتاه و سایر الیگیتورها شکار شوند.

از دست رفتن زیستگاه ها و آلودگی آب از دیگر عوامل تهدید کننده حیات این دو زیست می باشد.

زاد و ولد الیگیتور

الیگیتور مانند بسیاری از خزندگان دیگر تخم گذار است و در فصل بهار برای یافتن جفت مناسب گروه های بزرگ تشکیل می دهد.

الیگیتور ماده بعد از جفت گیری از شاخ و برگ و گل و لای اطراف رودخانه لانه ای روی زمین درست می کند تا بتواند در آن جا تخم گذاری کند و معمولا تا 50 تخم می گذارد.

این خزنده روی تخم هایش نمی خوابد و پوسیده شدن پوشش گیاهی اطراف لانه باعث گرم شدن تخم ها می شود، با این حال تا زمانی که بچه هایش به دنیا بیایند از تخم ها در برابر خطر شکارچیان محافظت می کند.

بعد از یک دوره 2 ماهه بچه الیگیتورها از تخم بیرون می آیند. آن ها در لحظه تولد بین 15 تا 20 سانتی متر طول دارند و بسیار آسیب پذیر هستند به همین دلیل تا 2 سال نزد مادر خود می مانند.

طول عمر الیگیتور

الیگیتور معمولا 50 سال در طبیعت وحش زندگی می کند، در باغ وحش این عدد به 70 سال هم می رسد.

خطر انقراض الیگیتور

الیگیتور آمریکایی در دوره ای از زمان در معرض خطر انقراض بود اما به لطف حفاظت از زیستگاه ها و وضع قوانین جدی، تعداد این خزنده در سراسر فلوریدا و لوئیزیانا به خوبی افزایش یافته است اگرچه همچنان با از دست رفتن زیستگاه، جنگل زدایی و سطح بالای آلودگی آب ها جمعیت این حیوان در معرض تهدید قرار دارد.

به نظر می رسد در حال حاضر بیش از یک میلیون الیگیتور در ایالات متحده وجود دارد.

در مورد الیگیتور چینی اوضاع متفاوت است، این حیوان در معرض خطر انقراض قرار دارد و کمتر از 100 عدد از آن در چین و تعدادی نیز در باغ وحش های سراسر دنیا به سر می برند.

رابطه الیگیتور و انسان

بر خلاف کروکودیل ها، الیگیتور به محض مشاهده انسان دست به حمله نمی زند و این اتفاق کمتر رخ می دهد مگر این که انسانی وارد قلمروی الیگیتور شده و به خصوص حرکتی انجام دهد که این خزنده احساس تهدید کند، در این صورت ممکن است برای دفاع از خود حمله کند.

ناگفته نماند در نزدیکی برخی شهرک ها دیده شده الیگیتور به حیوانات اهلی، چهارپایان و حیوانات خانگی حمله کرده است.

تفاوت الیگیتور و کروکودیل

اکثر مردم کروکودیل و الیگیتور را با هم اشتباه می گیرند زیرا این دو گونه دارای شباهت های زیادی هستند اما با توجه به برخی خصوصیات می توان به راحتی آن را از هم تشخیص داد.

به طور کلی کروکودیل ها نسبت به الیگیتورها تهاجمی تر بوده و همین باعث شده خطرناک تر باشند.

شکل پوزه و فک ساده ترین راه تشخیص است، الیگیتور یک پوزه پهن، گرد و به شکل u دارد در حالی که پوزه کروکودیل کشیده، باریک و به شکل v است.

الیگیتور فک بالایی پهنی دارد که باعث شده دندان ها در دهانش پنهان بمانند در حالی که فک بالا و پایین کروکودیل به یک اندازه بوده و در نتیجه دندان های این خزنده با وجود بستن دهان در معرض دید قرار بگیرند که بر هیبت و ترسناک بودن آن اضافه می کنند.

هر دو خزنده بزرگ هستند، اما هم از نظر اندازه و هم وزن، کروکودیل ها نسبت به الیگیتورها غول پیکرتر می باشند.

حقایق جالب درباره الیگیتور

  • به نظر می رسد دی ان ای الیگیتور به دوره حتی قبل از دوران دایناسورها بر می گردد، به عبارت دیگر الیگیتور از هر آن چه باعث انقراض دایناسورها شده و بسیاری تهدیدهای دیگر جان سالم به در برده است.
  • الیگیتور حدود 80 دندان دارد که کاملا برای گاز گرفتن طعمه ساخته شده اند. این حیوان با از دست دادن دندان هایش دوباره دندان در می آورد. جالب است بدانید این خزنده در طول زندگی خود می تواند تا 2 هزار دندان درآورد.
  • الیگیتور قادر است با سرعت حدود 24 کیلومتر در ساعت حرکت کند و به عنوان یکی از سریع ترین خزندگان بزرگ دنیا شناخته شده است.
  • رشد الیگیتور در طول عمر این حیوان ادامه دارد.
  • الیگیتور در واقع مهندس اکوسیستم است و با ایجاد حوضچه های کوچک معروف به سوراخ الیگیتور نقش مهمی در اکوسیستم تالاب ها دارد، این سوراخ ها با نگهداری آب در طول فصول خشک سال به حیات حیوانات دیگر کمک می کنند.
  • جنسیت الیگیتورهای داخل تخم با توجه به دمای بدن آن ها مشخص می شود، تخم هایی که دمای بالای 34 درجه سانتی گراد دارند نر و تخم هایی که دمای 30 درجه سانتی گراد دارند ماده می باشند. دمای متوسط نیز می تواند الگیتور نر یا ماده را در خود جای داده باشد.

منبع: a-z-animals – evergladesholidaypark