داغ شدن لنت ترمز | بوی لنت ترمز

داغ شدن لنت ترمز | بوی لنت ترمز

تصور کنید پشت ترافیک هستید و هوا نیز بسیار گرم است. خسته از زمان زیادی که در این ترافیک صرف کرده‌اید که ناگهان بوی نامطبوعی به مشامتان می‌خورد. این بو ممکن است از هرجایی باشد، اما باتوجه‌ به این که در ترافیک بارها و بارها ترمز را فشار داده‌اید، بوی لنت ترمز است که به مشام می‌رسد.

شاید برای شما سؤال باشد که علت بوی لنت ترمز چیست؟ آیا ترمز گرفتن‌های پی‌درپی باعث این اتفاق شده‌‌اند؟ اگر از لنت شما بویی به مشام می رسد، می تواند یکی از نشانه های خرابی لنت ترمز باشد و باید هر چه سریع‌ تر برای از بین‌ بردن بوی لنت ترمز، وارد عمل شوید. برای این منظور باید این بو را بشناسید و از کارهایی که ممکن است باعث آن باشند، آگاه شوید.

با کمک این مطلب بوی لنت را از بین ببرید و اگر نیاز به لنت های تازه دارید، می توانید از فروشگاه لوازم یدکی رادیس کار ، انواع لنت ترمز بنز و لنت ترمز بی ام و برند textar را از نمایندگی تکستار خریداری کنید.

انواع بوی لنت ترمز را بشناسید!

در ادامه دلایلی را بررسی می‌کنیم که ممکن است به‌واسطه آن‌ها، بوی لنت ترمز بلند شود. اما بهتر است ابتدا در مورد نوع این بوها صحبت کنیم. به‌طورکلی لنت‌ها دو نوع بوی نامطبوع از خود منتشر می‌کنند. اولی بوهای گس و تندی هستند که نشان از وجود یک مشکل در این قطعه دارند. دومی بوی لاستیک سوخته است. حال سؤال اینجاست که چه زمانی لنت‌های ترمز بوی لاستیک سوخته می‌دهند؟

دلیل بلند شدن بوی لنت ترمز

حالا که توانستید تشخیص دهید بوهای بدی که در کابین خودرو پخش شده‌اند، از کجا هستند، زمان پیداکردن دلایل است. علت بوی لنت ترمز می‌تواند موارد مختلفی باشد، اما بعضی از آن‌ها تأثیر شدیدتری دارند و باید بهتر آن‌ها را بشناسید.

بالا بودن ترمز دستی، علت بوی لنت ترمز

  • بالا بودن ترمز دستی، علت بوی لنت ترمز

پیش از حرکت ممکن است ترمز دستی را پایین داده باشید، اما به هر دلیلی تا آخر پایین نرفته باشد. این اتفاق به معنای درگیرشدن بیش از حد ترمزها خواهد بود. شما در حال حرکت هستید، اما ماشین آن‌گونه که باید بازدهی ندارد و احساس کندی می‌کنید. دلیل آن درگیر بودن لنت‌هاست و اگر برای مدت طولانی به همین شکل به حرکت ادامه دهید، بوی بدی از آن‌ها بلند می‌شود که نشانه از آسیب‌دیدنشان است.

  • کولیس‌ها باعث ایجاد دود و بوی لنت ترمز

کولیس بخشی از سیستم ترمز دیسکی است که هنگام فشار دادن پدال، لنت‌ها را روی دیسک فشار می‌دهد. در شرایط خاص ممکن است این بخش به‌درستی کار نکند و حتی پس از آزادکردن پدال، همچنان لنت‌ و دیسک با هم درگیر باشند. در چنین شرایطی حتی با طی مسافت کوتاه هم شاهد دود و بوی بسیار نامطبوعی خواهید بود.

  • ترمزهای مکرر

اگر به طور جامع نگاه کنیم، علت بوی لنت ترمز را می‌توان تماس بیش از حد با دیسک‌ها دانست. این اتفاق ممکن است در اثر کارکرد غلط کولیس یا بالا بودن ترمز دستی ایجاد شود، اما مهم‌ترین و البته شایع‌ترین آن‌ها، ترمزهایی پی‌درپی است.

لنت ترمز و حتی دیسک‌ها، همگی از اجزای مصرفی خودرو هستند، این موضوع یعنی نباید بیش‌ از حد مشخصی به آن‌ها فشار وارد کنید. با ترمزهای مکرر، لنت‌ها هر بار داغ و داغ‌تر می‌شوند و از یک جایی به بعد شروع به پخش کردن بوهای نامطبوع خواهند کرد که در اثر سوختگی مواد سازنده آن‌هاست. از طرفی تکرار این موضوع می‌تواند چسبندگی لنت‌ها را بسیار کاهش دهد.

نصب نادرست لنت‌ها یا تاب برداشتن دیسک ترمز

  • نصب نادرست لنت‌ها یا تاب برداشتن دیسک ترمز

یکی دیگر از دلایل بلند شدن بو از لنت ترمز ، نصب نادرست لنت ها یا تاب برداشتن دیسک ترمز است. به بازار می‌روید و برای خلاصی از بوی لنت ترمز، تجهیزات یدکی جدید را خریداری می‌کنید. آن‌ها را نصب می‌کنید و انتظار دارید که دیگر بویی به مشام نرسد. اما همچنان این بوها دست بردار نیستند. اگر لنت‌ها را کمی شل یا کج بسته باشید، کار تمام است. همین موضوع می‌تواند علاوه بر ایجاد خطر جانی، بوهای نامطبوعی را منتشر کند. پس حتماً از این که لنت‌ها در جای خود قرار گرفته باشند، اطمینان حاصل کنید.

یک نکته مهم دیگر، اگر عمر لنت‌های شما رو به اتمام باشد یا فشار زیادی روی آن‌ها آورده باشید، احتمالاً تاب برمی‌دارند. این تغییر شکل می‌تواند تأثیر منفی روی عملکرد لنت بگذارد و سبب ایجاد بو شود.

از بین بردن بوی لنت

وقتی حرف از سیستم ترمز می‌شود، بهتر است فکر هزینه‌ها را از سرخود بیرون کنید و همواره از قطعات یدکی باکیفیت برای آن استفاده کنید. همه ما می‌دانیم که هزینه‌های پیشگیری از درمان کم‌تر است، پس در گام اول سعی کنید از قطعات باکیفیت و دارای ضمانت اصالت کالا استفاده کنید.

در گام‌های بعدی، از نصب صحیح و محکم همه قطعات سیستم ترمز، از جمله لنت‌ها مطمئن شوید. سعی کنید لوازمی که برای جایگزین کردن تهیه شده‌اند، دارای نشان‌ استانداردهای ملی یا ISO باشند.

از کجا لنت ترمز با تضمین اصالت کالا بخریم؟

از کجا لنت ترمز با تضمین اصالت کالا بخریم؟

حتی اگر خودروی شما بنز یا بی ام و هم باشد، باز هم به‌واسطه یکی از علت‌های عنوان شده، ممکن است این بوها را استشمام کنید. بخش بزرگی از چالش بوهای نامطبوع خودرو، با خرید یک لنت مناسب و باکیفیت برطرف می‌شود.

ضمانت اصالت کالا یکی از مشخصه‌های اصلی چنین محصولاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. فروشگاه آنلاین لنت ترمز بنز و بی ام و رادیس کار می‌تواند بهترین انتخاب پیش‌ روی شما باشد که همه فاکتورهای موردنیاز را دارد. با خرید از رادیس کار، نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت و محصولات درب خانه، تحویل شما داده می‌شوند.