خیانت در امانت زندان دارد؟

خیانت در امانت زندان دارد؟

خیانت در امانت یکی از جرائم شایعی است که دادخواست های زیادی برای آن به محاکم قضایی ارائه می‌شود. اما آیا خیانت در امانت جرم است؟ مجازات این کار چیست؟

همشهری آنلاین – حوادث: سید مسعود موسوی، عضو کانون وکلای مرکز در این باره می‌گوید: امانتداری به عنوان یک وظیفه اخلاقی، شرعی و قانونی از زمانی‌که مالکیت خصوصی در میان مردم جامعه معنا و مفهوم پیدا کرد مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا که از ضروریات کنار هم زیستن حس اعتماد به دیگران است تا مردم جامعه بتوانند با مراوده هم ارتباط سالم شغلی داشته باشد، خائن در امانت از اعتماد دیگران سو استفاده می‌کند و موجب رواج بی‌اعتمادی در عرف و جامعه می‌شود و علاوه براینکه یک رفتار ناپسند محسوب می‌شود قانون مجازات اسلامی برای این رفتار مجازات تعیین کرده‌است.

خیانت در امانت زندان دارد؟

موسوی می‌افزاید: خیانت در امانت طبق ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی بدین معناست که هر گاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به‌عنوان اجاره یا رهن یا برای وکالت یا هر کاری با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شد اما او اشیای مذکور را مسترد نکرد یا به مصرف معینی نرساند یا آن را به ضرر مالکیت یا متصرفین آن‌ها استعمال، تصاحب یا تلف یا مفقود کند مرتکب خیانت در امانت شده و به حبس از ۳ ماه تا ۱۸ماه محکوم می شود.

او ادامه داد: با توجه به ماده اشاره شده این رفتار جرم و مستوجب حبس تعزیری است.
اما برای تحقق خیانت در امانت ۴ شرط باید وجود داشته باشد:

 1. اشیای مذکور به شخص امانت گیرنده سپرده شده باشد.
 2. بنا بر این باشد که مال سپرده شده بازگرداند شود.
 3. شخصی که مال به او سپرده شده مال را استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کند.
 4. استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کردن مال توسط امین به ضرر مالک یا متصرف باشد.

عضو کانون وکلای مرکز اضافه کرد: خیانت در امانت در قالب یکی از ۴ رفتارذیل (استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کردن) تحقق پیدا می‌کندم

 1. مال مورد امانت توسط امین استعمال و استفاده شود.
 2. امین از خودرویی که به‌عنوان امانت به او سپرده شده استفاده شخصی کند یا بدون اجازه مالک با آن خودرو به مسافرت برود.
 3. مال مورد ا امانت توسط امین تصاحب شود:
 4. امین با مال امانی برخورد مالکانه کند مثلا مالک دوچرخه‌اش را به امین بسپارد، سپس از وی تقاضای بازگرداندن دوچرخه را بکند امین مال را پس ندهد و این رفتار برخورد مالکانه کردن با مال است که باعث رخ دادن جرم خیانت در امانت می شود.
 5. مال مورد امانت توسط امین تلف شود:
 6. امین با رفتارش تمام یا قسمتی از مال سپرده شده را از بین ببرد مانند اینکه شخصی اسب مسابقه ای یا دونده خود را به یک باشگاه اسب‌سواری به امانت می‌سپارد صاحب باشگاه اسب ‌سواری (امین) با سونیت و ضرر زدن به اسب آب و غذا ندهد و موجب تلف حیوان شود.
 7. مال مورد امانت توسط امین مفقود شود :

دستیابی به مال را برای صاحب آن غیرممکن می‌سازد بدون اینکه آن را تلف یا تصاحب یا استعمال کند مانند این‌که گوشی همراه مالک رو به دریا یا رودخانه بیندازد.

او در پایان می‌گوید: ازآنجایی‌که طبق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۱۳۹۹، میزان حبس جرم خیانت در امانت کاهش پیدا کرده و این جرم دردسته جرایم قابل گذشت قرار گرفته است، این حق برای شاکی وجود دارد که در تمام مراحل دادرسی از شکایت خود صرف‌نظر و گذشت کند، چنانچه این روند حین دادرسی باشد برای متهم قرار موقوفی صادر می شود واگربعد از صدور حکم قطعی بوده قرار موقوفی اجرا صادر می‌شود و شخص محکوم از زندان آزاد می شود.