حواشی ساخت و ساز اطراف باغ گیاه شناسی تهران | معاون شهردار: اگر حکم مراجع قضایی بیاید، جلوی برج سازی را می گیریم

حواشی ساخت و ساز اطراف باغ گیاه شناسی تهران | معاون شهردار: اگر حکم مراجع قضایی بیاید، جلوی برج سازی را می گیریم

معاون شهرسازی شهرداری تهران درباره ساخت و ساز اطراف باغ ملی گیاه شناسی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش همشهری آنلاین، حمیدرضا صارمی در حاشیه دویست و ششمین جلسه شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص ساخت و ساز ضلع شمالی باغ ملی گیاه‌شناسی در جمع خبرنگاران گفت: در مورد باغ گیاه‌شناسی مصوبه‌ای در اواخر دهه ۸۰ به تصویب رسید که بعدها در طرح تفصیلی نیز به رسمیت شناخته شد.

وی افزود: بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران ۵۶۰ هکتار زمین در این محدوده داشته که ۳۶۰ هکتار را برای سرانه‌های شهری داده است که بخشی از این زمین‌ها تبدیل به دریاچه شهدای خلیج فارس شده است. در آن زمان پروانه بلندمرتبه‌سازی برای ارتش جمهوری اسلامی ایران صادر شده و در سال ۱۳۹۵ باغ‌ گیاه‌شناسی به عنوان میراث طبیعی به ثبت رسیده است.

صارمی ادامه داد: پروانه بلندمرتبه‌سازی در این محدوده ۶ سال قبل از ثبت باغ گیاه‌شناسی به عنوان میراث طبیعی صادر شده است و بی‌تردید شهرداری تهران با توجه به اینکه پروانه‌های ساخت‌وساز سند اداری قلمداد می‌شوند امکان اصلاح و ابطال آن را ندارد. مرجع قضایی نیز به این موضوع رسیدگی کرده و در حکمی تأکید کرده که ساخت و ساز در این محدوده مشکلی را برای باغ گیاه‌شناسی ایجاد نمی‌کند. این در شرایطی است که پیش‌تر گفته بودند این بلندمرتبه‌سازی سایه‌اندازی بر روی باغ دارد و مشکلات تأمین آب را برای باغ ایجاد می‌کند.

معاون شهرسازی شهرداری تهران تأکید کرد: اگر نظرات کارشناسی اعلام کند که این ساخت و ساز ضرر و زیان برای باغ به همراه دارد و حکم مرجع قضایی چنین باشد، قطعا جلوی ساخت‌وساز را خواهیم گرفت. در حال حاضر بخشی از برج‌های مسکونی احداث شده و این در شرایطی است که در زمان صدور پروانه حریم باغ گیاه‌شناسی رعایت شده و نمایندگان دستگاه‌های ذیربط از جمله مسئولان باغ نیز صورتجلسه مربوطه را امضاء کرده‌اند.

صارمی ادامه داد: این برج‌ها حدود ۳۰ طبقه هستند که البته طبقات منفی هم دارند. بی‌تردید شهرداری تهران تابع قانون و نظر رسمی مراجع قانونی خواهد بود. در روند فرایند صدور پروانه در این محدوده مقررات و ضوابط رعایت شده و تاکنون با توجه به بررسی‌های کارشناسی تهدیدی برای باغ احصاء نشده است.