جریمه ۵۰۰ میلیارد تومانی قطع درختان در تهران | این جریمه ها کجا خرج می شود؟

جریمه ۵۰۰ میلیارد تومانی قطع درختان در تهران | این جریمه ها کجا خرج می شود؟

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران درباره اینکه جریمه قطع درختان در تهران کجا خرج می شود، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش همشهری؛ علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در نشست خبری گفت: فاز اول بوستان چهارباغ که مجموعه فرهنگی- هنری در مقیاس فرامنطقه‌ای، شهری و فراشهری(ملی) است در حال انجام است تا پایان سال انجام می‌شود .سایت چهارباغ در محدوده منطقه ۳ (بین بزرگراه همت و رسالت) و در شمال مصلی بزرگ تهران واقع شده است.

مختاری با بیان اینکه طرح ۵۰هزار هکتاری فضای سبز پیرامونی تا پایان سال ۱۴۰۳ به پایان می‌رسد، گفت: امسال تا ۱۵ اسفند با حضور رئیس جمهور ۲هزار هکتار کمربند سبز افتتاح می شود.

افتتاح ۵۰بوستان مادر و کودک تا اسفندماه

مختاری ادامه داد: ۱۰۰بوستان مادر و کودک در حال طراحی است و ۵۰ بوستان تا پایان سال افتتاح خواهد شد. در بوستان مادر و کودک اتاق مادر و کودک داریم و یک پرستار از کودکان نگهداری می‌کند. این پارک حصار ندارد و فقط فنس کشی شده است. ۳۰ بوستان مادر و کودک هم سال گذشته افتتاح شده است.

مختاری ادامه داد: روددره فرحزاد، تا قبل از این محل تجمع حدود ۴هزار معتاد متجاهر بود و خوشبختانه با قرارگاهی که شهردار تهران تشکیل داد و با همراهی همه مجموعه های مرتبط شهر تهران تمام معتادان متجاهر از سطح شهر جمع آوری شدند و معتادان متجاهر محله شوش هم در حال جمع آوری هستند و در یاورشهرها در حال نگهداری هستند. به طوری که این افراد از رود دره فرحزاد به یاورشهر۲ منتقل شدند.

وی در رابطه با جزئیات پروژه رود فرحزاد هم توضیح داد: فاز اول رود دره فرحزاد به مساحت ۵۴هکتار تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید. مساحت کل پروژه حدود ۱۴۰ هکتار است، فاز نخست آن ۵۴ هکتار(حدفاصل پل آبشار تا پل خوش‌مرام) است.

وی در مورد مزایای روددره فرحزاد گفت: تحقق مدیریت یکپارچه سیل شهر تهران، بهبود اکوسیستم شهری، کاهش آلودگی هوای شهر تهران، فرهنگ سازی و هوشیاری محیط‌زیستی، احیای جریان کمی و کیفی آب های زیر زمینی، احیای بافت فرسوده، حفاظت و بازیابی گونه های گیاهی و حیوانات از جمله این مزایاست.

مختاری افزود: حفاظت از زیستگاه های فضای سبز برای آیندگان، تشکیل و گسترش اکوسیستم، فعال کردن سیستم توریسم، طراحی پساب فرحزاد برای گونه‌های گیاهی روددره هم از دیگر مزایای افتتاح این پروژه است. این پروژه ۴۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و فاز یک آن همانطور که گفته شد تا آخر سال انجام می‌شود. در حال حاضر هم بازیابی گونه های جانوری و ترمیم و احیای قنوات رود دره در حال انجام است.

اجرای کمربند سبز در محدوده آرادکوه

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با پرداختن به توسعه کمربند سبز پایتخت گفت: امروز در دامنه البرز اجازه ساخت و ساز صادر نمی‌شود و کمربند سبز محدود منظقه ۱،۲،۵ و۲۲ در حال انجام است. در منطقه آراد کوه نیز اجرای کمربند سبز در حال انجام است.

هزینه بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه فضای سبز در مناطق کم برخوردار

وی ادامه داد: در مناطق ۱۰ و۷،۱۱،۱۸،۱۲ بافت فشرده مسکونی است و سرانه فضای سبز زیر ۱۰ مترمربع است. در این مناطق لکه مشجر، پهنه سبز را خریداری می‌کنیم تا فضای سبز ایجاد کنیم و هزینه آن از افرادی که به محیط زیست، صدمه می زنند و تخلفات انجام می‌دهند(محل جریمه قطع اشجار) تامین می‌شود. این حساب را شورای اسلامی شهر تهران مشخص کرده است و از این حساب برای افزایش سرانه فضای سبز مناطق جنوبی استفاده می‌شود به طوری که از این محل در سال جاری بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در مناطق کم برخوردار، لکه مشجر و پهنه سبز خریداری شده و فضای سبز ایجاد خواهد شد.