جاهای دیدنی بوشهر؛ بهترین مکان های دیدنی در سفر بوشهر + آدرس

جاهای دیدنی بوشهر؛ بهترین مکان های دیدنی در سفر بوشهر + آدرس
جایی برای کشف نوای موسیقی!
 23 فروردین 1402 07:00

 4

جاهای دیدنی بوشهر برای آن‌هایی که هم طبیعت را دوست دارند و هم تاریخ، لذت‌بخش است. گر چه برای دیدن بعضی از این جاذبه‌ها لازم است قدری را از مرکز بوشهر فاصله بگیرید، ولی بدون شک ارزش طی کردن این فاصله را دارد و از دیدنش پشیمان نمی‌شوید. بوشهر را باید آهسته بگردید و در کنار جاهای دیدنی معروفش، ممکن است گوشه و کنارهایش، چیزهایی از فرهنگ و تاریخ این شهر کشف کنید که لذت سفرتان را چندین برابر کند.

جاهای دیدنی بوشهر به قدری زیاد است که به سادگی می‌تواند یک هفته شما را پر کند و البته شگفت‌زده‌تان کند، از بندر بوشهر گرفته تا دشتستان برای شما روایت‌های جالبی از تاریخ و فرهنگ دارند. برای همین هم در این مطلب از مجله لست سکند از جاهای دیدنی بوشهر برایتان می‌گوییم؛ اما نه فقط جاذبه‌های تاریخی، بلکه این بار جاذبه‌های طبیعی این استان هم معرفی کرده‌ایم. بنابراین اگر قصد سفر به این منطقه زیبا و دیدنی را دارید، بهتر است قبل از بستن چمدان کمی وقت بگذارید و بیشتر با مکان های دیدنی بوشهر آشنا شوید.

جاهای دیدنی تاریخی بوشهر

خلیج فارس در طول تاریخ همیشه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. زمانی به عنوان راه آبی ابریشم شناخته می‌شد و امروز تأمین کننده بخش اعظم انرژی جهان است. این جایگاه استراتژیک، تأثیر زیادی بر زندگی اهالی جنوب ایران گذاشته است و نقش آن را می‌توان به راحتی در بناهای تاریخی و موزه‌ها دید. به همین دلیل هم امروز بخش عمده‌ای جاهای دیدنی بوشهر را جاذبه‌های تاریخی تشکیل می‌دهند. جالب است بدانید که دیدنی های بوشهر در حوزه تاریخ دوره‌های زیادی را شامل می‌شود، از حدود هخامنشیان گرفته تا همین قرن گذشته و دوران اشغال ایران.

بافت تاریخی بوشهر

به عنوان اولین جای دیدنی استان بوشهر، از شهر بوشهر می‌گوییم و بافت تاریخی آن. این جای دیدنی بوشهر شامل چهار محله می‌شود؛ محله بهبهانی، دهدشتی، کوتی و شنبدی. جالب است بدانید که قدمت بافت تاریخی بوشهر به دوران نادرشاه افشار می‌رسد و اگر دلتان می‌خواهد در سفر به شهر بوشهر سری به بازار قدیمی، عمارت‌های مشهور و مساجد و کلیساها بزنید، قدم زدن در بافت تاریخی به شدت توصیه می‌شود. شاید امروز جایی مانند بازار سنتی بوشهر چندان رونق نداشته باشد؛ اما کافی است قدم بزنید و تصور کنید پا جای پای بزرگ‌ترین تجار ادویه جهان گذاشته‌اید.

 • آدرس بافت تاریخی بوشهر: بوشهر، محله بهبهانی، دهدشتی، کوتی،شبندی
 •  ساعت بازدید بافت تاریخی بوشهر:  24 ساعته
 • قیمت بلیط بافت تاریخی بوشهر: رایگان

موقعیت دقیق بافت تاریخی بوشهر

بوشهر.png
بافت تاریخی بوشهر از جاذبه های گردشگری بوشهر

مدرسه سعادت بوشهر

مدرسه سعادت بوشهر مدرسه‌ای متعلق به دوران قاجار در شهر بوشهر است. این مدرسه با معماری زیبا و خاص خودش یکی از اولین مدارس مدرن ایران در جنوب کشور است. شاید حتی بهتر باشد بگوییم مدرسه سعادت یکی از 5 مدرسه‌ای باشد که پس از دارالفنون در ایران با وجود مشکلات فراوان، افتتاح شد و قدم مهمی در رشد روشنفکران در مناطق جنوبی کشور برداشت. تاثیر این مدرسه به اندازه‌ای بوده که امروز سال‌روز تاسیس مدرسه سعادت را به عنوان روز بوشهر به مردم معرفی کرده‌اند.

 • آدرس مدرسه سعادت: بوشهر، محله کوتی، خیابان امام، روبروی میدان معلم
 • ساعت کار مدرسه سعادت: 8 صبح تا 12 ظهر و 6 عصر تا 12 شب
 • قیمت بلیط مدرسه سعادت:  رایگان

موقعیت دقیق مدرسه سعادت

111.jpg
عکس تاریخی مربوط به مدرسه سعادت
مدرسه_ی_سعادت_بوشهر_2.jpg
مدرسه سعادت از جاذبه های بوشهر

موزه رئیسعلی دلواری

یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخی در جنوب کشور ماجرای قیام بوشهر در زمان اشتغال ایران و نبرد دلیران تنگستان بود. امروز خانه رئیسعلی دلواری، مشهورترین و شاید بزرگ‌ترین مبارز آن دوران،  برای آشنایی بیشتر درباره آن قیام و تلاش‌های مردم منطقه در مبارزه علیه استعمار، تبدیل به موزه‌ای شده است. این خانه در دوران قاجار ساخته شده است و مساحتش به بیش از 3 هزار متر می‌رسد. شمایل اتاق‌های خانه به همان شکلی که در دوران قیام استفاده می‌شد، حفظ شده است و شما در بازدید از خانه رئیسعلی دلواری می‌توانید آن‌ها را ببینید.

 • آدرس خانه رئیسعلی دلواری: تنگستان، دلوار، جنوب شرقی دلوار
 • ساعت بازدید از خانه رئیسعلی دلواری: 8 صبح تا 6 بعد ازظهر
 • قیمت بلیط خانه رئیسعلی دلواری: 25 هزار تومان

موقعیت دقیق موزه رئیسعلی دلوار

IMG_0144_0.jpg
موزه رئیسعلی دلواری از جاهای دیدنی بوشهر در تنگستان

گورستان شغاب

بارها از جاهای دیدنی مختلف جنوب ایران و قصه‌های غریبشان گفته‌ایم، این بار از گورستانی مربوط به دوران ایلامیان برایتان می‌گوییم، این گورستان تاریخی 4 هزار‌ساله در خود خمره‌هایی محتوی اسکلت، قبرهایی با آیین تدفین دوره‌های مختلف تاریخی در آن پیدا می‌شود. گورستان شغاب در دهه هفتاد ثبت ملی شده است و امروز برای بسیاری از گردشگران علاقه‌مند به تاریخ، یکی از دیدنی های بوشهر محسوب می‌شود.

 • آدرس گورستان شغاب: جنوب بوشهر، کنار پارک شغاب
 • ساعت بازدید از گورستان شغاب: 24 ساعته
 • قیمت بلیط گورستان شغاب: رایگان

موقعیت دقیق گورستان شغاب

4LAvipscu8goFw-467f0e42e2754318b0a08c49bc266171.jpg
گورستان تاریخی شغاب از جاهای دیدنی بوشهر

عمارت دهدشتی

یکی دیگر از عمارت‌های مربوط به دوران قاجار که این روزها در بوشهر به عنوان موزه استفاده می‌شود، عمارت دهدشتی است. این عمارت که در محله کوتی بوشهر قرار دارد، مربوط به یکی از تجار مشهور روغن بوده است. این عمارت، معماری قابل توجهی دارد و موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس را در خودش جای داده است. در این موزه می‌توانید اشیا و لوح‌هایی مربوط به داروهای تاریخی، روش‌های تشخیصی و دعاهایی که به منظور شفا استفاده می‌شدند را پیدا کنید.

 • آدرس عمارت دهدشتی: بوشهر، خیابان انقلاب
 • ساعت بازدید از عمارت دهدشتی: 8 صبح تا 1 بعدازظهر و 4 بعدازظهر تا 9 شب
 • قیمت بلیط عمارت دهدشتی: رایگان

موقعیت دقیق عمارت دهدشتی

IMG_2288sdf.jpg
عمارت دهدشتی جای دیدنی بوشهر

 عمارت کازرونی‌ها

اگر نگاهی به تصاویر مربوط به خانه‌های بوشهری بیندازید متوجه تفاوت چشمگیر آن با دیگر خانه‌های تاریخی کشور می‌شوید. عمارت کازرونی‌ها هم یکی دیگر از خانه‌های تاریخی بوشهر است که از همین الگوی منحصربه‌فرد در بوشهر تبعیت می‌کند. این بنای جذاب ساختش به دوره قاجار بازمی‌گردد و مانند دیگر خانه‌های مشهور و قدیمی شهر، متعلق به یکی از تجار بوده که امروز توسط وارثانش در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار گرفته است.

 • آدرس عمارت کازرونی ها: بوشهر، محله قدیمی بهبهانی، انتهای خیابان گمرک
 •  ساعت بازدید از عمارت کازرونی ها: 7 صبح تا 5 بعدازظهر
 • قیمت بلیط عمارت کازرونی ها: رایگان

موقعیت دقیق عمارت کازرونی‌ها

bushehr-kazeroni-building5.jpg
عمارت کازرونی ها از جاذبه های بوشهر

 قبرجنرال

قبر جنرال هم یکی از جاهای دیدنی جالب و خاص بوشهر است! این جاذبه جالب گور، یکی از ژنرال‌های انگلیسی در بندر بوشهر است که طی واقعه هرات در دوران قاجار، در ایران کشته شد! البته این مکان تاریخی تنها مربوط به یک ژنرال نیست، بلکه 35 سرباز انگلیسی دیگر به همراه او در این مکان که ابتدا به شکل یک باغ و امروز یک پارک عمومی است، دفن شده‌اند.

 • آدرس قبر جنرال: بوشهر، خیابان امام خمینی
 • ساعت بازدید قبر جنرال: 24  ساعته
 • قیمت بلیط قبرجنرال: رایگان

موقعیت دقیق قبر جنرال

The_tomb_of_general-(1)-1413232973.jpg
قبر جنرال از جالب ترین جاهای دیدنی بوشهر

 قلعه خورموج

همه جاهای دیدنی بوشهر به شهر بوشهر خلاصه نمی‌شود. این بار به سراغ یکی از دیدنی‌ترین بناهای این استان در شهرستان دشتی می‌رویم، قلعه خورموج. این قلعه به نظر می‌رسد که در دوران ساسانیان بنا شده باشد؛ اما آنچه مشخص است، چیزی است که امروز به عنوان قلعه خورموج شناخته می‌شود در واقع قلعه‌ای است که در دوران قاجار در همان مکان بازسازی شده و  از این قلعه اغلب برای اهداف نظامی و همین‌طور دیده‌بانی استفاده می‌شده است.

 •  آدرس قلعه خورموج: شهرستان دشتی، خورموج، خیابان شهید مطهری
 • ساعت بازدید قلعه خورموج:  8 صبح تا 8 شب
 • قیمت بلیط قلعه خورموج: رایگان

موقعیت دقیق قلعه خورموج

9b87d7c80b8c4c2e951663c447cffb6f.jpg
قلعه خورموج از مکان های دیدنی بوشهر

آب انبار قوام

آب انبار قوام، یکی از جاهای دیدنی بوشهر است که برای 150 سال وظیفه تأمین بخشی از آب شیرین بوشهر را به عهده داشته است! این بنای ارزشمند تاریخی در دوران قاجار ساخته شده و امروز با تغییر کاربری به یک رستوران سنتی به شما این فرصت را می‌دهد تا هم‌زمان با بازدید از این ساختمان جذاب، لذت خوردن یک وعده غذای خوش‌طعم را هم تجربه کنید. این نکته را فراموش نکنید که قرار نیست زمانی که برای جستجوی آدرس جاهای دیدنی بوشهر تلاش می‌کنیم، حتماً نتیجه جستجوی ما یک موزه یا عمارت خالی از سکنه باشد، گاهی ممکن است یک رستوران سنتی یا کارگاه صنایع دستی جای جالبی برای کشف کردن باشد.

 • آدرس آب انبار قوام: بوشهر، خیابان ساحلی
 • ساعت بازدید از آب انبار قوام: 10:30 صبح تا 1 شب
 • قیمت بلیط آب انبار قوام: رایگان

موقعیت دقیق آب انبار قوام

ghavam-watering-place1-1280x720.jpg
آب انبار قوام بوشهر مربوط به دوران قاجار

نیایشگاه مند

در دامنه کوه مند، شما می‌توانید نیایشگاه مند را به عنوان یکی از جاهای دیدنی بوشهر ببینید؛ اما شاید این جاذبه تاریخی، کمی به نظرتان عجیب بیاید! اولین چیزی که در این مکان به چشم شما می‌خورد، سوراخ‌هایی در دل کوه است! سوراخ‌هایی با قدمتی حداقل 2 هزار سال. این سوراخ‌ها در واقع غارهایی دستکند هستند که به عنوان نیایشگاهی از دوره ساسانی یا اشکانی ساخته شده‌اند.

 • آدرس نیایشگاه مند: شهرستان دشتی، کوه مند
 • ساعت کار نیایشگاه مند: 24 ساعته
 • قیمت بلیط نیایشگاه مند: رایگان

موقعیت دقیق نیایشگاه مند

نیایشگاه مند.jpg
نیایشگاه مند یکی از جاهای دیدنی بوشهر

 قلعه کلات اهرم

حضور انگلیسی‌ها و اشغال ایران در جنگ جهانی، احتمالاً بیشترین تأثیر خود را روی مردمان بوشهر گذاشته باشد. البته این تأثیر تنها مختص مردم نیست، بلکه آثار تاریخی هم نقش مهمی را در این زمان بازی کرده‌اند، قلعه کلات اهرم در زمان جنگ محلی برای نگهداری اسرای انگلیسی بود و هنوز هم می‌توانید آثار گلوله را بر دیوارهای این قلعه ببینید.

 • آدرس قلعه کلات اهرم: تنگستان، شمال غربی شهر اهرم
 • ساعت بازدید از قلعه کلات اهرم: 24 ساعته
 • قیمت بلیط قلعه کلات اهرم: رایگان

موقعیت دقیق قلعه کلات اهرم

7940e9ad-a40c-4cbc-beef-0c1d119665eb-840x560.jpg
قلعه کلات اهرم از جاذبه های گردشگری بوشهر

مسجد بردستان

مسجد بردستان یکی از مساجد بسیار قدیمی ایران است که در سده سوم یا چهارم پس از هجرت پیامبر ساخته شده است. این مسجد با معیارهای امروزی مسجدی نه چندان بزرگ محسوب می‌شود؛ اما یکی از نکات جالب مسجد، در نظر گرفتن بادگیر سنتی برای خنکی مسجد در زمان‌های گرما است. مسجد بردستان در سال 1377 در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است، البته این نکته را هم باید بدانید که معمولا در این مسجد بسته است و بازدید عمومی ندارد.

 • آدرس مسجد بردستان: دیر، میدان غدیر، بلوار معلم
 • ساعت بازدید از مسجد بردستان: مشخص نیست
 • قیمت بلیط مسجد بردستان: رایگان

موقعیت دقیق مسجد بردستان.

bbeb9a2e-0bf4-4d8e-863c-6f33a9defca5-840x560.jpg

 کاخ‌های سه گانه هخامنشی

در برازجان بوشهر بقایای سه کاخ هخامنشی وجود دارد که به نسبت دیگر بقایای تاریخی از دوران هخامنشیان شاید کمتر شناخته شده باشند. یکی از این کاخ‌ها، کاخ چرخاب است که به نظر می‌رسد قرار بوده به عنوان اقامتگاه زمستانی کوروش هخامنشی استفاده شود؛ اما هیچ گاه اتفاقات متعدد تاریخی فرصت اتمام و استفاده از این کاخ را به هخامنشیان نداد! به جز چرخاب دو مجموعه دیگر نیز این منطقه وجود دارد که آن‌ها را به نام‌های کاخ سنگ سیاه و کاخ بردک سیاه می‌شناسیم.

 • آدرس کاخ های هخامنشی: جنوب غرب برازجان و ۶۵ کیلومتری بوشهر
 • ساعت بازدید کاخ های هخامنشی: 8 صبح تا 6 بعدازظهر
 • قیمت بلیط کاخ های هخامنشی: رایگان

موقعیت دقیق کاخ هخامنشی

house-charkhab02.jpg
کاخ چرخاب یکی از کاخ های سه گانه هخامنشی در بوشهر

جاهای دیدنی طبیعی بوشهر؛ قصه نخل و دریا

همان‌طور که ابتدای این مطلب گفتیم، قرار نیست تنها از مکان های دیدنی بوشهر که رنگ و بوی تاریخ دارند برایتان بگوییم، این استان با انواع و اقسام جاذبه‌های طبیعی پر شده است و حقیقتاً اگر از کسی آدرس جاهای دیدنی بوشهر را بپرسید، احتمالاً به جاهای زیادی اشاره خواهد کرد که تمام جذابیتش به واسطه قرار گرفتن در اقلیم خاص بوشهر است؛ بنابراین در ادامه به تعدادی از این جاذبه‌های طبیعی را برای شما برخواهیم شمرد. اما قبل از معرفی این جاهای دیدنی بوشهر، لازم است یک نکته را یادآوری کنیم، آن هم اینکه تک‌تک جاذبه‌های طبیعی که در ایران وجود دارد، نقش مهمی را در زندگی هزاران گونه گیاهی و جانوری بازی می‌کنند و حفظ و مراقبت از این طبیعت زیبا به عهده ماست.

نخلستان آبپخش

شاید زیباترین جاذبه طبیعی شهرهای جنوبی کشور، جدا از نمای جذاب خلیج‌فارس، نخلستان‌های وسیعش باشد! درختان شگفت‌انگیز بلندی که به غیر از ظاهر خاص و زیبا و صد البته میوه خوش طمعش قصه های زیادی را با خود به همراه دارد. حالا در میان نخلستان‌های جنوب هم تصمیم گرفتیم سری به یکی از مشهورترین نخلستان‌ها، یعنی نخلستان‌های آبپخش بوشهر بزنیم. برای درک وسعت نخلستان‌های آببخش، دانستن همین نکته کافی است که در این شهر سالانه بیش از 60 هزار تن خرما برداشت می‌شود! اگر اهل عکاسی هستید و به دنبال یک لوکیشن متفاوت می‌گردید، این نخلستان‌ها می‌توانند به شما فرصت خوبی برای عکاسی بدهند. از طرف دیگر، شانس خرید محصولات خرما به عنوان سوغات را هم به دست می‌آورید.

 • آدرس نخلستان های آبپخش: 60 کیلومتری بوشهر
 • ساعت بازدید از نخلستان های آبپخش: 24 ساعته
 • قیمت بلیط نخلستان های آبپخش: رایگان

نکات جالب درباره نخل

موقعیت دقیق نخلستان‌های آبپخش

1397020510190697413949054.jpg
نخلستان های آبپخش از دیدنی های بوشهر

کوه پردیس

اگر به شهرستان جم بوشهر بروی، می‌توانید یکی از داستان‌ها و باورهای قدیمی را از نزدیک ببینید. شما این بار در کوه پردیس قرار است پا به نزدیک‌ترین نقطه به خورشید بگذارید! هرچند که این شایعه و باور از اساس نادرست است؛ اما برای دیدن یکی از جاهای دیدنی بوشهر بهانه خوبی است. کوه پردیس 700 متر از سطح دریا فاصله دارد و همین مسئله باعث می‌شود هوایی مطبوع‌تر از سایر نقاط بوشهر داشته باشد. ظاهر کوه پردیس هم متفاوت و جالب است و شاید هم همین ظاهر نسبتاً متفاوت، به قصه‌های مربوط به آن دامن زده است.

 • آدرس کوه پردیس: جم، جاده سیراف به جم
 • ساعت بازدید از کوه پردیس: 24 ساعته
 • قیمت بلیط کوه پردیس: رایگان

موقعیت دقیق کوه پردیس

880cafa4-e022-47af-b62e-74a96dd691bf.jpeg
کوه پردیس یکی از عجیب ترین مکان های دیدنی بوشهر

منطقه حفاظت شده حله

در نزدیکی بندر بوشهر، منطقه حفاظت شده حله قرار گرفته است، منطقه‌ای که یکی از زیستگاه‌های مهم حیات‌وحش جنوب ایران است. نیمی از این منطقه حفاظت شده به صورت تالابی است که آب رود حله در آن می‌ریزند و انواع گونه‌های جانوری و گیاهی را در این منطقه می‌توان پیدا کرد. منطقه حفاظت شده حله وسعتی بیش از 44 هزار هکتار دارد و مناظر طبیعی دیدنی را در آن شاهد خواهید بود. پیشنهاد ما به شما این است که در سفر به این منطقه، حتماً نکات محیط‌زیستی بیش از همه در نظر بگیرید؛ چرا که زندگی گونه‌های مختلفی از حیات وحش را با رفتارهای اشتباه ممکن است به خطر بیندازیم.

 • آدرس منطقه حفاظت شده حله: 10 کیلومتری بندر بوشهر
 • ساعت بازدید از منطقه حفاظت شده حله: 24 ساعته
 • قیمت بلیط منطقه حفاظت شده حله: رایگان

موقعیت دقیق منطقه حفاظت شده حله

2c1a4029-c5df-473a-91e7-bb93056fdfad-840x560.jpg
منطقه حفاظت شده حله و جنگل های حرایش از جاهای دیدنی بوشهر

چشمه آب گرم میراحمد

چشمه آب گرم میراحمد یک چشمه گوگردی در بوشهر است و بسیاری از افراد به منظور درمان امراض گوناگونی از آن استفاده می‌کنند. باید بدانید که عمق این چشمه کم نیست و حتی خطر غرق‌شدگی را برای افراد در پی دارد. چشمه آبگرم امیراحمد در کنار امامزاده‌ای با همین نام قرار گرفته است. در اصل این چشمه از سه چشمه مجزا با فاصله‌های متفاوت تشکیل شده است و در سال‌های اخیر تصاویر جذابی از آن در شبکه‌های مجازی و سایت‌ها منتشر شده که علاقه گردشگران را به بازدید از این مکان دوچندان کرده است.

 • آدرس چشمه آب گرم میراحمد: تنگستان، چهل کیلومتری جاده‌ بوشهر-خورموج
 • ساعت بازدید از چشمه آب گرم میراحمد: 24 ساعته
 • قیمت بلیط چشمه آب گرم میراحمد: رایگان

موقعیت دقیق چشمه میراحمد

3276142_405.jpg
چشمه میراحمد از دیدنی های بوشهر

گنبد نمکی جاشک

اگر علاقه‌مند به طبیعت باشید، در این استان می‌توانید یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی را ببینید. گنبد نمکی جاشک حدفاصل شهرستان‌های دشتی و دیر قرار دارد و یکی از زیباترین گنبدهای نمکی فعال ایران است. این گنبد در سال 86 به عنوان یک اثر طبیعی ملی ثبت شد و حالا در راه ثبت شدن در یونسکوست.

در واقع گنبدهای نمکی یک پدیده زمین‌شناختی هستند که طی فرایندی، لایه‌های نمکی که زیر زمین وجود دارد را به سمت سطح زمین حرکت داده‌اند و حالا با ظاهری گنبدشکل دیده می‌شوند. این گنبدها از نمک و سایر مواد تأخیری درست شده‌اند و اغلب باعث خلق تصاویری دیدنی می‌شوند.

 • آدرس گنبد نمکی جاشک: بین شهرستان دشتی و دیر
 • ساعت بازدید از گنبد نمکی جاشک: 24 ساعته
 • قیمت بلیط گنبد نمکی جاشک: رایگان

موقعیت دقیق گنبد نمکی جاشک

جاشک.jpg
گنبد نمکی جاشک از جاذبه های بوشهر

 پارک ملی نایبند

پارک ملی نایبند اولین پارک ملی دریایی کشور است و در آن می‌توانید انواع اقسام پوشش‌های گیاهی و جانوری منطقه را ببینید و احتمالاً یکی از جذاب‌ترین چیزهایی که در پارک ملی نایبند با آن رو به رو می‌شوید، جنگل‌های حرا هستند که نمونه دیگر آن را می‌توانید در قشم پیدا کنید. این پارک در منطقه خلیج نایبند قرار دارد که خلیج به خودی خود یک جاذبه گردشگری تمام عیار به حساب می‌آید و اگر اهل عکاسی هستید، به هیچ وجه در سفر به بوشهر و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن این منطقه را از قلم نیندازید.

 • آدرس پارک ملی نایبند: بین دو استان بوشهر و هرمزگان در 25 کیلومتری عسلویه
 • ساعت کار پارک ملی نایبند: 24 ساعته
 • قیمت بلیط پارک ملی نایبند: رایگان

موقعیت دقیق پارک ملی نایبند

جنگل-های-حرا-در-هرمزگان-1.jpg
پارک ملی نایبند از جاذبه های بوشهر

تنگ بنیون

بیشتر افراد شهرهای جنوبی را با همان شکل و ظاهر کویری و پوشش گیاهی کم می‌شناسند؛ اما واقعیت این است که این مناطق پوشش گیاهی متنوعی دارند و گاهی حتی می‌توانند شما را شگفت‌زده کنند. تنگ بنیون در اهرم از توابع تنگستان هم از این دست جاذبه‌های طبیعی جنوب کشور است. این تنگه جایی در میان‌دره‌ای بسیار سبز و پر از درختان انار، بنه، بادام وحشی و مركبات قرار گرفته است. در این تنگ دو حوضچه دیدنی با عمق کم قرار دارد که جای خوبی را برای گشت‌وگذار و کمپینگ برای علاقه‌مندان به طبیعت فراهم کرده است.

 • آدرس تنگ بنیون: دامنه شمالی رشته کوه بیرمی
 • ساعت کار تنگ بنیون: ۲۴ ساعته
 • قیمت بلیط تنگ بنیون: رایگان

موقعیت دقیق تنگه بنیون

WWRIVVHrmhhjbu7k3DSYGCEVUqbu4c9wYzp4O6Om.jpeg
تنگه بنیون یکی از جاذبه های طبیعی بوشهر

بنادر و سواحل بوشهر

دریا را نمی‌توان از شهرهای جنوبی جدا کرد و به همین ترتیب اسکله‌ها، بنادر و سواحل جایگاه خاصی در فرهنگ استان‌هایی مثل بوشهر و هرمزگان پیدا کرده‌اند، در این بخش ما هم به سراغ نقطه ارتباط دریا با مردم جنوب کشور می‌رویم. بوشهر خط ساحلی به طول 900 کیلومتر دارد و طبیعتاً در این مسیر می‌توانید جاهای دیدنی بسیاری را ببینید؛ اما ما بیشتر به سراغ آن بنادر و سواحلی می‌رویم که نه فقط از بعد تفریحی بلکه از بعد فرهنگی یا تاریخی هم اهمیت دارند.

بندر سیراف

یکی از دیدنی‌ترین و تاریخی‌ترین بنادر ایران، بندر سیراف است. سیراف از توابع کنگان بوشهر است و نه فقط بندر، بلکه جاذبه‌های بسیاری را در خود جای داده است. مشهورترین و مهم‌ترین جاذبه‌ای که در بندر سیراف پیدا می‌کنید. گورهای صخره‌ای سیراف است که قدمت آن به دوران ساسانی برمی‌گردد. بندر سیراف جایی در بین کوه‌ها و دریا قرار دارد و نمایی هلالی زیبایی آن را کامل کرده است.

 • فاصله بندر سیراف تا بوشهر: حدود سه ساعت
 • شهرستان محل قرار گیری بندر سیراف: کنگان


موقعیت دقیق بندر سیراف

6305ba3d-9357-462f-8e01-a6f742eacb8a.jpg
بندر سیراف از دیدنی های بوشهر

بندر کنگان

بندر تاریخی دیگری که در مسیر ابی جاده ابریشم در طول تاریخ قرار داشته بندر کنگان است. شهر بندری علاوه بر دسترسی به خلیج‌فارس، به شما فرصت برخوردی نزدیک با فرهنگ جنوبی را می‌دهد. در این بندر می‌توانید سری به بافت تاریخی بزنید، صنایع دستی مردم محلی را خریداری کنید و با دیدن آب‌انبارهای تاریخی در گذشته برای تأمین آب شیرین مردم ساخته شده بودند از هوش و ذکاوت پیشینیان شگفت‌زده شوید. از طرف دیگر، فرصت خوبی است تا با حجله‌های خاص عروسی که این روزها به یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌بدیل تبدیل شده است، آشنا شوید.

 • فاصله بندر کنگان تا بوشهر: دوساعت و نیم
 • شهرستان محل قرارگیری بندر دلوار: کنگان

موقعیت دقیق بندر کنگان

زندگی-در-بندر-منگان.jpg
بندر کنگان از جاذبه های گردشگری بوشهر

بندر دلوار

این بار به سراغ بندری می‌رویم که در آن می‌توانید سراغ از لنج‌های قدیمی بگیرید. شاید هم با کمی شانس بتوانید پا روی لنج‌های ماهیگیری چوبی بگذارید. بندر محمدعامری دلوار یا همان بندر مدمری در نزدیکی بوشهر قرار دارد و به همین دلیل در سفر به بوشهر به راحتی می‌توانید بازدید از بندر دلوار را حتی اگر مدت کوتاهی در شهر هستید در برنامه سفرتان بگنجانید. از طرف دیگر، بافت سنتی بندر به شما فرصت گشت‌وگذار و شناخت فرهنگ جذاب جنوبی را می‌دهد.

 • فاصله بندر محمد عامری دلوار تا بوشهر: 30 دقیقه
 • شهرستان محل قرارگیری بندر محمد عامری دلوار: تنگستان

موقعیت دقیق بندر دلوار

لنج-های-دلوار.jpg
گورستان لنج ها در بندر عامری دلوار

 ساحل بنود

ساحل بنود بدون شک یکی از زیباترین ساحل‌های ایران و جاهای دیدنی عسلویه است. مردم محلی به ساحل بنود به واسطه ظاهر خاص و متفاوتش، چشم دریا هم می‌گویند. این ساحل صاحب یک غار ساحلی هم هست؛ غاری که وسعت آن به‌اندازه‌ای است که گاهی حتی می‌توان در آب آن آبتنی کرد. نکته‌ای که باید در خصوص این ساحل جذاب بدانید این است که بهتر است از آنجایی که این منطقه جزو جاهایی است که لاک‌پشت‌های پوزه عقابی برای تخم‌گذاری انتخاب می‌کنند، بهتر است در فصل تخم‌گذاری این موجود ارزشمند و در خطر انقراض، از کمپ کردن در ساحل خودداری کنند.

 • فاصله ساحل بنود تا بوشهر: نزدیک به 4 ساعت
 • شهرستان محل قرارگیری ساحل بنود: عسلویه

موقعیت دقیق ساحل بنود

4639152.jpg
غار ساحلی بنود، از جاهای دیدنی بوشهر

ساحل ریشهر

یکی دیگر از سواحل زیبا و مشهور بوشهر، ساحل ریشهر است. این ساحل در 8 کیلومتری بوشهر قرار گرفته است و فاصله بسیار کمی با این شهر دارد. ساحل ریشهر ساحلی ماسه‌ای و تمیز است و نمای جذابی از دریا را به شما نمایش می‌دهد. هر چند که وقتی از سواحل بوشهر حرف می‌زنیم، باید این مسئله را به خاطر بیاوریم که خط ساحلی بوشهر نزدیک به 900 کیلومتر است و سواحل زیادی را شامل می‌شود؛ اما جدا از زیبایی ساحل ریشهر، وجود امکانات رفاهی و ساخت پارک ساحلی هم در محبوب‌تر شدن ساحل ریشهر تأثیر گذار بوده است.

 • فاصله ساحل ریشهر تا بوشهر: 10 دقیقه
 • شهرستان محل قرارگیری ساحل ریشهر: بوشهر

موقعیت دقیق ساحل ریشهر

70777997_782393562236232_8763736518932200978_n.jpg
ساحل ریشهر از مکان های دیدنی بوشهر

سخن آخر

جاهای دیدنی بوشهر تنوع بسیاری دارد. شما می‌توانید در میان عمارت‌های تاریخی قدم بزنید، از خاص‌ترین سواحل ایران دیدن کنید یا به سراغ نخلستان‌ها و پارک‌های ملی بروید. خیلی تفاوتی نمی‌کند که شما علاقه به چه حوزه‌ای دارید. اگر نظرات مسافرانی که پیش از شما پا به بوشهر گذاشته‌اند را بخوانید، متوجه می‌شوید که تقریباً برای همه سفر به بوشهر خاص و اعجاب‌آور است. ما در این مطلب بیشتر از مکان های دیدنی بوشهر گفتیم؛ اما پیشنهادات دیگری هم برای لمس جنوب داریم، مثلاً امتحان کردن کافه‌های بوشهری یا شنیدن نوای موسیقی بوشهری. راستی اگر شما پیش‌ از این به بوشهر سفر کرده‌اید، فکر می‌کنید بهترین فعالیت در کنار این همه جاذبه چیست؟

 

تألیف: تیم نویسندگان لست‌سکند