توضیح مهم سخنگوی دولت در مورد تأمین بودجه اتوبوس‌ های برقی | جهرمی : ۳۶۵ واگن مترو برای کلانشهرها تأمین خواهد شد

توضیح مهم سخنگوی دولت در مورد تأمین بودجه اتوبوس‌ های برقی | جهرمی : ۳۶۵ واگن مترو برای کلانشهرها تأمین خواهد شد

سخنگوی دولت در رابطه با نحوه تأمین ارز مورد نیاز برای واردات اتوبوس‌های برقی، توضیح داد: توافقی میان وزارت کشور و بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز واردات اتوبوس‌های برقی از چین داشتیم و دولت متعهد است در زمان‌بندی مشخص منابع ارزی لازم را در اختیار شهرداری تهران قرار دهد.

به گزارش همشهری آنلاین، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در رابطه با اقدامات دولت برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی در پایتخت، گفت: پس از سفر شهردار تهران به چین و تفاهم‌های صورت گرفته، توافقی میان وزارت کشور و بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز واردات اتوبوس‌های برقی از چین داشتیم و دولت متعهد است در زمان بندی مشخص منابع ارزی لازم را در اختیار شهرداری تهران قرار دهد تا مطابق آن فرآیند واردات دو هزار اتوبوس برقی تسهیل شود.

او با بیان اینکه تعامل مثبت میان دولت با مدیریت شهری مورد تقدیر شهردار تهران نیز قرار گرفته‌است، تأ‌کید کرد: علاوه بر واردات، ما تکیه بر تولید داخل نیز داریم. هم‌ اکنون شرکت‌های داخلی بالفعل ظرفیت تولید ۴ هزار اتوبوس برقی در سال را دارند که بخشی از آن نیز با همراهی دولت در اختیار شهرداری تهران قرار خواهد گرفت.

سخنگوی دولت با تاکید بر حمایت دولت از توسعه ناوگان حمل‌ونقل شهری در کلانشهرها گفت: توسعه ناوگان تاکسی‌های برقی نیز از طریق واردات و ظرفیت تولید داخل از دیگر اولویت‌های دولت است، هم‌اکنون بخشی از تاکسی‌های برقی وارداتی در اختیار شهرداری تهران و البرز قرار گرفته‌ و ایستگاه‌های شارژ برقی نیز تجهیز شده است. به طور کلی اولویت دولت توسعه خودروهای برقی است که منابع ارزی لازم برای آن نیز پیش‌بینی شده‌ است.

بهادری جهرمی در پایان گفت: علاوه بر موارد ذکر شده، شهرداری تهران با هماهنگی وزارت کشور اخیرا با طرف چینی قرارداد واردات ۷۹۱ واگن را منعقد کرده است که در تأمین ارز این قرارداد همکاری لازم با مدیریت شهری تهران را خواهیم داشت، همچنین دولت به زودی برای کلانشهرهای اصفهان، تبریز، شیراز و قم ۳۶۵ واگن را تأمین و تجهیز خواهد کرد.