تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو؛ آیا آیفون خریده شده دست دوم است؟

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو؛ آیا آیفون خریده شده دست دوم است؟

اگر تصمیم گرفته‌اید گوشی آیفون جدیدی را برای خود خریداری کنید، به احتمال بسیار زیاد با این موضوع مواجه شده‌اید که تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو در چیست. در این مقاله قصد داریم به طور مختصر و مفید به این سوال بسیار رایج پاسخ دهیم.

بسیاری از کاربرانی که برای اولین مرتبه قصد خرید گوشی آیفون دارند، مدام با عبارت اکتیو و نات اکتیو روبه‌رو می‌شوند اما تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو در چیست؟ چرا برخی گوشی‌ها بر اساس این مبنا تفاوت قیمت پیدا می‌کنند؟ در ادامه‌ی این مقاله، ابتدا این دو عبارت را توضیح داده و سپس تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو را توضیح می‌دهیم.

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو؛ یک موضوع تازه یا دیرینه؟

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو

به زبان بسیار ساده، گوشی‌های آیفون که صرفا یک مرتبه روشن شده و مراحل فعال‌سازی ابتدایی روی آنها انجام شود، گوشی‌های آیفون اکتیو یا فعال گفته می‌شود. به تبع، به گوشی‌هایی که به صورت کاملا پلمپ وارد مرزهای ایران شده و به دست مشتری می‌رسد، گوشی آیفون نات اکتیو یا غیر فعال اطلاق می‌شود. با این اوصاف، گوشی‌های آیفون اکتیو به معنای دست دوم بودن گوشی نیست، بلکه صرفا یک مرتبه از داخل جعبه درآورده شده و فعال‌سازی روی آنها انجام می‌شود.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 CH دو سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت - نات اکتیو

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که یک گوشی آیفون اکتیو نیازی به رجیستری ندارد، در صورتی که این طرز فکر از بیخ و بخ اشتباه است و شما پس از خرید هر مدل آیفون ۱۳ اکتیو یا نات اکتیو باید رجیستری را مطابق با سیم‌کارت خود انجام دهید. با این حال، گوشی آیفون اکتیو به مراتب قیمت کمتری نسبت به گوشی نات اکتیو دارد.

شاید بپرسید چرا اصلا در بازار داخل کشور ایران باید گوشی‌های آیفون اکتیو وجود داشته باشد. ماجرا اینجاست به دلیل نبود شعبه‌ی رسمی کمپانی اپل در داخل کشور، گوشی‌های اپل در مقیاس و اندازه‌ی محدود از کشورهای همسایه وارد ایران می‌شوند. واردکننده‌های آیفون با اکتیو کردن آیفون در خارج از کشور و فعال‌سازی گوشی با اینترنت کشورهای خارجی در واقع تلاش می‌کنند تا محدودیت‌های مربوط به تحریم، شامل حال گوشی نشود. با این حال، از آنجایی که دستگاه از پلمپ خارج می‌شود، قیمت گوشی نسبت به گوشی آیفون نات اکتیو معمولا کمتر است.

خرید گوشی اکتیو بهتر است یا نات اکتیو؟

پس از درک کامل تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو حالا باید به این سوال مهم پاسخ دهیم که کدام مدل آیفون برای خرید بهتر است. با وجود این که اکتیو بودن گوشی آیفون به منزله دست دوم بودن کالا نیست، هیچ تضمینی وجود ندارد که گوشی مربوطه صرفا پنج دقیقه روشن باقی مانده یا پنج ساعت، یا حتی پنج روز. به همین دلیل، بسیاری از کاربران تصمیم می‌گیرند نسبت به خرید گوشی نات اکتیو اقدام کنند تا گوشی موبایل به طور کامل آکبند به دستشان برسد. متاسفانه در حال حاضر که این مطلب نوشته می‌شود، هیچ راه حل تضمینی برای سنجش مدت زمان روشن باقی ماندن گوشی آیفون از این بابت وجود ندارد. به همین دلیل، اگر جزو افرادی هستید که نمی‌خواهید ریسک کنید، خرید گوشی نات اکتیو را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین به این موضوع هم باید اشاره کنیم که تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو از جنبه‌ی هزینه چندان چشمگیر نیست و شاید صرفا ۱۰ درصد تفاوت قیمتی وجود داشته باشد.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 Pro Max LLA تک سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 6 گیگابایت - نات اکتیو

چطور تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو را تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو

به فرض مثال شما یک گوشی آیفون را از شرکتی خریداری کرده‌اید که مدعی شده گوشی مورد نظر شما نات اکتیو است. چطور می‌توان این ادعا را بررسی کرد؟ آیا اصلا راه حل و ترفندی برای فهمیدن این موضوع وجود دارد؟ خوشبختانه می‌توان بر اساس یک روش ساده تشخیص دهیم که گوشی آیفون‌ از ابتدا نات اکتیو بوده یا خیر. به منظور بررسی اکتیو یا نات اکتیو بودن آیفون تنها کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱. روی این لینک کلیک کرده تا وارد سایت اصلی اپل شوید (نیازمند نرم افزارهای دور زننده تحریم). شرکت اپل با تعبیه‌ی یک بخش در سایت، نات اکتیو بودن گوشی شما را بررسی می‌کند.

۲. جعبه‌ی گوشی آیفون خود را بررسی کرده و به دنبال شناسه IMEI باشید. عدد مربوطه را در فیلد Enter Your Serial Number وارد کنید.

۳. کد امنیتی که برای شما ظاهر می‌شود را در کادر مربوطه وارد کنید. در نهایت روی گزینه‌ی Submit کلیک کنید.

اگر واقعا گوشی شما نات اکتیو باشد، عبارت Please activate your iPhone را مشاهده خواهید کرد؛ به این معنا که شرکت اپل می‌خواهد تا شما گوشی را فعال کنید. اگر هم گوشی آیفون از قبل اکتیو شده، شما می‌توانید اطلاعاتی مثل تاریخ باقی مانده‌ی گارانتی را به وضوح رویت کنید.

در حال حاضر تنها راه حل برای تشخیص آیفون اکتیو و نات اکتیو در همین موضوع خلاصه شده است؛ بنابراین، از نصب هر گونه نرم افزار شرکت‌های ثالث که ادعا می‌کنند که اکتیو یا نات اکتیو بودن آیفون را چک می‌کنند اکیدا خودداری کنید. همچنین حتی اگر دلتان می‌خواهد گوشی آیفون اکتیو را تهیه کنید، بهتر است از فروشگاه‌های معتبر و مطمئن نسبت به انجام این کار اقدام کنید. خوشبختانه در فروشگاه دیجی کالا، محصولات آیفون به صورت نات اکتیو برای خرید به وفور مشاهده می‌شود و شما می‌توانید آیفون دلخواه خود را با خیال راحت خریداری کنید.