ترامپ: مرا محاکمه کنند، من هم بایدن را محاکمه می‌کنم! | تردید قضات درباره مصونیت قضایی ترامپ

ترامپ: مرا محاکمه کنند، من هم بایدن را محاکمه می‌کنم! | تردید قضات درباره مصونیت قضایی ترامپ

دونالد ترامپ هشدار داد که در صورت بازگشت به کاخ سفید جو بایدن را تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

به گزارش همشهری آنلاین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، سه‌شنبه ۱۹ دی در کلیپی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، توضیح داد که اگر اجازه داده شود پرونده علیه او پیش برود، در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده، بایدن، نامزد دموکرات‌ها را به محاکمه خواهد کشاند.

بنا به خبرگزاری «رویترز»، ترامپ در ادامه گفت: «اگر من مصونیت نگیرم، جو بایدن کلاهبردار نیز مصونیت نخواهد داشت. او همچنین افزود: جو آماده دریافت اتهام خواهد شد».

تردید درباره مصونیت قضایی ترامپ

قضات دادگاه استیناف فدرال در واشینگتن در حضور ترامپ برای اولین بار در چند ماه گذشته درباره مصونیت قضایی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در برابر پیگرد به اتهام توطئه برای لغو نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ابراز تردید کردند.

تردید هیأت قضات 3 نفره با طرح سوال درباره صلاحیت آنها برای رسیدگی به درخواست تجدیدنظر در این مرحله از پرونده، احتمال ناکام ماندن تلاش‌های ترامپ را افزایش می‌دهد.

در همین راستا قاضی کارن لکرافت هندرسون، منصوب جورج بوش پدر، رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: «فکر می‌کنم این که بگوییم وظیفه قانون اساسی او برای اطمینان از اجرای صادقانه قوانین به او اجازه می‌دهد قوانین کیفری را نقض کند، طعنه‌آمیز است.»

یک پرونده جنایی

وکلای جمهوری‌خواه سه‌شنبه تلاش کردند این 3 قاضی را متقاعد کنند یک پرونده جنایی فدرال که ترامپ را به توطئه برای لغو نتایج انتخابات متهم می‌کرد، قبل از این‌که در ماه مارس به دادگاه ارجاع شود، مردود کنند.

در حالی که هفته آینده رقابت‌های نامزدی ریاست جمهوری جمهوری‌خواهان در ایالت به ایالت آمریکا آغاز می‌شود، ترامپ از این جلسه به عنوان فرصتی برای ادعای اینکه قربانی آزار و شکنجه سیاسی است، استفاده می‌کند.

وزارت دادگستری ایالات متحده مدتهاست بر این باور است که روسای جمهوری مستقر را نمی‌توان به دلیل اعمالشان در زمان ریاست جمهوری تحت پیگرد قانونی قرار داد و ترامپ می‌گوید که این امر باید در مورد روسای جمهوری سابق نیز اعمال شود.

پیشی گرفتن ترامپ در نظرسنجی‌ها

نکته جالب توجه این است که ترامپ که در انتخابات ۲۰۲۰ از بایدن شکست خورده، از زمان اعلام اولین اتهام جنایی علیه او در مارس سال گذشته، نسبت به رقبای خود برای نامزدی ریاست‌جمهوری در حزب‌ جمهوری‌خواه پیشرفت چشمگیری داشته است.

انتظار می‌رود او به راحتی در رای‌گیری روز دوشنبه در ولایت آیووا برنده شود.

منبع: العربیه فارسی