بیماری بعد از تمرینات ورزشی؛ آیا ورزش باعث ناخوشی می‌شود؟

بیماری بعد از تمرینات ورزشی؛ آیا ورزش باعث ناخوشی می‌شود؟

به نقل از دیجیکالا:

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بعد از ورزش کردن، احساس کنید که ناخوشید، سرگیجه دارید و سرتان درد می‌کند؟ این‌ها علائمی است که بعضی از افراد بعد از تمرینات ورزشی تجربه می‌کنند. این احساس ناخوشی و بیماری بعد از تمرینات ورزشی چه دلیلی دارد و چطور می‌توانیم از آن پیشگیری کنیم؟ در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید و پاسخ این سوال‌ها را بخوانید.

بیماری بعد از تمرینات ورزشی؛ افسانه یا واقعیت؟

بیماری بعد از تمرینات ورزشی؛ افسانه یا واقعیت

یکی از رایج‌ترین و بهترین فواید ورزش کردن، هجوم اندورفین بعد از انجام تمرینات ورزشی است. این هورمون شادی در تمام بدن شما پخش می‌شود و معمولا به‌اندازه‌ای هست تا شما را تا انتهای تمرینات همراهی کند. به همین دلیل بعد از تمرین، احساس سرخوشی و سرحالی دارید.

اما چه عاملی باعث می‌شود که گاهی بعد از ورزش، حالمان بدتر از زمانی می‌شود که ورزش نکرده بودیم؟ این احساس ناخوشی بعد از ورزش که معمولا با سرگیجه و تهوع و درد بدن همراه است، یک پدیده‌ی تقریبا رایج است و واقعا وجود دارد و تقریبا بسیاری از کسانی را که مرتب ورزش می‌کنند، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اینجا در مورد عوارض جانبی کوچک و طبیعی ورزش مثلا خستگی و از نفس افتادن صحبت نمی‌کنیم. منظور از بیماری بعد از تمرینات ورزشی احساس درد و تهوع و سرگیجه است که مانع از شرکت کردن فرد در سایر فعالیت‌های مرتبط با کار و زندگی شخصی‌اش می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که ۲۹ درصد از افرادی که با این ناخوشی مواجه می‌شوند، سر کار نمی‌روند و ۵۵ درصد در خانه می‌مانند تا درد زیاد آن‌ها کاهش پیدا کند. همچنین برخی دیگر دچار آسیب‌های بلندمدت می‌شوند مثلا پیچ‌خوردگی مچ پا و کشیدگی در زانو.

خستگی زیاد، حالت تهوع و سردرد از دیگر نشانه‌های این بیماری بعد از تمرینات ورزشی است که بعد از ورزش‌های طولانی‌مدت اتفاق می‌افتد. بعضی از این علائم حتی تا صبح روز بعد هم ادامه پیدا می‌کنند.

در مجموع تعریف دقیقی برای این پدیده وجود ندارد اما شامل علائمی مثل درد عضلانی، خستگی شدید، احساس ضعف و تهوع تا ۲۴ ساعت بعد از تمرینات ورزشی است.

۳ دلیل بیماری بعد از تمرینات ورزشی

3 دلیل بیماری بعد از تمرینات ورزشی

دلایل متعددی می‌توانند این احساس ناخوشی بعد از تمرینات ورزشی را ایجاد کنند.

۱. کاهش ذخایر گلیکوژن

اولاً، در حین ورزش، ذخایر گلیکوژن در ماهیچه‌ها کاهش می‌یابد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، بدن برای حفظ سطح قند خون تلاش می‌کند که این تلاش می‌تواند منجر به احساس سبکی سر و خستگی شود.

۲. کاهش مایعات و املاح بدن

ما مایعات بدن خود را از طریق تعریق از دست می‌دهیم و به همراه آن، املاح را نیز از دست می‌دهیم. این شرایط می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود که سرگیجه را در افراد ایجاد می‌کند.

۳. تجمع اسید لاکتیک

احساس تهوع و بی‌حالی نیز می‌تواند ناشی از تجمع اسید لاکتیک در عضلات باشد. در طول تمرین، برای تجزیه‌ی گلوکز و تولید انرژی به اکسیژن بیشتری نیاز داریم. با این حال، در طول یک جلسه‌ی تمرینی سخت، بدن ما نمی‌تواند نیاز افزایش‌یافته به اکسیژن را برآورده کند و این منجر به تولید اسید لاکتیک می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع، ضعف، درد معده یا گرفتگی و سوزش در عضلات شود.

با این حال، همه‌ی این‌ها باید علائم موقتی باشند و بعد از پایان تمرین، ادامه پیدا نکنند. اگر این علائم را ساعت‌ها بعد از تمرین خود هم تجربه می‌کنید، می‌تواند نشانه‌ای از زیاده‌روی در ورزش و عدم مراقبت صحیح بعد از آن باشد. مراقبت صحیح شامل گرم کردن مناسب قبل از تمرین، سرد کردن بدن و تغذیه‌ی مناسب است.

این علامت‌ها نشانه‌هایی هستند که بدنتان با نشان دادن آن‌ها به شما می‌گوید که توقف کنید. گرفتگی در حین دویدن به دلیل تجمع لاکتات به معنای «ایست و استراحت» است، این به معنای دویدن همراه با درد نیست. بسیاری از افرادی که از حس بیماری بعد از تمرینات ورزشی رنج می‌برند، به این دلیل است که بیش از حد به خود فشار می‌آورند و اغلب نشانه‌های بدن خود را که می‌گوید باید توقف کنید، نادیده می‌گیرند.

پیشگیری از بیماری بعد از تمرینات ورزشی

پیشگیری از بیماری بعد از تمرینات ورزشی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بیماری بعد از تمرینات ورزشی را زیاد تجربه می‌کنید، راهکارهای زیر را دنبال کنید:

۱. بهبود تغذیه

مهم ترین قدم این است که تغذیه‌ی خود را با میزان و نوع تمرینات ورزشی خود هماهنگ کنید. بعضی افراد در رژیم گرفتن افراط می‌کنند و فکر می‌کنند اگر برای کاهش وزن ورزش می‌کنند، حتما باید غذای خود را کم کنند. در حالی که با ورزش کردن، نیاز بدن شما به مواد غذایی هم بیشتر می‌شود و هم تغییر می‌کند. همیشه یک رژیم غذایی سالم و متعادل زیر نظر متخصص تغذیه داشته باشید.

یک قانون کلی که همیشه باید در نظر داشته باشید این است که یک تا سه ساعت قبل از ورزش، حتما غذا بخورید. لازم نیست غذای مفصلی باشد. قبل از ورزش نباید غذای سنگین بخورید ولی چیزی که می‌خورید باید کربوهیدرات زیادی داشته باشد تا در طول تمرین، ذخیره‌ی گلیکوژن داشته باشید. یک موز به همراه یک قاشق غذاخوری کره‌ی بادام زمینی، یک غذای سالم و مناسب برای قبل از تمرین است.

۲. تعادل در ورزش کردن

اگر تازه ورزش کردن را شروع کرده‌اید، در آن زیاده‌روی نکنید. با جلسات کوتاه‌تر و آرام‌تر شروع کنید. به مرور زمان که قدرت بدنی شما بیشتر می‌شود، تمرینات خود را بیشتر و شدیدتر کنید. کم‌کم، بدن شما با تمرین‌ها سازگار می‌شود و تحمل بیشتری در برابر اسید لاکتیک خواهید داشت. در نتیجه می‌توانید برای مدت بیشتری، ورزش کردن بدون درد را تجربه کنید.

حتی اگر ورزشکار باتجربه باشید، عاقلانه نیست که بیشتر از توان خود، از بدنتان کار بکشید. این کار، نه‌تنها تمام آن روز شما را خراب می‌کند، بلکه می‌تواند روی زندگی شخصی و اجتماعی شما هم تاثیر بگذارد. حتی در بلندمدت، تمرین زیاد و اعتیاد به ورزش شدید، می‌تواند مشکلات هورمونی، فیزیکی و روانی در افراد ایجاد کند.

۳. رعایت اصول ورزش کردن

اگر یک جلسه‌ی تمرینی سخت دارید، حتما بدنتان را گرم کنید. بدن شما باید فرصت کافی داشته باشد تا با افزایش نیاز به قند خون، اکسیژن و… عادت کند.

۴. نوشیدن آب کافی

برای جبران کردن مایعاتی که در طول ورزش کردن از دست می‌دهید، حتما به‌اندازه‌ی کافی آب بنوشید. آب به‌اندازه‌ی غذا و حتی بیشتر از آن اهمیت دارد.

انواع قمقمه‌ی ورزشی

مشاهده همه

۵. استراحت بعد از تمرین

پس از تمرین، صرف زمان برای استراحت و جایگزینی مایعات، الکترولیت‌ها و انرژی از دست رفته، ضروری است. برای اکثر ورزشکاران کافی است یک میان‌وعده‌ی کوچک متشکل از کربوهیدرات و پروتئین (مثلاً نان با کره‌ی بادام زمینی) و سپس یک وعده‌ی غذایی پر کربوهیدرات در عرض ۱۲ ساعت پس از تمرین بخورند.

۶. تعادل در چالش‌های ورزشی

تمرینی که شما را به چالش می‌کشد هیچ ایرادی ندارد اما ورزش شما نباید باعث شود که از جلسه‌ی بعدی خود بترسید. یک تمرین خوب باید باعث شود که احساس شادی و نشاط داشته باشید و به طور کلی بهتر از قبل، شروع کنید. ممکن است از نظر بدنی احساس خستگی و حتی گرسنگی کنید؛ اما همچنان باید انرژی کافی برای پایان دادن به ورزش و انجام فعالیت‌های روز خود داشته باشید.

جمع‌بندی

احساس ناخوشی و بیماری بعد از تمرینات ورزشی علائمی مثل سرگیجه و تهوع و درد عضلانی دارد. اگر این علائم برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، نشان‌دهنده‌ی این است که در ورزش کردن، برخی اصول را رعایت نمی‌کنید. با رعایت نکته‌هایی که بالاتر عنوان کردیم می‌توانید یک جلسه‌ی تمرینی عالی داشته باشید و از ورزش کردن لذت ببرید.

منبع: Stylist