بهترین کوله‌پشتی سفر؛ ۷ ویژگی که موقع خرید باید بدانید

بهترین کوله‌پشتی سفر؛ ۷ ویژگی که موقع خرید باید بدانید

انتخاب کردن کوله‌پشتی سفر از مهم‌ترین انتخاب‌های شما پیش از هر مسافرت است. همراه داشتن یک کوله‌ی بزرگ می‌تواند سفر و رفت و آمد را برای شما سخت کند و در عین حال داشتن یک کوله‌ی کوچک باعث می‌شود که نتوانید وسایل مورد نیاز خود را در آن جای دهید. اگر شما هم کوله‌پشتی را به چمدان و ساک ترجیح می‌دهید در ادامه راهنمای انتخاب کوله‌پشتی سفر را بخوانید. در این مطلب به نکات مهم برای انتخاب یک کوله‌ی خوب اشاره می‌کنیم.

این روزها وسایل سفر بسیار گسترده شده‌اند و تقریباً هر چیزی که بخواهید به‌راحتی پیدا می‌کنید. تنوع وسایل سفر به قدری زیاد است که ممکن است شما را سردرگم کند. انتخاب کوله‌پشتی به‌خاطر اینکه اهمیت زیادی دارد، نیازمند دقت و توجه بیشتر است. اگر دنبال یک کوله‌پشتی مناسب برای مسافرت‌های خود می‌گردید به نکات زیر توجه کنید.

کوله‌پشتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

انتخاب کوله‌پشتی سفر

کوله‌پشتی خوب یک کوله پشتی با دوام است؛ یعنی کوله‌ای که برای مدت طولانی بتوانید از آن استفاده کنید بدون اینکه خراب شود یا ظاهر خود را از دست بدهد. گاهی برخی از کوله‌ها ایرادی ندارند اما ظاهر آن‌ها برای مسافرت مناسب نیست. اگر دنبال بهترین کوله برای سفر می‌گردید توجه کنید که حتماً ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

۱. متریال ضد آب

کوله‌پشتی سفر لازم نیست که صددرصد ضدآب باشد مگر اینکه بخواهید طبیعت‌گردی‌های چند روزه با آن داشته باشید. بهتر است که کوله پشتی سفر از مواد نیمه‌ضدآب تهیه شده باشد که وسایل شما داخل آن با یک باران سبک خیس نشود. علاوه بر این، جنس کوله باید طوری باشد که برای مدت طولانی خیس نماند و خیلی زود خشک شود.

در عین حال جنس کوله باید محکم و مقاوم و البته سبک باشد. کوله‌هایی از جنس فیبرهای نایلون انتخاب‌های خوبی هستند و معمولاً حتی در برابر یک لیوان آب هم مقاومت خوبی دارند. البته ضد‌آب بودن کوله تا حد زیادی به مقصد سفر شما و فصل سفر شما هم بستگی دارد؛ اما معمولاً همیشه در سفر احتمال ریختن آب یا بارندگی روی کوله وجود دارد. پس بهتر است که کوله را از یک جنس ضد آب تهیه کنید.

۲. زیپ‌های قابل قفل کردن

اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت‌های کوله، زیپ‌هایی با دو سرزیپ دارند تا بتوانید این دو سرزیپ را به هم قفل کنید. حتی اگر وسیله‌ی خیلی مهم و گران‌قیمتی در کوله ندارید باز هم بهتر است که برای اطمینان بیشتر، زیپ‌های کوله را قفل کنید‌. البته برای این مورد غیر از کوله‌ای که زیپ قابل قفل شدن داشته باشد به قفل‌های کوچک برای بستن زیپ‌ها نیاز دارید.

اگر وسایل گران‌قیمت دارید مثلاً عکاس هستید و کوله‌ی شما پر از تجهیزات گران است، حتماً باید کوله‌ای تهیه کنید که تمام قسمت‌های آن قفل می‌شود. اگر امکان تهیه‌ی قفل یا تهیه‌ی کوله‌ای که تمام قسمت‌های آن قفل زیپ‌دار داشته باشد برای شما وجود ندارد سعی کنید کوله‌ای بخرید که قسمت اصلی آن قابل قفل شدن باشد.

 ۳. داشتن چند قسمت مجزا

وقتی کوله‌پشتی چند قسمت مختلف دارد و هر بخش با زیپ بسته می‌شود شما می‌توانید وسایل سفر خود را به‌خوبی مرتب و طبقه‌بندی کنید. مثلاً می‌توانید وسایل شخصی و بهداشتی را یک قسمت بگذارید، لباس را در قسمت دیگر قرار دهید و تجهیزات الکترونیک خود را در یک قسمت دیگر. هر چقدر تعداد قسمت‌های جدا شده‌ی کوله بیشتر باشد وسایل شما منظم‌تر می‌شوند و در طول سفر، راحت‌تر می‌توانید وسیله‌ی مورد نظر خود را پیدا کنید.

حتی جیب‌های کوچک و متعدد هم به کارتان می‌آیند. می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری مدارک، قرار دادن بطری آب، قرار دادن شارژرها و… استفاده کنید. اگر کوله‌ی شما جیب‌ها و قسمت‌های متعدد ندارد با کمک ارگانایزرها می‌توانید وسایل سفر را دسته‌بندی کنید. مثلاً می‌توانید یک کیف مخصوص لوازم آرایشی و بهداشتی داشته باشید یا برای کفش‌های خود کاورهای جداگانه تهیه کنید.

۴. داشتن کمربند

ویژگی‌های کوله‌پشتی سفر

بسیاری از کوله‌پشتی‌ها کمربند یا قسمتی که با آن بتوانید کوله را به کمر خود محکم کنید ندارند. ممکن است از این کوله‌ها استفاده کرده باشید و مشکلی با آن نداشته باشید اما داشتن این کمربندها کمک می‌کند تا مقدار زیادی از سنگینی بار کوله از روی دوش شما برداشته شود و در تمام قسمت‌های بدن پخش شود.

این کمربند باید به‌نحوی طراحی شده باشد که اندازه‌ی آن قابل تغییر باشد چون ممکن است سایز خود شما تغییر کند یا اینکه شخص دیگری بخواهد از کوله استفاده کند. بعضی از این کمربندها حتی جیب جداگانه هم دارند. با کمک این جیب‌ها وسایل ضروری و کوچک در دسترس شما قرار دارند.

۵. بندهای پددار در قسمت شانه

برای اینکه حمل‌و‌نقل کوله راحت‌تر شود بهتر است که بندهایی که روی شانه قرار می‌گیرند حتماً پدهای نرم داشته باشند. مطمئناً دوست ندارید که در طول سفر فقط خستگی حمل‌و‌نقل کوله پشتی برای شما باقی بماند.

۶. پشتی پددار 

طراحی پشت کوله یعنی آن قسمتی که رو به کمر شما قرار می‌گیرد بسیار مهم است. بهتر است که این قسمت هم پدهای مناسب داشته باشد تا سنگینی کوله کمرتان را اذیت نکند.

۷. شکل دسترسی به وسایل کوله داخل کوله‌پشتی سفر 

یکی از فاکتورهای مهمی که موقع خرید کوله پشتی سفر باید در نظر بگیرید شکل دسترسی به وسایل داخل آن است. بعضی از کوله پشتی‌ها فقط از بالا باز می‌شوند در نتیجه برای برداشتن وسایل خود که در انتهای کوله قرار گرفته‌اند مجبور می‌شوید تمام وسایلتان را بیرون بیاورید؛ اما بعضی از کوله‌ها زیپ‌ها و دسترسی‌هایی از پایین یا از کنار کوله دارند. این کوله‌ها انتخاب بهتری هستند چون امکان دسترسی راحت‌تر به وسایل داخل کوله را فراهم می‌کنند.

آیا اندازه‌ی کوله‌پشتی سفر اهمیت دارد؟

این یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی است که در مورد کوله‌پشتی مطرح می‌شود. همه می‌خواهند بدانند که کدام سایز کوله پشتی بهتر است. اما نکته‌ی مهم‌تر این است که اندازه‌ی کوله پشتی سفر متناسب با بدن شما باشد. این تقریباً معادل یک کوله‌پشتی بین ۴۰ تا ۶۰ لیتری است. اگر کوله پشتی شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد تعادل مناسبی روی بدن شما ندارد؛ در نتیجه فقط خستگی حمل‌و‌نقل آن برایتان باقی می‌ماند. پس اگر دنبال بهترین سایز کوله هستید بهترین روش این است که کوله‌های مختلف را امتحان کنید و آن را متناسب با بدن خود انتخاب کنید.

کوله‌پشتی سفر بهتر است یا چمدان؟

خرید کوله‌پشتی سفر

یکی دیگر از سوال‌هایی که ممکن است برای شما مطرح شده باشد این است که برای سفر، کوله پشتی بهتر است یا ساک و چمدان؟ پاسخ این سوال به خود شما و نوع سفر شما بستگی دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که معمولاً سبک سفر می‌کنند و عادت دارند که از وسایل خود به‌صورت بهینه استفاده کنند یعنی برای یک کار ساده چند وسیله‌ی متعدد تهیه نمی‌کنند کوله پشتی انتخاب خوبی برای شماست.

اما اگر عادت دارید که برای سفر وسایل متعدد بردارید و چندین دست لباس ببرید احتمالاً در سفر با کوله دچار مشکل می‌شوید. اما چند نکته را هم باید در مورد تفاوت کوله و ساک و چمدان در نظر بگیرید.

۱. تفاوت در حمل‌ونقل 

حمل‌و‌نقل کردن کوله در صورتی که اندازه‌ی مناسبی داشته باشد بسیار راحت‌تر است. ساک را باید در یک دست بگیرید و جابه‌جا کنید که باعث فشار آمدن به یک دست شما می‌شود. اما با کمک کوله وزن بار سفر در کل بدن پخش می‌شود. حتی چمدان‌های چرخ‌دار هم به‌راحتی همه جا نمی‌روند.

اگر به سفرهای کوتاه می‌روید یا حتی سفرهای بلند که ماشین شخصی دارید، همراه داشتن چمدان انتخاب منطقی‌تری است. شما با ماشین خود جابه‌جا می‌شوید در نتیجه بار اضافی را ماشین‌تان حمل می‌کند. ضمن اینکه با ماشین تقریباً تا هر جایی می‌توانید بروید و زیاد لازم نیست که چمدان را با خودتان جابه‌جا کنید. اما اگر به سفرهایی می‌روید که از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده می‌کنید یا اینکه بخش زیادی از مسیر را پیاده می‌روید بهتر است که کوله‌پشتی بخرید.

۲. اطمینان خاطر

نکته‌ی دیگر این است که کوله اطمینان خاطر بیشتری به شما می‌دهد. چون همیشه همراه شماست به بدنتان چسبیده و احتمال ندارد که آن را جایی جا بگذارید.

۳. در نظر گرفتن شرایط بدن

اما کوله همیشه هم انتخاب بهتری نیست اگر مشکلات جسمانی مثلاً مشکل در کمر یا شانه دارید نباید بار سفر خود را روی دوش آن بیندازید. برای این دسته از افراد چمدان‌های کوچک چرخ‌دار بهترین انتخاب است. خوشبختانه این روزها وسایل چند‌منظوره تنوع زیادی دارند. می‌توانید کوله‌هایی پیدا کنید که چرخ‌دار باشند تا هر زمانی که کمر و شانه‌های شما خسته شد آن را روی زمین بکشید.

۴ کوله‌پشتی سفر پرفروش

با توجه به نکاتی که بالاتر گفتیم چند کوله‌پشتی انتخاب کرده‌ایم که در ادامه می‌توانید مشخصات و ویژگی‌های آن‌ها را بخوانید، نظرات خریداران را بررسی کنید و گزینه‌ی مناسب را برای خودتان خریداری کنید.

۱. کوله پشتی فری نایت مدل FK-216

 • وزن: ۵۹۰ گرم
 • حجم داخلی: ۴۰ لیتر
 • جنس: پلی‌استر
 • روکش ضد باران: قابل اضافه شدن
کوله پشتی فری نایت مدل FK-216

کوله پشتی فری نایت مدل FK-216

۱,۱۹۰,۰۰۰
۱,۰۱۴,۰۰۰ تومان

۲. کوله پشتی سفری ۶۰ لیتری فوروارد کد FCLT8033

 • وزن: ۸۹۰ گرم
 • حجم داخلی: ۶۰ لیتر
 • جنس: برزنت
 • ویژگی‌های نظافتی: قابلیت شست‌وشو
کوله پشتی سفری 60 لیتری فوروارد کد FCLT8033

۳. کوله پشتی کوهنوردی ۳۶ لیتری پکینیو مدل futurapro

 • وزن: ۱۷۰۰ گرم
 • حجم داخلی: ۳۶ لیتر
 • جنس: برزنت، پلی‌استر
 • قابلیت‌های مقاومتی: پوشش ضدآب و ضدآلودگی بلبرینگ
کوله پشتی کوهنوردی 36 لیتری پکینیو مدل futurapro

۴. کوله پشتی چرخ دار نیلپر مدل ۰۰۱

 • وزن: ۲۰۰۰ گرم
 • جنس: برزنت، پلی‌استر
 • روکش ضد باران: قابل اضافه شدن
 • ویژگی‌های نظافتی: قابلیت شست‌وشو
کوله پشتی چرخ دار نیلپر مدل 001

منبع: Nomadicmatt