بهترین کود مخصوص رشد سریع درختان

بهترین کود مخصوص رشد سریع درختان

یکی از بزرگترین دغدغه همه باغداران رشد درختانشان میباشد. رشد درخت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در صورتی که ما شرایط مناسب را برای درخت فراهم کنیم رشد درخت چند برابر میشود. در این مقاله ما درباره کود مخصوص رشد درخت صحبت خواهیم کرد و هر آنچه که درباره رشد عالی درخت باید بدانید را به شما خواهیم گفتو تا انتهای این مقاله همراه کشاورزی ارکیده باشید. (تماس با ما)

 

کود مخصوص رشد درخت:

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه در زمانی بهترین اثر خود را میگذارد که در بهترین زمان ممکن در اختیار درخت قرار بگیرد. در واقع زمان کوددهی جزو مهمترین عوامل در رشد سریع درخت میباشد. هرچه ما عناصر غذایی مورد نیاز درخت را در اختیارش قرار دهیم ، درخت انرژی خود را روی رشد میگذارد و از صرف کردن انرژی برای دنبال عناصر گشتن در خاک جلوگیری میکنیم. مهمترین عناصری که در رشد سریع درختان میوه تاثیر دارند و باید به عنوان کود مخصوص رشد درخت استفاده شوند شامل: نیتروژن،فسفر،آهن،آمینو اسید،هیومیک اسید و جلبک دریایی میباشند.

البته منظور از استفاده از این عناصر این نیست که ما به صورت تک عنصره از آن ها استفاده کنیم. مثلا برای تامین نیتروژن فقط از کود اوره استفاده کنیم و یا برای تامین فسفر فقط از کود سوپر فسفات استفاده کنیم. کود های مختلفی در بازار وجود دارند که بسیار مناسب برای رشد درخت هستند و هر کدام باید در زمان مشخص برای افزایش رشد درخت و تامین مهمترین عناصر استفاده شوند. در ادامه به معرفی این عناصر میپردازیم.

 

کود مخصوص رشد درخت
کوددهی اصولی مهمترین امر در رشد درختان میباشد.

نقش نیتروژن در افزایش رشد درخت:

نیتروژن جزو عناصر ماکرو به حساب میاید و تاثیر بسیار زیادی در رشد رویشی دارد. در اینجا منظور از رشد رویشی افزایش شاخ و برگ درختان میباشد. نیتروژن در کود های مختلف به فرم های مختلفی وجود دارد. برای تامین نیتروژن در کود مخصوص رشد درخت بهترین راه آن است که از کودی استفاده کنیم که انواع فرم های نیتروژن را در خود داشته باشد. کود ان اکسترا با درصد 5-5-30 جزو کود هایی میباشد که به طور کلی حاوی 30 درصد نیتروژن (حاوی سه فرم از نیتروژن میباشد.) است. به طور کلی کود های کامل ان پی کا که حاوی نیتروژن بالاتری هستند مانند هورتی گرو 302010 به رشد سریع درختان شما کمک میکنند و میتوان به عنوان کود مخصوص رشد درخت از آن ها استفاده کرد. بهترین زمان استفاده از کود های حاوی نیتروژن بالا برای افزایش رشد درخت در ابتدای فصل میباشد.

 

استفاده از کود کامل برای رشد سریع درخت:

یکی دیگر از کود هایی که به عنوان کود مخصوص رشد درخت در برنامه تغذیه تمامی درختان باید قرار گیرد کود های کامل ان پی کا میباشد. کود کامل ان پی کا مانند 202020 حاوی تمامی عناصر ماکرو به نسبت مساوی و همینطور ریزمغذی ها شامل آهن منگنز بر روی مس و مولیبدن میباشند. استفاده از کود های کامل موجب تامین همزمان تمامی نیاز های گیاه میشود و به رشد سریع درخت بسیار کمک میکند. البته عوامل مختلفی در جذب این کود ها وجود دارد که یکی از مهمترین آن ها شرایط خاک میباشد. مثلا در خاک های قلیایی عناصر ریز مغذی جذب نمیشوند. برای افزایش جذب این عناصر مهمترین راه اصلاح خاک است. کود هیومیک اسید کودی است که به اصلاح خاک کمک میکند و موجب افزایش جذب عناصر میشود. در ادامه درباره هیومیک اسید بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

کود مخصوص رشد مرکبات
زمان کوددهی یکی از عوامل مهم در رشد سریع درخت میباشد.

استفاده از کود های ریشه زا برای رشد سریع ریشه:

ریشه مرکز فرماندهی درخت میباشد. تمامی عناصر غذایی که به مصرف درخت میرسد از طریق ریشه جذب میشود. هرچه ریشه درخت ما قوی تر باشد عناصر غذایی را بیشتر جذب میکند و درخت ما در باربر آفات و بیماری ها مقاوم تر میشوند. استفاده از کود های کامل ریشه زا باعث میشود که علاوه بر اینکه درخت قوی تری داشته باشیم به علت جذب زیاد مواد غذایی رشد چند برابری خواهیم داشت. عنصری که در ریشه زایی درختان تاثیر بسیار زیادی دارد فسفر است. پیشنهاد کشاورزی ارکیده برای تامین عنصر فسفر استفاده از کود های کامل حاوی فسفر بالا مانند 105210 یا 55020 به عنوان کود مخصوص رشد درخت و یا کود های اختصاصی تر مانند کود بیورادیکانت و بیوروت که تاثیر بسیار زیادی در افزاییش ریشه زایی دارند و به عنوان کود های محرک رشد شناخته میشوند.

 

کودی مخصوص رشد درخت
کود های حاوی فسفر بالا به عنوان کود مخصوص رشد درخت در ریشه زایی

نقش آهن در رشد سریع درختان:

یکی از کود هایی که به صور غیر مستقیم در رشد سریع درختان نقش دارد و باید به عنوان کود مخصوص رشد درخت استفاده شود کود آهن میباشد. آهن به طور مستقیم در رشد درخت نقش ندارد اما کمبود آهن از رشد درختان جلوگیری میکند. آهن موجب سبزی برگ درختان میشود و نبودش کارخانه غذاسازی گیاه یا همان برگ زرد شده و تعطیل میشود. هرچقدر برگ درخت ما سبز تر باشد فتوسنتز بیشتر میشود و در نهایت مواد غذایی بیشتری از طریق فتوسنتز جذب میشود. به همین علت است که استفاده از کود آهن برای رشد سریع درختان پیشنهاد میشود و باید حتما در برنامه کوددهی قرار بگیرد. کود های آهن کلات موجود در بازار مانند کود آهن دلتاسوییس و مستر اسپانیا جزو بهترین کود های آهن هستند که میتواننند به رشد سریع درختان شما کمک کنند.

 

هیومیک اسید چگونه باعث رشد سریع درخت میشود؟

هیومیک اسید در دسته اصلاح کننده های خاک میباشد و 100 درصد ارگانیک است. یکی از مهمترین دلایل عدم رشد درختان شما پی اچ بالای خاک یا همان قلیای بودن خاک میباشد. در پی اچ بالا بسیاری از عناصر مانند فسفر و ریز مغذی مانند آهن،منگز و… جذب نمیشوند و علائم کمبود در درختان ظاهر میشود. هر کمبودی که در درخت ما به وجود بیاید مانع از رشد درخت میشود. نقش مهم و طلایی هیومیک اسید در اینجا نمایان میشود. در واقع هیومیک اسید با اصلاح خاک و اسیدی کردن آن به افزایش جذب عناصر ریز مغذی کمک میکند و در نهایت باعث میشود که رشد درخت ما چند برابر شود. در واقع هیومیک اسید یکی از مهمترین کود هایی میباشد که باید به عنوان کود مخصوص رشد درخت در تمامی طول دوره رشد باید استفاده شود.

 

کود های مخصوص رشد درختان
آمینو اسید جزو ترکیبات مهم در کود مخصوص رشد درختان میباشد.

کود مخصوص رشد درخت ، آمینو اسید:

آمینو اسید یکی از کود هایی است که تاثیر بسیار زیادی در رشد درخت دارد. امینو اسید ها نقش های بسیار متفاوت و زیادی بر روی درخت ما میگذارند که یکی از مهمترین آهن ها ایجاد مقاومت در درخت در برابر تنش ها میباشد. این تنش میتواند تنش شوری،کم آبی،سرما،گرما و… باشد. اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که آمینو اسید چگونه باعث رشد درخت میشود؟ جواب اینجاست! هر تنشی که به درخت وارد میشود باعث میشود که درخت از رشد دست بکشد و انرژی خود را برای مقابله با آن تنش میگذارد. در اینجا اگر ما از آمینو اسید استفاده کنیم دیگر نیازی نیست که درخت از رشد خود دست بکشد زیرا امینو اسید ها با ان تنش مقابله میکنند. در کنار آن امینو اسید  باعث افزایش جذب کود های دیگر میشود ،به افزایش کیفیت محصول کمک و…. . پس استفاده از آمینو اسید به عنوان کود مخصوص رشد درخت امری بسیار ضروری و مهم میباشد.

 

نتیجه گیری:

بهترین کود مخصوص رشد سریع درخت وقتی بهترین اثر را دارد که در بهترین زمان ممکن استفاده شود. مهمترین امر در رشد سریع درختان همانطور که توضیح دادیم تامین به موقع نیاز های درخت میباشد. کود هایی مانند هیومیک اسید باید در تمام دوره به عنوان کود مخصوص رشد درخت استفاده شود. استفاده از هیومیک اسید به همراه کود های کامل مانند 202020 یا فسفر بالا مانند 105210 یا حتی نیتروژن بالا ماننند 301010 موجب افزایش جذب آن ها میشود. کود های آمینو اسید و جلبک دریایی هم باید به صورت محلول پاشی برای افزایش رشد و جلوگیری از ایجاد تنش برای درخت استفاده شوند. امیدواریم که این مقاله به کمک شما کشاورزان و باغداران عزاز آمیده باشد.

کشاورزی ارکیده در خدمت شماست!