بهترین دستگاه دفع حشرات؛ انواع و مزایا و معایب هر کدام

بهترین دستگاه دفع حشرات؛ انواع و مزایا و معایب هر کدام

به نقل از دیجیکالا:

اگر می‌خواهید از شر حشرات مزاحم نجات پیدا کنید، در این مطلب همراه ما باشید تا با بهترین دستگاه دفع حشرات آشنایتان کنیم.

دستگاه‌های حشره کش و سوسک کش انواع مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها به شکل خاص خود، نیاز ما را برطرف می‌کنند. از گذشته تا همین الان، حشره‌کش‌ها به شکل پودر و اسپری مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. اما با پیشرفت این صنعت، این روزها شاهد انواع و اقسام دستگاه‌های قدرتمند در این زمینه هستیم که عمدتا دو نوع دارند؛ دستگاه دورکننده حشرات و دستگاه حشره‌کش. نوع نخست، در واقع در بسیاری از مدل‌ها، حشره‌ها را نمی‌کشند، بلکه فقط آن‌ها را از محیط دور نگه می‌دارند. این در حالی است که مدل دوم مثل ابزارهای قدیمی، فقط حشره‌ها را می‌کشد، نه اینکه آن‌ها را دور نگه دارد. به همین خاطر این پرسش به وجود آمده که آیا دستگاه دفع حشرات کارایی دارد یا خیر؟ آنچه که در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم، بهترین دستگاه دفع حشرات، انواع آن و همچنین مزایا و معایب آن‌ها است.

انواع دستگاه دفع حشرات

حشره کش

این نوع دستگاه‌ها مثل ابزار سنتی، حشرات را می‌کشند اما به اندازه‌ی قبل مضر نیستند، چراکه ابزار سنتی مثل اسپری یا پودر، از مواد شیمیایی بسیار سمی تولید می‌شوند و استفاده از آن‌ها، علاوه بر اینکه مقطعی است، باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی می‌شود، به‌ویژه برای افرادی که دارای آلرژی هستند، یا کودکان و سالمندان. این روش بسیار خطرناک است و همچنین آسیب زدن به محیط زیست را سبب می‌شود. دستگاه حشره کش برقی، یک ابزار کارآمد جهت از بین بردن حشرات است که هیچ تأثیر تخریبی بر انسان و محیط زیست ندارد. این دستگاه‌ها به خوبی به عنوان وسیله‌ای مؤثر برای کاهش تعداد حشرات و موجودات موذی به کار می‌روند.

دستگاه حشره کش پریزی

دستگاه حشره کش دی اچ

این دستگاه دفع حشرات از اجزای مختلفی از جمله لامپ‌های LED رنگارنگ، صفحه فلزی و کلید روشن-خاموش تشکیل شده است. برای استفاده از این وسیله، کافیست آن را به پریز برق متصل کرده و سپس کلید را فشار دهید. به علت تمایل حشرات، به ویژه پشه‌ها به نور آبی، لامپ‌های این دستگاه آن‌ها را به خود جذب می‌کنند. در نهایت، جریان برق در داخل صفحه فلزی باعث کشته شدن حشرات می‌شود. این مدل دستگاه دفع حشرات به‌ویژه برای استفاده در منازل و فضاهای کوچک مانند اتاق خواب مناسب است.

حشره‌ کش قرصی برقی

دستگاه دفع حشرات امریکایی

همان‌طور که از نامش پیداست، این دستگاه نیاز به استفاده از یک قرص خاص دارد. ابتدا، رایحه و بخار تولید شده توسط این قرص حشرات را جذب می‌کند. سپس با نشستن حشره روی قرص، سیستم عصبی آن تحت تأثیر قرار می‌گیرد و اختلال در عملکرد آن ایجاد می‌شود. این اختلال نهایتاً منجر به از بین رفتن حشره می‌شود. البته در استفاده از این نوع پشه کش‌های قرصی، باید از زیاده‌روی خودداری کرد. این احتیاط به این دلیل ضروری است که گازی که از قرص تولید می‌شود، ممکن است برای برخی افراد حساسیت ایجاد کند.

حشره کش راکتی برقی

دستگاه دفع حشرات دی اچ

بهترین دستگاه دفع حشرات برقی مناسب برای خانه‌های کوچک، مدل «راکتی» است. طراحی این دستگاه کاملاً شبیه به راکت تنیس بوده و روی بدنه‌ی آن یک کلید سه‌حالته قرار دارد که با استفاده از آن، دستگاه را می‌توان روشن و خاموش کرد. در حالت سوم این کلید، لامپ‌های LED دستگاه روشن می‌شوند. انرژی مورد نیاز برای عملکرد این دستگاه به وسیله‌ی باتری فراهم می‌شود که می‌تواند به صورت قابل شارژ یا با قابلیت تعویض عرضه شود. این نوع حشره‌کش به گونه‌ای کار می‌کند که باید با آن به دنبال حشرات رفته و با فشردن شاسی روی دسته، روی توری جریان برق ایجاد کنید تا حشرات از بین بروند. البته یک سری لامپ هم برای این محصول در نظر گرفته شده که در جذب حشرات بسیار موثر است.

حشره‌ کش‌ برقی صنعتی

دستگاه حشره کش صوتی

حشره‌کش‌های صنعتی به طور معمول از دو لامپ UV یا فلورسنت با توان بیش از ۲۰ وات، ترانس جرقه‌زن، ترانس مهتابی، فیوز، شبکه فلزی، کابل، کلید تک‌پل چراغ‌دار و کلید قطع و وصل تشکیل شده‌اند. این نوع حشره‌کش‌ها به‌طور عمده در محیط‌های عمومی، اداری و صنعتی به‌کار می‌روند. عملکرد حشره‌کش‌های صنعتی تقریباً شباهتی به مدل‌های پریزی دارد. به این صورت که نور آبی چراغ‌های این دستگاه‌ها در ابتدا حشره را جذب می‌کند و سپس جریان الکتریکی موجود در صفحه یا میله‌های فلزی دستگاه آن‌ها را از بین می‌برد. دستگاه حشره‌کش صنعتی نسبت به مدل‌های پریزی و قرصی اندازه‌ی بزرگ‌تری دارد و برای بهبود کارایی، نصب آن در ارتفاع بیش از ۲ متر توصیه می‌شود.

دفع‌کننده‌ی حشرات

دستگاه‌های دفع حشرات به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که به جای کشتن حشرات، آن‌ها را دفع می‌کنند. این دستگاه‌ها با ایجاد شوک الکتریکی، موج‌های فراصوتی یا نورحشرات را از محیط خانه دور نگه می‌دارند. دستگاه‌های دفع کننده حشرات به شکل‌های مختلفی در دسترس هستند؛ از جمله دستگاه‌های حشره کش برقی که با تولید شوک الکتریکی حشرات را دفع می‌کنند، یا دستگاه‌های موج‌های فراصوتی که با تولید صداهای ناخوشایند برای حشرات، آن‌ها را از محیط خانه دور نگه می دارند.

دستگاه دفع حشرات دی اچ چیست؟

یکی از پرفروش‌ترین و بهترین دستگاه حشره کش فراصوت با برند ایران دی اچ راهی بازار می‌شود. دستگاه دفع حشرات dh در واقع یک دستگاه حشره کش صوتی است که با ایجاد صدایی که انسان‌ها قادر به شنیدنش نیستند، حشرات را از محیط خانه دور نگه می‌دارد و برخلاف حشره‌کش‌ها که ابتدا آن‌ها را جذب و سپس از بین می‌برند، اصلا اجازه‌ی ورود آن‌ها به محیط داخل خانه را نمی‌دهند. مضرات دستگاه دفع حشرات ایران دی اچ برای انسان ناچیز است چرا که هیچ مواد شیمیایی سمی، دود یا مواردی از این دست درون آن استفاده نشده و در نتیجه حتی برای کودکان هم ضرری ندارد.

مضرات دستگاه دفع حشرات و حشره‌کش‌ها برای انسان

مضرات دستگاه دفع حشرات برای انسان

حشره کش‌ها عمدتا به سه دسته‌ی قوی، متوسط و ضعیف تقسیم می‌شوند. در محیط‌های خانه از نمونه‌ی ضعیف استفاده می‌شود، چراکه ممکن است برای انسان بسیار مضر باشد. البته نوع اسپری حشره‌کش یا مایع که برای سم‌پاشی از آن استفاده می‌شود، برای سلامتی انسان‌ها ضرر زیادی دارد و بعد از سم‌پاشی باید حتما برای چند ساعت تا چند روز از ورود به اتاق خودداری کرد. حشره‌کش‌های پودری اما دارای اثرات قوی‌تری هستند و می‌توانند مسمومیت‌های جدی‌تری را ایجاد کنند. به همین خاطر این نوع حشره‌کش‌ها بیشتر در نقاط کور منازل، زیر فرش و محل‌هایی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله مضرات ابزارهای سنتی کشنده‌ی حشرات مثل اسپری و پودر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سمی بودن؛ برخی از مواد مورد استفاده در حشره کش‌های اسپری و پودری ممکن است سمی باشند و در صورت تماس با پوست یا نفوذ به دستگاه تنفسی انسان‌ها مشکلات تنفسی و پوستی را سبب شوند. استفاده از حشره‌کش‌های سمی باعث می‌شود مواد سمی در هوا پخش شده و وارد دهان و سپس ریه‌ی افراد شود.
 • حساسیت‌های آلرژیک؛ استفاده از حشره کش‌های شیمیایی می‌تواند در افراد حساس به مواد شیمیایی علائم آلرژیک را ایجاد کند، مانند خارش، تورم پوست، اشکال پوستی و تنگی نفس.
 • از بین بردن حشرات مفید؛ استفاده از حشره کش‌های شیمیایی ممکن است به کشتن حشرات مفیدی مانند زنبورها و کفشک‌ها منجر شود که برای پلینیزاسیون گیاهان و تعادل در اکوسیستم‌ها ضروری هستند.
 • آلودگی زیست محیطی؛ تخلیه اضافی مواد شیمیایی به محیط زیست می‌تواند به آلودگی منابع آبی، خاک و هوا منجر شود.
 • مقاومت حشرات؛ استفاده مکرر و بی‌رویه از حشره کش‌های شیمیایی ممکن است به تشکیل مقاومت در حشرات منجر شود، که این می‌تواند موجب عدم کارآیی این مواد در آینده شود.
 • تاثیر بر حیوانات خانگی؛ حشره کش‌های شیمیایی ممکن است برای حیوانات خانگی مضر باشند، به خصوص اگر حیوانات به طور مستقیم با این مواد در تماس باشند.
 • تاثیر بر کودکان و افراد آسیب‌پذیر؛ کودکان، زنان باردار و افرادی با مشکلات سلامتی خاص ممکن است نسبت به تاثیرات حشره کش‌های شیمیایی حساس‌تر باشند و بیشتر دچار مشکل شوند. استفاده از مواد شیمیایی حشره‌کش می‌تواند حتی در رشد جنین و بهره‌ی هوشی آن اختلال ایجاد کند.

به منظور کاهش مضرات احتمالی، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • انتخاب محصولات معتبر و تایید شده توسط مراجع و مراکز بهداشتی.
 • مطالعه‌ی دقیق دستورالعمل‌ها و راهنمای محصولات و رعایت دقیق آن‌ها.
 • استفاده‌ی با دقت از مواد حشره کش، به مخصوص در مکان‌هایی که کودکان یا سالماندان یا افراد با شرایط خاص حضور دارند.
 • در صورت امکان، انتخاب روش‌های طبیعی و غیرشیمیایی برای کنترل حشرات می‌تواند راه حل بهتری باشد.
 • مشاوره با متخصص درمان آلرژی یا پزشک در مورد استفاده از حشره کش‌ها، به خصوص اگر شما یا افراد خانواده دارای حساسیت‌های آلرژیک هستند.
 • ترک خانه پس از فرایند سمپاشی به مدت چند ساعت

لازم به ذکر است درباره‌ی معایب دستگاه‌های دفع حشرات برای انسان‌ها مورد خاصی ثبت نشده که بخواهیم به آن‌ها اشاره کنیم چون کاملا بی‌خطر هستند. هرچند باید حتما دفترچه‌ی راهنمای این محصولات را قبل از استفاده مطالعه کنید. با این حال شاید این دستگاه‌ها گاهی اوقات با ارسال صدا، باعث ناراحتی حیوانات خانگی شوند. چون این صداها از محدوده‌ی شنوایی انسان‌ها خارج هستند.

مزایای استفاده از حشره‌کش‌های برقی و فراصوت

مضرات دستگاه دفع حشرات ایران دی اچ

اما در رابطه با دستگاه‌های دفع حشرات نمی‌توان خیلی نگران بود البته که برخی از افراد از مضرات دستگاه دفع حشرات برای انسان یا حتی حیوانات خانگی نگران هستند اما در صورتی که به سراغ دستگاه‌های باکیفیت بیایید، هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت چون این دستگاه‌ها ماده‌ی سمی ندارند که برای انسان‌ها مضر باشد. حنی اگر حشره از بین ببرند، با روش خاص خود این کار را انجام می‌دهند. با این حال آن دسته از دستگاه‌های برقی که قرص را تبخیر می‌کنند، ممکن است با ایجاد بو باعث آزار افراد حساس شوند اما ضرر آن‌ها زیاد نیست. مزایای استفاده از دستگاه فراصوت دفع حشرات یا دستگاه برقی کشنده‌ی حشرات شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم نیاز به ترک خانه
 • به محیط زیست آسیبی نمی‌رسد
 • کاهش هزینه در درازمدت و همچنین بسیار به صرفه برای مجموعه‌های بزرگ مثل رستوران، تالار و…
 • بدون بو
 • بدون ضرر برای انسان، حیوانات خانگی، کودکان و سالمندان
 • برخی از این دستگاه‌ها از سیستم عقیم کردن حشرات بهره می‌برند که باعث رفع دائمی حشرات می‌شوند.

بهترین دستگاه دفع حشرات؛ کلام پایانی

به صورت کلی، دو نوع دستگاه برای رهایی از شر حشرات مزاحم وجود دارد که یکی کشنده‌ی حشرات و دیگری دافع آن است. اینکه کدام دستگاه را انتخاب کنید کاملا به نیازتان بستگی دارد. در رابطه با اثربخشی آن‌ها باید بگوییم بسته به نوع محصولی که خریداری می‌کنید، ممکن است نتایج متفاوتی را هم دریافت کنید. طبیعتا خرید دستگاه‌های ارازن، نتیجه‌ی خیلی مطلوبی را در پی نخواهد داشت. در رابطه با مضرات این دستگاه‌ها هم باید گفت به خاطر عدم وجود مواد سمی درون آن‌ها، خطر خاصی برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند و در نتجه بسیار بهتر از حشره‌کش‌های اسپری، پودری یا مایع هستند.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.
سوالات رایج درباره‌ی بهترین دستگاه دفع حشرات
دستگاه حشره کش دی اچ چیست؟
دی اچ در واقع یک نوع دستگاه نیست بلکه نام برندی است که در زمینه‌ی تولید دستگاه دفع حشرات فعالیت می‌کند. این شرکت عمدتا دستگاه دفع حشرات فراصوت تولید می‌کند که برای انسان ضرر خاصی ندارد.
آیا دستگاه حشره کش برقی، در کشتن حشرات موثر است؟