بلفاروپلاستی پتوز یا Ptosis Blepharoplasty و معجزه‌یِ جوانی

بلفاروپلاستی پتوز یا Ptosis Blepharoplasty و معجزه‌یِ جوانی

شم‌ها یکی از ویژگی‌‌های منحصربه‌فرد ظاهری هر فردی به حساب می‌آیند. زمانی که پلک‌های بالایی چشم دچار افتادگی می‌شوند دیگر همانند قبل منعکس‌کننده‌یِ زیبایی و احساسات شخص نخواهند بود. این افتادگی نه تنها بر زیبایی و جذابیت فرد تاثیر می‌گذارد بلکه بینایی او را نیز ضعیف می‌کند؛ اما خوشبختانه بلفاروپلاستی پتوز یا Ptosis Blepharoplasty برای حل این معضل به کمک آمده است تا با جراحی تخصصی پلک فوقانی افتادگی چشم را رفع کند.

در عمل بلفاروپلاستی پتوز در واقع پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود تا ضعف بینایی درمان شود و زیبایی و جوانی به چهره‌یِ فرد بازگردد. ما در این مطلب قصد داریم شما را با علت‌های مختلف بروز این عارضه، عوارض و مشکلات پس از عمل و نکاتی که پس از آن باید رعایت شود، صحبت کنیم.

پتوز چیست؟

پتوز پلک یک اصطلاح پزشکی است که به افتادگیِ پلک‌های بالایی چشم اشاره دارد. در این عارضه، عضلات بالایی چشم توانایی خود را برای بالا‌بردن پلک‌ بالایی از دست می‌دهند یا به درستی عمل نمی‌کنند. در نتیجه هم بینایی محدود می‌شود و هم چشم کوچک‌تر از آن چه که هست، به نظر می‌آید.

در بعضی موارد این عارضه ضعیف یا متوسط است؛ اما گاهی به حدی شدید می‌شود که بینایی را مختل می‌کند. در برخی از بیماران که درگیر پتوز شدید هستند برای دید بهتر باید پلک یا ابروهای خود را بلند کنند. این اختلال همراه با عوارض جانبی همچون خستگیِ چشم و سردرد است.

علل پتوز چشم

عوامل مختلفی در پتوز پلک نقش دارند، اختلالات مادرزادی و ارثی و برخی اختلالات عصبی_عضلانی از جمله این عوامل هستند.شایع‌ترین علتی که موجب پتوز پلک فوقانی می‌شود با افزایش سن ارتباط دارد. با افزایش سن عضلات توانایی خود را مثل گذشته نخواهند داشت.

شاید به ذهنتان خطور کند که شاید خودارضایی سبب مشکلات چشم همچون افتادگی آن شود. می‌توانید با پزشکان متخصص پوست در وب‌سایت درمانکده صحبت کنید تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

برخی کودکان هم با این عارضه به دنیا می‌آیند و به آن پتوز مادرزادی می‌گویند. افتادگی پلک بالا، نشانه و علامت بارزی است که در این کودکان منجر به تشخیص می‌شود. این کودکان چانه خود را برای دید بهتر بالا می‌آورند یا گاهی ابرو و سر خود را بالا می‌برند. این رفتارها خود سبب‌ساز مشکلات سر و گردن در مراحل بعدی رشد برای آن‌ها خواهد بود.

پتوز مادرزادی

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی اصطلاحی کلی و عمومی برای هر مدل از عمل‌های جراحی پلک‎ها است. در این عمل نقص، عیوب و شکل نامناسب پلک‌ها اصلاح می‌شود. در عمل بلفاروپلاستی، پوست، چربی و بافت اضافیِ چشم برداشته می‌شود تا چشم‌ها زیبایی و ظاهری دل‌پذیرتر پیدا کند یا دید فرد بهبود یابد.

در بسیاری از عمل‌های بلفاروپلاستی، پلک‌های بالا درگیر هستند و در وضعیت پتوز قرار دارند. بلفاروپلاستی پتوز اصطلاحی برای جراحی پلک فوقانی است.

تفاوت عمل پتوز با بلفاروپلاستی

در این دو روش بافت ظریف اطراف پلک درگیر است. بلفاروپلاستی یا لیفت پلک، عمل زیبایی چشم به‌حساب می‌آید. در بلفاروپلاستی پف، چربی و چروک اطراف چشم هدف قرار می‌گیرد؛ اما برخلاف بلفاروپلاستی، پتوز، عملی تخصصی برای ترمیم و درمان چشم است. در عمل پتوز عضله پلک سفت یا کوتاه می‌شود تا پلک بار دیگر به اندازه کافی و مناسب بلند و باز شود.

عوارض و مشکلات پس از بلفاروپلاستی پتوز

عوارض و مشکلات عمل‌ بلفاروپلاستی پتوز هنگامی که توسط جراح ماهر و بهترین دکتر پوست تهران انجام می‌شود، به حداقل ممکن می‌رسند و بیمار از عمل خود رضایت کامل دارد. البته گاهی با عوارضی همراه است. عدم تناسب ارتفاع دو پلک نسبت به هم از معمول‌ترین عوارض این جراحی است. البته جای نگرانی نیست و برای حل این مشکل می‌توان از جراحی‌های تکمیلی استفاده کرد.

همانطور که گفتیم احتمال بروز عوارض پس از عمل بلفاروپلاستی پتوز کم است و معمولا گذرا هستند؛ اما این عوارض می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

·هماتوم:در اکثر مواقع مشکل جدی ایجاد نمی‌کند؛ البته اگر خیلی بزرگ بود آن را تخلیه می‌کنند.

·عفونت:عفونت بسیار نادر است و معمولا عفونت‌های سطحی در بخیه‌ها ایجاد می‌شود. این عفونت به‌راحتی با تجویز قطره‌های چشمی و مراقبت‌های موضعی درمان می‌شود.

·اسکارها یا جای زخم‌های غیرطبیعی: این نوع عارضه نادر است.

· کیست‌های اپیدرمی : این کیست‌ها معمولا در امتداد جای زخم ظاهر می‌شوند و اغلب خودبه‌خود محو می‌شوند.

·اختلالات ترشح اشک: اشک ریزی یا خشکی چشم غیر‌طبیعی؛ این وضعیت قبل از عمل توسط پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

·پتوز(مشکل باز کردن کامل پلک فوقانی): این مورد نادر است

·لاگوفتالموس: عدم توانایی در بستن کامل پلک فوقانی؛ این مورد در روزهای بعد از عمل طبیعی است؛ اما در صورت تداوم باید توسط پزشک بررسی شود.

·در موارد استثنایی احتمال دوبینی، گلوکوم (فشار خون چشم) و حتی نابینایی وجود دارد.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

طی ساعات یا چندین روز پس از عمل، ممکن است بیمار کمی تاری دید داشته باشد. بعد از عمل بلفاروپلاستی، بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود برگردد. البته توصیه می‌شود در هفته اول بعد از عمل فعالیت ورزشی انجام نشود و از هفته دوم با اجازه پزشک تمرینات ورزشی از سر گرفته شود.

نکاتی برای بازیابیپس از عمل بلفاروپلاستی پتوز

پس از عمل بلفاروپلاستی پتوز، مهم است که بیمار توصیه‌ها و نکاتی رارعایت کند. این نکات در زیر ذکر شده است:

  • بیمار پس از عمل سر خود را باید بالا نگه دارد و به پشت بخوابد.
  • بیمار از فعالیت‌های بدنی اجتناب کند؛ زیرا این‌گونه فعالیت‌ها سبب خون‌ریزی احتمالی، پارگی بخیه‌ها یا ضربه به ناحیه چشم می‌شود.
  • برای بهبود و جلوگیری از عفونت، دور چشم با محلول نمکی تمیز شود.اگر بیمار درد و تورم داشت، مسکن یا ضد التهاب استفاده شود.
  • ·مطابق با دستور پزشک پماد یا قطره چشمی استفاده شود.
  • در چندین هفته بعد از عمل وسایل آرایشی استفاده نشود.

سخن پایانی

با افزایش سن یا به‌طور ارثی و مادرزادی پلک‌های بالایی شکل و کارکرد مناسبی نخواهند داشت. این تغییرات بر زیبایی و عملکرد بینایی تاثیر می‌گذارد. بلفاروپلاستی عملی است که در آن فرم پلک بالایی اصلاح می‌شود. قبل از عمل باید این عارضه توسط پزشک بررسی شود تا خطرات احتمالی و زمان عمل تعیین شود.

اگر در زمینه‌ی درمان و تشخیص سوالی دارید می‌توانید به وب‌سایت درمانکده مراجعه کنید و از پزشکان متخصص کمک بگیرید. در وب‌سایت درمانکده شما با متخصصان حرفه‌ای و مجرب در تماس خواهید بود. بهترین دکترهای پوست تهران، دکتر روانپزشک و…. از جمله پزشکان این سایت هستند.