برای شرکت در تور اروپا چه مدارکی لازم است؟

برای شرکت در تور اروپا چه مدارکی لازم است؟

نوروز، پرتقاضاترین فصل سفرهای داخلی و خارجی است. غیر از کشورهایی که برای سفر به آن‌ها نیازی به اخذ ویزا نیست (مانند ترکیه) برای شرکت در تور اروپا و صدور ویزای شنگن، مدارک زیادی مورد نیاز است.

قسمت سخت سفرهای خارجی (به خصوص در حوزه شنگن) دریافت ویزا است. آماده کردن این مدارک ممکن است چند روزی از شما وقت بگیرد، پس اگر برای نوروز ۱۴۰۳ قصد سفر تفریحی به خارج از ایران را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که هرچه سریع‌تر مدارک مورد نیاز برای سفر خود را آماده کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که به صورت انفرادی برای سفرهای اروپایی اقدام به دریافت ویزا نکنید زیرا احتمال ریجکت شدن شما بسیار بالا خواهد بود.

در ادامه مهم‌ترین مدارک مورد نیاز تور اروپا را از زبان آژانس مسافرتی ایوار مرور می‌کنیم: لازم به ذکر است که تمام مدارک، نیاز به ترجمه رسمی به زبان انگلیسی دارند. (بدون نیاز به تائیدیه دادگستری و امور خارجه)

1) اصل گذرنامه با امضاء، به همراه گذرنامه‌های قبلی

الف) مدت اعتبار حداقل ۶ ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبه‌روی هم

ب) ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر الزامی است.

2) 3 قطعه عکس ۴.۵ *۳.۵ رنگی، تمام رخ با زمینه روشن، کاملاً از روبه‌رو، بدون لبخند، بدون عینک به صورتی که گردی صورت کاملاً مشخص باشد و ۷۰ تا ۸۰ درصد عکس، چهره فرد باشد. حداکثر برای ۶ ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

3) اصل و ترجمه شناسنامه

۴) اصل گردش حساب ۳ ماهه با مهر و امضاء بانک فقط به زبان انگلیسی.

* زمان صدور گواهی حساب بانکی حداکثر ۱۰ روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد و سایز پرینت بانکی A۴ باشد.)

الف) گواهی تمکن به زبان انگلیسی برای سپرده‌های بانکی به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی از طرف بانک، همراه با مهر شعبه و امضاء بانک

* نرخ معادل مانده حساب ها در تمکن یورو باشد.

* باید حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان باشد.

۵) اصل سند مالکیت

۶) اصل و ترجمه مدارک شغلی :

الف) پزشکان : پروانه مطب یا حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی (معتبر برای سال جاری)

ب) وکلا : پروانه وکالت

ج) مشاغل دولتی: حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه)، سمت و نام فرد امضا کننده گواهی شغلی، ۳ فیش حقوقی آخر

بازنشسته‌ها: آخرین حکم بازنشستگی، آخرین فیش حقوق

ه) مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر از شرکت مربوطه (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه)، سمت و نام فرد امضا کننده گواهی شغلی، به همراه ۳ فیش حقوقی آخر و سابقه بیمه تامین اجتماعی

و) در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / آگهی تاسیس، آخرین آگهی تغییرات مربوط به سمت‌های شغلی و تغییر آدرس شرکت/ کارت مباشرت (در صورت ارائه کارت مباشرت، ارائه جواز کسب اصلی الزامی است.)

* ارائه مدارک مالی شرکت برای افرادی که در روزنامه رسمی سمت دارند الزامی است.

ز) معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه)، سمت و نام فرد امضا کننده گواهی شغلی، به همراه ۳ فیش حقوقی آخر

ح) دانش آموزان، دانشجویان: اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل

7) برای فرزندان زیر ۱۸ سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند رضایتنامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد.

8) اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌های خانه‌دار

* تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل و دقیق

* چک رمزدار یا ضمانت‌نامه بانکی حداقل به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان در وجه آژانس محل ثبت نام جهت ضمانت حسن اجرای تعهدات که پس از بررسی مدارک در صورت نیاز به ضمانت‌های بیشتر متعاقباً اعلام می‌گردد.

برای شرکت در تور اروپا چه مدارکی لازم است؟

لازم به‌ذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر در خواست شود که تهیه و ارائه آنها برای اخذ ویزا الزامی است. این مدارک تقریبا برای ورود به هر کشور حوزه شنگن لازم است اما اگر بخواهید از سفارتخانه‌هایی نظیر اسپانیا اقدام کنید، حتما نیاز به ارائه سند ملکی دارید که ارائه آن برای سفارتخانه‌هایی نظیر فرانسه الزامی نیست.

اگر قصد سفر به قاره سبز را دارید، بهترین راه پیش پای شما، تورهای گروهی است زیرا تمامی مدارک شما توسط کارشناسان ویزا و مدارک در دفتر آژانس بررسی و در صورت مشکل یا کسری، قبل از ارجاع به سفارت، تکمیل خواهد شد. همچنین به دلیل اعتبار آژانس نزد سفارت در جهت اجرا تور تفریحی، ویزای شما به راحتی صادر می‌شود، به دلیل همین اعتبار است که غیر از مدارک مورد نیاز سفارت، آژانس به ازای هر شخص، ضمانت بازگشت مشخصی تعیین می‌کند که مبلغ آن به سابقه سفرهای قبلی، وضعیت شغلی، مدارک ملکی و … بستگی دارد. مبلغ ضمانت بازگشت به صورت ریالی خواهد بود اما در وجه آژانس نیست، بلکه در حساب خود مسافر بلاک می‌شود و فقط یک برگه ضمانت که از سمت بانک صادر شده به آژانس تحویل داده می‌شود. اگر علاقه‌مند به سفرهای گروهی نیستید، می‌توانید با دریافت خدمات هتل و پرواز، ویزای شنگن خود را دریافت کنید و برای سفر آماده شوید. در سفرهای انفرادی نیز، باید ضمانت بازگشت به آژانس هواپیمایی ارائه دهید، اما دیگر مجبور به سفر در قالب گروه نخواهید بود.