بدترین و بهترین رنگ اتاق خواب که تاثیر چشمگیری بر خواب دارند

بدترین و بهترین رنگ اتاق خواب که تاثیر چشمگیری بر خواب دارند

به نقل از دیجیکالا:

اتاق خواب جای امنی است که می‌توانیم در آن خود واقعی‌مان باشیم. بسیاری از افراد می‌خواهند رنگ اتاق خوابشان به گونه‌ای باشد که احساس قابل اعتماد بودن داشته باشند و اینکه خود واقعیشان کیست را بازتاب کند. اما در عین حال اتاق خواب باید احساس راحتی داشته باشد و بهترین خواب شبانه را فراهم کند. انتخاب رنگ اتاق خواب تاثیر شگرفی بر میزان احساس آرامش و میزان آرامشی که در زمان استراحت دارید می‌گذارد. بر اساس گفته‌ی کارشناسان از یک سری رنگ‌ها در اتاق خواب نباید استفاده کنید. در این مطلب به بررسی این رنگ‌ها پرداخته‌ایم.

جایی که هر شب می‌خوابید نقش حیاتی‌ای در کیفیت خوابتان ایفا می‌کند. درست است که تشک جزء مهمی در استراحت خوب شبانه است اما تاثیر رنگ چگونه است؟

رنگ بر خلق‌و‌خو و خواب ما تاثیر می‌گذارد. هنگامی که مضطرب یا خشمگین هستیم در مقایسه با زمانی که آرام و خوشحال هستیم سخت‌تر خوابمان می‌برد.

در صورتی که بخواهید اتاق خواب را دوباره رنگ کنید مطمئن شوید خودتان را با رنگ‌هایی که به خوابیدنتان کمک کرده و باعث می‌شوند پرانرژی بیدار شوید احاطه کنید.

آیا رنگ بر خواب تاثیر دارد؟

تاثیر رنگ اتاق خواب بر خواب

رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌و‌خو، احساسات و رفتار تاثیر بگذارند. رنگ‌های مختلف می‌توانند برای برانگیختن برخی احساسات از پرخاشگری و عصبانیت تا آرامش و خوشحالی استفاده شوند.

دکور اتاق خواب تاثیر شگرفی بر کیفیت و کمیت خواب شبانه دارد. به دلیل اینکه رنگ می‌تواند احساسات خاصی را در شما ایجاد کند چرا نباید در اتاق خواب از رنگ‌هایی استفاده کنید که آرامش و انرژی مثبت را در اتاق خوابتان به جریان بیندازند؟

رنگ‌های پاستلی و خنثی اغلب برای خواب بهتر از رنگ‌های شاد هستند زیرا رنگ‌های برجسته انرژی‌ بخش هستند. درک روشی که این رنگ‌ها بر خلق‌و‌خو تاثیر می‌گذارند باعث می‌شوند فضای خواب خود را برای خواب بهتر آماده کنید.

بهترین رنگ‌ها برای اتاق خواب رنگ‌هایی هستند که احساس شادی، آرامش و ایمنی را ایجاد کنند. با وجود اینکه بهترین رنگ‌های بهبود دهنده‌ی خواب، فرد به فرد متفاوت است اما به صورت کلی لیستی از بهترین رنگ‌های اتاق خواب و فوایدی که دارند را در ادامه آورده‌ایم.

بهترین رنگ‌ها

بهترین رنگ‌های اتاق خواب

۱. آبی

هنگامی که از شما خواسته می‌شود یه صحنه‌ی آرام‌بخش را تصور کنید چه رنگی به ذهنتان می‌آید؟ اغلب اوقات این رنگ آبی است. ما رنگ آبی را در آسمان و در دریا هر روز می‌بینیم. رنگ آبی احساس آرامش و راحتی را بهبود می‌دهد. همچنین می‌تواند باعث ایجاد احساس اعتماد، ثبات و قابل اعتماد بودن شود.

یکی از مطالعاتی که انجام شده نشان داده که اتاق خواب آبی بهترین خواب شبانه را در مقایسه با سایر رنگ‌ها فراهم می‌کند. استفاده از رنگ آبی در اتاق خواب باعث ایجاد احساس امنیت و آرامش می‌شود. در نتیجه یکی از بهترین رنگ‌های اتاق خواب است.

نکته: هنگام انتخاب رنگ آبی به دنبال انواع روشن‌تر آبی باشید. آبی روشن و آبی آسمانی را برای دیوارهای اتاق خواب خود در نظر بگیرید.

۲. سبز

رنگ سبز نمادی از طبیعت است و از آنجایی که اثر آرامبخشی تولید می‌کند مزایای بسیاری برای جسم و ذهن دارد. این رنگ با آرامش همراه است و همین مساله آن را برای خواب ایدئال می‌سازد. توصیه می‌شود برای اتاق خواب به جای سبز روشن از سبز مریم گلی استفاده کنید. رنگ سبز مریم گلی ملایم‌تر و برای خواب مناسب‌تر است.

نکته: افزودن گیاهان به اتاق خواب یک روش عالی برای افزودن رنگ بدون زیاده‌روی است.

۳. صورتی روشن

ممکن است صورتی روشن نخستین انتخاب شما برای اتاق خواب نباشد اما باید بدانید که رنگ صورتی و به ویژه صورتی روشن لطافت خاصی را نشان می‌دهد. صورتی آرام‌بخش است و می‌تواند جذاب باشد. در صورتی که زندگی شلوغ و پر استرسی دارید اتاق خواب خود را به رنگ صورتی رنگ کنید.

نکته: حتما مجبور نیستید که از رنگ صورتی برای دیوارهای اتاق خود استفاده کنید بلکه می‌توانید پتو یا بالشت خود را به رنگ صورتی انتخاب کنید.

۴. سفید

سفید روشن‌ترین رنگ در طیف رنگ‌ها است که نمادی از آرامش به شمار می‌رود و همین مساله آن را به یک انتخاب عالی برای رنگ اتاق خواب تبدیل می‌کند. سفید تمیز و براق است و می‌تواند راحتی و امیدواری را به همراه بیاورد. همه‌‌ی این فواید رنگ سفید را به یک رنگ عالی برای اتاق خواب تبدیل کرده‌اند.

نکته: لحاف‌های سفید هم خیلی راحت و شیک هستند. آن‌ها را با یک فرش رنگ روشن ست کنید.

۵. بژ

بژ تناژ روشن و خنثایی دارد که همین مساله آن را به گزینه‌ی جذابی برای دکوراسیون داخلی تبدیل کرده است. بژ مدل گرم‌تر رنگ سفید در نظر گرفته می‌شود. به دلیل مشابهت‌هایی که رنگ سفید با رنگ بژ دارد، نمادی از آرامش و سادگی است. بژ ساده و ملایم است و یک مکمل عالی برای سبز مریم گلی در اتاق خواب به شمار می‌رود.

نکته: از رنگ بژ در دیوارها، تختخواب یا وسایل برای داشتن اتاق خواب آرام استفاده کنید.

بدترین رنگ‌ها

بدترین رنگ‌های اتاق خواب

۱.مشکی

رنگ مشکی در کنار تیره کردن اتاق باعث می‌شود اینگونه به نظر برسد که اتاق کوچک‌تر از اندازه‌ی واقعی‌اش است. با وجود اینکه تیرگی مشکی ممکن است به خوابیدن در شب کمک کند اما توانایی‌تان را برای بیدار شدن در صبح کاهش می‌دهد. تاریکی همچنین از نظر روانشناسی انرژیتان را هم کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود از رنگ‌آمیزی هر چهار دیوار از بالا تا پایین به رنگ مشکی اجتناب کرده و در عوض خلاقیت خود را با به کار گیری نقاشی و انتخاب دیوار جزئیات یا کنار گذاشتن لبه‌ها به کار بگیرید.

۲. نئونی

همیشه باید از استفاده از رنگ‌های نئونی مانند لیمویی الکتریکی و مغناطیسی اجتناب کنید زیرا انرژی و هیجان را به اتاق خواب می‌آورند. جنب و جوش فضایی را ایجاد می‌کند که آرام شدن و به سکون رسیدن آن یعنی همان چیزی که هدف اتاق خواب است چالش برانگیز است.

در عوض توصیه می‌شود از تناژ‌های روشن‌تر طوسی و بژ استفاده کنید. این رنگ‌ها گرم هستند و به آرامش بدن در هنگام خواب کمک می‌کنند.

۳. زرد

زرد یک رنگ بسیار محرک است همچنانکه رنگ روشنایی است و آن را با خورشید و صبح‌ها که بیشترین میزان هوشیاری را داریم مرتبط می‌دانیم. با وجود اینکه انتخاب رنگ زرد برای اتاق خواب برای روز بسیار مناسب است اما افرادی که این رنگ را انتخاب می‌کنند شب‌ها سخت به خواب می‌روند.

۴. قرمز

قرمز هم مانند زرد یک رنگ محرک است. با وجود اینکه رنگ‌های برجسته به ویژه تناژ‌های گرم قرمز و روشن صورتی ممکن است شیک به نظر برسند اما همچنین ممکن است منجر به ایجاد احساس ناآرامی یا آشفتگی شوند. این رنگ‌ها اغلب در بازاریابی استفاده می‌شوند زیرا احساسات را بر می‌انگیزانند و این چیزی نیست که هنگام خواب خوشایندتان باشد. این رنگ‌ها برای جاهایی که فعالیت‌ها را تشویق می‌کنند مانند باشگاه یا یک فضای صمیمی مانند اتاق خانوادگی مناسب هستند. رنگ قرمز در اتاق خواب بیش از اندازه یادآور روز است.

۵. قهوه‌ای تیره

تیره بودن رنگ احساس سنگینی و گرفتگی ایجاد می‌کند و همین مساله منجر به کاهش انگیزه برای بیدار شدن در صبح می‌شود. در صورتی که به رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق خوابتان با رنگ تیره علاقه‌مند هستید بدانید که این کار عاقلانه نیست اما می‌توانید در عوض رنگ‌های خنثی را انتخاب کرده یا از آن‌ها به جای رنگ اصلی به عنوان رنگ فرعی استفاده کنید.

منابع: Reader’s Digest، Casper