با کودکی که در کیف همکلاسی‌اش دست درازی می‌کند چگونه رفتار کنیم؟

با کودکی که در کیف همکلاسی‌اش دست درازی می‌کند چگونه رفتار کنیم؟

عادت خوبی نیست. اما بعضی از دانش آموزان دست به این کار می زنند. سر کلاس هر وسیله ای از همکلاسی هایشان روی زمین می افتد یا در جامیز می ماند را برمی دارند.

مژگان مهرابی: سخت تر زمانی است که هنگام زنگ تفریح دست داخل کیف دیگران کرده و آن چه دوست دارند را به کیف خود منتقل می کنند. کافی است دانش آموزی آنها را در حین انجام این کار ببیند. آن وقت است که انگ دزد به آن ها چسبیده و مورد مواخذه قرار می گیرند. مسعود مهرابی کارشناس ارشد مشاوره تربیتی پیشنهاد می کند قبل از تنبیه کودک دبستانی بهتر است اولیا مدرسه این موضوع را ریشه یابی کنند.

بی اجازه دست نزن

بی اجازه دست زدن به وسایل دیگران یکی از متداول‌ترین مسائلی است که در مدارس دیده می‌شود. البته گاهی اوقات جلوه دزدی پیدا می کند. به گفته این مشاوره تربیتی، خیلی از این بچه ها در خانواده های تحصیل کرده و متمول به دنیا آمده اند و اصلا نیاز مالی ندارند. او در این باره توضیح می دهد: «بی‌توجهی والدین نسبت به نیازهای عاطفی فرزندان، جدایی پدر و مادر، مشکلات مالی، سخت‌گیری‌های زیاد، وجود خواهر و برادرهای زیاد به طوری که دانش‌آموز نتواند از وسایل خودش استفاده کند از جمله مواردی است که کودک دست به سرقت می زند. البته ممکن است در محیط مدرسه هم رفتارهای نامناسبی از سوی معلم یا اولیاء مدرسه با او شده باشد. آزار و اذیت توسط دوستان هم خود عامل دیگری است تا او ناراحتی و خشمش را به صورت دزدی از دیگران نشان دهد.»

پدر و مادرها نظارت کنند

برچسب دزد زدن به دانش آموزی که ۷ یا ۸ سال دارد فقط او را به سوی بحران سوق می دهد. مهرابی چند راه حل ارائه می دهد. از خانواده ها می خواهد به هنگام بازگشت فرزند خود از مدرسه به طور نامحسوس وسایل آنها چک کنند. او می گوید: «در صورتی که پدر یا مادر مداد یا پاکن ناآشنایی در کیف فرزندش دید از او پرس و جو کند و به او آگاهی دهد که برداشتن وسایل دیگران بدون اجازه عنوان بدی دارد. معنای دزدی را کامل برای بچه شرح دهد. بعضی از بچه ها حتی نمی دانند کارشان اشتباه است. این موضوع در کودکان پیش دبستانی و کلاس اول بیشتر دیده می شود.»

کودکتان را مسئولیت پذیر بار بیاورید

با دادن آگاهی کودک متوجه خطای خود می شود اما اگر به کار بد خود ادامه داد، باید به او تذکر داد. این مشاوره توصیه می کند: «وقتی الگوی دزدی در گذشته هم بوده، لازم است روش شدیدتری را پیش‌رو بگیرید. اگر دانش‌آموز، خیلی کم‌سن است، مطمئن شوید که می‌داند دزدی کاری اشتباه است. چیزی که دزدیده را از او پس بگیرید. از او بخواهید که عذرخواهی کند و مسئولیت کارش را به عهده بگیرد. همچنین به او بفهمانید اگر کسی لوازمش را بدون اجازه بردارد چه احساسی پیدا می کند.» چه خوب والدین به فرزند خود مسئولیت پذیری را یاد دهند. به طور مثال وجهی را به عنوان پول تو جیبی به او بدهند و بخواهند خرج کردن را مدیریت کند. دانش آموزانی که خود پول داشته باشند تمایل کمتری به دزدی دارند.