با این خوراکی‌ها کودک خود را باهوش کنید

با این خوراکی‌ها کودک خود را باهوش کنید

غذای کودک، تاثیر زیادی بر هوش و توانایی ذهنی او دارد. اطلاع از خواص غذایی مواد مختلف به مادران کمک می‌کند در آشپزی و تهیه غذای کودک علاوه بر طعم مواد خوراکی به ویژگی‌های تغذیه‌ای آنها هم توجه کنند و با استفاده از مواد مفید در برنامه غذایی فرزندشان، زمینه رشد و بالندگی ذهنی او را به وجود آورند.

مواد غذایی زیر پیشنهاد زهرا مولایی، کارشناس تغذیه، برای تقویت هوش کودکان است. او می‌گوید: «با گنجاندن مواد غذایی مناسب در برنامه تغذیه کودک، علاوه بر تامین نیازهای تغذیه‌ای اودر سنین رشد، زمینه‌ای را به وجود می‌آوریم که فرزندمان در بزرگسالی نیز ذائقه غذایی سلامت محوری داشته باشد.»مولایی استفاده از این مواد غذایی را در سنین زیر ۱۴ سال ضروری می داند.

سبزیجات خوراک مغز کودک

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم پیچ غنی از آهن و ویتامین‌ها هستند، که به رشد مغز در کودکان کمک فراوانی می‌کنند. احتمال دارد کودک شما از خوردن همه‌ی سبزیجات متنفر باشد، اما شما می‌توانید با استفاده از ترفندهای مختلف، سبزیجات را به غذای کودک اضافه کرده و کودکتان را به خوردن سبزیجات علاقه‌مند کنید.

ماست محرک رشد مغز کودک

ماست منبع ویتامین ب و پروتئین‌ها است که در بهبود عملکرد و رشد بافت‌های مغزی، بسیار مفید است. ماست حاوی باکتری‌های پروبیوتیک است که سبب بهبود و سلامت دستگاه گوارش کودکان می‌شود.

تخم مرغ ضروری برای عملکرد مغز

تخم مرغ یک منبع غنی از پروتئین و همچنین حاوی مقادیر مناسبی از کولین است. کولین، یک ماده غذایی لازم برای عملکرد صحیح و رشد مغز است.

ماهی موثر بر تقویت حافظه

ماهی از بهترین مواد غذایی برای رشد مغز کودکان است. ماهی‌هایی مانند ماهی آزاد، ساردین و ماهی تن، منبع غنی از ویتامین د و اسیدهای چرب امگا ٣ هستند که از آسیب‌های حافظه‌ای در سنین بالاتر جلوگیری می‌-کند ومانع از دست دادن حافظه می‌شود. اسیدهای چرب امگا ٣، سیستم ایمنی بدن کودک شما را تقویت می‌کند.

لوبیا آرامش بخش است

لوبیا منبعی غنی از پروتئین گیاهی است. مصرف لوبیا مخصوصا لوبیای قرمز برای افزایش حافظه و ایجاد آرامش مفید است و از اختلالات ذهنی جلوگیری می‌کند.

آجیل برای افزایش حوصله

گردو، بادام، تخم کتان و دانه‌های روغنی را می‌توانید با اطمینان به رژیم غذایی فرزند خود اضافه کنید. آجیل و دانه‌ها پر از پروتئین و اسیدهای چرب ضروری برای افزایش حوصله کودک شما بوده و سیستم عصبی کودک شما را سالم نگه می‌دارد.