این بیماری تی‌رکس‌ها را منقرض کرد

این بیماری تی‌رکس‌ها را منقرض کرد

به‌گفته دانشمندانی که روی دایناسورها تحقیق می‌کنند، علائمی از بیماری آرتروز در دایناسورهای قاتل با نام تی‌رکس پیدا شده است. گویا این گونه از دایناسورها از ناراحتی کمر و زانوها رنج می‌بردند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سان: کارشناسان می‌گویند تروپودها، جانوران دوپای شبیه تیرانوزاروس، نیز در اثر بیماری‌های استخوانی آسیب دیده‌اند. این یعنی که شکارچیان وحشی که برای قدرت و سرعت ساخته شده‌اند -مانند تی رکس‌ها، آلوساروس‌ها و ولوسیراپتورها احتمالا مانند انسان‌های رنج‌دیده از درد سرگردان بوده‌اند.

فسیل‌ها و نشانه‌هایی از مهره‌های ساییده شده و رشد عجیب استخوان‌های پای سه تروپود در حفاری‌های آمریکای جنوبی نشان‌دهنده این مشکل است. دکتر ماتیا بایانو، نویسنده این مطالعه، از دانشگاه ملی‌ریونگرو در آرژانتین، معتقد است که برخی از دایناسورهای غول پیکر با آرتروز یا حتی نقرس از بین رفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

هر دو بیماری تورم دردناکی را در مفاصل ایجاد می‌کند و ممکن است در اثر جراحات، کهولت سن یا اضافه وزن ایجاد شوند. پشت و پاهای عقب، اصلی‌ترین نواحی مشکل‌دار دایناسورها بوده‌اند، اما در فک و بازوهایشان نیز آسیب استخوانی دیده شده است.