اینستاگرام دختر را بعد از شنیدن جواب رد هک کرد و …

اینستاگرام دختر را بعد از شنیدن جواب رد هک کرد و …

رئیس مرکز تشخیص و پیشگری پلیس فتا گفت: به طور کلی تصاویری که ما اجازه دسترسی به آن‌ها را به کسی نداده‌ایم، تصاویر خصوصی ما محسوب می‌شوند و انتشار تصاویر خصوصی افراد در فضای مجازی جرم است.

به گزارش همشهری آنلاین، سرهنگ علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا، در خصوص انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و راهکارهایی در مواجهه با آن گفت: به طور کلی تصاویری که ما اجازه دسترسی به آن‌ها را به کسی نداده‌ایم، تصاویر خصوصی ما محسوب می‌شوند. این تصاویر می‌تواند در یک گفت‌وگوی خصوصی برای کسی فرستاده شده باشد یا از طریق هک شدن تلفن همراه به دست آمده باشد. البته این موضوعات حقوقی بوده و بهتر است از باب حقوقی به آن‌ها پرداخته شود. ما باید در نظر داشته باشیم که در قبال تصاویری که از دیگران دریافت می‌کنیم، مسئولیتی حقوقی داریم و باید از آن‌ها مراقبت کنیم.

وی افزود: یکی از دلایل اهمیت مراقبت از تصاویر خصوصی این است که امروزه آن‌ها بخشی از زندگی ما بوده و به صورت مداوم با آن‌ها درگیر هستیم. لو رفتن این تصاویر باعث می‌شود که دیگران به نوعی وارد زندگی شخصی ما بشوند. در ادامه این موضوع می‌تواند چالش‌هایی از جمله مشکلات روحی و روانی و حتی طلاق را به دنبال داشته باشد.

بازداشت ۳۰۰ نفر در یک پارتی شبانه ؛ تالار پلمب شد

رجبی اظهار داشت: نکته قابل توجه این است که ممکن است تصاویری از ما منتشر شود که ۱۰ سال بعد از آن‌ها بر علیه ما استفاده شود. برای مثال انتشار عکس‌های قدیمی یک شخص می‌تواند تبعات اجتماعی مخربی را برای وی در پی داشته باشد. باید در نظر داشته باشیم که ما تنها مسئول عکس‌های خود نیستیم. برای مثال انتشار عکس‌های دست جمعی بدون اجازه از افرادی که در آن حاضر هستند، به نوعی نقض حریم خصوصی دیگران نیز تلقی می‌شود.

وی در ادامه در رابطه با چگونگی انتشار عکس‌های خصوصی گفت: یکی از بارزترین دلایل سهل‌انگاری است. برای مثال زمانی که ما عکسی را اشتباهاً در گروهی می‌فرستیم، یعنی در این خصوص دچار سهل انگاری شده‌ایم. همچنین بعضاً تصور ما از حریم خصوصی اشتباه است. برای مثال ما بر این باوریم که انتشار عکس در صفحه اینستاگرامی که خصوصی است، یعنی ما از خطر مورد سو استفاده قرار گرفتن به دور هستیم، در صورتی که ما حتی به درستی دنبال‌کنندگان خود را نمی‌شناسیم.

رجبی اظهار کرد: حس انتقام‌جویی و فشار گروه‌های هم‌سال از دیگر دلایل انتشار است. همچنین شهرت‌طلبی و اشتیاق به دیده شدن از دیگر دلایلی است که ما به خصوص در نوجوانان شاهد آن هستیم. بر طبق ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی برای انتشار تصاویر خصوصی دیگران مجازاتی تعیین شده است. اگر این انتشار موجب ضرر یا هتک حیثیت کسی شود، جریمه مالی و زندان را در پی خواهد داشت.

وی افزود: به عنوان یک مثال واقعی می‌توان به انتقام پس از شنیدن جواب رد در خواستگاری اشاره کرد. فردی در تبریز بعد از شنیدن جواب رد، اینستاگرام دختر خانم را هک کرده و با دسترسی به عکس‌های خصوصی وی، آن‌ها را در فضای مجازی منتشر کرده است. در موردی دیگر در زنجان، مردی به بهانه ازدواج با دختری جوان ارتباط برقرار کرده و پس از جلب اعتماد و دریافت تصاویر خصوصی از وی، به قصد اخاذی و برقراری ارتباطات نامتعارف با وی، او را به انتشار عکس‌هایش تهدید می‌کند.

رجبی در آخر گفت: در صورت انتشار تصاویر خصوصی در پیام‌رسان‌های داخلی افراد می‌توانند با مراجعه به مرجع قضائی، به حذف این تصاویر اقدام کنند. در خصوص شبکه‌ها اجتماعی خارجی از جمله اینستاگرام، راهکار این است که صفحه را با استفاد از گزینه report گزارش کنند. اگر این فرایند گزارش توسط چند نفر انجام شود، روند حذف پیج ایجاد شده توسط اینستاگرام تسریع خواهد یافت.