اگر عمر طولانی می‌خواهید این ۱۰ عادت را کنار بگذارید

اگر عمر طولانی می‌خواهید این ۱۰ عادت را کنار بگذارید

به نقل از دیجیکالا:

فرقی ندارد که در کدام دهه از زندگی خود به‌سر می‌برید، در هر صورت کارهای زیادی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید به افزایش طول عمر خود کمک کنید. اما آیا با عادت‌های نادرستی هم که روی طول عمر تاثیر منفی دارند، آشنا هستید؟ در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ به شما می‌گوییم که کدام رفتارها و عادت‌ها را باید کنار بگذارید تا عمر طولانی داشته باشند. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

کدام عادت‌ها شما را از داشتن عمر طولانی محروم می‌کنند؟

برای اینکه امید به زندگی خود را افزایش دهید و تا پایان عمر سالم زندگی کنید، لازم است از انجام کارهای زیر بپرهیزید:

۱. خوردن غذاهای فرآوری‌شده

یکی از تغییرات مهم رژیم غذایی که در ۳۰ سال گذشته در بسیاری از کشورها رخ داده است، افزایش مصرف غذاهای فرآوری‌شده است. وقتی غذای فرآوری‌شده می‌خورید، مقدار زیادی سدیم (نمک)، چربی اشباع و قند دریافت می‌کنید، در حالی که فیبر کافی در اختیار بدن قرار نمی‌دهید. نتیجه‌ی این کار افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، فشار خون بالا، سرطان و دیابت است.

برای مثال، متخصصان توصیه می‌کنند که هر روز بیش از ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف نکنید. حتی بسیاری از سالمندان و بیماران (از جمله افراد مبتلا به پرفشاری خون) باید محدودیت بیشتری برای سدیم دریافتی خود در نظر بگیرند. این در حالی است که تعداد زیادی از مردم بیش از مقادیر توصیه شده سدیم دریافت می‌کنند.

۲. سیگار کشیدن

در صورت سیگار بودن احتمالا می‌دانید که ترک سیگار چقدر سخت است. اما اگر بدانید که کنار گذاشتن سیگار نقش مهمی در افزایش طول عمر دارد، شاید برای ترک آن انگیزه پیدا کنید. بعضی از محققان تخمین می‌زنند که سیگار کشیدن می‌تواند عمر شما را به اندازه‌ی یک دهه کاهش دهد.

ترک سیگار فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد. پس از انجام این کار، فشارخون و گردش خون بلافاصله بهبود می‌یابد و خطر ابتلا به سرطان در سال‌های باقیمانده‌ی عمر کاهش پیدا می‌کند. به خاطر داشته باشید که اعضای خانواده هم از سیگار نکشیدن شما سود می‌برند، چون دیگر در معرض دود آن قرار نخواهند داشت.

۳. کم‌تحرکی و نشستن برای مدت طولانی

برای داشتن عمر طولانی باید طبق توصیه‌های جهانی حداقل پنج روز در هفته و هر بار ۳۰ دقیقه ورزش کنید. نتیجه‌ی یک مطالعه نشان داده است که ۱۵ دقیقه ورزش روزانه با شدت متوسط به شما کمک می‌کند که سه سال بیشتر عمر کنید. این نتیجه حتی برای کسانی که بیماری قلبی-عروقی داشتند و افرادی که وزن‌شان با فعالیت بدنی کاهش پیدا نکرد، صادق بود. پیاده‌روی تند یکی از تمریناتی است که این مطالعه توانست فواید آن را ثابت کند.

توصیه می‌شود تا جایی که ممکن است پیاده‌روی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید. ۱۵ دقیقه فعالیت روزانه به ازای سه سال طول عمر بیشتر، معامله‌ی خوبی به نظر می‌رسد.

کفش ورزشی زنانه و مردانه

مشاهده همه

۴. عصبانیت

عوارض خشم برای بدن

خشم باعث می‌شود کورتیزول که یک نوع هورمون استرس است، به مقدار زیاد در بدن ترشح شود. سطح این هورمون زمانی که استرس دارید یا عصبانی هستید بالا می‌رود و روی قلب، متابولیسم و سیستم ایمنی بدن اثر منفی می‌گذارد. در تعدادی از مطالعات مشخص شده است که بالا رفتن کورتیزول با افزایش مرگ و میر همراه است.

۵. انزوا‌طلبی و گوشه‌گیری

تعاملات اجتماعی می‌توانند شما را به هدف‌تان که داشتن عمر طولانی است، برسانند. چرا که به مدیریت استرس و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند. روابط خوب شما را قوی نگه می‌دارند، در حالی که روابط بد می‌توانند شما را در یک چارچوب ذهنی منفی قرار دهند و خطر افسردگی و حتی حملات قلبی را بالا ببرند.

وقتی احساس ناراحتی می‌کنید، یکی از نزدیکان‌تان را از دست می‌دهید یا دور از خانواده و دوستان‌تان زندگی می‌کنید، ممکن است برقراری ارتباط سخت باشد. اما خوشبختانه، راه‌های زیادی برای ارتباط با افراد جدید وجود دارد. به‌عنوان مثال، می‌توانید فعالیت‌های داوطلبانه انجام دهید، عضو یک باشگاه و کتابخانه شوید یا به سایر جاهایی بروید که امکان برقراری ارتباط را برای شما فراهم می‌کنند.

۶. داشتن اهداف و انتظارات غیرواقعی

تغییر سبک زندگی می‌تواند فواید زیادی داشته باشد، اما در عین حال دلهره‌آور است. بنابراین، اگر می‌خواهید سالم غذا بخورید یا بیشتر ورزش کنید، بهتر است این کار را به‌تدریج انجام دهید.

هر بار فقط یک تغییر کوچک را انتخاب کنید. برای مثال، صبح‌ها ۱۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا برای سر کار یک ناهار سالم درست کنید. در مورد ورزش هم همان‌طور که قبلا گفتیم، حتی فعالیت‌های کوتاه‌مدت می‌توانند مزایای زیادی برای طول عمر شما داشته باشند.

تغییرات کوچک به شما کمک می‌کنند که بدون ترس و استرس از فواید آن‌ها بهره‌مند شوید. داشتن ثبات قدم از انجام یک حرکت بزرگ ولی کوتاه‌مدت مهم‌تر است. علاوه بر این، وقتی ببینید همین تغییرات کوچک چه تاثیر مثبتی روی شما داشته‌اند، برای پیروی از سبک زندگی سالم انرژی و انگیزه‌ی بیشتری پیدا می‌کنید.

۷. ترس یا انکار

از بین تمام ویژگی‌های شخصیتی که می‌تواند بر طول عمر شما تاثیر بگذارد، وظیفه‌شناسی اهمیت بیشتری دارد. چون افراد وظیفه‌شناس تمایل دارند رفتارهای سالم داشته باشند (مانند خوب غذا خوردن، ورزش کردن و پیروی از توصیه‌های پزشک) و از انجام رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن و رانندگی با سرعت زیاد اجتناب کنند.

وظیفه‌شناسی یا تلاش را نباید با روان‌نژندی برای داشتن زندگی سالم اشتباه بگیرید. روان‌نژندی می‌تواند با اضطراب، عصبانیت و افسردگی مرتبط باشد. فرد مبتلا به روان‌نژندی ممکن است نگران ابتلای خود به سرطان باشد و از ترس وقوع این اتفاق به پزشک مراجعه نکند، در حالی که یک فرد وظیفه‌شناس علیرغم نگران بودن غربالگری یا آزمایش توصیه شده توسط پزشک را انجام می‌دهد و به‌موقع تحت درمان قرار می‌گیرد.

۸. کم‌خوابی

عمر طولانی با خواب کافی

خواب کافی می‌تواند عمر طولانی را برای شما به ارمغان بیاورد. کم‌خوابی نه تنها یکی از عوامل مهم تصادفات رانندگی است، بلکه باعث افزایش خطر مرگ می‌شود. کیفیت خواب هم تاثیر چشمگیری روی طول عمر دارد. خواب خوب شبانه به شما در پیشگیری از استرس، افسردگی و بیماری قلبی کمک می‌کند.

راهکارهای زیادی برای سریع خوابیدن وجود دارد، برای مثال تاریک و خنک نگه داشتن اتاق خواب و دور کردن عوامل حواس‌پرتی. مدیتیشن هم می‌تواند زمینه را برای یک خواب خوب شبانه فراهم کند. اگر این راهکارها نتوانستند مشکلات خواب شما را برطرف کنند، به پزشک مراجعه کنید.

۹. استرس

استرس مثل عصبانیت روی بدن تاثیر می‌گذارد و طول عمر را کاهش می‌دهد. با کنترل استرس می‌توانید در درازمدت هم وضعیت سلامتی خود و هم کیفیت زندگی‌تان را بهبود بخشید.

خاطره‌نویسی و انجام مدیتیشن اقدامات بسیار مناسبی برای کاهش استرس هستند. چند دقیقه مدیتیشن در طول روز، حتی اگر پشت میز کار انجام شود، به مغز شما این فرصت را می‌دهد که از استرس و اضطراب دور شود.

۱۰. اعتماد بیش از حد به ژن‌ها

اینکه والدین، پدربزرگ، مادربزرگ یا سایر اعضای خانواده‌ی شما بیش از ۹۰ سال عمر کرده باشند، به این معنی است که شما هم احتمالا از عمر طولانی برخوردار خواهید بود. اما نباید بیش از حد به سابقه‌ی خانوادگی خود اعتماد کنید. تحقیق روی افراد دوقلو نشان داده است که فقط یک‌سوم طول عمر تحت تاثیر ژنتیک است.

سبک زندگی و عوامل محیطی مانند رژیم غذایی، ورزش، مواجهه با سموم، استرس، چکاپ‌های پزشکی منظم و حتی روابط اجتماعی نقش مهمی در تعیین طول عمر شما دارند. بنابراین، به جای تمرکز روی ژن‌ها که غیرقابل تغییر هستند، سبک زندگی خود را اصلاح کنید.

کلام پایانی

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که امید به زندگی تا حد زیادی توسط ژن‌ها تعیین می‌شود. با این حال، امروزه مشخص شده است که ژن‌ها کمتر از آنچه که در گذشته تصور می‌شد روی طول عمر تاثیر دارند. در حقیقت، عوامل محیطی مانند سبک زندگی و رژیم غذایی نقش کلیدی در این زمینه ایفا می‌کنند. سبک زندگی سالم سلامتی‌تان را تقویت می‌کند و شما را در مسیر زندگی طولانی قرار می‌دهد، در حالی که خوردن غذاهای فرآوری‌شده، سیگار کشیدن، کم‌تحرکی و سایر رفتارهای نادرست امید به زندگی را کاهش می‌دهد.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: verywellhealth

سوالات متداول
چگونه عمر طولانی داشته باشیم؟
برای افزایش طول عمر باید ورزش کنید، غذاهای سالم بخورید، روابط اجتماعی خود را با دیگران حفظ کنید و برای کنترل خشم و استرس‌ راهکار مناسب بیابید.