«اپنهایمر» از بفتا هم دست پر برگشت | مادر اِما استون بهترین آدم دنیاست! | شاهزاده ویلیام در کنار کیت بلانشت

«اپنهایمر» از بفتا هم دست پر برگشت | مادر اِما استون بهترین آدم دنیاست! | شاهزاده ویلیام در کنار کیت بلانشت

برندگان و بازندگان بزرگ جوایز بفتا را در گزارش همشهری از مراسم اهدای این جوایزه بشناسید و از حواشی این مراسم بخوانید.

همشهری آنلاین: جوایز آکادمی فیلم بریتانیا (British Academy Film Awards) که به اختصار «بَفتا» (BAFTA) خوانده می‌شود، هر ساله به بهترین‌های سینمایی تعلق می‌گیرد. هفتادوهفتمین دوره این جوایز شب گذشته برای تجلیل از بهترین فیلم‌های بریتانیایی و خارجی سال ۲۰۲۳ در سالن رویال فستیوال لندن برگزار شد. بفتا معادل بریتانیایی اسکار است و جوایز آن اعتبار فراوانی برای برگزیدگانش به همراه دارد.

«اپنهایمر»، به کارگردانی کریستوفر نولان که حسابی در فصل جوایز درخشیده و تقریبا هر جایزه مهمی در عالم سینما را گرفته و به احتمال زیاد در ایستگاه پایانی فضل جوایز هم مجسمه طلایی اسکار را به دست خواهد آورد، برنده بزرگ دیشب بود. این فیلم در ۱۳ شاخه نامزد دریافت جایزه بود و در نهایت موفق شد ۷ جایزه مهم بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین نقش اصلی مرد، بهترین نقش مکمل مرد، بهترین فیلم‌برداری، بهترین موسیقی و بهترین تدوین را دریافت کند.

کریستوفر نولان که یکی از بهترین و موفق‌ترین کارگردانان بریتانیایی است، بالاخره موفق شد برای فیلم آخرش اولین جایزه بفتای خودش را دَشت کند. او قبلا ۸ بار نامزد دریافت این جایزه شده بود که تا دیشب بخت یارش نبود به این جایزه برسد. کیلین مورفی هم برای بازی در نقش رابرت جی. اپنهایمر در رشته بهترین بازیگر مرد نقش اول مجسمه بفتا را به دست آورد و احتمالا سرانجام برای این نقش به مجسمه طلایی اسکار هم دست خواهد یافت.

«اپنهایمر» از بفتا هم دست پر برگشت | مادر اِما استون بهترین آدم دنیاست! | شاهزاده ویلیام در کنار کیت بلانشت

دیگر فیلم موفق فصل جوایز که معمولا در شاخه‌های کمتری از «اپنهایمر» نامزد می‌شود و طبعا هم جوایز کمتری به دست می‌آورد، یعنی «بیچارگان» به کارگردانی یورگوس لانتیموس هم در ۱۱ بخش نامزد بود که در نهایت ۵ جایزه شامل بهترین بازیگر نقش اصلی زن، بهترین طراحی تولید، بهترین طراحی لباس، بهترین گریم و بهترین جلوه‌های ویژ بصری را دریافت کرد.

اما استون که دیگر باید او را امید اصلی دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن هم دانست، بعد از دریافت جایزه با همان هیجان و ملاحت خاص خودش از اینکه به عنوان یک امریکایی در ادای لهجه بریتانیایی استاده شده شوخی کرد و گفت: «از مادرم که بهترین آدم جهان است تشکر می‌کنم. بدون او هیچ‌یک از اینها از جمله خودم وجود نداشت. خیلی ممنون مامان.»

بازنده بزرگ این شب درام حماسی «قاتلان ماه کامل» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی بود که در ۹ شاخه نامزد بود، ولی هیچ جایزه‌ای دریافت نکرد.

فیلم زن‌محورانه «باربی» به کارگردانی گرتا گرویگ و «استاد» ساخته بردلی کوپر هم دست خالی مراسم بفتا را ترک کردند.

جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان هم به ساخته جدید «جاناتان گلیزر» یعنی «منطقه مورد علاقه» رسید که علاوه بر این، دو جایزه بهترین فیلم بریتانیایی و بهترین صدا را هم کسب کرد.

در این مراسم، شاهزاده ویلیام در غیاب همسرش کیت میدلتون در کنار بازیگر تحسین‌شده کیت بلانشت نشسته بود. همچنین زمانی که مایکل جی فاکس، بازیگر سه‌گانه محبوب «بازگشت به گذشته» که به بیماری پارکینسون مبتلاست برای اعلام جایزه بهترین فیلم به فیلم به روی صحنه آمد، با تشویق گرم و ایستاده حضار مواجه شد.

فهرست برندگان:

بهترین فیلم: اپنهایمر

بهترین کارگردان: کریستوفر نولان (اپنهایمر)

بهترین بازیگر زن نقش اول: اما استون (بیچارگان)

بهترین بازیگر مرد نقش اول: کیلین مورفی (اپنهایمر)

بهترین بازیگر زن نقش مکمل: داواین جوی راندولف (جاماندگان)

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل: رابرت داونی جونیور (اپنهایمر)

بهترین فیلمنامه اصلی: آناتومی یک سقوط

بهترین فیلمنامه اقتباسی: داستان آمریکایی

بهترین فیلم‌برداری: اپنهایمر

بهترین تدوین: اپنهایمر

بهترین طراحی لباس: بیچارگان

بهترین چهره پردازی: بیچارگان

بهترین موسیقی: اوپنهایمر

بهترین طراحی تولید: بیچارگان

بهترین صدا: منطقه مورد علاقه

بهترین جلوه‌های ویژه بصری: بیچارگان

بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان: منطقه مورد علاقه (جاناتان گلیزر)

بهترین انیمیشن بلند: پسر و مرغ ماهیخوار (هایائو میازاکی)

بهترین مستند: ۲۰ روز در ماریوپل (مستیسلاو چرنوف، رینی آرونسون راث)

بهترین فیلم بریتانیایی: منطقه مورد علاقه (جاناتان گلیزر)