اول مراقب خودت باش! چرا خودمان را نادیده می‌گیریم؟

اول مراقب خودت باش! چرا خودمان را نادیده می‌گیریم؟

مراقبت از خود و خود انضباطی دو مفهومی هستند که شاید در ظاهر چندان به هم مرتبط نباشند. اما با بررسی بیشتر متوجه می‌شوید رابطه‌ای جدایی ناپذیری بین مراقبت از ذهن و جسم با دستیابی به اهدافی که نیاز به نظم و انضباط و سعی و تلاش دارند، برقرار است.

همشهری آنلاین – یکتا فراهانی: پذیرش مراقبت از خود، توانایی ما را برای تمرین داشتن نظم و انضباطی برای دستیابی به رشد و موفقیت شخصی تقویت می‌کند. وقتی به نیازهای اولیه خود مانند تغذیه، ورزش، استراحت توجه داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که هیچ یک از اینها بدون داشتن نظم و انضباط امکان‌پذیر نخواهد بود.

اول مراقب خودت باش! چرا خودمان را نادیده می‌گیریم؟

اولویت اصلی خود شمایید

بسیاری از ما فکر می‌کنیم برای داشتن احساس خوب یا روابط موفق حتماً دیگران باید از ما راضی باشند. اما فراموش نکنیم اگر ابتدا این احساس خوب در خود ما وجود نداشته باشد هیچ فرد دیگری هم نمی‌تواند چنین احساسی را در ما ایجاد کند.

بنابراین شاید لازم داشته باشیم باور خود را تغییر دهیم و راه‌های خود مراقبتی را یاد بگیریم. اما هیچ یک از اینها بدون داشتن برنامه و نظم و انضباط محقق نخواهد شد. در واقع مراقبت از خود و خود انضباطی را می‌توان به عنوان وسایل نقلیه مستقلی تعریف کرد که ما را به مقصد مورد نظر می‌رسانند.

بیشتر بخوانید

چگونه به سلامت روان خود کمک کنیم ؟ | ۱۰ راهکار ساده برای حفظ سلامت ذهن

سیستم ایمنی بدن‌تان را با این مواد غذایی تقویت کنید

آشنایی با راهکارهای مدیریت و کنترل استرس

چگونه از خودمان مراقبت کنیم

برای دستیابی به موفقیت در این خصوص ابتدا باید درک درستی از آن داشته باشیم. بنابراین بیایید مراقبت از خود و خود انضباطی را به عنوان وسایل نقلیه مستقلی تعریف کنیم که ما را به مقصد مورد نظر می‌رسانند.

خودمراقبتی یک اصطلاح کلی برای فعالیت‌ها و شیوه‌هایی است که برای تغذیه سلامت ذهنی، عاطفی و جسمی خود انتخاب می‌کنیم؛ از خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی گرفته تا خواب کافی، بیان صحیح احساسات و اجازه ندادن به دیگران که ما را نادیده بگیرند، به ما بی‌احترامی کنند و … همه اینها و توجه داشتن به این موارد می‌توانند مخازن خودمراقبتی ما را پر کنند تا بتوانیم بهتر رشد و پیشرفت کنیم. البته انجام این کارها نیاز به تمرین دارد و نمی‌توان یک شبه به آن دست یافت.

شما چند دقیقه برای خودتان وقت دارید؟

شما چند دقیقه در روز با خودتان خلوت می‌کنید، نفس راحتی می‌کشید و فکر می‌کنید دقیقاً در این زمان چگونه می‌توانم به دور از همه اشخاص، موضوعات و هیاهوها و مشکلات زندگی روزانه، لحظاتی رابه خودم اختصاص دهم؟

اختصاص ۲۰ دقیقه در روز برای انجام کارهای مورد علاقه مانند نوشتن یادداشت‌های شخصی می‌تواند به مدیریت استرس و تنظیم احساسات ما کمک کند.

اما برای این کار باید خود انضباطی داشته باشید چون می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در شما شود. بنابراین به خودتان وفادار باشید؛ حتی زمانی که تمایلی به انجام آن ندارید تنبلی نکنید و آن را جدی بگیرید.

اول مراقب خودت باش! چرا خودمان را نادیده می‌گیریم؟

تمرین خود مراقبتی

هنگامی که به خودمان توجه نشان می‌دهیم در واقع به نوعی از خودمان مراقبت می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم دیگران به ما بی‌احترامی کنند.

توجه به نیازهای اولیه بخشی از فردیت ما را تشکیل می‌دهد. با وجود این، بسیاری از ما کاملاً آن را نادیده می‌گیریم و در تمام ساعات شبانه روز آن قدر در حال انجام کارهای مختلف برای موفقیت! هستیم که حتی بعضی وعده‌های غذایی را هم نادیده می‌گیریم.

بخشی از عادات ضروری مراقبت از خود توجه به وعده‌های غذایی سالم، ورزش منظم و خواب کافی هستند که به ما انرژی می‌دهند، سیستم ایمنی ما را تقویت می‌کنند، از ابتلای ما به بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند و حتی باعث طول عمر بیشتر ما خواهند شد.

اول مراقب خودت باش! چرا خودمان را نادیده می‌گیریم؟

مراقبت از خود شامل توجه به سلامت روان هم خواهد شد. ورزش کردن، مدیتیشن، رفتن به سفر و گذراندن زمان در طبیعت، و مهارت «نه» گفتن باعث می‌شود اضطراب و افسردگی در ما کاهش پیدا کند.

در واقع هنگامی که برای خودمراقبتی وقت می‌گذاریم کارایی بیشتری خواهیم داشت و به موفقیت‌های بیشتری هم دست پیدا خواهیم کرد.

توجه داشتن صحیح به خود اغلب مستلزم شکستن الگوهای قدیمی و طراحی روال جدید است. اما قدم‌های کوچک هم می‌توانند تغییرات قابل توجهی در زندگی ما ایجاد می‌کنند.

توجه به تغذیه، ورزش و خواب کافی، مدیریت استرس و تأمل بیشتر در افکار و احساسات نشان دهنده آن است که به خودتان توجه دارید.

صبورباشید

مراقبت وتوجه داشتن به خود به معنای پذیرش واقعی خود و مهربانی کردن به خود است. اما برای عادت کردن به همه این موارد باید صبور باشید و زمان‌هایی را برای پرورش ذهن و جسم خود در نظر بگیرید.

شما می‌توانید از تغییرات کوچک شروع کنید. چون تغییرات زیاد می‌تواند دلهره آور به نظر برسد. البته تغییر رفتار همیشه با موانعی همراه است.

مراقبت از خود و نظم و انضباط به یکدیگر مرتبط هستند. بنابراین سعی کنید به طورهمزمان به آن‌ها توجه نشان دهید.

نتیجه

شاید خواندن ساده در مورد مراقبت از خود سطح دوپامین ما را افزایش دهد اما استفاده از چنین اصولی می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد. پس از همین لحظه آغاز کنید و ببینید امروز چه قدم کوچکی می‌توانید در این خصوص بردارید؟

بهترین نتیجه هنگامی حاصل می‌شود که تغییرات را جدی بگیرید و به آن‌ها متعهد باشید. بگذارید امروز شروعی باشد برای اولویت دادن به یافتن راه حل بسیاری از مشکلات ما در زمینه‌های مختلف.

منبع: https: //www. newtraderu. com/۲۰۲۴/۰۲/۰۴/take-care-of-yourself-first-self-discipline/