انواع کابل های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی

انواع کابل های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی
کابل ها بخش بسیار مهمی از اتوماسیون صنعتی هستند. شما باید بدانید که از کدام کابل و در کجا استفاده کنید تا در قسمت ابزار یا قسمت الکتریکی هیچ گونه خرابی ایجاد نشود.

انواع کابل های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی
انواع مختلفی از کابل ها استفاده می شود، اما مهم است که آنها را بر اساس بخش های مختلف دسته بندی کنید. زیرا نمی توان هر نوع را در یک بخش تعریف کرد. اجازه دهید هر بخش را یک به یک دسته بندی کنیم.

بر اساس مواد مورد استفاده، سه نوع کابل اصلی وجود دارد:

  1. کابل پلی وینیل کلراید (PVC).
  2. کابل پلی اورتان (PUR).
  3. کابل POC

کابل پی وی سی PVC

کابل پی وی سی PVC

کابل پلی وینیل کلراید (PVC) یکی از پرکاربردترین کابل ها در اتوماسیون صنعتی است. برای تنش های مکانیکی متوسط ​​خوب است و مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی مختلف ارائه می دهد.

در کاربردهایی که کابل در معرض دماهای مختلف قرار می گیرد، این نوع اغلب استفاده می شود. برای کاربردهای ولتاژ پایین و متوسط ​​مناسب است.

کابل PUR

کابل PUR

کابل پلی اورتان (PUR) برای تنش های مکانیکی بالا خوب است. آنها به راحتی می توانند فرسودگی و پارگی زیاد بسیاری از کاربردهای صنعتی را تحمل کنند. آنها بسیار مقاوم در برابر شعله هستند و همچنین در برابر جرقه های جوشکاری مقاوم هستند.
برای کاربردهایی که حفظ بهداشت محیط خاصی که کابل از آنجا عبور می کند مهم است، از این نوع به طور گسترده استفاده می شود. آنها از رشد میکروبی در غلاف جلوگیری می کنند و در نتیجه از گسترش باکتری ها جلوگیری می کنند.

کابل POC

کابل POC

در کاربردهایی که فعالیت جوشکاری یا جرقه زیاد وجود دارد، کابل های POC بهترین گزینه هستند. دارای استحکام مکانیکی بسیار بالا و مقاومت حرارتی 150 درجه سانتیگراد است. بنابراین، این کابل ها می توانند گرمای شدید را تحمل کنند و برای چنین کاربردهایی در دمای بالا مناسب هستند.

انواع کابل بر اساس شبکه

بر اساس مواد مورد استفاده، سه نوع کابل اصلی وجود دارد. آن ها هستند
  1. کابل جفت تابیده بدون محافظ (UTP).
  2. کابل جفت پیچ خورده محافظ (STP).
  3. کابل هممحور
  4. کابل فیبر نوری

کابل جفت تابیده بدون محافظ (UTP)

کابل جفت تابیده بدون محافظ (UTP)

کابل جفت تابیده بدون محافظ (UTP) یک کابل جفت تابیده است که مجموعاً 8 سیم از هر جفت 4 جفت دارد. تمام این 8 سیم توسط یک کابل عایق پیچیده شده است. اما، بین سیم و کابل، هیچ محافظ سیم محافظ وجود ندارد.
این باعث می شود کابل بیشتر در معرض تداخل الکترومغناطیسی و سایر انواع نویز باشد. بنابراین، بیشتر در شبکه های اترنت محلی که تداخل نویز کمتری وجود دارد استفاده می شود.

کابل جفت پیچ خورده محافظ (STP)

کابل جفت پیچ خورده محافظ (STP)

کابل جفت تابیده محافظ (STP) یک کابل جفت تابیده است که مجموعاً 8 سیم از هر جفت 4 جفت دارد. تمام این 8 سیم توسط یک کابل عایق پیچیده شده است. بین سیم و کابل، محافظ سیم محافظ وجود دارد.
این باعث می شود کابل کمتر در معرض تداخل الکترومغناطیسی و سایر انواع نویز باشد. بنابراین، پرکاربردترین کابل شبکه در کاربردهای اتوماسیون صنعتی است. این کابل از کابل های UTPC گران تر است.

کابل هم‌محور Coaxial

کابل هم‌محور

کابل کواکسیال رسانه ای است که داده ها را به شکل الکتریکی ولتاژ پایین انتقال می دهد. از پنج لایه تشکیل شده است. اولین لایه پوشش پلاستیکی است. به عنوان یک محافظ برای کل کابل عمل می کند.
لایه دوم عایق پوشش فلزی است که به عنوان محافظ در برابر صدا عمل می کند. لایه سوم رسانای یک نوار فلزی، فویل یا ترکیبی از هر دو است. لایه چهارم باز هم یک سپر عایق و آخرین لایه رسانای مس است. این کابل در برابر لامپ های فلورسنت، موتورها یا سایر انواع تداخل سیگنال بسیار مقاوم است.

کابل فیبر نوری
کابل فیبر نوری

فیبر نوری رسانه ای است که از پالس های نور به همراه فیبر انتقالی که شیشه، سیلیس یا پلاستیک است استفاده می کند. از چهار لایه تشکیل شده است. لایه بیرونی پوشش پلاستیکی است. لایه دوم روکش (شیشه یا پلاستیک کم تراکم) است. لایه سوم هسته و آخرین لایه فیبر است. پرتوهای نور با اصل بازتاب داخلی از این فیبر عبور می کنند.این باعث می شود نور از طریق کانال منعکس شود و تا انتها حرکت کند. چگالی دو لایه آخر به گونه ای حفظ می شود که پرتو نوری که از هسته عبور می کند از روکش منعکس می شود.

اطلاعات به صورت دودویی به صورت دنباله ای از چشمک زدن های روشن یا خاموش به معنی 1 یا 0 منتقل می شود. به این ترتیب انواع کابل های مورد استفاده در سیستم های اتوماسیون صنعتی را مورد بحث قرار دادیم.

.