انواع رنگ خون روشن و تیره در دوره پریود نشانه چیست؟

انواع رنگ خون روشن و تیره در دوره پریود نشانه چیست؟

علت سیاه بود خون پریود | خون قهوه ای پریود | خون قرمز تیره | خون قرمز روشن | خون صورتی پریود | خون نارنجی پریود | خون خاکستری پریود | متفاوت بودن رنگ خون در شروع و پایان دوره | خون آبکی یا حاوی لخته های فراوان | چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

دوره پریود اغلب خانم ها از سنین 12 یا 13 سالگی آغاز شده و تا دوران یائسگی معمولا هر 21 تا 35 روز یک دوره قاعدگی را تجربه می کنند.

طول دوره قاعدگی، بافت و رنگ خون پریود و علائم دیگری که هر خانم در این دوره مشاهده می کند می تواند اطلاعات زیادی درباره سلامتی او بدهد.

در این مقاله قصد داریم درباره رنگ خون پریود که می تواند در طیف رنگی متنوع از سیاه تا قرمز روشن، قهوه ای تا صورتی یا نارنجی باشد و علت آن صحبت کنیم.

همان طور که در ادامه خواهید دید اکثر این رنگ ها طبیعی یا اصطلاحا سالم هستند اما در برخی موارد ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد.

با کوکا همراه باشید.

خون سیاه پریود نشانه چیست؟

هر خانمی با دیدن خون سیاه در پریود ممکن است نگران شود اما خوشبختانه جای نگرانی نیست زیرا خون سیاه در واقع همان خون قهوه ای کهنه است که مدتی در رحم مانده و تغییر رنگ داده است.

این خون ممکن است شبیه دانه های قهوه به نظر برسد.

خون قهوه ای در پریود نشانه چیست؟

خون قهوه ای در دوران قاعدگی – در همه طیف های تیره و روشن آن – معمولا همان خون کهنه ای است که مدتی در رحم باقی مانده و به دلیل اکسیداسیون در طول زمان رنگ آن از قرمز طبیعی به قهوه ای تغییر کرده است.

خون قهوه ای ممکن است در موارد زیر دیده می شود:

1. شروع یا پایان دوره

زمانی که جریان خون پریود کند است – مثلا در پایان دوره قاعدگی – ممکن است خون برای مدت طولانی در رحم مانده و قهوه ای شود.

گاهی نیز خون از دوره قبل در رحم باقی می ماند که در این صورت در شروع دوره خون قهوه ای رویت می شود.

2. خونریزی بعد از زایمان

خونریزی بعد از زایمان معمولا 4 تا 6 هفته طول می کشد، این دوره ابتدا نسبتا سنگین است و بعد از روز چهارم شدت آن کاهش یافته و ممکن است رنگ آن به صورتی یا قهوه ای تغییر کند.

3. بارداری

اگر در دوران بارداری دچار لکه بینی شوید رنگ آن ممکن است قهوه ای باشد و بهتر است برای معاینه کامل و تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید.

4. سقط جنین فراموش شده

اگرچه سقط جنین معمولا باعث خونریزی به رنگ قرمز روشن می شود اما گاهی سقط جنین فراموش شده یا خاموش رخ می دهد که طی آن رشد جنین متوقف شده اما حداقل 4 هفته در رحم می ماند و خارج نمی شود.

در سقط جنین خاموش ممکن است هیچ خونریزی شدید یا لخته خون مشاهده نشود اما برخی خانم ها دچار خونریری یا لکه بینی به رنگ قهوه ای تیره می شوند.

خون قرمز تیره در پریود نشانه چیست؟

در دوران پریود ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب یا بعد از مدتی دراز کشیدن خون قرمز تیره مشاهده کنید. این رنگ اغلب نشانه آن است که خون مدتی در رحم مانده اما از آن جا که هنوز اکسید نشده تغییر رنگ نداده است.

رنگ قرمز تیره در موارد زیر مشاهده می شود:

1. پایان دوره پریود

در پایان دوره و با کند شدن جریان خون ممکن است رنگ خون پریود قرمز تیره شود.

2. خونریزی بعد از زایمان

خونریزی بعد از زایمان در ابتدا شدید و حاوی لخته های خون است. این خون ممکن است در 3 روز اول و قبل از تغییر رنگ آن قرمز تیره باشد.

خانم هایی که سزارین داشته اند فقط 24 ساعت اول ممکن است خونریزی شدید را تجربه کنند.

خون قرمز روشن در پریود نشانه چیست؟

ممکن است دوره قاعدگی با خونریزی به رنگ قرمز روشن شروع شود. این رنگ نشانه تازه بودن خون و جریان سریع آن است.

گاهی در طول دوره خون به همین رنگ باقی می ماند و گاهی به مرور و با کند شدن جریان خون، رنگ آن تیره تر می شود.

خون قرمز در موارد زیر دیده می شود:

1. عفونت

برخی عفونت ها مانند کلامیدیا و سوزاک ممکن است باعث خونریزی بین دوره ای شوند. اگر قبل از شروع پریود، خون قرمز رنگ رویت کرده اید با پزشک مشورت کنید.

2. بارداری

خونریزی در دوران بارداری به هر رنگی هشدار دهنده است. این مسئله گاهی نشانه سقط جنین است اگرچه در برخی موارد حتی با وجود خونریزی ممکن است در نهایت نوزاد سالمی به دنیا بیاید.

به طور کلی در دوران بارداری با مشاهده هر نوع خونریزی یا لکه بینی لازم است به پزشک مراجعه شود.

3. پولیپ یا فیبروم

وجود ضایعات غیر سرطانی همچون پولیپ یا فیبروم در رحم می تواند به دوره های سنگین قاعدگی یا خونریزی بین دوره ای منجر شود.

این ضایعات ممکن است کوچک یا بزرگ بوده و با علائم دیگری همچون درد و فشار همراه باشند.

در ادامه بخوانید : راه های کاهش درد پریود

خون صورتی در پریود نشانه چیست؟

گاهی خون در شروع یا پایان دوره پریود صورتی رنگ می شود به خصوص اگه دچار لکه بینی باشید. این سایه رنگ روشن نشان می دهد خون با مایع دهانه رحمی ترکیب و رقیق شده است.

رنگ صورتی در موارد زیر دیده می شود:

1. خونریزی بعد از زایمان

در خونریزی بعد از زایمان از روز چهارم به بعد ممکن است خون به رنگ صورتی یا قهوه ای تغییر کند.

2. سطح پایین استروژن

گاهی اوقات خون صورتی در دوره قاعدگی نشانه سطح پایین استروژن بدن است، استروژن به تثبیت غشای رحمی کمک می کند و بدون این هورمون ممکن است در طول ماه بارها فرد دچار لکه بینی های مختلف از جمله صورتی رنگ شود.

بعضی علل کاهش استروژن در بدن شامل مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی فاقد استروژن و دوره پیش یائسگی می باشد.

3. لکه بینی بین دو دوره

گاهی در دوره نزدیک زمان تخمک گذاری دچار لکه بینی صورتی رنگ می شوید و علت نیز ترکیب خون با مایع شفاف دهانه رحم می باشد که باعث رقیق شدن آن شده است.

4. سقط جنین

ترشحات صورتی رنگ در دوران بارداری می تواند نشانه سقط جنین باشد که از دیگر علائم آن می توان به گرفتگی، عبور بافت از واژن و از بین رفتن علائم بارداری اشاره کرد.

خون نارنجی در پریود نشانه چیست؟

نارنجی شدن خون پریود نیز مانند رنگ صورتی به دلیل ترکیب خون با مایع دهانه رحم می باشد.

خون نارنجی در موارد زیر دیده می شود:

1. لکه بینی لانه گزینی

بعضی از خانم ها در دوره نزدیک لانه گزینی یا 10 تا 14 روز بعد از لقاح و شروع رشد جنین دچار لکه بینی نارنجی یا صورتی رنگ می شوند.

لکه بینی لانه گزینی در همه خانم ها دیده نمی شود اما برای آن هایی که این مسئله را تجربه کرده اند رنگ خون ممکن است متفاوت باشد. اگر دچار لکه بینی بدون پریود شده اید بهتر است تست بارداری انجام دهید.

2. عفونت

هر نوع ترشحات غیر طبیعی با رنگ های غیر معمول می تواند نشانه عفونت باکتریایی یا عفونت های مرتبط با رابطه جنسی باشند.

خون خاکستری در پریود نشانه چیست؟

مشاهده ترشحات خاکستری یا کرمی رنگ مایل به سفید مشکوک است و نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

خون خاکستری در موارد زیر دیده می شود:

1. عفونت

ترشحات خاکستری ممکن است نشانه ابتلا به عفونت واژینوز باکتریایی باشد، از دیگر علائم این عفونت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تب
  • درد
  • خارش
  • بوی بد

2. سقط جنین

مشاهده ترشحات خاکستری در دوران حاملگی ممکن است نشانه سقط جنین باشد زیرا بافتی که از واژن عبور کرده می تواند خاکستری رنگ باشد.

آیا متفاوت بودن رنگ خون در شروع و پایان دوره طبیعی است؟

بله! ممکن است رنگ خون پریود ابتدای دوره با اواسط دوره و پایان دوره متفاوت باشد.

حتی ممکن است در طول دوران زندگی رنگ خون در دوره های قاعدگی از ماهی به ماه دیگر یا در دوره های مختلف متفاوت باشد و همان طور که قبلا اشاره کردیم عوامل مختلفی در این مورد دخیل هستند.

اگر فرد سالم باشد تغییر رنگ خون از قرمز روشن تا قرمز تیره و قهوه ای با شدت جریان و زمانی که خون در رحم بوده ارتباط دارد و روزهایی که جریان پریود سنگین تر است معمولا رنگ آن قرمز روشن خواهد بود.

با این حال نمی توان گفت همه تغییرات رنگی طبیعی هستند بلکه رنگ های نا آشنا یا خاکستری می تواند نشانه مشکل خاصی در سلامتی باشند که در این صورت نیاز است با پزشک مشورت شود.

خونریزی در دوران بارداری به هر شکلی و هر رنگی می تواند هشدار دهنده بوده و لازم است حتما به پزشک مراجعه شود.

خون آبکی یا حاوی لخته های فراوان در پریود نشانه چیست؟

علاوه بر رنگ، بافت خون پریود نیز ممکن است در طول دوره یا از ماهی به ماه دیگر تفاوت داشته باشد.

وجود لحته در خون لزوما نگران کننده نیست و به دلیل ریزش دیواره رحمی رخ می دهد اما اندازه این لخته ها مهم است. اگر قطر لخته ها بیش از 2 یا 3 سانتی متر باشد یا لخته با خونریزی شدید همراه باشد لازم است با پزشک مشورت کنید.

آبکی بودن خون پریود نشانه رقیق بودن آن می باشد و احتمالا خون تازه ای است که به سرعت از رحم خارج شده است.

بعضی از خانم ها ممکن است پریود سنگینی داشته باشند که به آن منوراژی نیز گفته می شود، این خونریزی ها ممکن است با لخته یا بدون لخته باشند. اگر دچار منوراژی هستید باید به علائم کم خونی مانند خستگی و تنگی نفس توجه داشته باشید.

همچنین ترشحات خونی رنگ که در دوره تخمک گذاری ایجاد می شود ممکن است با مخاط رحمی مخلوط شده و بافت ژلاتینی به آن بدهد. این ترشحات ممکن است با عباراتی همچون لیز یا خیس بودن نیز توصیف شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

رنگ و بافت خون در دوره پریود ممکن است متفاوت باشد و این مسئله لزوما به معنای مشکل سلامتی در فرد نمی باشد. با این حال اگر دوره پریود شما بیش از 7 روز ادامه داشته یا شدت آن به حدی زیاد باشد که مجبور شوید هر یک یا دو ساعت نوار بهداشتی را عوض کنید برای اطمینان از سلامتی خود باید به پزشک مراجعه کنید.

توصیه می شود در موارد زیر با پزشک مشورت کنید:

  • سیکل نامنظم قاعدگی که از ماهی به ماه دیگر تغییر می کند
  • اگر سیکل قاعدگی کوتاه تر از 24 روز یا طولانی تر از 38 روز باشد
  • اگر سه ماه یا بیشتر پریود نشوید
  • اگر در دوره پریود دچار درد زیاد یا علائم غیر طبیعی همراه خونریزی می شوید
  • اگر بین دو دوره خونریزی دارید
  • اگر با وجود یائسگی دوباره دچار خونریزی شده اید

هر گونه لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری می تواند نشانه سقط جنین باشد، همچنین ترشحات خاکستری رنگ ممکن است علامت سقط جنین یا حتی عفونت باشد. در این مواقع توصیه می شود حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی …

دوره پریود در خانم های جوان که به تازگی دوره خود را آغاز کرده اند ممکن است در چند سال اول از نظر رنگ و بافت خون تنوع زیادی داشته باشد.

به همین ترتیب در خانم هایی که نزدیک دوران یائسگی خود هستند ممکن است بی نظمی بیشتری در دوره قاعدگی دیده شود.

در ادامه بخوانید : علت پریود نامنظم چیست؟

منبع: healthline