انفجار خطوط لوله گاز در ایران کار اسرائیل بود؟ + جزئیات

انفجار خطوط لوله گاز در ایران کار اسرائیل بود؟ + جزئیات

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی به دست داشتن رژیم صهیونیستی در حادثه انفجار خطوط لوله گاز در ایران اذعان کرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در مطلبی نوشت: به گفته دو مقام غربی، اسرائیل این هفته حملات مخفیانه‌ای را به دو خط لوله اصلی گاز طبیعی در داخل ایران انجام داد و جریان گازرسانی را به استان‌هایی که چند میلیون نفر جمعیت دارند، مختل کرد.

به نوشته این روزنامه، این حملات نشان‌دهنده تغییر قابل‌توجهی در جنگ مخفیانه‌ای است که اسرائیل و ایران سال‌ها از طریق هوا، زمین، دریا و حملات سایبری به راه انداخته‌اند.

نیویورک‌تایمز در ادامه نوشته: اسرائیل مدت‌هاست که سایت‌های نظامی و هسته‌ای در داخل ایران را هدف قرار داده و دانشمندان و فرماندهان هسته‌ای ایرانی را چه در داخل و چه در خارج از کشور ترور کرده است. اسرائیل همچنین در گذشته حملات سایبری را برای از کار انداختن سرورهای متعلق به وزارت نفت انجام داده که باعث اختلال در پمپ بنزین‌ها در سراسر ایران شده بود.

اما به گفته مقامات و تحلیلگران، انفجار بخشی از زیرساخت‌های انرژی ایران، که صنایع، کارخانه‌ها و میلیون‌ها غیرنظامی به آن متکی هستند، تشدید این جنگ پنهان را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد که وارد فاز جدید شده است.

با این حال دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

یکی از مقامات غربی در گفتگو با نیویورک‌تایمز، حمله اسرائیل به خطوط لوله گاز ایران را یک حمله نمادین خوانده که تعمیر آن برای ایران نسبتاً آسان بود و آسیب نسبتا کمی به غیرنظامیان وارد کرد اما به گفته این مقام، با گسترش درگیری در سراسر خاورمیانه، این حملات می‌تواند تشدید یابد و آغازگر درگیری‌های جدیدی در منطقه باشد.