اقساط نهایی تسهیلات نهضت ملی مسکن چقدر است؟

اقساط نهایی تسهیلات نهضت ملی مسکن چقدر است؟

با کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن، اقساط این وام به حدود نصف کاهش پیدا کرده؛ اما هنوز بسیاری از متقاضیان برای بازپرداخت اقساط با مشکل مواجه خواهند بود.

به گزارش همشهری آنلاین، خانه‌دار شدن با حقوق کارمندی و دستمزد کارگری، رؤیای دور و درازی است که جز با حمایت دولت امکان‌پذیر نیست. دولت که در قالب نهضت ملی مسکن در تلاش است تا ۴ میلیون خانوار واجد شرایط را در ۴ سال خانه‌دار کند اما با وجود حمایت‌های کلان دولتی، همچنان ممتقاضیان آن با چالش نحوه بازپرداخت اقساطی مواجه هستند که گاه تا ۸۰ درصد درآمد ماهانه آنها را می‌بلعد.

البته اقساط اولیه وام نهضت ملی مسکن به حدود ۱۰ میلیون تومان در ماه می‌رسید که حدود ۴۰ درصد بیشتر از حداقل دریافتی کارگران بود؛ اما مدیرعامل صندوق ملی مسکن می‌گوید: با پیگیری‌های که برای کاهش نرخ سود این تسهیلات انجام شده، اقساط وام تا ۵ میلیون تومان کاهش پیدا کرده و قرار است با پلکانی شدن آن، به‌تدریج بار مالی خانوارها کاسته شود.

نکته قابل‌توجه این است که حتی اقساط ۵ میلیون تومانی نیز با احتساب افزایش دستمزد در سال‌های آتی، تا چندین سال به خانوارهای کم‌درآمد فشار وارد می‌کند و باید تمهیداتی برای کاهش این فشار اندیشیده شود.

مجتبی یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلس به ایلنا می‌گوید: گرچه قسط ۵ میلیون تومانی نسبت به قسط ۱۰ میلیون تومانی بسیار مقبول‌تر است اما باید برای خانوارهایی که قادر به پرداخت این ارقام نیستند نیز فکری شود.

او با تأکید بر اینکه مبلغ اقساط باید برای خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی کاهش پیدا کند، می‌افزاید: طبق ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن نرخ سود وام از طریق جمع‌آوری منابع در صندوق ملی مسکن کاهش پیدا کند و ما همچنان کاهش نرخ سود را پیگیری می‌کنیم؛ اما اگر نرخ سود را کاهش دهیم، میزان پرداخت تسهیلات کاهش پیدا می‌کند و متقاضی کمتری به وام دسترسی پیدا می‌کنند.

به گفته او، مجلس با کاهش نرخ سود وام نهضت ملی مسکن موافق است به شرطی که وام به متقاضیان برسد.

متقاضیان نهضت ملی مسکن فاقد املاک مسکونی بوده و در شرایط فعلی مجبور به پرداخت اجاره هستند؛ ازاین‌رو، اجاره نقدی آنها بعد از تحویل واحد نهضت ملی مسکن می‌تواند بخش بزرگی از اقساط ۵ میلیون تومانی را پوشش دهد؛ اما ازآنجایی‌که این متقاضیان برای تأمین آورده نقدی نیز مجبور به دریافت وام و قرض هستند، بعد از تحویل منزل باید پرداختی‌های دیگری نیز به‌جز اقساط نهضت ملی داشته باشند.

چندی پیش، وزیر راه و شهرسازی از تلاش برای تعدیل نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داد؛ اما تا مادامی‌ که این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده باشد، متولیان امر باید به دنبال ارائه راهکاری باشند که بار مالی کمتری از محل نهضت ملی مسکن به خانوارهای کم‌درآمد وارد شود.