افشای پشت پرده همستر کامبت | صاحب اصلی این بازی کیست؟

افشای پشت پرده همستر کامبت | صاحب اصلی این بازی کیست؟

قبلا فقط حدس‌هایی درباره ریشه روسی بازی همستر کامبت زده می‌شد، اما حالا یک روزنامه روسی مدعی شده چهره پشت‌پرده بازی همستر کامبت را کشف و او را معرفی کرده است.

به گزارش همشهری آنلاین، وب‌سایت روزنامه روسی The Bell اخیرا ادعا کرده است که بر اساس برخی تحقیقاتی که روزنامه‌نگارانش انجام داده‌اند، چهره پشت‌پرده بازی همستر کامبت را کشف کرده است. طبق این گزارش، ادوارد گورینوویچ کارآفرین روسی در حوزه فناوری اطلاعات و بنیان‌گذار شرکت‌های CarPrice و CarMoney یکی از سازندگان این بازی وایرال‌شده است.

منابع نشریه The Bell ادعا می‌کنند که دو ماه قبل از راه‌اندازی همستر کامبت، یعنی زمانی که هیچ‌کس هنوز نام آن را نشنیده بود، همزمان با دامنه اینترنتی اصلی این بازی، یک دامنه دیگر نیز دقیقا با نام (Hamsterkombat) با پسوند «دات کام» ثبت شده است.

کارآفرینان روسی پشت سر بازی تلگرامی

ثبت همزمان این دو دامنه قطعا نمی‌توانسته تصادفی و از جانب افرادی بی‌ارتباط با یکدیگر بوده باشد، اما نکته اینجاست که بر خلاف دامنه اصلی، ثبت‌کنندگان دامنه دوم فراموش کرده بودند که اطلاعات ثبت‌کننده را پاک کنند، در نتیجه خبرنگاران توانستند ببینند که چه کسی پشت این ثبت دامنه قرار دارد.

آدرس ایمیل ap@arenum.games که هنگام ثبت دامنه به کار رفته بود، به شرکت Arenum Ltd در قبرس تعلق داشت. فهرست سهامداران این شرکت شامل ادوارد گورینوویچ و همچنین دیگر کارآفرینان روسی یعنی الکساندر زلنسچیکوف و الکساندر پاشنیک می‌شوند. بنابراین در حالی که قبلا فقط حدس‌هایی درباره ریشه روسی این بازی زده می‌شد، حالا تقریبا می‌توان اطمینان داشت که همستر کامبت متعلق به سرمایه‌داران روس است.

ادوارد گورینوویچ کیست؟

ادوارد گورینوویچ سرمایه‌گذار جوان و ریسک‌پذیری است که شرکت CarPrice او در سال ۲۰۱۵ در لیست ۱۰۰ استارت‌آپ مورد توجه اروپا قرار گرفت و جمعا حدود ۴۲ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

در سال ۲۰۱۷، گورینوویچ از سمت مدیرعاملی CarPrice استعفا داد و در چندین استارتاپ دیگر سرمایه‌گذاری کرد، از جمله Dbrain، R-Set و blizkie.ru؛ او همچنین در پروژه موسوم به Expload که به بازیکنان امکان کسب درآمد از مسابقات، ماموریت‌ها و فروش اقلام را می‌دهد، سرمایه‌گذاری کرد.

در سال ۲۰۱۸، گورینوویچ پلتفرم بلاک‌چین Mytime را تأسیس کرد؛ توسعه‌ای منحصر به فرد که به مردم اجازه می‌دهد برای زمانی که در خدمات مختلف شرکت‌ها صرف می‌کنند، ارز رمزنگاری شده دریافت کنند. هدف این پلتفرم حذف واسطه‌ها بین کاربران و کسب‌وکارها است و منافع دو طرف را تأمین می‌کند.

ارتباط Hamster Kombat با تلگرام

نشریه The Bell همچنین ادعا کرده که ذی‌نفعان همستر کامبت شامل پیام‌رسان تلگرام نیز می‌شوند. البته این مورد کاملا طبیعی است چون این بازی در بستر تلگرام راه‌اندازی شد. برای تلگرام، همستر کامبت فرصتی بود نه تنها برای کسب درآمد از ارز دیجیتال جدید، بلکه برای تبلیغ بلاک‌چین TON و نشان دادن این پلتفرم به عنوان فروشگاهی برای انواع اپلیکیشن‌ها.

به گفته پاول دوروف بنیان‌گذار تلگرام، این پیام‌رسان به مرور زمان قرار است به یک برنامه مشابه وی‌چت چین تبدیل شود که خدمات مختلفی را در یک پلتفرم ارائه می‌کند. به گفته برخی منابع، هیاهویی که پیرامون همستر کامبت شکل گرفته، بزرگ‌ترین کمپین تبلیغاتی رایگان در تاریخ تلگرام است.

منبع: عصر ایران