افراد خودشیفته چه خصوصیاتی دارند؟

افراد خودشیفته چه خصوصیاتی دارند؟

تقریبا همه ما با افراد خودشیفته سر و کار داشته یا در میان دوستان و آشنایان فردی را می شناسیم که خصوصیات خودشیفتگی در او وجود داشته باشد. پاسخ تان منفی است؟ کمی بیشتر فکر کنید!

آیا در میان دوستان خود کسی را سراغ ندارید که موضوع صحبت هایی که بین شما رد و بدل می شود را کنترل کرده و در نهایت موضوع بحث را به جایی می کشاند که بتواند درباره خودش بیشتر حرف بزند؟

در میان همکاران حداقل یک نفر را نمی شناسید که پیوسته از موفقیت ها و امور شغلی مهمی که انجام داده مبالغه کند؟ یا بین اعضای خانواده احتمالا کسی را ندارید که خودش را جذاب تر، باهوش تر و بهتر از دیگران می داند؟

خصوصیات ذکر شده تنها برخی نشانه های افراد خودشیفته می باشد که گاهی در خود ما نیز ممکن است دیده شود، اگر دوست دارید درباره شخصیت افراد خودشیفته بیشتر بدانید در ادامه مطلب با کوکا همراه شوید تا با 25 خصوصیت و ویژگی های رفتاری این افراد آشنا شوید.

خصوصیات افراد خودشیفته

1. خودشان را برتر از دیگران می دانند

افراد خودشیفته معمولا خودشان را از همه اطرافیان از جمله دوستان، همکاران و اعضای خانواده بهتر می دانند. اما این خودبرتربینی تنها یک خصوصیت اخلاقی نیست بلکه مکانسیم دفاعی این افراد برای مخفی کردن مشکل اصلی آن ها یعنی ترس از آسیب پذیری می باشد.

افراد خودشیفته تحمل آسیب پذیری را ندارند و خود را از همه جهت کامل، بی نقص و بدون آسیب در نظر می گیرند.

2. دوست دارند همواره مورد توجه دیگران باشند

به گفته یک مشاور خانواده نیاز به جلب توجه ریشه در دوران کودکی انسان دارد. برخی عوامل مانند مدام مورد انتقاد دیگران قرار گرفتن ممکن است باعث شود فرد با احساس ناامنی، عزت نفس پایین یا حسادت بزرگ شده و برای غلبه بر این احساسات پیوسته تلاش می کند در مرکز توجه قرار بگیرد تا احساس بهتری نسبت به خودش داشته باشد.

3. پیوسته به دنبال تایید شدن از عوامل بیرونی هستند

افراد خودشیفته مدام به دنبال آن هستند که توسط عوامل بیرونی تایید شوند و این خصوصیت از عزت نفس آن ها سرچشمه می گیرد. چنین افرادی تلاش بی وقفه ای برای اثبات خود انجام می دهند زیرا حس پذیرش خود در آن ها مشروط بر تایید عوامل بیرونی و اطرافیان می باشد.

4. اشتباه خود را نمی پذیرند

بی شک بسیاری از ما از انتقاد شدن دل خوشی نداریم اما افراد خودشیفته به فشار بیرونی و انتقادها بسیار حساس تر هستند. آن ها خود را هدیه خداوند برای جهان می دانند و عدم انتقاد پذیری این افراد چندان هم عجیب به نظر نمی رسد.

خودشیفته ها هر چیزی که باعث ایجاد خدشه در احساس آن ها نسبت به خودشان شود را از بین برده و برای فرار از انتقاد از تکنیک هایی همچون انکار، عوض کردن موضوع و سرزنش متقابل استفاده می کنند.

اکثر افراد خودشیفته در خلاص شدن از سرزنش و انتقادات و برگرداندن آن به طرف مقابل حرفه ای هستند!

5. حد و مرزها را رعایت نمی کنند

افراد خودشیفته معمولا به حد و مرز خصوصی دیگران احترام نمی گذارند، برخی واقعا متوجه این رفتار آزاردهنده خود نمی شوند و برخی دیگر اگرچه متوجه آن می شوند اما فکر نمی کنند این مسئله برای طرف مقابل آزاردهنده باشد.

این افراد معمولا نسبت به تعیین مرزهای شخصی مقاومت نشان داده و به جای آن که به خواسته دیگران احترام بگذارند مدام می پرسند:”چرا؟”. عبور از مرزها باعث می شود کمتر قابل اعتماد بوده و در روابط دوطرفه چندان موفق عمل نکنند.

6. شنونده خوبی نیستند

این افراد با دقت به حرف های دیگران گوش نمی کنند و اغلب تمایل دارند کنترل گفتگو را در دست بگیرند. گاهی نیز هدف آن ها از گوش دادن به صحبت دیگران آن است که بتوانند جواب دندان شکنی به او بدهند! گفتگو با افراد خودشیفته معمولا یک طرفه و در مورد یک نفر – شخص او – خواهد بود.

شاید برایتان پیش آمده که درباره موضوعی خاص – مثلا بیماری مادر – با دوستی صحبت کنید و در کمال تعجب گفتگوی شما به پیراهنی که او هفته پیش خریداری کرده کشانده می شود!

7. برای خودشان حق زیادی قائل می شوند

افراد خودشیفته بر این باورند به طور ذاتی سزاوار بهترین ها هستند، حق به جانب بودن باعث می شود به نیازهای واقعی دیگران اهمیت ندهند. تنها چیزی که برای این افراد مهم است خواسته ها و نیازهای خودشان است.

8. به دیگران به چشم ابزار نگاه می کنند

از نظر افراد خودشیفته مردم وسیله ای هستند برای رسیدن آن ها به اهداف شان!

این افراد دیگران را به عنوان انسان های کامل و مستقل نگاه نمی کنند بلکه همانند ابزاری می بینند که باید به آن ها خدمت کنند. همین دیدگاه باعث شده به راحتی مرزهای خصوصی دیگران را شکسته و به آن احترام نگذارند.

9. حس همدلی ندارند

عدم احساس همدلی نسبت به دیگران یکی از بارزترین ویژگی های افراد خودشیفته است. آن ها معمولا نمی توانند ناراحتی دیگران را درک کنند و به همین دلیل دلسوزی واقعی نسبت به کسی نشان نمی دهند.

10. بدون درخواست دیگران به آن ها مشاوره می دهند

افراد خودشیفته حتی زمانی که کسی از آن ها مشاوره نخواسته سعی می کنند دیگران را نصیحت کنند اگرچه این کار معمولا از روی دلسوزی آن ها نیست بلکه از آن به عنوان راهی برای کنترل و نشان دادن برتری خود نسبت به دیگران استفاده می کنند.

11. اهمیت زیادی به تجملات می دهند

افراد خودشیفته از اشیا لوکس برای ایجاد احساس کاذبی در خود که آن را به صورت طبیعی ندارند استفاده می کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم برای این افراد سخت است که به اطرافیان به عنوان ابزار و اشیا نگاه نکنند و سخت تر از آن این است که اشیا لوکس و گرانقیمت را تنها یک شی بدانند و نه چیزی بیشتر.

12. افراد بیش از حد رقابتی هستند

حس رقابت کردن به طور طبیعی در وجود همه انسان ها وجود دارد اما این حس در افراد خودشیفته بسیار بیشتر می باشد که البته جای تعجب ندارد زیرا این افراد برای جلوگیری از انتقاد و همچنین بهتر بودن از دیگران تلاش زیادی می کنند تا در رقابت ها از آن ها پیشی بگیرند.

13. از تکنیک بمب عشق استفاده می کنند

افراد خودشیفته ابتدای رابطه عاشقانه شدیدا به طرف مقابل ابراز عشق و توجه می کنند، به این کار بمب عشق گفته می شود و آن ها این کار را نه به خاطر عشق بلکه برای کنترل کردن طرف مقابل انجام می دهند.

افراد خودشیفته روابط طولانی مدت ندارند و  بعد از خسته شدن معمولا بدون آسیب دیدن به رابطه پایان می دهند اما این خصوصیت آن ها تاثیر بدی روی طرف مقابل آن ها خواهد گذاشت.

14. بسیار کمال گرا هستند

تلاش برای موفقیت و کمال به خودی خود مثبت است اما افراد خودشیفته در این مسئله بسیار افراطی هستند به طوری که حتی با وجود رسیدن به موفقیت و آن چه دلخواه آن ها بوده همچنان احساس خشم و نارضایتی در وجودشان موج می زند.

15. روابط سطحی دارند

افراد خودشیفته روابط دوستانه سطحی دارند و تنها در مدیریت این گونه روابط موفق هستند، روابط عمیق، منطقی و دلسوزانه برای شان قابل تحمل نیست زیرا همانطور که قبلا اشاره کردیم حس همدلی چندانی ندارند.

16. توقعات غیر منطقی دارند

زندگی هرگز کامل نخواهد بود و انتظار کامل بودن آن توقعی غیر واقع گرایانه است اما افراد خودشیفته از این مسئله اطلاع ندارند.

بسیاری از ما با وجود شکست، حسرت ها و از دست دادن ها به زندگی ادامه داده و سعی می کنیم اهداف واقع بینانه تری برای خود انتخاب می کنیم در حالی که افراد خودشیفته از زندگی و اطرافیان توقعات غیر منطقی داشته و به زندگی به شکلی واقع گرایانه نگاه نمی کنند.

17. با دیگران صمیمی نمی شوند

این خصوصیت از آزاردهنده ترین رفتار های افراد خوشیفته است، آن ها توانایی صمیمی شدن با دیگران را ندارند، حتی با نزدیک ترین دوستان خود! این رفتار افراد خودشیفته از ترس آسیب پذیر بودن و مورد انتقاد قرار گرفتن نشات می گیرد.

18. بسیار تدافعی هستند

افراد خودشیفته به دلیل شخصیت شکننده ای که دارند به سرعت جبهه گرفته و شروع به توجیه کردن می کنند. این افراد در شرایط چالش برانگیز زندگی به گونه ای برخورد می کنند که گویا زندگی شان در گروی درست بودن حرف آن ها یا توجیه کردن آن می باشد.

پذیرفتن اشتباه و ابراز تاسف برای این افراد بسیار سخت و حتی غیر ممکن است.

19. کاریزماتیک به نظر می رسند

گرچه افراد خودشیفته معمولا در ایجاد ارتباط حقیقی با دیگران مشکل دارند اما اغلب بسیار باهوش، کاریزماتیک و جذاب به نظر می رسند در حالی که برخلاف افراد کاریزماتیک واقعی، به مرور و در طول رابطه این جذابیت به دلیل عدم گوش دادن به حرف های دیگران و نداشتن حس همدلی از بین خواهد رفت.

20. به پیامدهای تصمیمات خود اهمیت نمی دهند

فرد خودشیفته هنگام تصمیم گیری تنها به خواسته ها و نیازهای خودش فکر می کند و اگر کسی بخواهد به صورت منطقی پیامدهای منفی این مسئله را به او توضیح دهد معمولا به نتیجه ای نخواهد رسید.

21. زود عصبانی می شوند

هم افراد خودشیفته و هم مبتلایان به شخصیت مرزی از احساس خشم غیر قابل کنترل رنج می برند.

در افراد خودشیفته این خشم شدید زمانی رخ می دهد که به دلیل شرایط موجود اضطراب دردناک یا احساس شرمندگی که در لایه های زیرین شخصیت خود پنهان کرده اند ناگهان نمایان می شود.

22. احساس امنیت نمی کنند

افراد خودشیفته پیوسته به دنبال جلب توجه و مورد ستایش قرار گرفتن از سوی دیگران هستند، آن ها از طرد شدن و مورد انتقاد و تمسخر قرار گرفتن می ترسند و از هرگونه صمیمیت گریزان هستند زیرا ممکن است باعث برملا شدن نواقص آن ها نزد دیگران شده و مورد تایید قرار نگیرند. همه این ترس ها باعث شده همواره نوعی احساس عدم امنیت در وجود خود احساس کنند.

23. درباره دستاوردهای خود دروغ می گویند

افراد خودشیفته ممکن است درباره نقشی که در موفقیت های دیگران داشته یا به طور کلی دستاوردهای شخص خودشان دروغ بگویند.

آن ها دوست دارند موفق ترین فرد حاضر در جمع باشند و به همین دلیل در دستاوردهای خود مبالغه کرده و برای آن که مورد تحسین قرار بگیرند موفقیت های دروغین خلق می کنند.

24. از احساسات درونی خود شرمسار هستند

همه احساسات ناخوشایند از قبیل ترس ها، ناامنی ها، طرد شدن ها و غیره در اعماق وجود فرد خودشیفته دفن شده و او همیشه مراقب است دیگران بویی از این احساسات نبرند به طوری که حتی گاهی خودش هم وجود آن ها را فراموش می کند.

افراد خودشیفته در درون خود از این احساسات و افکار طرد شده به شدت احساس خجالت می کنند.

25. در کار تیمی چندان خوب عمل نمی کنند

یکی از لازمه های کارهای گروهی و تیمی داشتن حس همدردی و همدلی با اعضای گروه بوده و لازم است نگرش خوبی به دیگران داشته باشیم.

با توجه به آن چه تا اینجا اشاره کردیم به نظر نمی رسد افراد خودشیفته بتوانند احساسات دیگران را درک کنند، آن ها به دنبال منافع خود هستند و حس همدلی کمتری دارند به همین دلیل در کارهای گروهی چندان موفق عمل نمی کنند.

نکته: افراد بسیاری هستند که با وجود داشتن برخی خصوصیات بالا از نظر روانشناسی خود شیفته محسوب نمی شوند، این مقاله صرفا برای تشخیص خصوصیات خودشیفتگی در درون خودمان می باشد نه دیگران!

منبع: bestlifeonline