اسکی روی یخ در قلب پایتخت | این پاتوق ها بدون برف هم، سرد و یخی اند

اسکی روی یخ در قلب پایتخت | این پاتوق ها بدون برف هم، سرد و یخی اند

برف‌بازی، تجربه مشترک کودکانه برای همه آدم‌هاست. آدم‌برفی، گلوله برفی و سرخوردن روی برف هم زن و مرد یا کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. هرقدر هم که هوا سرد باشد، هیچ‌چیز مثل ساختن یک آدم‌برفی لذت ندارد. اما امسال حجم بارش ها ها زیاد نبود و آنطور که باید خیلی ها نتوانستند تفریح های زمستانه شان را دنبال کنند.

همشهری آنلاین– اما بد نیست بدانید که در برخی مجموعه های پایتخت امکاناتی برای انجام تفریح ها در روزهای سردسال پیش بینی شده است که پاتوقی مناسب برای گردشگری زمستانه اند.

نام مقصد: پاتیناژ آرامیس تهران

نشانی: میرداماد، خیابان امیرسهیل تبریزیان، خیابان نهم

وسعت: ۴۳۵‌مترمربع

ساعت فعالیت: ۹ تا ۱۶:۳۰ برای بانوان و ۱۸ تا ۲۲ برای آقایان

معرفی: از سال۱۳۹۲ به‌عنوان نخستین سالن رشته پاتیناژ در تهران فعالیتش شروع شد و امکان حضور کودکان تا بزرگسالان را دارد.

تفریح تک‌نفره و گروهی

پاتیناژ یا یخ‌ماله یک نوع ورزش شاد و هیجان‌انگیز در میان رشته‌های ورزشی است که با یک اسکیت مخصوص تک‌نفره یا گروهی، می‌توان این ورزش را انجام داد. ‌وسعت سالن استاندارد هم به اندازه یک زمین بسکتبال استاندارد است.

کودکان در اولویت آموزش

در پیست اسکیت روی یخ آرامیس، کلاس‌های آموزشی پاتیناژ برگزار می‌شود؛ به‌ویژه آنکه این رشته ورزشی برای گروه‌های سنی ۵ سال به بالا به‌دلیل انعطاف بدنی و آمادگی بیشتر مناسب‌تر است. وسایل کمک آموزشی و کفش هم در این پیست وجود دارد و در اختیار علاقه‌مندان به این ورزش قرار می‌گیرد.

اسکی روی یخ در قلب پایتخت | این پاتوق ها بدون برف هم، سرد و یخی اند

نام مقصد: پاتیناژ بام‌لند

نشانی: انتهای بزرگراه شهید همت، خروجی دریاچه چیتگر، میدان برج، بلوار برج

نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس: بام‌لند

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: چیتگر

وسعت: ۸۰۰‌مترمربع

ساعت فعالیت: ۱۱ تا ۱۸ و آخر هفته‌ها تا ساعت۲۱

معرفی: اسکیت روی یخ، برای برخی تفریحی لوکس و پرهزینه به‌نظر می‌آید اما در این مجموعه تلاش شده تمامی علاقه‌مندان بتوانند از این ورزش هیجانی استفاده کنند.

آموزش حتی برای نابلدها

اسکیت روی یخ طبیعتا یک ورزش تخصصی است اما در مجموعه بام‌لند با اجاره تجهیزات و کفش مناسب حتی افراد بی‌تجربه هم می‌توانند این تفریح را انجام بدهند، چون مربیان در پیست حضور دارند و حتی برای افرادی که تفریحی به این محل آمده‌اند، آموزش‌های اولیه را ارائه می‌دهند.

شادی زیر گنبد شیشه‌ای

طراحی فضایی با یخ و نور باعث شده حضور در این فضا به‌خودی‌خود جذاب باشد، چون می‌توان زیر گنبد زیبای شیشه‌ای که نور خورشید را در دل زمستان سرد روی سالن می‌اندازد، حسابی روی یخ‌ها سرخورد و از لحظات پر از شادی و خنده‌آور لذت کافی برد.

اسکی روی یخ در قلب پایتخت | این پاتوق ها بدون برف هم، سرد و یخی اند

نام مقصد: هاکی ایران‌مال

نشانی: بزرگراه شهید خرازی، خروجی ایران مال، طبقه‌G۱

نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس: شهید باقری

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: ایران‌خودرو

وسعت: ۱۸۰۰‌مترمربع

ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۰

معرفی: علاوه بر تفرجگاه مردمی، محل تمرین تیم‌های ملی‌ هاکی روی یخ ایران‌ است.

مناسب در حد بین‌الملل

این پیست با توجه به وسعتش و با توجه به اینکه در اندازه استاندارد کمیته المپیک ساخته شده، علاوه بر مردم عادی، میزبان حرفه‌ای‌ها هم هست. به همین دلیل در برخی روزها می‌توان شاهد برپایی رویدادهای ملی و بین‌المللی اسکیت‌ هاکی بود. سئانس‌های مجموعه یک‌ساعته هستند. از طرفی داشتن بیمه ورزشی برای حضور لازم است. برای گرفتن بیمه ورزشی هم باید به سامانه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی و ورزشی مراجعه کرد.

تماشا از روی سکوها

در این مجموعه سرد علاوه بر امکان تفریح و یادگیری رشته اسکی، جایگاه ویژه‌ای برای تماشاگران تدارک دیده شده که باعث می‌شود خانواده‌ها با شور و هیجان شاهد تفریح فرزندان‌شان باشند و در زمان مسابقه‌ها از تماشای یک بازی هیجانی لذت ببرند.

بیشتر بخوانید:پیست های اسکی، یکی از بهترین مقاصد گردشگری این روزها هستند ؛ هیجان در پیچ و خم‌ ارتفاعات

نام مقصد: اسکیت انقلاب

نشانی: خیابان ولیعصر(عج)، ابتدای بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (نیایش)

نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس: نیایش

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: دانشگاه تربیت مدرس

وسعت: ۱۰۵۰‌مترمربع

معرفی: سالن اسکیت مجموعه انقلاب، نخستین سالن سرپوشیده اسکیت در جهان است که در ضلع جنوبی باشگاه انقلاب قرار گرفته است.

فعالیت زیرنظر فدراسیون

آکادمی اسکیت این مجموعه سال۱۳۸۱ ساخته و بخش‌های مختلفی مانند پیست اسکیت روباز با ۵رمپ استاندارد، سالن‌های اسکیت ‌هاکی، اسکیت بوردینگ، اسکیت نمایشی و اسکیت سرعتی دارد. این پیست‌ها استانداردهای لازم را داشته و زیرنظر فدراسیون فعالیت می‌کند.

مناسب برای همه گروه‌ها

مجموعه انقلاب، یکی از محل‌های ورزشی در کل کشور است که در آن انواع رشته‌های ورزشی برای رده‌های سنی مختلف از کودک تا بزرگسال آموزش داده می‌شود، به همین دلیل می‌توان خانوادگی از این مجموعه استفاده کرد. حتی فروشگاهی برای عرضه محصولات وجود دارد.

نام مقصد: اسنوبرد فلای‌لند

نشانی: سعادت‌آباد، بالاتر از چهارراه سرو، بلوار پیام، خیابان آهنگرانی

نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس: بهرود

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: میدان صنعت

وسعت: ۵۰ تا ۱۷۰‌متر طول

ساعت فعالیت: ۹ تا ۲۳

معرفی: این مجموعه سال۱۳۹۸ توسط بخش خصوصی و با مشارکت شهرداری منطقه۲ افتتاح شد.

تمرین هیجان

این محل با هدف انجام ورزش‌های هیجانی و با ترکیبی از رشته‌های ورزشی تیوپ‌سواری، اسکی آپلاین و اسکی اسنوبرد ساخته شده است و در آن کودکان تا بزرگسالان می‌توانند ساعتی را با هیجان سپری کنند؛ گرچه تمامی فعالیت‌ها زیرنظر مربیان بوده و در ابتدا و انتهای مسیر برای ایمنی بیشتر، کارشناسان حضور دارند.

تفریح در ۳مسیر

این مجموعه ۳مسیر مختلف به‌طول ۵۰، ۱۵۰ و ۱۷۰‌متر برای استفاده عموم دارد و زیرنظر فدراسیون اسکی و اداره‌کل ورزش و جوانان استان تهران فعالیت دارد. کفپوش‌های اسکی مصنوعی در این مجموعه تولید کشور ایتالیاست.

اسکی روی یخ در قلب پایتخت | این پاتوق ها بدون برف هم، سرد و یخی اند